Sprawności harcerskie - projekt regulaminu (w.030317)

regulaminy i instrukcje w ZHP, propozycje zmian
dokumenty
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 18 mar 2003, 11:26

2 marca 2003 - Rada Naczelna ZHP przyjęła opisy metodyk. Kolejnym etapem prac metodycznych jest opracowanie przez Główną Kwaterę ZHP nowego regulaminu sprawności harcerskich.

http://dokumenty.zhp.org.pl/robocze/spr ... 030317.doc

Uwagi do projektów należy nadsyłać na adres
program@zhp.org.pl

koniecznie w temacie wiadomości zaznaczając: PROJEKTY SPRAWNOSCI.
Uwagi przyjmujemy do 6 kwietnia 2003 roku

hm. Anna Poraj

[Edytowany przez dokumenty dnia 23.04.2003 o 11:53 ]
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

ArkadyT
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: ArkadyT » 18 mar 2003, 15:39

Bardzo ciekawe.
Podoba mi się stopień mistrzowski.
Należałoby jednak sprawić, aby ten stopień miał swoją rangę i nie był przyznawany osobom, które poziomu "mistrzowskiegp" nie osiągnęły. Ale jak to wykonać? Czy pozostawić drużynom (drużynowym) delegacje do przynawania tych sprawności? Nie wiem.
Co do oznaczeń sprawności mistrzowskich - może wzorem "znaków służb" wprowadzić "blachy"? A może inne ciekawsze pomysły tu padną.
Życzę owocnej pracy nad projektem.
hm. Arkadiusz Arkady Tomczuk
Skarbnik Hufca Legnica
www.legnica.zhp.pl

Fedajkin
Site Admin
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Fedajkin » 20 mar 2003, 11:07

Nie nawidze, poprostu nienawidze jak z munduru harcerskiego robi sie choinke i jak widze na rekawie harcerza sprawnosci wyszyte od wszysci rekawa po sam mankiet. Dla mnie nie swiadczy to o jego "wielkosci" czy umiejetnosciach tylko o nienalezytym dbaniu o mundur. A juz najbardzie drazni mnie jak osoba taka ma podwiniete rekawy i widac "wnetrznosci" tych sprawnosci.
Do regulaminu sprawnosci dodalbym ograniczenie ilosci wyszytych sprawnosci na rekawie (wyszystych lub naszytych emblematow sprwnosci).

Jestem jak najbrdziej za wprowadzeniem sprawnosci mistrzowskiej ale nie chcialbym ze znowu tworzyly sie jakies komisje przyznajace te sprawnosci. Sprawnosc Mistrzowska powinna otrzymac osoba, ktora posiada sprawnosc ***, minimum 2 lata i wykazuje coraz to nowe umiejetnosc w jej zakresie oraz wykazuje sie mistrzostwem i perfekcyjnoscia w dzialaniu, w zakresie tej sprawnosci. Sprawnosc Mistrzowska powinna byc przyznawana przez KH na wniosek Rady Druzyny w formie certyfikatu i graficznie odmiennego znaczka z otoczka np zlota (zolta).

[Edytowany przez Fedajkin dnia 20.03.2003 o 07:09 GMT]
Czuwaj!
phm. Sergiusz Papuga
Wydział Systemów Informatycznych
HelpDesk ESHD

ArkadyT
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: ArkadyT » 20 mar 2003, 11:40

Fedajkin napisał:
Nie nawidze, poprostu nienawidze jak z munduru harcerskiego robi sie choinke i jak widze na rekawie harcerza sprawnosci wyszyte od wszysci rekawa po sam mankiet. Dla mnie nie swiadczy to o jego "wielkosci" czy umiejetnosciach tylko o nienalezytym dbaniu o mundur. A juz najbardzie drazni mnie jak osoba taka ma podwiniete rekawy i widac "wnetrznosci" tych sprawnosci.
Do regulaminu sprawnosci dodalbym ograniczenie ilosci wyszytych sprawnosci na rekawie (wyszystych lub naszytych emblematow sprwnosci).
Jestem za. Masz zupełną rację, należałoby też dodać, że jeżeli sprawność ma trzy stopnie, to wyszywany powinien być najwyższy.
Jestem jak najbrdziej za wprowadzeniem sprawnosci mistrzowskiej ale nie chcialbym ze znowu tworzyly sie jakies komisje przyznajace te sprawnosci. Sprawnosc Mistrzowska powinna otrzymac osoba, ktora posiada sprawnosc ***, minimum 2 lata i wykazuje coraz to nowe umiejetnosc w jej zakresie oraz wykazuje sie mistrzostwem i perfekcyjnoscia w dzialaniu, w zakresie tej sprawnosci. Sprawnosc Mistrzowska powinna byc przyznawana przez KH na wniosek Rady Druzyny w formie certyfikatu i graficznie odmiennego znaczka z otoczka np zlota (zolta).
Zgadzam się, że to np. KH powinna przyznawać sprawność mistrzowską. Dodałbym, że osoba ubiegająca się o stopień mistrzowski powinna potwierdzać nie tyle staż posiadania ***, ale konkretne fachowe umiejętności (może nawet uprawnienia).
Skarbnik Hufca Legnica
www.legnica.zhp.pl

ArkadyT
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: ArkadyT » 20 mar 2003, 14:28

djdomin napisał:
Uprawnienia, aby zdobyć sprawność? Moze raczej fachowe umiejętności. Wiem, że prawa jazdy nie nosi sie na mundurze, ale czy koniecznie trzeba nosić wszystkie państwowe uprawnienia?
Nie chodziło mi o konieczność posiadania uprawnień (czy zastęowanie sprawności uprawnieniami), ale jako jeden z wymogów do niektórych sprawności. Na przykład: aby zdobyć stopień mistrzowski sprawności "krótkofalowiec" (przykład z głowy) należałoby zdobyć np. świadectwo kwalifikacyjne (licencję) itp.
Skarbnik Hufca Legnica
www.legnica.zhp.pl

Fedajkin
Site Admin
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Fedajkin » 20 mar 2003, 15:44

djdomin napisał:
I po co ten certyfikat?
hmm... certifikat byl rzucony na rybe, na podstawie dokumentu ktory jest rozpatrywany. Moim skromnym zndaniem wystarczy zlota (zolta) otoczka wokol sprawnosci.
Czuwaj!
phm. Sergiusz Papuga
HelpDesk ESHD

Fedajkin
Site Admin
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Fedajkin » 26 mar 2003, 09:31

hmm... a co z trudnoscia samych sprawnosci w np szeregu * ? Opierajac sie na slynnym Robinsonie, Lesnym Czlowieku i Trzech Piorach. Pierwsze dwie jaknajabrdziej zaadoptowalbym do * ale 3 juz do **. I teraz jak je oznaczam? Tym samym otokiem?, tylko znak graficznyinny (2 piorka i jedno piorko)?
Czuwaj!
phm. Sergiusz Papuga
HelpDesk ESHD

Fedajkin
Site Admin
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Fedajkin » 26 mar 2003, 14:14

W ten sposob myslac musielibysmy omowic kazda sprawnosc pokolei...

Domino, nie powiedzialem ze ma przeszkadzadz kolo otoku. Nie czepiaj sie wypowiedzi tylko odpowiadaj na pytanie, ktore bylo wyraznie sformulowane... co do usytuowania 3 pierek to wedrownictwo i owszem a ja nie poddalem pod dyskusje tej sprawnosci tylko rozmieszczenie przykladowe. Idactwoim tokiem myslenia to 2 piorka do ** wrzucamy.
Czuwaj!
phm. Sergiusz Papuga
HelpDesk ESHD

Fedajkin
Site Admin
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Fedajkin » 27 mar 2003, 15:42

Domin a czy bylbys tak mily i podal mi w ktorym to bylo numerze...

Nie widze sensu dalszej dyskusji i po przemysleniu dochodze do wniosku, ze dobrze godos i mineralnej ci trza :D , no ale wymagania sprawnosci moglibysmy przemyslec... co ty na to? Bierzemy sie?
Czuwaj!
phm. Sergiusz Papuga
HelpDesk ESHD

g00rek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: g00rek » 03 kwie 2003, 23:59

Fedajkin napisał:
Nie nawidze, poprostu nienawidze jak z munduru harcerskiego robi sie choinke i jak widze na rekawie harcerza sprawnosci wyszyte od wszysci rekawa po sam mankiet.
Oj Fedajkin, ględzisz waść bzdury straszliwe. Jesteś pwd czyli funkcje munduru powinny ci być znane. Np funkcja motywowania podwładnych własnymi odznakami.

Ilość wyszywanych/ przyczepionych odznak i oznaczeń na mundurze ograniczona jest z dwóch stron - z góry - "regulaminem odznak i oznak", z dołu - lenistwem posiadacza munduru. Proste. Zazwyczaj druhowie mówiący o "choinkach" nie mają czego założyć na mundur i dorabiają do tego ideologię.

Sprawności nosiłem po mankiet - mam ich 34, teraz w drużynie starszej nie nosimy ich - nie mieszczą się, ponieważ mamy oznaczenie drużyny specjalnościowej i Leśne Wampum. Metalowe znaczki na prawej kieszeni - trzy. Nad nią pasek okolicznościowy, na kieszeni plakietka obozowa. Nad paskiem Znaki Służby, nad nim honorowa odznaka hufcowa. Na pasku blacha HSR. Zgodnie z regulaminem. Motywuję tym harcerzy. Choinkę to można kupić przed świętami. A jak chcesz się poczołgać to załóż strój polowy. Regulamin też to precyzuje.
hough!
hm. Michał "g00rek" Górecki
I love BP

Fedajkin
Site Admin
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Fedajkin » 04 kwie 2003, 12:03

g00rek napisał:
Sprawności nosiłem po mankiet - mam ich 34,
Tylko?

Estetyka wyszycia na tez cos do powiedzenia... ciekaw jestem jak u ciebie ona wygladala. Wg. mnie to jest choinkowanie a sam wiesz jak "wnetrznosci" takiego wyszycia moga wygladac i jak wyglada rekaw po wielokrotnym wyszywaniu.
Dlatego tez u mnie w DH jest dokladnie okreslone ile mozna wyszyc sprawnosci. Jak ci sie to niepodoba to twoja sprawa, po to jest dyskusja by dyskutowac a nie jezdzic po sobie i insynuowac osobie, ktora sie nie zna ze jest leniem lub, ze nie ma czego wyszyc..

Czuwaj!
phm. Sergiusz Papuga
HelpDesk ESHD

g00rek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: g00rek » 05 kwie 2003, 03:06

Fedajkin napisał:
Estetyka wyszycia na tez cos do powiedzenia... ciekaw jestem jak u ciebie ona wygladala. Wg. mnie to jest choinkowanie a sam wiesz jak "wnetrznosci" takiego wyszycia moga wygladac i jak wyglada rekaw po wielokrotnym wyszywaniu.
Dlatego tez u mnie w DH jest dokladnie okreslone ile mozna wyszyc sprawnosci. Jak ci sie to niepodoba to twoja sprawa, po to jest dyskusja by dyskutowac a nie jezdzic po sobie i insynuowac osobie, ktora sie nie zna ze jest leniem lub, ze nie ma czego wyszyc..
Estetyka była ok, bo wyszywała to moja siostra :P Inni noszą sprawności już wyszyte. Nie dorabiam megatradycji do wyszywania własnoręcznego. Jeśli ktoś nie potrafi wyszywać to kupuje gotowe, ot co.
hm. Michał "g00rek" Górecki
I love BP

Fedajkin
Site Admin
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Fedajkin » 08 kwie 2003, 11:23

tia... jak zobaczylem te wyszywane sprawnosci ostatnio w Skladnicy w Lodzi to sie przerzegnalem i wole sam wyszyc...

...tak na marginesie powracajac do wyszywania, g00rek widzisz ja zawsze lubilem szyc, haftowac i wyszywac, a pierwszy projekt emblematu mojej druzyny byl wyszyty wlasnorecznie przeze mnie... proporzec druzyny rowniez sam szylem.
Czuwaj!
phm. Sergiusz Papuga
HelpDesk ESHD

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 08 kwie 2003, 14:12

Fedajkin napisał:
hmm... a co z trudnoscia samych sprawnosci w np szeregu * ? Opierajac sie na slynnym Robinsonie, Lesnym Czlowieku i Trzech Piorach. Pierwsze dwie jaknajabrdziej zaadoptowalbym do * ale 3 juz do **. I teraz jak je oznaczam? Tym samym otokiem?, tylko znak graficznyinny (2 piorka i jedno piorko)?
//////////////////////////////////////
Sprawność "Trzy Pióra" była tradycyjnie zawsze związana ze stopniem HO
Pełna nazwa" Trzy pióra Harcerza Orlego"

dokumenty
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt: