Uchwała nr 45 GK ZHP

regulaminy i instrukcje w ZHP, propozycje zmian
tgrodzki
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: tgrodzki » 13 mar 2003, 15:51

Główna Kwatera w dość szybkim trybie (przynajmniej tak się wydaje, bo specjalnych konsultacji, to ja nie zauważyłem) wprowadziła "Jednolite zasady świadczenia usług wewnętrznych w ZHP".

Z zasad tych wynika, że hufce powinny płacić chorągwiom pieniądze za to, że te drugie rozliczają ich finanse. Płacić trzeba będzie także za to, że chorągwie rozliczają obozy i zimowiska, a także "opłaty ekologiczne".

Z uchwały wynika także, że chorągwi będą płacić GK ZHP za szkolenia, obsługę prawną, a co najciekawsze także za laski skautowe i inne wyróżnienia.

Ciekaw jestem co o tym myślą pozostali komendanci hufców?
hm. Tomasz Grodzki
Hufiec Otwock
KI 30 Plus
www.Przerwanki.pl

ArkadyT
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: ArkadyT » 13 mar 2003, 16:17

Hufce mają płacić. A to znaczy, że zuchy, harcerze i instruktorzy mają płacić!!! Komus zupełnie pomyliła się idea harcerstwa.

A tak nawiązując do wątku. Może nasza kochana Główna Kwatera powinna płacić i to nam - instruktorom za pracę, którą wkładamy w Nasz Związek. Paranoją jest płacenie w takiej sytuacji tak wysokich składek instruktorskich. Nie dość, że pracujemy społecznie (podkreślę - PRACUJEMY), zwłaszcza na akcjach letnich (między innymi zleconych), to jeszcze mamy za to płacić. Proponuję, aby GK i chorągwie też pracowały społecznie!!! W końcu za moje pieniądze ze składek cały sztab ludzi w GK i chorągwiach siedzi na wygodnych posadkach. Odwalamy kawał roboty i mamy do tego jeszcze dokładać. Ludzie POBUDKA !!! Jakie składki - to jest CHORE!
A płacenie komendom chorągwi za prowadzenie dokumentacji itp. jest GŁUPIM pomysłem ludzi, którzy powinni już zmienić przynależność organizacyjną - i to szybko, bo związek chyba psuje się od wierzchołka.
Czuwaj!
hm. Arkadiusz Arkady Tomczuk
Skarbnik Hufca Legnica
www.legnica.zhp.pl

beata

Post autor: beata » 13 mar 2003, 16:18

z jednej strony fajnie
1. teoretycznie GK zrobiła porządek z finansami Związku(realizując uchwały Zjazdu ZHP), podała zasady opłacania za usługi ciał statutowych, ale ...
wiele rzeczy zostało nie uszczegółowionych - opłaty ekologiczne - co to jest ?, dotychczas instruktor płacąc składkę miał OC zapewnione
Nikt nie zastanawi się skąd hufiec ma na to wziąść - z grantów nie można, akcja letnia dla nie zrzeszonych jest nie mile widziana chyba pozostaje nam obciążyć tymi kosztami drużyny, a one harcerzy i w ten sposób uda sie Naczelnikowi do końca kadencji zgasić ostatnie światła w budynku przy Konopnickiej i zamknąć za sobą drzwi.
A sam sposób wprowadzenia zarządzenia z dniem 1 marca, które jeszcze nie dotarło do najbardziej zainteresowanych - komendantów hufców pozostawiam bez komentarza

dokumenty
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 13 mar 2003, 16:55

tgrodzki napisał:
Główna Kwatera w dość szybkim trybie (przynajmniej tak się wydaje, bo specjalnych konsultacji, to ja nie zauważyłem) wprowadziła "Jednolite zasady świadczenia usług wewnętrznych w ZHP".

Z zasad tych wynika, że hufce powinny płacić chorągwiom pieniądze za to, że te drugie rozliczają ich finanse. Płacić trzeba będzie także za to, że chorągwie rozliczają obozy i zimowiska, a także "opłaty ekologiczne".

Z uchwały wynika także, że chorągwi będą płacić GK ZHP za szkolenia, obsługę prawną, a co najciekawsze także za laski skautowe i inne wyróżnienia.

Ciekaw jestem co o tym myślą pozostali komendanci hufców?

Najśmieszniejsze jest to, że "jednolite zasady świadczenia usług wewnętrznych" nie zawierają żadnych zasad świadczenia tych usług !!!!
Nazwa wprowadza w błąd.
Jest to ze strony GK ZHP naruszenie Statutu.
Ta uchwała GK ZHP zawiera tylko kwoty które struktury nadrzedne moga wyłudzać od struktur podrzędnych.
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

tgrodzki
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: tgrodzki » 13 mar 2003, 17:15

No, skoro administrator serisu DOKUMENTY widzi tu jakieś nieścisłości (poprzednia wiadomość), to może jakaś uprawniona do tego władza ZHP by się tym tematem zajęła.

No bo niby dlaczego następną uchwałą GK ZHP nie miałoby być podjęcie decyzji o wprowadzeniu odpłatności za zdobywanie stopni instruktorskich, albo coś równie pomysłowego (służę radą Głównej Kwaterze - za odpowiednią odpłatnością oczywiście :-).
hm. Tomasz Grodzki
Hufiec Otwock
KI 30 Plus
www.Przerwanki.pl

Magda

Post autor: Magda » 13 mar 2003, 17:20

I tak wlasnie wyglada w naszym zwiazku realizowanie zapewnien zjazdowych o wspieraniu hufców.........

Skarbnik

Post autor: Skarbnik » 13 mar 2003, 22:48

Bardzo proszę o chwilę cierpliwości. Zobowiązuję się, ze za kilka dni (we wtorek) zamieszczę pełne wyjaśnienie związane z uchwałą nr 45. Takie same informacje przekazuję na regionalnych zbiórkach komendantów hufców.

Czuwaj!

--
hm. Bogusław Kowalewski
Skarbnik ZHP

Andrzej D.
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Andrzej D. » 13 mar 2003, 23:49

No nieźle, najpierw wygłupami ze składkami nasze jaśnie oświecone władze doprowadziły do spadku liczebnego zwiazku - bo kto rozsądny wykazuje 12, żeby haracz jak najmniejszy płacić. Jakiś burek w Czuwaju pisze, że to śladowy problem, tylko dlaczego w nowej instrukcji podnieśli stan drużyny na 16 :-)Teraz durnym zarządzniem spowodują, że nie bedzie się już można chwalić, jakim to jesteśmy wielkim organizatorem wypoczynku. Będą obozy albo dzikie - albo zgłaszane w szkołach. Też pewnie pacne obóz przez szkołę, ale grosza nie zapłacę chorągwi za rozliczenie (nawet jeśli trzeba będzie cos zapłacić za rozliczenie w szkole). Jak mam bulić - to wolę obcym niż rzekomo "moim" władzom. Tylko po co nam te rozdmuchane struktury. Szanowni wodzowie - harcerstwo to drużyny, a nie wszelkiej maści komendy.
hm Andrzej Dyderski
Komendant Hufca
ZHP Poznań-Wilda

ArkadyT
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: ArkadyT » 13 mar 2003, 23:57

Nie mogę się powstrzymać od dopisania kolejnych kilku zdań na temat wspaniałych pomysłów.

Proponuję wszystkim instruktorom, aby wycenili swoje usługi świadczone na rzecz organizacji. Skoro "władza" nie dość, że pracuje etatowo i jeszcze nadto chce ściągać kasę za "usługi wewnętrzne", to dlaczego my mamy być frajerami. Przecież spora część instruktorów, to nauczyciele, którzy poświęcają wiele swojego czasu i jeszcze dodatkowo płać składki (nie małe zresztą), a za to że coś robimy hufiec ma jeszcze płacić Komendom Chorągwi.

Pomijam pracę z drużynami, to nasza służba społeczna, ale na przykład praca na obozie dla "cywili" społeczną bynajmniej w tej sytuacji nie powinna być. Hufiec na tym zarabia (na swoje utrzymanie), kadra tyra za friko, należy od akcji odporowadzić "podatek" do chorągwi, a dodatkowo za to jeszcze hufiec ma płacić myto.

Szczerze bym się zastanowił nad ilością etatów w biurach (bo nie nazwę tego Komendami i GK - tak naprawdę to już biura). Czy w tej sytuacji nie należy zmienić zwrotu druh Komendant, Naczelnik... na Pan Komendant, Naczelnik...?

Nawiązując do osobowości prawnej, jest to bardzo dobre rozwiązanie (porównać PTTK). Ale Komendy Chorągwi powinny na swój byt zarobić nie na HUFCACH, ale w inny sposób. Jeśli nie zarobi, to ... do widzenia.

A nawiasem mówiąc, nie widzę potrzeby istnienia Komend Chorągwi, gdyby hufce mogły w KRS rejestrować się i uzyskiwać osobowość prawną (a za takim rozwiązaniem jestem). Ten szczebel władzy (przy odpowiednio przygotowanej kadrze etatowej hufca) jest zupełnie zbędny, a wręcz uciążliwy. Tak naprawdę tam nie pracują ludzie mądrzejsi od kadry hufców, która od wielu lat znakomicie daje sobie radę.

Nie na temat: uważam, że Rada Naczelna i GK mają wiele "wspaniałych" pomysłów, nad którymi należałoby się zastanowić. A gdy czytam w internecie coraz nowsze dokumenty związkowe, to odnoszę wrażenie, że reformy ZHP zaczynają przypominać "wspaniałe reformy" w naszym Państwie.

Kończę mój wywód, mam nadzieję, że moderator nie usunie tego wpisu. Nie mogłem powstrzymać się od napisania kilku zdań na zaproponowany (i nie tylko) temat.

Czuwaj !

[Edytowany przez ArkadyT dnia 13.03.2003 o 20:40 GMT]
hm. Arkadiusz Arkady Tomczuk
Skarbnik Hufca Legnica
www.legnica.zhp.pl

wlask

Post autor: wlask » 14 mar 2003, 01:33

W Strategii ZHP istnieje wyraźny zapis, iż najważniejszą strukturą w ZHP są hufce. W takim razie dlaczego wprowadza się takie zasady, które w istotny sposób dotyczą tych jednostek, bez jakiegokolwiek wcześniejszego porozumienia z nimi? Nie można było poczekać miesiąca, do zakończenia regionalnych zbiórek komendantów hufców??

Jesteśmy wspólnotą? A może utrzymują nas relacje Pan-władca -- poddani????

Druhu Naczelniku!
Polecam artykuł o zarządzaniu zmianami autorstwa hm. Jacka Smury w marcowym CZUWAJ!

hm. Wiesław Laskowski
Hufiec Wejherowo

Rafal
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Rafal » 14 mar 2003, 11:52

Andrzej D. napisał:
No nieźle, najpierw wygłupami ze składkami nasze jaśnie oświecone władze doprowadziły do spadku liczebnego zwiazku - bo kto rozsądny wykazuje 12, żeby haracz jak najmniejszy płacić. Jakiś burek w Czuwaju pisze, że to śladowy problem, tylko dlaczego w nowej instrukcji podnieśli stan drużyny na 16 :-)

Andrzej, nawet jeśli masz rację w innych kwestiach, to liczby mówią same za siebie. W zeszłym roku, średnia liczebność drużyn w ZHP wynosiła około 19 osob. Danych za 2002 roku jeszcze nie mamy.

To po pierwsze. A po drugie, ja napisałem cytowany artykuł w Czuwaju i uważam, że daleko przekraczasz zasdy dobrego wychowania pisząc "burak", tym bardziej, że mailowałeś ze mną i nie jestem dla Ciebie osobą anonimową.

Wydaje mi się, że niezależnie od tytułu sporu i wysokości napięcia dyskusji, pewne normy jeszcze obowiązują (ale może w Twoim przypadku się mylę).

Problemu płacenia składek nie stawiałbym na stopie rozsądku ( "rozsądni wykażą 12" ). Powiedziałbym: "uczciwi wykażą prawdę" a cwaniaczki po 12.

Bo dla mnie to żaden rozsądek wstąpić do organizacji kierującej się pewnymi ZASADAMI i w sposób ŚWIADOMY te zasady łamać.

Rafał Klepacz

[Edytowany przez Rafal dnia 14.03.2003 o 07:53 GMT]
Hufiec ZHP Radom - miasto
Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni

tgrodzki
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: tgrodzki » 14 mar 2003, 12:04

Skarbnik napisał:
Zobowiązuję się, ze za kilka dni (we wtorek) zamieszczę pełne wyjaśnienie związane z uchwałą nr 45.
Osobiście bardzo się cieszę Druhu Skarbniku, że postanowił Druh zabrać głos w dyskusji.
Ale dlaczego:
1. Zarządzenie obowiązuje od 1 marca, a Druh potrzebuje czasu na zamieszczenie pełnego wyjaśnienia? Czyżby wprowadzona uchwała nie była właściwie przygotowana (czyt. ze wszystkimi "aktami wykonawczymi")? Czy wobec tego nie powinna obowiązywać od, np. 1 września 2003 r.?
2. Dlaczego ta uchwała - tak ważna dla WSZYSTKICH HARCERSKICH KOMEND została wprowadzona bez konsultacji w środowiskach, w przeciwieństwie do pozostałych (np. o metodyce, stopniach, czy obecna o mudurze)?
3. Dlaczego dowiadujemy się o niej dopiero po wejściu w życie? Każda uchwała powinna mieć jakiś okres vacatio legis.
4. Co ma zrobić hufiec, którego kasa nagminnie pokazuje dno, a komendant zastanawia się jak wiązać koniec z końcem?
5. Co zamierza zrobić GK ZHP, aby zatrzymać organizatorów wypoczynku w strukturach ZHP? (Chyba nie usłuszę tu odpowiedzi - Wolna droga...).
6. I ostatnie - chyba najciekawsze - na co przeznaczone mają być środki pozyskane przez Komendy Chorągwi i GK ZHP na podstawie Uchwały nr 45? I z czego były pokrywane do tej pory te wydatki?

Z niecierpliwością czekam na odpowiedź.

[Edytowany przez tgrodzki dnia 14.03.2003 o 08:08 GMT]
hm. Tomasz Grodzki
Hufiec Otwock
KI 30 Plus
www.Przerwanki.pl

dokumenty
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 14 mar 2003, 13:06

Rafal napisał:
Andrzej D. napisał:
No nieźle, najpierw wygłupami ze składkami nasze jaśnie oświecone władze doprowadziły do spadku liczebnego zwiazku - bo kto rozsądny wykazuje 12, żeby haracz jak najmniejszy płacić. Jakiś burek w Czuwaju pisze, że to śladowy problem, tylko dlaczego w nowej instrukcji podnieśli stan drużyny na 16 :-)

Andrzej, nawet jeśli masz rację w innych kwestiach, to liczby mówią same za siebie. W zeszłym roku, średnia liczebność drużyn w ZHP wynosiła około 19 osob. Danych za 2002 roku jeszcze nie mamy.
(...)
Rafale. Co do b.... to zgadzam sie z Tobą,
o tyle w sprawie liczb popełniasz małe ....
eee... (mam nadzieję) przeoczenie.
Liczba 19
wynika ze spisu dokonanego praktycznie przed zafunkcjonowaniem w świadomosci ogółu instruktorów,
nowych zasad ("realiów") "składkowych"
Sądze że uczciwiej bedzie poczekać na wyniku spisu-2003
Na marginesie, z danych pochodzacych z tegorocznego spisu a dot. 2 choragwi,
wyszło mi poniżej 17,
ale to może nietypowe choragwie.
Poczekamy - zobaczymy.

[Edytowany przez dokumenty dnia 14.03.2003 o 09:09 GMT]
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

Andrzej D.
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Andrzej D. » 14 mar 2003, 17:30

Rafal napisał:

To po pierwsze. A po drugie, ja napisałem cytowany artykuł w Czuwaju i uważam, że daleko przekraczasz zasdy dobrego wychowania pisząc "burak", tym bardziej, że mailowałeś ze mną i nie jestem dla Ciebie osobą anonimową.

Przepraszam, za złe odczytanie, ale napisałem "burek" a nie "burak", choć może mnie faktycznie poniosło. Nie wnikałem, kto podpisał, bo tylko przegldałem Czuwaja i mi sie to rzuciło, jako absurdzik.
Ale ponowie pytanie - dlaczego podniesiono wnowej instrukcji minimum do 16? Zalatuje mi to mentalnościa Kołodki, że udzet sie uratuje coraz większym drenażem. A co do uczciwości to mnie nie przekonasz - dla mnie ważniejsze są druzyny i ich potrzeby niż darmowe wczasy poracowników GK na Głodówce (bo chyba tylko tak mozna wytłumaczyc deficyt tego ośrodka). A co powiesz na obowiązek prenumeraty Czuwaja przez wszystkie jednostki wg nowej instrukcji hufca? Ja to nazwe wyłudzeniem, a może wymuszeniem, a może zwykłym łajdactwem?
Wracajac do uczciwości w spisie, to mam retoryczne pytanko, czy jak złapiesz jakąś fuchę np. korepetycje, albo malowanie, czy kopanie rowów (zależy kim jestes z zawodu) to zgłaszasz sie do Skarbówki, ze chcesz zapłacić podatek?? Tylko nie mów,że to różne kwestie, bo to dokładnie to samo. Ja to podciągam pod obywatelskie nieposłuszeństwo (i fuchy i składki) wynikajace z nadmierneego fiskalizmu (i państwa i Związku). I juz zaczynam kombinować, żeby ominąc te "16".
hm Andrzej Dyderski
Komendant Hufca
ZHP Poznań-Wilda

naczelny
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: naczelny » 15 mar 2003, 19:30

T. Grodzki napisał:
Zarządzenie obowiązuje od 1 marca, a Druh potrzebuje czasu na zamieszczenie pełnego wyjaśnienia? Czyżby wprowadzona uchwała nie była właściwie przygotowana...

A może Skarbnik:
* ma inne ważne obowiązki,
* ma chorą żonę w szpitalu,
* sam jest obłożnie chory
itd...

Możliwości jest naprawdę wiele, więc dlaczego od razu takie czarnowidztwo? Trochę optymizmu!!!

Uwaga generalna: możemy mieć różne poglądy, mogą nami powodować ogromne emocje, ale odnośmy się do siebie z szacunkiem, bądźmy dla siebie wyrozumiali, mili. Przecież jesteśmy instruktorami i wszystkim nam z pewnością zależy na dobru naszej organizacji, więc rozmawiajmy po harcersku, po instruktorsku...
:)
Czuwaj!
hm. Grzegorz Całek
komendant Hufca Warszawa-Żoliborz (grzes@zhp.waw.pl)
redaktor naczelny "Czuwaj" (naczelny@czuwaj.pl)

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Regulacje prawne”