Jaki sznur?

regulaminy i instrukcje w ZHP, propozycje zmian
Buc
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Buc » 18 gru 2007, 19:51

Powiem szczerze, że dołożyłbym jeszcze jeszcze podwójny suwak dla członków rad, jak było jeszcze na początku lat 90. aby odróżnić członka komendy, od mianowanego instruktora i członka rady danego szczebla.

Lolek_Gliwice
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Lolek_Gliwice » 18 gru 2007, 20:51

przecież są podwójne suwaki. znaczy się dwa na jednym sznurze ;) np. zastępca przewodniczącego komisji rewizyjnej ;)

Buc
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Buc » 18 gru 2007, 21:44

A ja mam trzy suwaki na sznurze: zielony, srebrny i złoty :D

Dopadłem kiedyś czaderski regulamin w którym była mowa o czymś takim:

Wytłumaczę to na szczeblu hufca (kolor srebrny):
Członkowie komendy i mianowani instruktorzy (np. namiestnicy) nosili srebrne sznury z jednym węzłem lub srebrnym suwakiem lub sznur funkcji podstawowej z jednym srebrnym

Członkowie rady hufca nosili dwa srebrne suwaki na sznurze funkcji podstawowej i wtedy było wiadomo, kto on jest.

Dzisiaj na przykładzie chorągwi lub władz naczelnych. Sznur funkcji podstawowej z jednym złotym suwakiem. I co to za instruktor?
a) Członek Komendy Chorągwi
b) Mianowany Instruktor Komendy Chorągwi
c) Członek Rady Chorągwi

Regulamin Odznak i Oznak z 1997 trochę to uprościł, czego na początku nie doceniałem.
Członek GK lub mianowany instruktor: sznur skórzany spod ramienia (z węzłem lub suwakiem
Członek Rady Naczelnej: skórzany suwak

i po sprawie.

Teraz jest skomplikowanie, bo suwak znaczy i radę i komendę, zaczyna się mieszać.

A może by zrobić tak:
Członek Komendy: sznur w danym kolorze
Instruktor mianowany: suwak na podstawowy sznur
członek rady: dwa suwaki na podstawowy sznur

Trochę skomplikowane, ale system myślenia w miarę prosty
:P

Pieta
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Pieta » 18 gru 2007, 22:59

A ja mam pytanie. Jaki sznur powinien nosić przewodniczący Komisji Historycznej Hufca. No i oczywiście członek też.
Pieta. Ten znad morza:)

www.koszalin.zhp.pl

Buc
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Buc » 18 gru 2007, 23:01

jako mianowany instruktor komendy - srebrny sznur

Pieta
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Pieta » 18 gru 2007, 23:16

No właśnie trudno mi to określić czy w jest instruktorem komendy. Ale w rozkazie KH wygląda to tak:
2. Hufiec
2.2. Mianowania w komendzie hufca
2.2.1. Powołuję Komisję Historyczną Hufca w składzie:
pwd. (imię, nazwisko) HR – przewodniczący KHH
ochot. (imię, nazwisko) – członek KHH
W następnym rozkazie Komisja Historyczna Hufca została poszerzona:
2. Hufiec
2.2. Mianowania w komendzie hufca
2.2.1. Powołuję w skład Komisji Historycznej Hufca następujące osoby:
- pwd. (imię, nazwisko) HO – członek KHH
- hm. (imię, nazwisko) HR – członek KHH
Stąd moje wątpliwości.
Czy jest instruktorem hufca wg tego rozkazu i jaki sznur powinien nosić członek komisji i jej przewodniczący???
Ostatnio zmieniony 18 gru 2007, 23:25 przez Pieta, łącznie zmieniany 1 raz.

www.koszalin.zhp.pl

Buc
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Buc » 19 gru 2007, 09:27

Powiem tak:
Jak dostałem mianowanie na członka komisji historycznej chorągwi, to nosiłem złoty suwak.
Potem mianowanie na wiceprzewodniczącego komisji historycznej hufca i dostałem srebrny sznur, srebrny suwak i krajkę hufca. Traktowano mnie jako instruktora komendy hufca, bo tak chyba jest. Przecież jest mianowanie rozkazem.
W świetle regulaminu komisji historycznych chorągwi, który można stosować nanlogicznie do hufów funkcją instruktorską jest wyłącznie funkcja przewodniczącego. Jak znajdę to wydanie wiadomości urzędowych, to rozszerzę wypowiedź

Pieta
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Pieta » 19 gru 2007, 09:39

OK. To będę czekał.

www.koszalin.zhp.pl

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 19 gru 2007, 12:16

Lolek_Gliwice pisze:swoją drogą uważam, że sznury powinny być "od dołu do góry", bez upraszczania ;) skąd będę wiedział, że rozmawiam z kimś np. z chorągwi czy z GK??
A po co ci to? Dla mnie liczy się Człowiek, nie sznurek. A jesli przyjdzie w formalnych interesach, to mu sznurek niepotrzebny, bo i tak będę wiedział, kto on.

Uważam, ze cała sznurkologia wyższych szczebli jest potrzebna tylko tym, którzy mają zbyt niskie poczucie wartości i musza sie dowartościować szunrkiem.
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

endriu-zhp
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: endriu-zhp » 19 gru 2007, 13:53

dominik jan domin pisze:
Lolek_Gliwice pisze:swoją drogą uważam, że sznury powinny być "od dołu do góry", bez upraszczania ;) skąd będę wiedział, że rozmawiam z kimś np. z chorągwi czy z GK??
A po co ci to? Dla mnie liczy się Człowiek, nie sznurek. A jesli przyjdzie w formalnych interesach, to mu sznurek niepotrzebny, bo i tak będę wiedział, kto on.

Uważam, ze cała sznurkologia wyższych szczebli jest potrzebna tylko tym, którzy mają zbyt niskie poczucie wartości i musza sie dowartościować szunrkiem.
Stoi w szeregu 10 osób :
Naczelnik ZHP
Trzech komendantów Chorągwi
Dwóch komendantów hufca
Trzech komendantów szczepu
Oraz trzech drużynowych
Nikt z nich nie ma sznura, powiedział być kto jest kim ?
Oczywiście zakładamy że wszyscy mają stopień hm.
Właśnie po to są sznury.
pwd. Andrzej Choroszkiewicz

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 19 gru 2007, 15:49

Druhnę Naczelnik mam nadzieję, że rozpoznam. Swoją Komendantkę Chorągwi i Hufca na 100% też. Reszta wiedzy mi nie potrzebna. A moze nie? Może się mylę? Moze dodamy jeszcze numer PESEL i GG w formie gustownej naszywki nad kieszenią?

A harcerzowi (bo to dla niego jest harcerstwo, mimo wszystko) potrzebny jest: jego sznur, zastępowego, przybocznego, drużonowego, szczepowego i ew. hufcowego. Zaś ABSOLUTNIE zbędne są mu sznury członków komisji, władz w stylu rad, KR i SH.
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

kiubik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kiubik » 19 gru 2007, 15:54

Buc pisze:Potem mianowanie na wiceprzewodniczącego komisji historycznej hufca i dostałem srebrny sznur, srebrny suwak i krajkę hufca. Traktowano mnie jako instruktora komendy hufca, bo tak chyba jest. Przecież jest mianowanie rozkazem.
Mianowanie do zespołu hufcowego =/= mianowaniu na członka komendy hufca. Ilość członków komendy powinna być przegłosowana na Zjeździe hufca. W takim przypadku możesz być mianowany (w trakcie kadencji) na członka komendy pod warunkiem, że ktoś inny z tej komendy został zwolniony.

Niemniej jednak, mianowany członek zespołu hufcowego nosi sznur funkcji podstawowej ze srebrnym suwakiem. Czyli np. szary + srebrny suwak.
phm. Jakub Król
Polski Kontyngent na Roverway 2009
były drużynowy 144 PDH "SZANIEC" im. Alka Dawidowskiego

skAlpel.harce - szukamy tłumaczy!

mimi
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: mimi » 27 sty 2008, 15:34

Czuwaj! Drogi Bucu, czy ja Cię dobrze zrozumiałam? Masz wykształcenie prawnicze? Bo czytam i oczom nie wierzę. Jeśli tak, to zdradź jak je zdobyłeś. Bo z tego co się orientuję to jesteś w klasie maturalnej i tydzień temu byliśmy na tej samej studniówce. Zatem Twoje dotychczasowe wykształcenie ni jak ma się do prawa. Wyprowadź mnie proszę z błędu jeśli się mylę.

ArkadyT
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: ArkadyT » 27 sty 2008, 16:30

kiubik pisze:Mianowanie do zespołu hufcowego =/= mianowaniu na członka komendy hufca.
Ale członek komendy =/= instruktor komendy hufca mianowany rozkazem. Obaj zgodnie z regulaminem noszą sznur pełnionej funkcji podstawowej, z jednym srebrnym suwakiem lub sznur srebrny, noszony spod ramienia z jednym węzłem lub srebrnym suwakiem.
hm. Arkadiusz Arkady Tomczuk
Skarbnik Hufca Legnica
www.legnica.zhp.pl

Pieta
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Pieta » 27 sty 2008, 18:49

OK> To w takim razie przewodniczący Komisji Historycznej Hufca nosi sznur srebrny (lub funkcji podstawowej ze srebrnym suwakiem), a członek Komisji Historycznej Hufca chodzi bez sznura funkcyjnego.
A mam pytanie. Jaki sznur nosi webmaster hufca?

www.koszalin.zhp.pl

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Regulacje prawne”