Kto płaci hufcowemu?

regulaminy i instrukcje w ZHP, propozycje zmian
Zablokowany
Borowy

Post autor: Borowy » 29 cze 2002, 00:25

O właśnie: czy zaprenumerowałeś już dla siebie "Czuwaj?

Nie, nie zaprenumerowałem i nie zamierzam. Jak już wspomniałem 69 zł wydaje mi się sumą za wysoką (a nawet nie ma pewnoci, czy pismo znów nie upadnie - co zdażało sie już w przeszłości, albo poszczególne numery nie będą ukazywały się w terminie - i co wtedy - czy wpłacona kwota zostanie zwrócona?). Nadal uważam, że najlepszą formą publikacji tego rodzaju materiałów, jakie zamieszczane są w CZUWAJ'u jest internet (nie wspominając już o oczszędnościach). A że nie w kazdym hufcu jest dostep do internetu? A może byłby to dobry pretekst, aby taki w nim załozyć - przeliczmy: załózmy, ze w hufcu działa 15 instruktorów.
Ośmiu z nich kupuje CZUWAJA (cena w prenumeracie 5,75 zł/numer). Razem wydają 46 zł (8*5,75zł). Są operatorzy, którzy za tę sume udostepniają kilka godzin dziennie dostepu do internetu przez cały miesiac (np. Dialog na Dolnym Slasku - taryfa junior - dostęp od 15-21 codziennie bez limitów i naliczania impulsów). A przecież Internet mozna wykorzystywać do zdobywania materiałów na zbiorki, rezerwacji miejsc w schroniskach i tysiecy innych rzeczy. UDOSTęPNIC CZUWAJA W INTERNECIE!!! A jeśli chce sie wydawać płatna gazetę to niech to będzie czasopismo dostępne ogólnie (jak kiedyś Świat Młodych). Życzę sukcesów w redagowaniu pisma (i chociaż aktualnego archiwum ON LINE).

--
już nie fanatyk jeszcze sympatyk ZHP

Klusek
Użytkownik
Posty: 52
Rejestracja: 11 cze 2002, 23:28
Lokalizacja: S 124 TDHiGZ AQUA
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Klusek » 29 cze 2002, 20:36

Jako odpowiedź na poruszony przez Ciebie temat przytoczę przykład z mojego Hufca -Toruń. Tu w Komendzie Hufca zatrudnione są dwie osoby: kwatermistrz oraz Szef Biura Komendy. Komendant Hufca wykonuje swoje obowiązki społecznie, co powoduje, że nie ma pomiędzy nim, a chorągwią zależności pracowniczych. Jedyna zależność, to zależność służbowa na linii chorągiew-hufiec. Co do pracowników etatowych, to jest rzeczą oczywistą, że muszą to być czynni instruktorzy. Tacy, którzy "wiedzą o co w harcerstwie chodzi". Taki układ nie jest bez wad, ale generalnie u nas w hufcu się sprawdza.
phm Mariusz Kluszczyński HR
Z-ca Komendanta Hufca Toruń
Komendant Szczepu 124 Toruńskich Drużyn Harcerskich i
Gromad Zuchowych **AQUA** im. K. K. Baczyńskiego
www.s124aqua.prv.pl

cerber

Post autor: cerber » 01 lip 2002, 17:30

Chorągwie oprócz płacenia pensji komendantom zdzierają jeszcze "haracz" lub jak kto woli coś w rodzaju "dziesięciny" od hufców. To moim zdaniem jest nie wporządku, bowiem chorągiew sama powinna zapewnić sobie środki na utrzymanie, tak jak to robią hufce.

Pozdrawiam!

tgrodzki
Użytkownik
Posty: 59
Rejestracja: 27 maja 2002, 10:37
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: tgrodzki » 09 sie 2002, 16:48

No jeśli wszędzie chorągwie płacą komendantom "etatowym" to ja chyba przejdę na etat :-)))
W Stołecznej (przynajmniej tak twierdzi komendant chorągwi) hufce muszą same znaleźć pieniądze na utrzymanie etatu (płaca, ZUS, podatki i inne).
I wtedy chyba wszystko jest normalnie. Jak hufiec ma kasę, albo bogatego sponsora, to robi sobie etat (niekoniecznie dla komendanta), a jak nie ma, no to cóż :-(((.
hm. Tomasz Grodzki
Hufiec Otwock
KI 30 Plus
www.Przerwanki.pl

repik
Użytkownik
Posty: 90
Rejestracja: 10 cze 2002, 15:49
Lokalizacja: 44 SH "Krzemień"
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: repik » 12 sie 2002, 21:54

Myślę, że doszło do pewnego nieporozumienia. W całym Związku etaty na poziomie hufca finasuje sam hufiec (chyba nie ma od tego wyjątków). Komendant chorągwi jest natomiast pracodawcą - tj. podpisuje umowę o pracę i formalnie wypłaca pieniądze.

O wysokości pensji pracowników w hufcu i liczbie etatów powinien decydować Zjazd Hufca i Komenda Hufca w porozumieniu z Komendantem Chorągwi w miarę możliwości finansowych hufca i jego potrzeb. Niestety taka procedura nie jest w tej chwili uregulowana precyzyjnymi przepisami. Moze w nowej instrukcji regulującej pracę hufca znajdzie się odpowiedni zapis.
hm. Ryszard Polaszewski
44 Szczep Harcerski "KRZEMIEń"
komendant Hufca Gniezno

Wrzos
Nowicjusz
Posty: 44
Rejestracja: 26 paź 2002, 22:21
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Wrzos » 27 paź 2002, 01:11

O i tu zgadzam sie z druhem hm ryszardem Polaszewskim, w temacie że hufce same sobie finansują etaty żadna Chorągiew tego nie robi jeśli Hufiec ma środki na utrzymanie etetu to (jeśli jest taka potrzeba) ten etat jest opłacany z kasy Hufca.
Mój Komendant Hufca pracuje społecznie, są tego i plusy i minusy.
Pozdrawiam serdecznie.

Komendant IV Środowiskowego Szczepu Harcerskiego "Żagiew"
hm Marcin Niemczyk
hm Marcin Niemczyk
IV ŚSzH "Żagiew"
Hufiec Jastrzebie Zdrój
www.zagiew.harc.pl
www.woodcraft.pl

Adam

Post autor: Adam » 12 maja 2003, 00:09

Ktoś może nie rozumieć zależności finansowych Chorągiew - Hufiec. Problem nieporozumień tkwi w tym, że hufiec NIE MA osobowości prawnej. W związku z tym wszyscy etatowi w hufcu, są zawsze zatrudnieni w chorągwi. Jednakże hufiec musi CO DO GROSZA wypracować sobie pensje i nie może ona pochodzić np. ze składek. Do 1 każdego miesiąca pieniądze te muszą się znaleść w chorągwi, by tam odprowadzono podatek, zus, składkę zdrowotną. Następnie pieniądze wracają do hufca. Troche to śmieszne, ale w aktualnej sytuacji konieczne. Co do etatów w hufcu, to w zależności od jego wielkości, niezbędny jest jeden lub dwa etaty. Kiedyś w moim hufcu było 10 etatów(np. palacz, sprzątaczki, itp), teraz są dwa, a obowiązki te same. Może kwatermistrz robić za palacza a Komendant za sprzątaczkę, ale samo się to nie zrobi! Jednocześnie zapewniam, że ani o grosz nie cierpią na tym harcerze hufca, a wręcz zyskują. Gdzie organizować kursy, warsztaty, itp. i kto po tym posprząta. Kto zadba o to by nie kapało na głowę, by było ciepło. Społecznie? A może społecznie też mam dać rodzinie jeść.

dokumenty
Stały bywalec
Posty: 1551
Rejestracja: 27 maja 2002, 10:23
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Lokalizacja: Krakowska 19 Lotnicza
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 12 maja 2003, 08:42

Adam napisał:
(.....)
Co do etatów w hufcu, to w zależności od jego wielkości, niezbędny jest jeden lub dwa etaty. Kiedyś w moim hufcu było 10 etatów(np. palacz, sprzątaczki, itp), teraz są dwa, a obowiązki te same. Może kwatermistrz robić za palacza a Komendant za sprzątaczkę, ale samo się to nie zrobi!
Skoro wtedy było 10 a teraz 2, to chyba coś sie zmieniło. Potrzeby, albo realia
;-)
A moze i te 2 są zbyteczne ?

Adam napisał:
Jednocześnie zapewniam, że ani o grosz nie cierpią na tym harcerze hufca, a wręcz zyskują. Gdzie organizować kursy, warsztaty, itp. i kto po tym posprząta.
U nas w hufcu nawet zuchy wiedzą że po zbiórce trzeba po sobie posprątać
;-)
Adam napisał:
Kto zadba o to by nie kapało na głowę, by było ciepło. Społecznie?
A dlaczego by nie ?
Pomijajac instruktorów i działaczy,
żaden rodzic nie chce pomóc?
Tak mało ich to interesuje?
Proponuję poprawić prace z rodzicami.
A poza tym chyba lepiej zapłacić dekarzowi za naprawę 1 dziury w dachu, niż utrzymywać etat?

Adam napisał:
A może społecznie też mam dać rodzinie jeść.
Hufiec nie moze być biurem zatrudnienia dla bezrobotnych. Może warto pomysleć o zmianie pracy ?

PS
Żeby uniknąć zbędnych dyskusji:
1987-1993 etatowy kwatermistrz hufca (a równolegle społeczny z-ca kh)
od 1993 nadal to samo, ale społecznie.
Do września moje obowiazki przejmie nowy skarbnik [ileż można ;-) ]
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

Alex
Stały bywalec
Posty: 500
Rejestracja: 26 sie 2002, 08:35
Lokalizacja: 49 Drużyna Harcerska z Chełmna
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Alex » 12 maja 2003, 09:00

Facet. Jakie dwa etaty w hufcu???!!! Przecież są instruktorzy, którzy też się na czymś znają. No chyba, że druha hufiec liczy 50 osób. W moim hufcu jest nas razem ponad 300 osób - więc nie jest ani duży, ani mały. W zeszłym roku wyremontowaliśmy sami harcówkę, biuro komendy, magazyn i do tego jeszcze zajmujemy sie księgowością, a w związku z tym, że mamy dwa samochody - to jeszcze remontami, gdyż jeden ma 20 a drugi 15 lat. Robimy jeszcze wiele rzeczy społecznie, ale tak to już jest. Nie chodzi nam o kasę. Jeżeli traktujemy harcerstwo jako nasze hobby, to niestety, do każdego hobby trzeba dokładać. Wcale nie powiem, że jest łatwo, ale po prostu sobie radzimy.
phm. Wojciech Cabaj
Komendant Hufca ZHP Chełmża
Drużynowy 49 Drużyny Harcerskiej im. K. Wielkiego z Chełmna,

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Regulacje prawne”