Władze hufca

regulaminy i instrukcje w ZHP, propozycje zmian
Zablokowany
sigma
Stały bywalec
Posty: 552
Rejestracja: 28 gru 2003, 21:47
Lokalizacja: Bielawski KI
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: sigma » 27 maja 2006, 15:18

hm.. napewno zajrzyj do statutu i ordynacji wyborczej. ponadto do instrukcji hufca. myślę że te dokumenty to w tym momencie podstawa ;)
hm. Krzysiek Wojtas HR
Hufiec Ziemi Dzierżoniowskiej | Zespół Harcerski Chorągwi Dolnoślaskiej
www.dzierzoniow.zhp.pl | www.harcerski.dolnoslaska.zhp.pl

orcus
Stały bywalec
Posty: 1240
Rejestracja: 18 cze 2004, 23:08
Lokalizacja: 1 SDH Bastion
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 27 maja 2006, 16:50

huberto pisze:1) Kto zwołuje nadzwyczajny zjazd hufca w celu wybrania nowej komendy (komendanta) w przypadku rezygnacji dotychczasowego komendanta?
Statut ZHP par. 50 pkt. 1
mysle ze dowlone cialo z tej listy. Najlepiej stary komendant hufca.
huberto pisze:2) Powszechnie praktykowane jest, że w przypadku wymiany ponad połowy komendy hufca (tej wybranej na zjeździe) zwołuje się kolejny zjazd w celu wyboru nowej. Czym to jest uregulowane (jaki dokument o tym mówi)?
Statut ZHP par. 44 pkt. 1
http://forum.zhp.pl/viewtopic.php?pid=40487#p40487
huberto pisze:3) Komendant chorągwi rozwiązuje hufiec. Instruktorzy odwołują się od jego decyzji do GK. Na jakich zasadach (prawach) działa ten hufiec? Czy wykonanie decyzji komendy chorągwi jest wstrzymane do czasu rozpatrzenia odwołania?
Jezeli to komendtan choragwi rozwiazal hufiec to ta decyzja z gory est sprzeczna ze statutem bo ton alzey do kompetencji komendy choragwi. Jesli to jednak bylo tylko ogloszenie w rozkazie to szczerze mowiac mnie tez ciekawi tryb odwolawczy.
Pozdrawiam
orcus

.: Linux is like a wigwam - no gates, no windows and Apache inside :.

bzyku
Użytkownik
Posty: 123
Rejestracja: 29 kwie 2005, 20:07
Lokalizacja: KI SZANIEC
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: bzyku » 27 maja 2006, 17:56

huberto pisze:Chciałbym prosić o pomoc (lub podsunięcie odpowiednich dokumentów) w wyjaśnieniu kilku kwestii:

1) Kto zwołuje nadzwyczajny zjazd hufca w celu wybrania nowej komendy (komendanta) w przypadku rezygnacji dotychczasowego komendanta?

2) Powszechnie praktykowane jest, że w przypadku wymiany ponad połowy komendy hufca (tej wybranej na zjeździe) zwołuje się kolejny zjazd w celu wyboru nowej. Czym to jest uregulowane (jaki dokument o tym mówi)?

3) Komendant chorągwi rozwiązuje hufiec. Instruktorzy odwołują się od jego decyzji do GK. Na jakich zasadach (prawach) działa ten hufiec? Czy wykonanie decyzji komendy chorągwi jest wstrzymane do czasu rozpatrzenia odwołania?
co do pytania 2 to nie chodzi o wymianę ponad połowy komendy wybranej na zjeżdzie. statut mówi ...Liczba osób nowo wybranych w skład danej władzy w trakcie kadencji nie może być większa niż połowa liczebności tej władzy określona przez odpowiedni zjazd...
chodzi o ilość zmian. Czy to członka wybranego na zjeżdzie czy takiego który był powołany po zjeżdzie. Już poruszyłem tą sprawę w dziale -czynne,bierne-. Obecnie czekam na decyzje NSH.
Krąg Instruktorski SZANIEC
www.szaniec.org.pl
przyboczny 13 CDH - JENOTY

19kldh
Stały bywalec
Posty: 3888
Rejestracja: 27 maja 2002, 09:19
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 28 maja 2006, 16:01

huberto pisze:Komendant chorągwi ogłasza w rozkazie decyzję komendy chorągwi o rozwiązaniu hufca X. Jednocześnie ogłasza nowy przydział instruktorów i jednostek rozwiązanego hufca X do hufca Y. Po tym następuje odwołanie do GK od decyzji komendanta chorągwi. Moje pytanie brzmi: na jakich zasadach dalej działają te jednostki do chwili rozpatrzenia odwołania? Czy funkcjonują w nowym hufcu Y, czy może dalej w hufcu rozwiązanym X?
Do momendu decyzji GK w sprawie odwołania decyzja KCh jest nieprawomocna, więc nie podlega wykonaniu. Hufiec działa nadal.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

Tomek
Starszy użytkownik
Posty: 225
Rejestracja: 22 kwie 2003, 09:00
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Tomek » 30 maja 2006, 15:13

Powolutku ;) Tylko że nasz Statut nie przewiduje trybu odwoławczego w takim przypadku. Władza wyższa może jedynie stwierdzić legalność decyzji, to jest trochę co innego niż odwołanie.

Bo odwołuje się od decyzji w sprawie kar, praw członkowskich itp. Tu jest zabawa w sądy, odwołania, terminy, wtrzymanie wykonania kary, prawomocne i nieprawomocne orzeczenia.

W trybie stwierdzenia ważności decyzji tego wszystkiego nie ma. Decyzje można unieważnić i po roku od jej wydania - Statut tego nie broni. Zatem wg mnie jedyną logiczną zasadą jest to, że dopóki nikt decyzji nie uniważni to ona obowiązuje.
hm. Tomasz Rawski HR
Hufiec Ziemi Gliwickiej ZHP

Tomek
Starszy użytkownik
Posty: 225
Rejestracja: 22 kwie 2003, 09:00
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Tomek » 02 cze 2006, 22:04

huberto pisze:Owszem. Tryb odwoławczy nigdzie nie jest opisany w tej sytuacji, ale np. instrukcja działania i tworzenia hufca wyraźnie mówi, że od decyzji komendanta chorągwi dot. rozwiazania hufca można się odwołać do GK.
Pytanie zatem: czy ten zapis jest zgodny ze Statutem? ;)
hm. Tomasz Rawski HR
Hufiec Ziemi Gliwickiej ZHP

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Regulacje prawne”