Czy szef klubu może pisać rozkazy.

regulaminy i instrukcje w ZHP, propozycje zmian
Zablokowany
MYCHAS
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: MYCHAS » 21 maja 2006, 20:49

Tak. Rozkazy piszą drużynowi, szefowie klubów, przewodniczący Kręgów, Komendanci różnej maści i Naczelnik.

(nie wspomne że zastępowi samodzielnych zastępów też)
Tymczasem długi trzeba spłacać, depozyty przekazać innym. Może nikt im tego nie powiedział?”
S t e f a n M i r o w s k i „ S p ł a c i ć d ł u g ”
www.orneta.zhp.pl

hm. Michał Ludkiewicz
Chorągiew Warmińsko - Mazurska

kiubik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kiubik » 22 maja 2006, 04:54

MYCHAS pisze:(nie wspomne że zastępowi samodzielnych zastępów też)
Ty, a co to jest za jednostka?? podeślij mi proszę odpowiednie regulacje, jestem żywo tematem zainteresowany.
pozdrawiam
phm. Jakub Król
Polski Kontyngent na Roverway 2009
były drużynowy 144 PDH "SZANIEC" im. Alka Dawidowskiego

skAlpel.harce - szukamy tłumaczy!

MYCHAS
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: MYCHAS » 22 maja 2006, 06:31

Jest to coś co nie znikneło z mapy Związku pomimo zmian. I w kilku Hufcach się spotkałem.
A co do prawa, to zauważyłem że każdy Hufiec ma po części swoje wykładnie.
Tymczasem długi trzeba spłacać, depozyty przekazać innym. Może nikt im tego nie powiedział?”
S t e f a n M i r o w s k i „ S p ł a c i ć d ł u g ”
www.orneta.zhp.pl

hm. Michał Ludkiewicz
Chorągiew Warmińsko - Mazurska

eni_a
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: eni_a » 22 maja 2006, 11:00

pierwsze słyszę, że zastępowi samodzielnych zastępów piszą rozkazy... a jakie oni mają do tego uprawnienia?? i na jakiej podstawie piszą te rozkazy?? rady zastępu?? czy sami wspólnie ustalają jaki rozkaz się napisze?? nie odbieraj to jako atak na Twoja osobę, ale ja nigdy o tym nie słyszałam...

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 22 maja 2006, 11:46

MYCHAS pisze:Jest to coś co nie znikneło z mapy Związku pomimo zmian. I w kilku Hufcach się spotkałem.
A co do prawa, to zauważyłem że każdy Hufiec ma po części swoje wykładnie.
Na mocy Statutu ZHP prawo do okreslenia co oprocz gromac, druzyn i kregow jest podstawowa jednostka organizacyjna ZHP ma tylko GK ZHP. Co do klubow ukazaly sie takie regulacje. A co do "samodzielnych zastepow"?

W tym wypadku takie jednostki nie maja racji bytu. Zreszta kupa problemow z tym by byla.
Pozdrawiam
orcus

.: Linux is like a wigwam - no gates, no windows and Apache inside :.

marcinek
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: marcinek » 22 maja 2006, 22:18

§ 30
Podstawowymi jednostkami organizacyjnymi ZHP są:
1) gromady, drużyny lub kręgi skupiające członków zwyczajnych,
2) inne jednostki działające na zasadach drużyny lub kręgu.

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 23 maja 2006, 07:05

marcinek pisze:§ 30
1.Podstawowymi jednostkami organizacyjnymi ZHP są:
1) gromady, drużyny lub kręgi skupiające członków zwyczajnych,
2) inne jednostki działające na zasadach drużyny lub kręgu.
...
5. Szczegółowe zasady tworzenia, działania gromad, drużyn, kręgów i innych jednostek określa GK ZHP.

Jakie wiedz zasady tycza sie "samodzielnych zastepow"? Bo chyba* nie ma ich w zadnym dokumencie a to oznacza ze nie ma po prostu czegos takiego.

*) jesli sa prosze o sprostowanie.
Pozdrawiam
orcus

marcinek
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: marcinek » 23 maja 2006, 22:22

uważam że właśnie inne jednostki to mogą byś samodzielne zastępy. Poto chyba jest ten zapis- inne jednostki. skoro liczba osób nie wystarcza na założenie drużyny a np 7 osób to zastęp wtedy jest to samodzielny zastęp. działa na prawach drużyny. bo czego mogłoby tyczyć okreslenie- inne jednostki. zresztą takie wątpliwości rozwiewa Naczelny Sąd Harcerski.

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 23 maja 2006, 22:44

marcinek pisze:uważam że właśnie inne jednostki to mogą byś samodzielne zastępy. Poto chyba jest ten zapis- inne jednostki. skoro liczba osób nie wystarcza na założenie drużyny a np 7 osób to zastęp wtedy jest to samodzielny zastęp. działa na prawach drużyny. bo czego mogłoby tyczyć okreslenie- inne jednostki. zresztą takie wątpliwości rozwiewa Naczelny Sąd Harcerski.
Prosze - podaj mi regulacje ktore na to pozwalaja. Bo jak wiesz tymi zajmuje sie GK ZHP. Wiec na jakiej podstawie dziala taka jednostka?

Ja mam 3 druzyny ktore dobrze ze soba wspolpracuja, ale wszystkie trzy sa z jednego poziomu wiekowego. Szczep to troche niebardzo to zalozymy sobie unie... a co tam.

Powiedz mi jak wiec dziala taki samodzielny zastep?!? Jakie wymogi musi spelniac?

Bo IMHO pierwszy wypadek w ktorym ktoremus z dzieciakow sie cos stanie i na komendanta(bo zastepowy zwykle <18) siadzie prokurator(ooo i to nie zaden harcerski). Bo ZHP nie po to wydaje instrukcje dzialania druzyny zeby ktos tworzyl jakies niewiadomo co omijajac wszelkie przepisy ale nalezac do organizacji.

Hmm... tak sie zastanawiam. To moze ja sam tez jakas "podstawowa jednostke organizacyjna" moge stanowic. Bo za malo mnie zebym tworzyl druzyne. A przeciez to tez bylaby inna jednostka w rozunmieniu statutu. hmm... ale prowadzacy podstawowe jednostki organizacyjne maja czynne prawo wyborcze... to moze tak z 30 sie zbierzemy i zrobimy przewrot w hufcu, pozniej choragwi a pozniej obalimy Naczelniczke ZHP?!?

hmm... chyba idac Twoim rozumowaniem doprowadzilem juz do wystarczajacych sprzecznosci. Zasady dzilania inych tworow ktore chcemy aby byly podstawowymi jednostkami organizacyjnymi ZHP okresla GK ZHP i tak zrobila w przypadku klubow specjalnosciowych niewymienionych zreszta w statucie. A o samodzielnych zastepach nei znalazlem nic.

BTW: Jak jest za malo ludzi na druzyne to trzeba znalezc wiecej albo podczepic sie gdzies pod inna druzyne.

Co do NSH - czekam na wniosek, bo dla mnie sprawa nie wzbudza _zadnych_ watpliwosci.
Ostatnio zmieniony 23 maja 2006, 22:46 przez orcus, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
orcus

marcinek
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: marcinek » 25 maja 2006, 18:21

zatem czym są inne jednostki organizacyjne o których mówi statut ?
jesli macie 3 drużyny to wydaje mi się że nie ma nic przeciwko by założyć unię jak piszesz. taka unia to nic innego jak szczep a że nazywa się inaczej to i tak działa na prawach szczepu.
każdy wie jak działa zastęp. jesli jest jeden to jest przypisany bezposrednio komendantowi. zastępowy jako szef podstawowej jednostki oczywiscie powinien być pełnoletni. ja nie widzę nic dziwnego w samodzielnym zastępie

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 26 maja 2006, 18:28

marcinek pisze:jesli macie 3 drużyny to wydaje mi się że nie ma nic przeciwko by założyć unię jak piszesz. taka unia to nic innego jak szczep a że nazywa się inaczej to i tak działa na prawach szczepu.
w takim badz razie po co zakladac unie?!? Przeciez to i tak bedzie szczep.

Tak samo jest z samodzielnym zastepem - idac tym tropem dizlaa na zasadzie druzyny? Tak wiec liczebnosc tez musi miec odpowiednia. To teraz podaj pozostale argumenty za "samodzielnym zastepem" bo ten o liczebnosci juz chyba mozemy sobie odpuscic;)
Pozdrawiam
orcus

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Regulacje prawne”