Stopnie harcerskie - projekt GK ZHP

regulaminy i instrukcje w ZHP, propozycje zmian
dokumenty
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 04 mar 2003, 13:15

Stopnie harcerskie - projekt GK ZHP

http://dokumenty.zhp.org.pl/robocze/sto ... rc_030303/
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

MaciekP

Post autor: MaciekP » 08 mar 2003, 03:38

Sorki, że się włączam, ale jako drużynowy drużyny (nomenomen) GROM i funkcjonariusz SG powiem:
* specjalność policyjna w ZHP (nieformalnie), to Harcerska Służba Porządkowa, w przeciwieństwie do specjalności wojskowych polega na konkretnym i praktycznym działaniu, które pacyfiści w rodzaju g00rka dostrzegają i doceniają dopiero jak ich nie ma;
* w Centralnym Ośrodku Szkolenia SG w Koszalinie opracowałem program współdziałania SG i ZHP w wyniku czego właśnie obejmuje w GKZHP tę specjalność (w ramach Inspektoratu Drużyn Proobronnych), możliwości działania jest od jasnej i niespodziewanej;
* zgadzam się z druhną "cyfrową", że należy rozwinąć HSG i HSP w specjalnośc ogólnopolicyjną i w tę stronę zamierzam działać, myślimy podobnie.

Pozdrawiam Słubice.

Maciek

P.S.
A apropos "wchodzenia" do Europy itp dwie uwagi:
* kiedy w czasie mistrzostw świata w piłce nożnej we Francji zaistniała groźba "wizyty" neofaszystów u żabojadów w ciągu jednej nocy odtworzono kontrole graniczne w państwach okalających Niemcy. Skąd wzięli się funckjonariusze na granicach, których rzekomo nie ma?
* najwięcej nielegalnych imigrantów niemiecka BGS łapie na granicy... z Francją.
To, że nie ma kontroli granicznej nie znaczy, że granica nie jest pod kontrolą.
:)

--
><> <>< ><> <>< ><> <>< ><> <>< ><>
125 WSth SDRI GROM
Maciek Pietraszczyk

Z harcerstwa sie nie wyrasta. Do niego trzeba dorosnac.

mort
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mort » 10 mar 2003, 00:42

Przecież zawsze możesz stosować trudniejsze próby na stopień w swoim środowisku.
phm. Michał "misiek" Markucki H.R.
szczepowy Szczepu "Gniazdo" im. Kedywu
drużynowy 101.ŁDW "Sad" im. hm.kpt.A.Romockiego "Morro"
"carpe diem quam minimum credula pastero"

myfa
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: myfa » 10 mar 2003, 02:24

mort napisał:
Przecież zawsze możesz stosować trudniejsze próby na stopień w swoim środowisku.
Jasne, można stosować trudniejsze próby, ale czy o to chodzi w dyskusji nad tymi zmianami? Może spróbujmy odrobinę ujednolicić wymagania? Skoro dopiero trwają nad tym prace to jeszcze nie jest za późno na konkretne propozycje dotyczące tej materii. Nie ma co załamywać rąk, trzeba lansować swoje rozwiązania :)
phm. Bartosz Myszkowski

MaciekP

Post autor: MaciekP » 10 mar 2003, 12:31

Sorki, że się włączam, ale jako drużynowy drużyny (nomenomen) GROM i funkcjonariusz SG powiem:
* specjalność policyjna w ZHP (nieformalnie), to Harcerska Służba Porządkowa, w przeciwieństwie do specjalności wojskowych polega na konkretnym i praktycznym działaniu, które pacyfiści w rodzaju g00rka dostrzegają i doceniają dopiero jak ich nie ma;
* w Centralnym Ośrodku Szkolenia SG w Koszalinie opracowałem program współdziałania SG i ZHP w wyniku czego właśnie obejmuje w GKZHP tę specjalność (w ramach Inspektoratu Drużyn Proobronnych), możliwości działania jest od jasnej i niespodziewanej;
* zgadzam się z druhną "cyfrową", że należy rozwinąć HSG i HSP w specjalnośc ogólnopolicyjną i w tę stronę zamierzam działać, myślimy podobnie.

Pozdrawiam Słubice.

Maciek

P.S.
* kiedy w czasie mistrzostw świata w piłce nożnej we Francji zaistniała groźba "wizyty" neofaszystów u żabojadów w ciągu jednej nocy odtworzono kontrole graniczne w państwach okalających Niemcy. Skąd wzięli się funckjonariusze na granicach, których rzekomo nie ma?
* najwięcej nielegalnych imigrantów niemiecka BGS łapie na granicy... z Francją.

--
125 WSth SDRI GROM
Maciek Pietraszczyk

myfa
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: myfa » 10 mar 2003, 15:15

MaciekP napisał:
Wybacz, ale tu nie ma co ujednolicac. Odkrywca (stopien de facto czwarty) jest na poziomie dotychczasowego wywiadowcy (stopien drugi).
A wymagania sa ujednolicone w dotychczasowym systemie. Jesli "ujednolicanie" ma oznaczac rownanie w dol, to jestem przeciw.
Wybaczam, ale moim zdaniem nie po to rozmawiamy o nowym systemie stopni, aby już na starcie przyjmować, że każdy w swoim środowisku zrobi to, co chce.

Zresztą pisząc "ujednolicanie" miałem na myśli osiągnięcie jasnej i klarownej sytuacji we wrześniu, po wprowadzeniu nowego podziału wiekowego. Zmiana sytemu stopni czeka nas tak czy inaczej.

Ja też jestem przeciw równaniu w dół, choć moim zdaniem zmiany nie koniecznie muszą na tym polegać.

Zresztą zaproponuj coś konkretnego, wtedy przestaniemy rozmawiać czysto hipotetycznie. Mówisz, że propozycje są złe, OK, ale krytykuj konstruktywnie.

[Edytowany przez myfa dnia 10.03.2003 o 11:21 GMT]
phm. Bartosz Myszkowski

MaciekP

Post autor: MaciekP » 11 mar 2003, 18:09

Pozdrawiam Słubice.

Maciek

P.S.

--
125 WSth SDRI GROM
Maciek Pietraszczyk

MaciekP

Post autor: MaciekP » 11 mar 2003, 18:10

Pozdrawiam Słubice.

Maciek

P.S.

--
125 WSth SDRI GROM
Maciek Pietraszczyk

myfa
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: myfa » 12 mar 2003, 00:46

Cieszę się niezmiernie, że druh zgdza się z wcześniej wyrażonym przeze mnie zdaniem.

Pozdrawiam!
phm. Bartosz Myszkowski

Andrzej D.
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Andrzej D. » 14 mar 2003, 00:13

Generalnie wprowadzanie 6 stopnia jest bzdurą. Ilu ludzi dochodzi obecnie do 5 stopnia? Bardzo niewielu. Za komuny jak był system 7-stopniowy, używałem, podobnie jak wielu innych drużynowych "nielegalnego" systemu 5-stopniowego. Obecnie drużynowych namawiam do podobnego "przestępstwa".
Osobną kwestia jest fakt, że oddala nas to od zjednoczenia, bo nie sądzę, żeby nasi Bracia Mniejsi kiedykolwiek zgodzili się na inny system stopni. A co do wymagań, to fakt, że są cieniutkie.
hm Andrzej Dyderski
Komendant Hufca
ZHP Poznań-Wilda

Robal

Post autor: Robal » 14 mar 2003, 00:27

Mi się ten nowy projekt wydaje dosyć spójny. Po dwa stopnie na każdą grupę wiekową. Wydaje się całkiem rozsądne. A to że nikt nie chce zdobywać wyższych stopni to już nie wina regulaminu. A że za łatwe? Wymagania i tak można dopasować indywidualnie do drużyny, osoby i specjalności. Poza tym stopnie harcerskie to nie stopnie wojskowe. Nie zdobywa się ich dla kariery czy władzy tylko dla własnego rozwoju. I nikt się nie powinien przejmować że zdobył z trudem stopień, który gdzie indziej dają "od ręki". Jeśli się wysilił i na tym skorzystał to tyko jego zysk.

myfa
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: myfa » 14 mar 2003, 01:38

Andrzej D. napisał:
Generalnie wprowadzanie 6 stopnia jest bzdurą. Ilu ludzi dochodzi obecnie do 5 stopnia? Bardzo niewielu. Za komuny jak był system 7-stopniowy, używałem, podobnie jak wielu innych drużynowych "nielegalnego" systemu 5-stopniowego. Obecnie drużynowych namawiam do podobnego "przestępstwa".
Powtórzę raz jeszcze, jest czas (mam nadzieję), żeby zmienić coś w tych propozycjach, więc zamiast namawiać do zachowań "nielegalnych" może zaproponuje druh jakieś zmiany. Aby nie zostać posądzonym o hipokryzję dodam, że w moim środowisku jesteśmy na etapie porządkowania naszych zastrzeżeń :)

Zresztą chyba nie o ilość nowych stopni chodzi...

[Edytowany przez myfa dnia 13.03.2003 o 21:39 GMT]
phm. Bartosz Myszkowski

Andrzej D.
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Andrzej D. » 14 mar 2003, 01:58

myfa napisał:
Powtórzę raz jeszcze, jest czas (mam nadzieję), żeby zmienić coś w tych propozycjach, więc zamiast namawiać do zachowań "nielegalnych" może zaproponuje druh jakieś zmiany.
Zresztą chyba nie o ilość nowych stopni chodzi...

O ile sie orientuje - może niedokładnie - 6-stopniowy system został już przyjęty, tylko trwa dumanie nad nazewnictwem. Ilośc stopni ma znaczenie choćby ze względu na wspólne stopnie z innymi org. harcerskimi. Ja bardzo bym chciał, aby kiedys doszło do połączenia. A do "nielegalnych zachowań" namawiam, bo przestałem wierzyć, że nasi wodzowie choć trochę się przejmują harcerstwem. Jakoś za bardzo nie słuchają oddolnych głosów. Poziom wszelkich nowych regulacji jest taki, ze odnosze wrażenie, iż GK płaci premie za każde opracowanie więc twórczość kwitnie tam na maxa. Proszę, druhu Bartku, mi przy okazji napisać, które z twoich uwag zostały uwzględnione.
hm Andrzej Dyderski
Komendant Hufca
ZHP Poznań-Wilda

myfa
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: myfa » 14 mar 2003, 02:07

Jeśli zostaną uwzględnione napiszę na pewno :)

Przyznaję także, że nigdy nie postrzegałem systemu stopni pod kątem integracji organizacji harcerskich, ale nie sądzę, aby to było tak wielką przeszkodą. Zresztą to jest efekt nowego podziału grup wiekowych, a to z kolei efekt reformy szkolnictwa.

[Edytowany przez myfa dnia 13.03.2003 o 22:14 GMT]
phm. Bartosz Myszkowski

dokumenty
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 14 mar 2003, 11:00

myfa napisał:
Jeśli zostaną uwzględnione napiszę na pewno :)

Przyznaję także, że nigdy nie postrzegałem systemu stopni pod kątem integracji organizacji harcerskich, ale nie sądzę, aby to było tak wielką przeszkodą. Zresztą to jest efekt nowego podziału grup wiekowych, a to z kolei efekt reformy szkolnictwa.
Raczej efekt "urzedniczego" stylu myslenia sporej grupy nstruktorów.
A jak za np. 6 lat kolejny MEN zamiast systemu: 6+3+3 wymysli 6+2+2+2 to mamy wprowadzić kolejny "pion" ??? I nowe stopnie ?
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Regulacje prawne”