ROZKAZY ???

regulaminy i instrukcje w ZHP, propozycje zmian
Zablokowany
basik
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: basik » 12 wrz 2005, 23:04

... coś ostatnio często pytam ...

Czy istnieje możliwość że najpierw jest PRZYRZECZENIE a dopiero później jest ROZKAZ ??? Czy istnieje mozliwość aby rozkazów zupełnie nie było, albo zeby były spisywane po fakcie ??? Czy też jest tak (jak stara szkoła mówi) że aby mogło dojść do złożenia Przyrzeczenia (czy nadania stopnia, czy choćby przyjęcia funkcji) to najpierw musi być Rada Drużyny, potem Rozkaz, potem jego odczytanie (podanie do wiadmości) a dopiero potem moze nastąpić to co w rozkazie zapisano. ... Jak to jest z tymi rozkazami ???

Moje pytanie zainspirowała dyskusja na forum:
http://www.miniportal.harcerski.pl/foru ... .,itp.html

Za pomoc wieeelkie DZIęKUJę :)
" .... Kiedy ktoś spyta Cię skąd ten Krzyż na twej piersi
z dumą odpowiesz mu TAKI NOSZĄ NAJDZIELNIEJSI..."

marzenka
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: marzenka » 13 wrz 2005, 11:41

Przejrzałam z grubsza ten topic- i mówię na wstępie ,że o zuchach to nie mam zielonego pojęcia:).Z resztą to inna bajka. Co do wszelkiej maści harcerzy,hs, wędrowników i rozkazów na przyrzeczeniu jest on po to ,by poinformować oficjalnie "biszkopta",ze został dopuszczony do przyrzeczenia. Trzeba go w jakiś sposób poinformować tuż przed samą ceremonią- najłatwiej zrobic to przez rozkaz,ale zależy to od drużyny.Więc najpier rozkaz ,a potem przyrzeczenie i nie na odwrót.Przecież głupio by było,gdyby ktoś złozył przyrzeczenie,a potem po fakcie drużynowy by mu czytał,że go do tego przyrzeczenia dopuszczono. Jeszcze było tam coś o obietnic jako niespodziance-może z zuchami to tak jest.Harcerze mają swoją próbę i jak ją ukończą to są świadomi,że przyrzeczenie nastapi w niedalekiej przyszłosci.Nie znają tylko dnia,ani godziny,ale świadomosć jest,bo wiek nieco większy.
A teraz 2 linki co do przyrzeczenia-może Ci w czymś pomogą:
http://free.ngo.pl/zoliborz/szkolenia/x ... rz_prz.doc - artykul hm. D. Brzuski jak powinno wyglądać przyrzeczenie
http://www.czuwaj.zhp.org.pl/czuwaj/art ... czenie.pdf - coś z czuwaja na ten temat CZuwaj 7-8.2003
I jeszcze ksiązka Kudasiewicza "Obrzędowy piec" i cały rozdział poświęcony przyrzeczeniom-fantastyczna! To na tyle. Mam nadzieję,że odpowiedziałam na to ,o co pytasz:)
pwd. Marzena Chyba HO
www.sumasil.harc.pl
Hufiec Ziemi Koszalińskiej

basik
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: basik » 13 wrz 2005, 13:27

DZIęKUJę :*

Mam jednak drugie pytanie - czy w takim razie rozkazy to jest tylko kwestia informacji ??? ... do tej pory byłam pewna że rozkazy są dokumentacją - jedyną pełnoprawną (tak jest np z dokumentacją komendy hufca - jeśli zamknięcie próby na stopień instruktorski nie przejdzie przez rozkaz to tak jakby nie było tego stopnia bez względu na pozytywne zakmnięcie próby - chyba ... no właśnie czy na pewno ??? ) ....
" .... Kiedy ktoś spyta Cię skąd ten Krzyż na twej piersi
z dumą odpowiesz mu TAKI NOSZĄ NAJDZIELNIEJSI..."

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 14 wrz 2005, 08:29

Nie, absolutnie, rozkazy nie są kwestią informacji. Owszem, jest w rozkazach punkt "informuję", ale głowna idea rozkazu to oficjalna decyzja władzy sprawczej z jednoczesnym podaniem jej do wiadomości - czy to rozkaz drużynowego, czy komendanta.
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Regulacje prawne”