Mundur ZHR a ZHP

regulaminy i instrukcje w ZHP, propozycje zmian
Zablokowany
dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 04 lip 2005, 12:37

Krótko - zależy od Twojej drużyny.
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

grzesiek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: grzesiek » 17 lip 2005, 21:53

Pewien czas temu byłem w polskim wojsku.Dostałem mundur.Przyznam,iż nie do końca mi się on podobał.I nawet nie ten "wyjściowy",który był jota w jotę,jak ten w mojej drużynie - ten nie budził we mnie....Ale ten polowy,trochę taki...,przechodzony,czuć go było jakoś tak/byłem w nim od świtu do nocy/,nie na miarę!Parę filmów już zdążyłem wtedy obejrzeć - amerykańscy marines mundury mieli OK.Od czego zależało,abym założył ten,który miałem na grzbiecie,albo ten,który widziałem na filmach?

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 01 sie 2005, 12:20

Sęk w tym, że obecnie w handlu nie mam mundurów zgodnych z regulaminem mundurowym ZHP. Co zatem jest lepsze: uzycie imitacji munduru ZHP, szytego przez prywatna firmę, która na produkcji gniota zbija kasę (mówię np. o bluzach dostepnych w moim mieście), czy dobrze uszytej koszuli, równie odległej od regulaminowego wzorca, co koszule podszywające sie pod mundur ZHP?

Ja wybrałem opcje - dobrze uszytej koszuli. Przebolałem nieco ciemniejszy jej odcień i brak kontrafałdy na kieszeni i guzika przy kołnierzu. Odrzuciłem za to: kolor musztardowy, słaby materiał, krzywe szycie, pseudo-kontrafałdę, fatalnie skrojony kołnierz i brak rozmiarówki na osobę o wadze w normie wg norm medycznych.

Obie koszule zaś nie są zgodnie z regulaminem, choć każda w innych punktach.

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

grzesiek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: grzesiek » 10 sie 2005, 21:02

Sporo racji w tym,co piszesz,druhu Dominiku.Za to,co dzieje się z harcerskim mundurem w ostatnich latach /producenci,jakość materiału,odstępstwa od regulaminu dostępnych mundurów,itp./ chyba należy się naszym władzom "nagana w jadłospisie".Ktoś,coś przeoczył,stąd i ten galimatias.I nic nie pomoże chęć zmiany regulaminu oraz szerokie konsultacje na ten temat.Ameryki się ponownie nie odkryje.I rzecz nie w tym,ile i gdzie guzików,fałdek...Jeden dobry materiał mundurowy,jeden producent,który uszyje z niego mundur zgodny z regulaminem.Problem byłby wtedy znacznie mniejszy,bo jednak regulamin jest regulaminem.I tak,jak życie pokazuje,byłyby odstępstwa,jednak znacznie łatwiej byłoby ten regulamin egzekwować.Niestety,teraz jest tak,że każdy może znaleźć full powodów,aby te odstępstwa usprawiedliwić.

predek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: predek » 11 sie 2005, 10:10

Dlatego teraz wejdzie nowy regulamin i nowy mundur z dobrego materiału. Miejmy nadzieję, że instruktorzy, drużynowi będą na tyle 'karni i posłuszni swoim przełożonym' aby egzekwować regulamin mundurowy i dostosować się do niego. Chociaż z doświadczenia wiem, że i tak nie wszystkie środowiska zmienią mundur... "bo u nas jest taka tradycja", ale takim postępowaniem IMO powinna zająć się komisja rewizyjna.
Pozdrawiam serdecznie.
pwd. Kamil Mirowski HR
drużynowy 137 BDW "Agrikola"
hufiec Białystok
[B11]

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 11 sie 2005, 11:25

predek napisał:
Dlatego teraz wejdzie nowy regulamin i nowy mundur z dobrego materiału. Miejmy nadzieję, że instruktorzy, drużynowi będą na tyle 'karni i posłuszni swoim przełożonym'
Matką głupich cię nazwali, Nadziejo
Ludzie podli, ludzie mali, Nadziejo

Tak, mam nadzieję, że:
1. wejdzie nowy regulamin (co jest zapowiadane od roku, i nie wiem, kiedy mam powiedzieć moim harcerzom, żeby sobie kupili mundur - bo juz od pół roku chodzą "po cywilu", bo ciągle ma byc "na dniach, juz niedługo" - a to mi nie pomaga w pracy);
2. nowy mundur będzie lepszy i tańszy od dotychczasowych (jesli będzie tak samo bylejaki to będe pierwszy, który wykorzysta zasadę "obywatelskiego nieposłuszeństwa" i z radościa będę czekał na działanie mojej KR, komendanta i SH, aby mnie ukarac za to nieposłuszeństwo);
3. instruktorzy jeszcze znają sens karności i posłuszeństwa;
4. wyimaginowane tradycje nie stana w poprzek dobru harcerzy i całego ZHP.

Hufiec ZHP Toruń

predek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: predek » 11 sie 2005, 12:57

Dominiku - zgadzam się w zupełności ... no może z wyjątkiem tego obywatelskiego nieposłuszeństwa... na krój, jak i materiał mogli mieć wpływ wszyscy. Długo debatowano nad tym na forym mundurowym i efektem tej debaty będzie nowy mundur, który jak słusznie masz nadzieję, powinien być lepszy i tańszy. Jeśli jednak środowisko nie przyjmie nowego munduru, ponieważ nie odpowiada mu jakiś szczegół to chyba coś jest nie tak. Ufam jednak, że trud zespołu mundurowego nie pójdzie na marne i za 5 lat (chyba taki jest okres do dostosowania się ?) będziemy mieli jednolicie umundurowaną organizację. ;-)
pwd. Kamil Mirowski HR
drużynowy 137 BDW "Agrikola"
hufiec Białystok
[B11]

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 11 sie 2005, 13:12

NIe, nie mogli mieć wpływu.

Mogli wziąć udział w dyskusji - i ja to zrobiłem. Ale nie mam wpływu na jakość materiału, ani na krój.

I jeśli będzie dobry mundur - to "obywatelskie nieposłuszeństwo" będzie bez sensu, bez możliwości.

Ale jeśli nie... a nie zapominaj, ze to nie zespół mundurowy decyduje o mundurze, tylko okreslona władza centralna.

Hufiec ZHP Toruń

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 30 sie 2005, 15:23

1. Daj konkretne przykłady, zamiast robić z gęby cholewę, że "mnóstwo niedociągnięć". Bo ja nie zauwazyłem, a chętnie sie nauczę. Zwłaszcza, ze to dopiero PROJEKT. No i zgłoś gdzie trzeba liste niedociągnieć, abyś braków nie miał na SWOIM SUMIENIU.

2. A jaki chciałeś mieć wpływ? Jesli decyzyjny - to czy aby wysłałeś swoje CV z prośba o włączenie w skład zespołu? A propozycje mógł zgłaszac każdy! Moja jedna przeszła. :) A nie jestem w ZM.

3. Gdzie kupujesz nową za max. 25 zł? Podziel się info, bo chętnie kupię sobie ze dwie. Ale z innej beczki - czy uważasz, że NAJWIęKSZA w Polsce organizacja harcerzy powinna opierać swoje umundurowanie o odpady z producji dla niemieckiej armi?

Hufiec ZHP Toruń

grzesiek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: grzesiek » 31 sie 2005, 18:55

No i tak,jak napisałem wyżej.Regulamin,oraz dbałość władz o to,aby mundur ten dostępny był.Bo inaczej...,szycie na miarę,ale z odstępstwem,odpady "bratniej armi",bojówki,itp.Do czego to prowadzi?Choinka bożonarodzeniowa.Jaka jest,każdy wie.Niby taka sama,jednak każda różni się od innej.I jak wycenić,które mniejsze zło - szycie na miarę,ale z odstępstwem,czy też odpad z "bratniej armi"?Regulamin!Jednak nagana w jadłospisie władzom harcerskim chyba się należy...

agace
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: agace » 18 wrz 2005, 16:53

Ja tak od siebie - owszem, może być coś co się nie będzie podobać w nowym kroju, nie ma na ilustracjach sznurów funkcyjnych, ale nie ma też Krzyża ani na jednym, ani plakietki WAGGGS/WOSM, ani plakietek środowiska ani wielu innych, które przecież nie zostały odrzucone...

Może się nie podobać noszenie chusty na koszulce, mogą bejsbolówki. Moje zuchy w naleśniczkowatych berecikach też wyglądały niesmacznie...

Teraz moi harcerze też czekają na mundury. Nie podoba mi się wiele, na przykład to, że spódnica nie ma kieszeni, albo że spodenki mają taki a nie inny krój. Ale mam nadzieję, że będzie okej.

I upominanie "góry" nie bardzo jest na miejscu, jednak coś robią, żeby zmienić koszule z kołnierzem a'la Słowacki i workowaty kształt bluz czy beznadziejne szycie.
"zielono mam w głowie i fiołki w niej kwitną" (k.wierzyński)

pwd. Agnieszka Ciesiołkiewicz
48 LDH "Araukanie"

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 18 wrz 2005, 20:15

agace napisał:
I upominanie "góry" nie bardzo jest na miejscu, jednak coś robią, żeby zmienić (.....) beznadziejne szycie.
Akurat w kwestii "beznadziejnego szycia" to "górze" należy się solidny "kop" a nie "upominanie". Bo nie jest to kwestia "reformy", tylko kwestia zaniedbania.
I żeby było jasne, pisząc "góra", nie chodzi mi o "4 Żywioły".
http://www.mundury.zhp.pl/index.php?do= ... 01&id=1181
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

NecrohronoS
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: NecrohronoS » 25 cze 2006, 19:41

jak pewnie druhna wie spódnica ma kieszenie, a spodnie to widziałem dopiero pod koniec maja 2006r.
Ilustracje były robocze. Teraz robiono zdjęcia (Ja za późno sie zorientowałem i nie uczestniczyłem).
Internetowy Kronikarz Szczepu
HO Bogdan Ciechomski
Szczep 288 WDHiGZ im. Kornela Makuszyńskiego

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Regulacje prawne”