regulacja KSI

regulaminy i instrukcje w ZHP, propozycje zmian
giqusek
Site Admin
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: giqusek » 15 cze 2005, 18:59

Wie ktoś może czy istnieje instrukcja omawiająca zasady działania Komisji Stopni Instruktorskich oraz jej uprawnienia ?
Uchwała w sprawie systemu stopni instruktorskich zawęża się jedynie do powoływania komisji oraz jej trybu pracy. Interesują mnie jasne zasady i uprawnienia jakie ma Komisja Stopni wobec zdobywających stopień.
Hufiec ZHP Toruń im. Mikołaja Kopernika

kasiek41
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: kasiek41 » 15 cze 2005, 20:58

Nie wiem co dokładnie cię intersuje, ale ta uchwała właśnie określa zasady działania KSI ( opisuje to pkt.VI Zasady działania KSI). Poza tym każda z komisji powinna posiadać własny Regulamin pracy - tam powinieneś szukać .... ,.Regulaminy pracy komisji często zawierają bardziej szczegółowe informacje niż sama uchwała - chociaż są one tworzone na jej podstawie. Może sprecyzuj dokładnie - czego szukasz?
hm.Katarzyna Sobieszczańska
Hufiec Wrocław

giqusek
Site Admin
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: giqusek » 15 cze 2005, 21:34

Wyjaśnie bardziej szczegółowo.
Regulamin stworzony przez KSI Hufcową czy Chorągwianą nie rozwiązuje mojego dylematu, więc doszukuję się tego w regulaminach, bądź instrukcjach ogólnozwiązkowych.
Podaję abstrakcyjny przykład prosto z głowy:
Jeden z Druhów w ramach swojej próby przewodnikowskiej, miał za zadanie pełnienie funkcji kwatermistrzowskiej, pytanie teraz czy KSI ma prawo żadać i czy ma prawo wglądu do dokumentacji finansowej środowiska - która dotyczy biwaku, gdzie ów Druh był kwatermistrzem.
Czy reguluje takie uprawnienia jakiś zapis...

Czytacz
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Czytacz » 15 cze 2005, 22:27

...mogę się mylić, ale o ile mi wiadomo, to wgląd do naszej wszelkiej dokumentacji ma każdy, bo jesteśmy organizacją pożytku publicznego... jeśli chodzi o uprawnienia KSI, to nie wiem czy jest im coś takiego potrzebne. Kandydat na stopień sam dostarcza powtierdzeń z realizacji swoich zadań - w przypadku pełnienia funkcji może to być np wpis w książeczce, lub pisemne potwierdzenie komendanta...
pwd. Piotr Kołodziejski
Hufiec Łódź-Śródmieście

Zespół ds. Wsparcia Technicznego
Wydział Nowych Technologii GK

giqusek
Site Admin
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: giqusek » 16 cze 2005, 19:39

Tak masz rację że kandydat dostarcza sam potwierdzenia, ale dla KSI może nie wystarczyć kawałek białej kartki z potwierdzeniem od przełożonego że super fajnie pięknie wypełnił swoją funkcję i będzie chciała wglądu do dokumentacji finansowej, aby zobaczyć jak np Druh opisywał rachunki, albo będzie dokumentację weryfikować dokładniej, czy jest dobrze prowadzona.
Takie coś może być?

Czytacz
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Czytacz » 16 cze 2005, 22:32

O ile mi wiadomo - to tak. Jak już mówiłem, jesteśmy OPP i wgląd w nasze dokumenty może mieć każdy, a więc KSI również. Takie porzynajmniej twierdzenia słyszałem. Dla pewności należałoby zajrzeć do zasad działania OPP....
pwd. Piotr Kołodziejski
Hufiec Łódź-Śródmieście

Zespół ds. Wsparcia Technicznego
Wydział Nowych Technologii GK

kasiek41
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: kasiek41 » 16 cze 2005, 22:57

Dokładnie tak może być. Nie znajdziesz tego w żadnym regulaminie. KSI jest powołana po to, aby decydować o tym, kto może być instruktorem, jaki ma mieć stopień itp. Ogólnie ma dbać o to aby instruktorami byli odpowiedni ludzie, odpowiedzialni, z wiedzą i doświadczeniem itd. Nie każdy może być instruktorem, nawet jeżeli tego chce. W opisywanym przez ciebie przykładzie może się tak zdarzyć że komisja będzie chciała skontrolować dokumentację finansową. Członkowie komisji muszą być pewni że próba została zrealizowana w całości i osiągniete zostały cele. Jeżeli mają wątpliwości co do wykonanych zadań mogą podjąc dodatkowe kroki w celu rozwiania swoich wątpliwości i generalnie mogą skontrolować wszystko co ma związek ze zrealizowaną próbą.
Komisja odpowiada za to jaki poziom instruktorski rezprezentują instruktorzy jej hufca, a wszystkie niejako odpowiadają za poziom całej naszej kadry instruktorskiej. Musi być pewna że człowiek który zamyka próbę zasługuje na to by być instruktorem, mieć taki a nie inny stopień...Jednak przykład który podałeś świadczy bardzo źle o jednej rzeczy: komisja nie ma zaufania do opiekuna próby i tu leży problem.
hm.Katarzyna Sobieszczańska
Hufiec Wrocław

giqusek
Site Admin
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: giqusek » 17 cze 2005, 15:01

OK. Zgodzę się z Tobą że KSI ma prawo do wglądu do dokumentacji finansowej, ale czy jest uprawnione do weryfikacji czy poprawności tej dokumentacji ?? Czy powinna sprawe przekazac właściwej KR ????

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 20 cze 2005, 10:35

Na moje - powinna poprosić KR o weryfikację poprawności finansowej. Do KSI powinno sie dobierac metodyków - a niekoniecznie speców od papierków finansowych.
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

giqusek
Site Admin
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: giqusek » 20 cze 2005, 13:36

Czyli reasumując nie ma takiego kwita, punktu, paragrafu - który to może określić? :(

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 20 cze 2005, 14:01

Nie ma.

Natomiast postepując wg "obsesji tajnosci", która jest obecnie w naszej KSI (patrz: regulamin) nie ma ona prawa wglądu w żadną dokumentację środowisk.

Zapraszam tez do rozmowy w realu lub na GG.
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

krzysiek
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: krzysiek » 24 sie 2005, 13:50

No cóż.
Masz prawo odmówić pokazania dokumentów a KSI ma prawo odmówić Ci zamknięcia próby pozytywnie. :)
Wszystkie dokumenty pokazujesz dobrowolnie (np. KSI może Cię poprosić o przyniesienie kroniki drużyny, książki rozkazów, itp.), ale jeśli nie przyniesiesz, to znaczy że coś ukrywasz. :)
Jedyny dokument, który reguluje prawa KSI, to System Stopni Instruktorskich (do ściągnięcia ze strony).
A co do weryfikacji przez Komisję Rewizyjną byłoby to niepotrzebne angażowanie zapracowanej władzy (obejrzenie dokumentacji może trwać kilka minut, jeśli coś się nie rzuci w oczy, a angażowanie KR może niepotrzebnie opóźnić rozmowę o nawet kilka tygodni). :)
Może się też zdarzyć, że jakiś członek komisji będzie wystarczająco kompetentny, żeby ocenić dokumentację. Metodycy też czasem prowadzą obozy. :)

hm. Krzysztof Ludwig, HR
Hufiec Oświęcim

strucha
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: strucha » 25 sie 2005, 19:38

Hmm... Trochę dziwi mnie ta dyskusja.... Czy nie prościej o pewne rzeczy, które zdają się budzić wątpliwości, zapytać samego zaintersowanego, że już o jego opiekunie próby ( akceptowanego wszak przez KSI ) nie wspomnę....? Nie wystarczy zaptytać kandydata na pwd o zasady rozliczeń finansowych na poziomie drużyny...? A może zapytać kogoś, kto daną imprezę rozliczył i zatwierdził, etc.,etc. .... Wszystko da się sprawdzić i zweryfikować... No i myślę,iż warto też trochę zaufać......
hm.Joanna Struś

giqusek
Site Admin
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: giqusek » 25 sie 2005, 22:34

W tym wypadku to ja byłem opiekunem próby przewodnikowskiej.
To ja jestem członkiem Komisji Rewizyjnej, to ja potwierdzałem stan tej dokumentacji.
To nie wystarczyło.
Dlatego się pytam ogółu.

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 26 sie 2005, 06:43

Hmm...
Mam taką luźną sugestię abyś wystapił do KSI z żądaniem PISEMNEGO przedstawienia powodów dla których uznali iż jesteś niewiarygodny.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Regulacje prawne”