zmiana hufca przez drużynę...?

regulaminy i instrukcje w ZHP, propozycje zmian
giqusek
Site Admin
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: giqusek » 15 cze 2005, 18:52

Według mnie nie. Powołuję się na zapis w Instrukcji tworzenia i działania hufca
(W.U. nr 3/2003) który mówi:
(...)
10. Hufiec jest terytorialną wspólnotą gromad, drużyn, kręgów i innych podstawowych jednostek organizacyjnych. Na terenie hufca mogą działać szczepy i związki drużyn."
(...)
Drużyna podlega pod Hufiec - terytorialnie - tam gdzie działa :)
Hufiec ZHP Toruń im. Mikołaja Kopernika

fasolka
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: fasolka » 16 cze 2005, 08:29

to ja pójdę za ciosem i też zadam pytanie:

a czy drużyna działająca w niewielkim mieście X, w którym nie ma hufca (hufiec jest ok. 30 km na północ) może zmienić przydział służbowy na inny hufiec - ok. 30 km na południe ???

dokumenty
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 16 cze 2005, 09:11

Teoretycznie - nie

Zresztą, nie ma czegoś takiego jak "przydział służbowy drużyny".
Używanie pojęcia "przydział służbowy" w stosunku do drużyny jest mylące. Dotyczy wyłącznie członków a nie jednostek organizacyjnych.
Pamiętaj że ci sami członkowie mogą być członkami 2 różnych choć identycznych drużyn w 2 różnych hufcach. Ale to nie bedzie ta sama druzyna, w 2 hufcach.
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

fasolka
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: fasolka » 16 cze 2005, 09:21

dokumenty napisał:
Pamiętaj że ci sami członkowie mogą być członkami 2 różnych choć identycznych drużyn w 2 różnych hufcach. Ale to nie będzie ta sama drużyna w 2 hufcach.
czyli - jeśli wszyscy członkowie drużyny zmienią swój przydział służbowy z hufca A na hufiec B i w hufcu B założą swoją drużynę to wtedy nie ma już znaczenia miejsce zamieszkania ? czy praktycznie jest to możliwe do przeprowadzenia (bo teoretycznie to już wiem) ? czy coś takiego miało kiedykolwiek miejsce ?

dokumenty
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 16 cze 2005, 10:41

Za każdym razem jest to raczej sytuacja nadzwyczajna.
Musiałbym mieć więcej danych.
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 20 cze 2005, 10:39

Instruktor może zmienić przydział - ale PODEJMUJĄC funkcje w nowym hufcu. Harcerz nie może zmienić przydziału - może działać w innym hufcu - o ile tam DOJEŻDŻA.

Nie widzę możliwości prowadzenia np. w Toruniu drużyny przez hufiec Pcim Dolny. I gdyby ktoś tego próbował - ruszyłbym oficjalnie - do ChKR i ChSH.

Natomiast jeśli cała harcerska gmina chce przenieść się z jednego hufca do drugiego (czyli wszyscy harcerze z obszaru np. małego miasteczka, gdzie nie ma hufca - to droga jest otwarta w KCh - wystarczy zmiana zasięgu terytorialnego hufca.
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 20 cze 2005, 14:37

:D W Pcimiu nie ma hufca:D Pcim podlega terytorialnie pod KH Myślenice :D/chyba/ A kiedyś w Pcimiu działał druh Grzebyk :D nie wiem, czy to tytuł do chwały / dh. Grzebyk był naczelnikiem do Zjazdu w Bydgoszczy/

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 20 cze 2005, 16:10

StaryWilk napisał:
:D W Pcimiu nie ma hufca:D
Dlatego tez pozwołiłem sobie podać Pcim jako przykład hufca... aby nikt mi nie napisał, że sie na kogos uwziąłem :)

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 20 cze 2005, 20:10

dominik jan domin napisał:
Natomiast jeśli cała harcerska gmina chce przenieść się z jednego hufca do drugiego (czyli wszyscy harcerze z obszaru np. małego miasteczka, gdzie nie ma hufca - to droga jest otwarta w KCh - wystarczy zmiana zasięgu terytorialnego hufca.
Ale pod warunkiem że jest to gmina "pograniczna".
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 21 cze 2005, 05:51

pestka napisał:
a widzisz możliwość prowadzenia drużyny w mieścieX przez instruktora zamieszkałego też w X ale z przydziałem służbowym do hufca w mieścieY tak aby wszystko nie miało nic wspólnego z hufcemX???
Nie ma takiej możliwości. Aby mógł prowadzić drużynę w hufcu X musi mieć do niego przydział, choćby tzw. dodatkowy. Chyba że ta drużyna nie będzie miała siedziby (" przydziału" ) w hufcu X.
Znam przypadek drużyny wędrowniczej złożonej w większości z mieszkańców miasta/hufca Y a mającej siedzibę ( "przydział" ) w mieście/hufcu X.
Ale należy traktować takie sytuacje jako nadzwyczajne i wymagające wyjaśnienia przez stosowne władze.
Takie sytuacje zdarzają się czasem w miastach w których jest więcej niż jeden hufiec oraz w miastach w których ma siedzibę KCh.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 21 cze 2005, 10:19

pestka napisał:
dlatego operuję nieśmiertelnym X i Y:D
@dominik jan domin
a widzisz możliwość prowadzenia drużyny w mieścieX przez instruktora zamieszkałego też w X ale z przydziałem służbowym do hufca w mieścieY tak aby wszystko nie miało nic wspólnego z hufcemX???
bo ja nie bardzo...
Nie, nie widze takiej mozliwości. Wyjątek: wielkie miasta, gdzie jest kilka hufców, a drużyna NIE JEST oparta o szkołę / parafię itp. - co ma konkretną siedzibę.

Hufiec ZHP Toruń

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Regulacje prawne”