organizacja i zasday działania Drużyny Wędrowniczej

regulaminy i instrukcje w ZHP, propozycje zmian
Zablokowany
babel
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: babel » 14 sty 2003, 02:08

akant napisał:
Jestem drużynowym strszoharcerskim od 10 lat i widzę ogromny rozdźwięk między rzeczywistością a radosną twórczością autorów regulaminów np.
"Podsumowaniem rocznej pracy drużyny jest samodzielnie zorganizowany obóz."
"Drużyna nie może liczyć mniej niż 9 członków."
"W drużynie wędrowniczej każdy członek powinien odpowiadać za pewien obszar działania drużyny"
ad1)Nie jesteśmy w stanie zrobic obozu dla druzyny a jeśli spróbujemy to wejdziemy w konflikt z hufcem bo musimy wtedy odebrać im część uczestników- i po co?
ad2)jest nas w tej chwili mniej niż 9 osób co mamy zrobić a)fikcję b) rozwiązac się i szukać miejsca w innych drużynach (w naszym mieście jest tylko jedna oprócz naszej) c)zrezygnować z harcerstwa i zająć się garncarstwem?
ad3) Członek musi najpier dorosnąć do funkcji a dodatkowo chcemy pracy w zespołach nie przesadzajmy z tymi "etatowymi" harcerzami od wieczornicy, od kroniki, od podlizywania się władzy i od pozowania do zdjęć - ja wiem że każdy powinien znać swoje miejsce ale niech go szuka nie próbuje...
ad.1.Możecie jechać z hufcem na obóz i działać osobnym programem przygotowanym przez drużynę - podchodzi to pod obóz samodzielny i z hufcem będziecie żyć ok.
ad.2.Obliguje to was do rzetelnej rekrutacji
ad.3.np.funkcje rotacyjne - pozwoli to sprawdzić poszczególnych członków drużyny na różnych funkcjach(chociaż nie sprawdzałem takiego działania). Ale dobrze mieć w drużynie speców w różnych dziedzinach.
hm. Wojciech Brągiel
Hufiec ZHP Gorlice

Art_B
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Art_B » 14 sty 2003, 16:21

1)Proponuję obóz wędrowny - łatwiej zarejestrować i wystarczy nawet 6 osób. I nikomu nie podpadacie.
Zresztą - to najlepsza forma dla wędrowników.
2) To ile osób powinno być wg Ciebie w druzynie, aby była druzyną: 4,6? Jakieś minimum musi być,prawda?
W tej chwili jesteście pod działaniem paragrafu 37 instrukcji i czeka Was rekrutacja.
Wg mnie 9 osób z regulaminu to i tak mało ale to już zupełnie inna dyskusja.
hm. Artur Brzyski H.R.
WŚKI "Niezbędnik"
Płock

dokumenty
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 16 sty 2003, 01:11

akant napisał:
Druh rzeczywiście nie rozumie. Obóz jest akcją zarobkowa na harcerzach i niezrzeszonych. Z tego hufiec utrzymuje się przez cały rok. Dlatego pytałem jaką druh pełni funkcję w związku. To pozwoli nam na rzeczową dyskusję.
Co prawda ta odpowiedź nie jest skierowana do mnie, ale chyba ja tez nie rozumiem.

Twierdzenie iż podstawową rolą obozu jest zarabianie na harcerach, jest na mój gust mocno kontrowersyjne.

Zdaje sobie sprawę że organizowanie kolonii pod namiotami dla dzieci niezrzeszonych w ZHP, jest dość powszechna metodą pozyskiwania srodków, ale proszę nie mylić ich z obozami harcerskimi.

Czuwaj
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

Art_B
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Art_B » 16 sty 2003, 10:47

akant napisał:
Druh rzeczywiście nie rozumie. Obóz jest akcją zarobkowa na harcerzach i niezrzeszonych. Z tego hufiec utrzymuje się przez cały rok. Dlatego pytałem jaką druh pełni funkcję w związku. To pozwoli nam na rzeczową dyskusję.
Ja też nic nie rozumiem i poproszę o wyjaśnienie. Natomiast w pełni podpisuję się pod wypowiedziami Czesława i Dominika- no może poza wyliczeniem pełnionych funkcji gdyż tutaj moja lista trochę się różni.:-)))
hm. Artur Brzyski H.R.
WŚKI "Niezbędnik"
Płock

MaciekP

Post autor: MaciekP » 16 sty 2003, 22:34

Sorki, że się włączam, ale jako drużynowy drużyny (nomenomen) GROM i funkcjonariusz SG powiem:
* specjalność policyjna w ZHP (nieformalnie), to Harcerska Służba Porządkowa, w przeciwieństwie do specjalności wojskowych polega na konkretnym i praktycznym działaniu, które pacyfiści w rodzaju g00rka dostrzegają i doceniają dopiero jak ich nie ma;
* w Centralnym Ośrodku Szkolenia SG w Koszalinie opracowałem program współdziałania SG i ZHP w wyniku czego właśnie obejmuje w GKZHP tę specjalność (w ramach Inspektoratu Drużyn Proobronnych), możliwości działania jest od jasnej i niespodziewanej;
* zgadzam się z druhną "cyfrową", że należy rozwinąć HSG i HSP w specjalnośc ogólnopolicyjną i w tę stronę zamierzam działać, myślimy podobnie.

Pozdrawiam Słubice.

Maciek

P.S.
A apropos "wchodzenia" do Europy itp dwie uwagi:
* kiedy w czasie mistrzostw świata w piłce nożnej we Francji zaistniała groźba "wizyty" neofaszystów u żabojadów w ciągu jednej nocy odtworzono kontrole graniczne w państwach okalających Niemcy. Skąd wzięli się funckjonariusze na granicach, których rzekomo nie ma?
* najwięcej nielegalnych imigrantów niemiecka BGS łapie na granicy... z Francją.
To, że nie ma kontroli granicznej nie znaczy, że granica nie jest pod kontrolą.
:)

--
><> <>< ><> <>< ><> <>< ><> <>< ><>
125 WSth SDRI GROM
Maciek Pietraszczyk

Z harcerstwa sie nie wyrasta. Do niego trzeba dorosnac.

MaciekP

Post autor: MaciekP » 16 sty 2003, 22:36

Sorki, że się włączam, ale jako drużynowy drużyny (nomenomen) GROM i funkcjonariusz SG powiem:
* specjalność policyjna w ZHP (nieformalnie), to Harcerska Służba Porządkowa, w przeciwieństwie do specjalności wojskowych polega na konkretnym i praktycznym działaniu, które pacyfiści w rodzaju g00rka dostrzegają i doceniają dopiero jak ich nie ma;
* w Centralnym Ośrodku Szkolenia SG w Koszalinie opracowałem program współdziałania SG i ZHP w wyniku czego właśnie obejmuje w GKZHP tę specjalność (w ramach Inspektoratu Drużyn Proobronnych), możliwości działania jest od jasnej i niespodziewanej;
* zgadzam się z druhną "cyfrową", że należy rozwinąć HSG i HSP w specjalnośc ogólnopolicyjną i w tę stronę zamierzam działać, myślimy podobnie.

Pozdrawiam Słubice.

Maciek

P.S.
A apropos "wchodzenia" do Europy itp dwie uwagi:
* kiedy w czasie mistrzostw świata w piłce nożnej we Francji zaistniała groźba "wizyty" neofaszystów u żabojadów w ciągu jednej nocy odtworzono kontrole graniczne w państwach okalających Niemcy. Skąd wzięli się funckjonariusze na granicach, których rzekomo nie ma?
* najwięcej nielegalnych imigrantów niemiecka BGS łapie na granicy... z Francją.
To, że nie ma kontroli granicznej nie znaczy, że granica nie jest pod kontrolą.
:)

--
><> <>< ><> <>< ><> <>< ><> <>< ><>
125 WSth SDRI GROM
Maciek Pietraszczyk

Z harcerstwa sie nie wyrasta. Do niego trzeba dorosnac.

dokumenty
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 17 sty 2003, 15:55

akant napisał:
(...) Te regulaminy tworzą pewną koncepcję harcerstwa. Koncepcję którą przyjął juz ZHR. (...)
Skoro powołujesz sie na ZHR:
http://harcerze.zhr.pl/wedrownicy/1.htm

REGULAMIN DRUŻYNY WęDROWNIKÓW ORGANIZACJI HARCERZY ZHR
(...)
§ 2.
1. Drużyna liczy przynajmniej 10 członków w wieku powyżej 16 lat.
(...)
§ 8. (...)
3. Podczas okresu próbnego drużyny (max.6 m-cy), hufcowy może wyrazić zgodę na obniżenie wymaganej minimalnej liczby członków drużyny z 10 do 7.
(...)
§ 9. (...)
3. W przypadku gdy na danym terenie nie ma możliwości powołania drużyny wędrowników, hufcowy może podjąć decyzję o powołaniu samodzielnego patrolu.
(...)
..........................................
Jak widzisz, jest to dość odległe od tego co , jak sądzę, proponujesz.

Czuwaj
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

g00rek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: g00rek » 04 kwie 2003, 00:15

Chłopaki juz napisali co chciałem powiedzieć właściwie (hejooo here I come :) i tu mnie będzie pełno hiehie)

Zastanów się właściwie czy to co posiadasz jest drużyną. Bo może tu źle patrzysz? Pomyśl jak z tego impasu wyjść. Rozumiem cię, moja drużyna przez rok liczyła 6 członków. Burzę przetrwałem, mam 10 członków. Ale 9 to na prawdę dobra liczba do odpowiedniej pracy. Niestety musimy stać się trochę elitarni. Nie stać nas na kontynuację mitu harcerza - partacza. Po prostu.

Obóz wędrowny - jeśli nie jesteście w stanie go zorganizować to nie jesteście drużyną wędrowniczą. IMHO. Brutalne, ale prawdziwe. Sorry taki obóz, nawet po nizinach to pestka!

Co do reszty zgodze się z chłopakami (Artur ale masz wyczepistego nicka :)))

aha - pytałeś więc mówię - 26 lat, drużynowy od lat 5, udzielam się także to tu to tam w hufcu i GK.
hm. Michał "g00rek" Górecki
I love BP

g00rek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: g00rek » 04 kwie 2003, 00:17

Aha , akant jeszcze jedno:

Jeśli chopdzi o HS, to nie muszą mieć funkcji. Jeśli chodzi zaś o wędrowników to najwyższy czas. Taka jest metodyka wędrownicza i to ma SENS! Niedługo byc może będa kadrą. Czas najwyższy nauczyć ich w ten sposób choćby odpowiedzialności.
hm. Michał "g00rek" Górecki
I love BP

Art_B
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Art_B » 04 kwie 2003, 09:24

g00rek napisał:

Co do reszty zgodze się z chłopakami (Artur ale masz wyczepistego nicka :)))

Dzięki, jesteś pierwszym oprócz mojej ślubnej,który się zachwycił.:-)))))))
hm. Artur Brzyski H.R.
WŚKI "Niezbędnik"
Płock

dokumenty
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 04 kwie 2003, 12:04

g00rek napisał:
Aha , akant jeszcze jedno:

Jeśli chopdzi o HS, to nie muszą mieć funkcji. Jeśli chodzi zaś o wędrowników to najwyższy czas. Taka jest metodyka wędrownicza i to ma SENS! Niedługo byc może będa kadrą. Czas najwyższy nauczyć ich w ten sposób choćby odpowiedzialności.
I tak, i nie.
Do pełnienia STAŁEJ funkcji potrzebne sa predyspozycje (choćby, minimum).
Natomiast należy dązyć aby wszyscy wedrownicy pełnili (jak najczęściej) funkcje czasowe.
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Regulacje prawne”