stopnie instruktorskie

regulaminy i instrukcje w ZHP, propozycje zmian
biała lokomotywa

Post autor: biała lokomotywa » 12 mar 2005, 12:19

mam pytanie.
Czy KSI (hufcowa) ma prawo mi nie otworzyć próby na przedowniczkę tylko dlatego, że nie posiadam jeszcze stopnia HO (mam otwarte)?

sw_Mikolaj2
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: sw_Mikolaj2 » 12 mar 2005, 15:39

biała lokomotywa napisał:
mam pytanie.
Czy KSI (hufcowa) ma prawo mi nie otworzyć próby na przedowniczkę tylko dlatego, że nie posiadam jeszcze stopnia HO (mam otwarte)?
zalezy od regulaminu wewnetrznego komisji.
ale generalnie jest zapis o warunkach zamkniecia pwd. - ze takowy delikwent musi posiadac wiedze na poziomie 5 stopnia harcerskiego (takze nie podajac ze go zdobyl) faktem jest ze w przypadku mlodych ludzi najlepszym sposobem weryfikacji tego punktu warunkow zamkniecia jest posiadanie HO.

przy otwieraniu nie musisz miec HO - ale regulamin wewnetrzy KSI moze to zaostrzycdo do posiadania HO
przy zamykaniu musisz miec HO
hm. Zbigniew Paweł Skupiński HR
komendant 109 Szczepu "Wataha" w Jordanowie Śląskim
Hufiec Łagiewniki

biała lokomotywa

Post autor: biała lokomotywa » 12 mar 2005, 16:37

Dziekuję druhu za odpowiedź.
Choć dowiedziałam się dziś, że moj hufiec jednak wymaga do otwarcia zdobytego HO
Jeden z druhów także mi powiedział, że jeśli moj hufiec zaostrza warunki to komendant nie ma prawa mi odmówić zgody na zdobywanie i realizację próby w innej KSI. Może będę starać się w chorągwii (tak się składa jestem z tej samej co druh), choć podobno oni się nie zajmują próbami na pwd... albo w innym hufcu ;-)
Czuwaj ;-)

sw_Mikolaj2
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: sw_Mikolaj2 » 12 mar 2005, 16:54

Choć dowiedziałam się dziś, że moj hufiec jednak wymaga do otwarcia zdobytego HO
Jeden z druhów także mi powiedział, że jeśli moj hufiec zaostrza warunki to komendant nie ma prawa mi odmówić zgody na zdobywanie i realizację próby w innej KSI. Może będę starać się w chorągwii (tak się składa jestem z tej samej co druh), choć podobno oni się nie zajmują próbami na pwd... albo w innym hufcu ;-)
Czuwaj ;-)

polecam moj hufiec :D
Hufiec Łagiewniki

Nikt_name

Post autor: Nikt_name » 13 mar 2005, 00:18

Nie znajdziesz książkowej definicji, ponieważ jest to związek frazeologiczny luźny, a takich się w słownikach nie definiuje (bo nie ma po co, to po prostu zwykła suma znaczeń słów wchodzących w skład frazeologizmu). Związek międzyludzki to relacja zachodząca między osobnikami gatunku homo sapiens. Tyle. Jeśli koniecznie chcesz sięgać po słownik, to sprawdź definicję rzeczownika związek i przymiotnika międzyludzki.

--
Igor Kuranda HO
Szczep 7 Wieluńskich Drużyn Harcerskich

biała lokomotywa

Post autor: biała lokomotywa » 13 mar 2005, 11:31

dla mnie tak. prowadze gromade zuchowa i przez nieposiadanie stopnia pwd mam ogromne problemy z organizacja kolonii dla dzieci. musimy sie do kogos przyłaczac, kombinowac...
a tak bysmy mogli spokojnie pojechac na baze naszego hufca jako osobny podoboz.
inna sprawa, ze w moim szczepie brakuje instruktorów. tylko jedna osoba ma pwd, a dawni instruktorzy juz odeszli...
sa jeszcze inne powody, ale o nich juz pisac nie bede...

bede probowac u nas, moj byly druzynowy jest w KSI, powiedzial, ze w kazdym razie wstawi sie za mna. a Łagiewniki to troche zadaleko (mam nadzieje ze uda sie na miejscu... będę próbować w chorągwii ;-))

Lucumon
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Lucumon » 13 mar 2005, 14:46

Czuwaj ;-)
Taka polityka KSI wydaje mi się niesłuszna.
Bowiem:
1) Czy jest w ZHP NADMIAR ludzi garnących się do zostawania instruktorami i jest potrzebna selekcja już na etapie otwierania prób?
2) Czy można powiedzieć, że nowy system metodyczny funkcjonuje wszędzie w pełni koherentnie, tak że każdy kto chce dziś otworzyć próbę pwd. miał szansę zdobyć HO w normalnym czasie czyli w wieku 16-17 lat?

Wydaje mi się, ze na oba pytania odpowiedź brzmi NIE.
Już wymóg posiadania HO przy zamknięciu pwd. może budzić kontrowersje, z punktu widzenia imponderabiliów systemu metodycznego każdy instruktor powinien posiadać HO i dalej się rozwijać, ale realia życia są czasem takie, że nie jest możliwe realizowanie z pełnym zaagażowaniem dwóch prób na raz.

W zeszłym roku w naszym hufcu przetoczyła się dyskusja na ten temat,
choć koncentrowała się na wyższym szczeblu, a mianowicie czy wymagać HO przy zamykaniu pwd. Też pojawiła się "frakcja radykalna" propagująca pogląd zupełnie niczym nie uzasadniony, że już do otwarcia pwd. powinno się mieć HO. Ostatecznie przyjęto taką interpretację, że HO przy zamykaniu pwd. będzie wymagany konsekwnentnie dopiero od ludzi, którzy mają szansę zdobyć go normalną ścieżką w przewidywanym przez system wieku. Czyli w praktyce większość obecnie otwierających pwd. będzie tak traktowana. Ale wciąż mogą być przypadki które należałoby rozpatrywać indywidualnie, osób "spóźnionych" ze zdobywaniem stopni harcerskich nie z własnej winy.
Natomiast pomysł żeby już do otwarcia pwd. był potrzebny HO został od razu wysłany na drzewo.

Szczep "Leśni" Poznań / 11 PDH "Tajga" www.lesni.fla.pl
"Harcerz Rzeczypospolitej" www.hr.bci.pl
Historia harcerstwa P-ń NM www.historiahpnm.jdm.pl
RPM 21 http://rpm21.socjum.pl

kasiek41
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: kasiek41 » 14 mar 2005, 01:05

Nie wiem skąd pojawiają się te wątpliwości w sprawie stopnia HO. System stopni harcerskich został tak skonstrułowany że nie ma przeszkód aby osoba która zamierza zdobyć stopień przewodnika zrealizowała wcześniej ( czy nawet jednocześnie) próbę na HO. Nie ma przy tym znaczenia ile czasu jest członkiem ZHP, jaki jest jej staż harcerski itp. Stopnie odwierciedlają poziom rozwoju młodego człowieka dlatego nawet jeśli ktoś z takich czy innych przyczyn nie zdobywał kolejnych stopni to zawsze jest w stanie to nadrobić - stopnie dopasowujemy do wieku i stopnia rozwoju przyszłego instruktora a nie zdobywamy je po kolei.:)
hm.Katarzyna Sobieszczańska
Hufiec Wrocław

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 14 mar 2005, 12:29

Na otwarcie próby w innej KSI musisz mieć zgodę swojego komendanta. Ów NIE MUSI jej udzielić. Osobiście widzę taką okoliczność - jedynie, gdy ktoś ma kilka przydziałów słuzbowych. W żadnym innym wypadku, moim skromnym zdaniem, komendant nie powinien udzielać takowej zgody.
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

biała lokomotywa

Post autor: biała lokomotywa » 14 mar 2005, 19:16

Dzisiaj rozmawiałam z naszym komendantem hufca i powiedział, że mogę śmiało otwierać pwd, a HO jest potrzebny do zamknięcia. Wczesniej inne osoby (zarazem członkowie KSI) wprowadzali mnie w błąd. Ale już się wszystko wyjaśniło.

Jeśli chodzi o otiweranie w innej KSI... z tego co się dowiedziałam od druha o ksywce 'dokumenty" w przypadku zaostrzenia regulaminu w hufcowej KSI komendant hufca nie może mi zabronić zdobywania stopnia gdzie indziej.

dokumenty
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 14 mar 2005, 20:35

dominik jan domin napisał:
Na otwarcie próby w innej KSI musisz mieć zgodę swojego komendanta. Ów NIE MUSI jej udzielić. Osobiście widzę taką okoliczność - jedynie, gdy ktoś ma kilka przydziałów słuzbowych. W żadnym innym wypadku, moim skromnym zdaniem, komendant nie powinien udzielać takowej zgody.
Jeśli chodzi o otiweranie w innej KSI... z tego co się dowiedziałam od druha o ksywce 'dokumenty" w przypadku zaostrzenia regulaminu w hufcowej KSI komendant hufca nie może mi zabronić zdobywania stopnia gdzie indziej.
Nie może ale... no własnie tak bywa jak cos sie szybko pisze. Zapomniałem zasygnalizować "niuans" wskazany przez Dominika, bo dla mnie jest on oczywisty. Ech .. wybacz "tetrykowi" ;) Zapomniałem bo zazwyczaj "obca" KSI stawia wymóg podjecia w jej hufcu dodatkowej funkcji instruktorskiej. "Coś za coś". :) No i daje to jej (KSI) dodatkową możliwość lepszej oceny próby. Z pełnieniem dodatkowej funkcji wiąże się dodatkowy przydział służbowy. I dlatego napisałem że Twój hufcowy nie mógłby Ci zabronić.
Ech, tak to bywa gdy e-maile pisze sie "na kolanie" :(
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

grzesiek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: grzesiek » 03 kwie 2005, 19:46

Jakoś tak dziwna byłaby sytuacja gdyby,działając w jednym hufcu,otwierać próbę w KSI innego.Czy nie byłoby to podobne do tego,że pracując w jednej firmie,pieniążki brałbym w innej?Na podstawie czego ta komisja miałaby zamknąć tą próbę?Zwrócił na to uwagę już mój przedmówca.
Myślę,że ten problem zaczyna się ciut wcześniej.Kuleje system zdobywania stopni harcerskich w drużynach.Drużynowi trochę powinni uderzyć się w pierś.Ktoś przychodzi do drużyny,składa Przyrzeczenie,może zdobywa jeszcze z rozpędu pierwszy stopień /jeśli?/ i...koniec.Mija lat kilka,chce
ktoś taki rozpocząć próbę pwd i co?W odpowiedzi na pytanie:jaki ma druh stopień harcerski? - no...,chyba młodzik!Może i przebrnie,może i otworzą mu tą próbę,uda mu się ją zamknąć.Zostaje drużynowym,przyjmuje Przyrzeczenie i... zapomina realizować ze swoimi harcerzami zadania na ich stopnie.Mija kolejnych kilka lat i problem zaczyna się od początku,tylko już ktoś inny w tym bierze udział.Tak więc recepta niby prosta i można byłoby mieć wymagany przez komisję stopień.Ba,powinno się go posiadać.
Pozdrawiam - czuwaj!

sw_Mikolaj2
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: sw_Mikolaj2 » 05 kwie 2005, 01:21

a uwazglednil dh sytuacje odwrotna, ze to mlody druzynowy jest ambitny i z wiedza prawidlowo poukladana, a co najwazniejsze z wiedza ktora sie realizuje i przeradza w czyn zgodny z zasadami obowiazujacymi w zhp. z drugiej strony taki dh ma bardzo slabo dzialajacy hufiec oparty na strukturze personalno finansowej, gdzie realizacja prob odbywa sie na zasadzie kolesiowskiego ukladu. I co nie powinno byc wtedy mozliwosci otwierania proby na stopien w innej KSI niz maciezystego hufca.
Hufiec Łagiewniki

grzesiek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: grzesiek » 10 kwie 2005, 22:20

Druhu Zbigniewie - istotnie,sytuacje mogą być różne.Ta,o której Druh wspomniał opisuje bardzo chory organizm.A z taką chorobą,wiadomo - albo dochodzi do uzdrowienia,albo do zejścia.Trudno,
aby nie było przesilenia w jakąkolwiek stronę.Tak już z chorobami bywa.Jeśli zaś młody drużynowy z przymiotami o których wspominasz chce otworzyć próbę,niech to zrobi.Tylko KSI innego hufca powinna przestać być tą "inną".Po co miałby tkwić w tym starym,schorowanym?
A jeśli jednak,to w oparciu o co będzie oceniany?

sw_Mikolaj2
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: sw_Mikolaj2 » 15 kwie 2005, 07:51

grzesiek napisał:
Druhu Zbigniewie - istotnie,sytuacje mogą być różne.Ta,o której Druh wspomniał opisuje bardzo chory organizm.A z taką chorobą,wiadomo - albo dochodzi do uzdrowienia,albo do zejścia.Trudno,
aby nie było przesilenia w jakąkolwiek stronę.Tak już z chorobami bywa.Jeśli zaś młody drużynowy z przymiotami o których wspominasz chce otworzyć próbę,niech to zrobi.Tylko KSI innego hufca powinna przestać być tą "inną".Po co miałby tkwić w tym starym,schorowanym?
A jeśli jednak,to w oparciu o co będzie oceniany?
problem pojawia sie tutaj nastepujacy, ze druzyna dzialajaca na danym terenie z zapisow statutu musi przyanalezec do hufca na terenie ktorego dziala, a tym samym druzynowy.
wiem cos na ten temat bo sam to przechodzilem. A jesli probuje sie tak tododatkowo rozlega sie gromki okrzyk po calej choragwi, ze hufiec hufcowi harcerzy podbiera. Od polityka.
Hufiec Łagiewniki

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Regulacje prawne”