Zmiany w Statucie ZHP - pozostałe zagadnienia - normy moral

regulaminy i instrukcje w ZHP, propozycje zmian
dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 22 mar 2005, 11:03

predek napisał:
Poza tym - jeśli chodzi o krzyż to zawsze mnie uczono, że jest wzorowany na krzyżu virtitti militari, a nie na krzyżu katolickim, bo to mogłoby oznaczać, że ZHP musi być katolickie (no bo jak 'krzyż katolicki' na piersi mogą nosić prawosławni, muzułmanie, buddyści, ateiści etc.)
Z powodu Krzyża harcerskiego jako oznaki ZHP - nie doszło ostatnimi laty (w XXI wieku) do przyjścia do ZHP grupy żydów. Co ciekawsze, przed wojną mniej im ten znak przeszkadzał.

Ale co do genezy Krzyża - warto zobaczyć do charakterystyki ks. K. Lutosławskiego, a nie czerpać tylko z poradniczków, zawierających często w dobrej wierze bzdury.

Inna sprawa, że ks. Lutosławski był postacią w niektórych kręgach nielubianą (historia harcerstwa sprzed powstania ZHP).
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 22 mar 2005, 11:09

Odnośnie innych zagadnień:

1. Mnie nie przeszkadzaja niewierzący w ZHP. Mnie denerwuje promowana, w imię tolerancji niewierzących, laickość wychowania. A gdzie tolerancja dla wierzących?

2. Co do wychowania duchowego. Faktycznie, brakuje materiałów dla muzułmanów i buddystów. Ilu ich mamy w ZHP? Poroś jednego z nich o materiały - jakiegoś znanego Ci instruktora tej religii.

3. Co do wychowania duchowego. Program oferowany przez ZHP nijak się ma do założeń BiPi, praktyki skautowej. Jest ubogi, i, moim zdaniem, zmierza w złą stronę. Albo nie dzieje się nic, albo jest to program jakby żywcem zerżnięty z ZHR, który IMHO nie idzie w dobrą stronę.

Gdzie dobre wzory chośby z lat 30tych? Weźmy chociaż opis obozów puszczańskich Chorągwi Warszawskiej nad Wigrami u Wyrwalskiego. A teraz? Pogańskie zwyczaje kultu ognia, kultu mundurka, kultu beretu i kultu proporca, a wychowanie duchowe? Leży i nawet nie kwiczy.
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

mk153
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: mk153 » 22 mar 2005, 19:18

sw_Mikolaj2 napisał:
Europa chrześcijanska - dobre sobie nie bede podawal statystyk, ale trudno mowic o chrzescijanskim kontynencie gdzie swiatynie chcrzescijanskie swieca pustakami.

Jesli chodzi o konstytucje to nie chodzilo o Boga, ale o wartosci chrzescijanskie i to, ze te wartosci uksztaltowaly dzisiejsza europe, a ze ta (europa) stopniowo od tych wartosci odchodzi to juz zupelnie inna bajka

Dobrze,ale chodziło mi tutaj o zawarcie(tak jak sam mowisz ) korzeni chrześciajńskich w preambule, których nie ma !
I właśnie,Europa odchodzi od tych korzeni i co się z niądzieje ?!
A jaka jest Europa??? Jedyna odpowiedź jaka mi się nasuwa to laicka,tak ? NIe ! Europa jest chrześcijańska ! Dlaczego ? Bo głóne wyznania w krajach europejskich są chrześcijanskie.
Niech i w ZHP pozostaną wartości wywodzące sięz chrześcijaństwa. To nie przeszkadza w harcerskim życiu (z doświadczenia ;) ) Uważąm iz ateiści swoją postawą nie powinnie w ZHP-ie zmieniać swoich podopiecznych. Harcerstwo, ba polskość wiązała sięz Bogiem, nie bierzmy przykadu z rozwiniętej ERuropy i nie odrzucajmy korzeni.
Dlaczego czerpiemy z niej to,co w niej najgorsze ?
Paweł Murawski

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Regulacje prawne”