Propozycja zmiany w § 17 Statutu ZHP

regulaminy i instrukcje w ZHP, propozycje zmian
sw_Mikolaj2
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: sw_Mikolaj2 » 14 mar 2005, 14:39

dominik jan domin napisał:
W mysl podziału RN - instruktor nie jest harcerzem, bo harcerzem sie jest do lat 13 - (w znaczeniu harcerz - nazwa kategorii członkowskiej ZHP).

Przewodniczacy kręgu starszyzny nie jest starszakiem, bo PEŁNI FUNKCJę INSTRUKTORSKĄ, a starszyzna jest tym definiowana, że oni funkcji instruktorskich nie pełnią.
a tu sie z toba nie zgodze, bo przewodniczacy kregu jest wybierany przez czlonkow kregu czyli czlonkow starszyzny, zatem jest czlonkiem starszyzny.

takie samo pytanie ci zadam czy przewodniczacy kregu senioro jest seniorem.

z tego co wiem to instruktor to harcerz posiadajacy stopien instruktorski - i wcale to nie oznacza ze pelni funkcje statutowa.

jesli instruktor jest czlonkiem starszyzny na jakiej podstwaie twierdzisz ze traci bierne prawo wyborcze.

przeciez to co piszesz jest niedorzeczne!!
hm. Zbigniew Paweł Skupiński HR
komendant 109 Szczepu "Wataha" w Jordanowie Śląskim
Hufiec Łagiewniki

sw_Mikolaj2
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: sw_Mikolaj2 » 14 mar 2005, 14:39

przepraszam zirytowalem sie troszke!
Hufiec Łagiewniki

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 14 mar 2005, 15:19

Statut określa tylko warunek zostania instruktorem, oraz prawa i obowiązki takowego. Natomiast sprawę podziału członków odsyła do RN. To RN ma prawo okreslenia podziału członków, a zatem i zostania, i przestania być w danej kategorii (pozostając cały czas członkiem zwyczajnym ZHP).

RN uchwaliła zasady nazwenictwa członków - dennie, moim zdaniem. Nie wyjasniono, czy mozna byc jednocześnie w kilku kategoriach członkowskich. Brakuje okreslenia członka pełniącego funckję, a mającego powyżej 25 lat.

Jeśli założyć, ze podział jest wykluczający - to starszak (będe sie trzymał tego słowa, bo i sama nazwa "starszyzna" jest jakości nazwy "projekt") nie jest instruktorem, i senior nie jest starszakiem czy instruktorem.

Jeśli podział nie jest wykluczający - to po co on jest - aby wprowadzić dodatkowy mętlik?

To jest koronna kwestia, która winna byc wyjasniona. Bowiem Statut prawo bierne wyborcza daje tylko INSTRUKTOROM. Zatem, jesli podział RN jest wykluczający - to starszak i senior nie mają biernego prawa wyborczego.

Co do kręgu seniora czy starszyzny: przewodniczący PEŁNI funkcje instruktorską (przewodniczącego), zatem nie spełnia definicji RN odnośnie starszaka - który NIE PEŁNI funkcji instruktorskich.

Tak to wygląda. Nie ja to wymyśliłem, tylko RN.
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

sw_Mikolaj2
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: sw_Mikolaj2 » 14 mar 2005, 16:21

a co jest dokumentem wyzszego rzedu

STATUT czy uchwala RN?

jesli RN wprowadza podzial to tylko porzadkowy, aby np. ludzie w wiku 25 - 65 lat nie musieli nazwyc sie instruktorami. mam taki przypadek w swoim szczepie i nie wyobrazam sobie zakawlifikowac 25 - 30 latkow do seniorow.

pozatym harcerze zostali podzieleni ze wzgledu na metodyki

a co do samego paragrafu 17: prosze sie wczyatc tam wyraznie jest napisane:
1. Członkami zwyczajnymi są w szczególności: zuchy, harcerze, instruktorzy i seniorzy.
(w szczegolnosci oznacza ze nie sa to wszystkie mozliwe wykozystane nazwy)
5.Podział członków zwyczajnych ze względu na wymagania metodyczne i organizacyjne oraz związane z tym nazewnictwo określa Rada Naczelna ZHP.
(a ten punkt powinien Druhowi dokladnie wyjasnic po co RN wprowadza podzial)
Hufiec Łagiewniki

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 15 mar 2005, 14:49

Tak, tylko, jak zwróciłem uwae bardziej na słowa: PODZIAŁ CZŁONKÓW (czyli to, o czym ja pisałem) i ORGANIZACYJNE (czyli cały czas to, o czy ja pisałem).

Natomiast STATUT nie okresla PODZIAŁU członków, każąc to zrobic RN. W tym aspekcie decyzja RN wynika ze Statutu ZHP. Więc to, ze Statut jest dokumentem wyższej rangi, oznacza tylko to, że decyzja RN jest PRAWOMOCNA, bo wynika WPROST ze ZLECENIA zawartego w Statucie ZHP.

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 15 mar 2005, 16:32

Tak, tylko, jak zwróciłem uwae bardziej na słowa: PODZIAŁ CZŁONKÓW (czyli to, o czym ja pisałem) i ORGANIZACYJNE (czyli cały czas to, o czy ja pisałem).

Natomiast STATUT nie okresla PODZIAŁU członków, każąc to zrobic RN. W tym aspekcie decyzja RN wynika ze Statutu ZHP. Więc to, ze Statut jest dokumentem wyższej rangi, oznacza tylko to, że decyzja RN jest PRAWOMOCNA, bo wynika WPROST ze ZLECENIA zawartego w Statucie ZHP.
Statut okresla podział.
Na 3 główne "gatunki" :lol
Zuchy, harcerze, instruktorzy
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 15 mar 2005, 16:41

Członkami zwyczajnymi są w szczególności: zuchy, harcerze, instruktorzy i seniorzy.
Zuchem zostaje się po złożeniu Obietnicy Zucha.
Harcerzem zostaje się po złożeniu Przyrzeczenia Harcerskiego.
Instruktorem zostaje się po złożeniu Zobowiązania Instruktorskiego, złożywszy uprzednio Przyrzeczenie Harcerskie. Instruktorem może zostać osoba, która ukończyła 16 lat.
Podział członków zwyczajnych ze względu na wymagania metodyczne i organizacyjne oraz związane z tym nazewnictwo określa Rada Naczelna ZHP.

Jak dla mnie - to tylko wyszczególnione warunki zostania: zuchem, harcerzem, instruktorem. Delegacja do okreslania jest wyraźna - RN.

Statut nic nie mówi, czy stając sie instruktorem zostaje sie nadal harcerzem, czy nie. To jest odesłane do RN.

Hufiec ZHP Toruń

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 15 mar 2005, 23:11

Członkami zwyczajnymi są w szczególności: zuchy, harcerze, instruktorzy i seniorzy.
Zuchem zostaje się po złożeniu Obietnicy Zucha.
Harcerzem zostaje się po złożeniu Przyrzeczenia Harcerskiego.
Instruktorem zostaje się po złożeniu Zobowiązania Instruktorskiego, złożywszy uprzednio Przyrzeczenie Harcerskie. Instruktorem może zostać osoba, która ukończyła 16 lat.

Jak dla mnie - to tylko wyszczególnione warunki zostania: zuchem, harcerzem, instruktorem. Delegacja do okreslania jest wyraźna - RN.
Statut nic nie mówi, czy stając sie instruktorem zostaje sie nadal harcerzem, czy nie. To jest odesłane do RN.
Mówi. Zobowiązanie mozesz złozyć jedynie będac jednocześnie harcerzem. W przypadku Przyrzeczenia nie ma wymogu Obietnicy.
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

sw_Mikolaj2
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: sw_Mikolaj2 » 15 mar 2005, 23:17

ja w tej dyskusji proponuje pojsc nieco dalej w paragrafach naszego Statutut.

jesli spojrzymy na paragraf 21 to dowiemy sie w punkcie 2 ze:
Instruktorzy mają ponadto obowiązek kierowania się zasadami określonymi w Zobowiązaniu Instruktorskim oraz szczególnej troski o powierzone im dzieci i młodzież, zwłaszcza o ich zdrowie i bezpieczeństwo.
w punkcie 1natomiast czytamy, ze instruktor ma kierowac sie Prawem i Przyrzeczeniem Harcerskim.

wrocmy jeszcze na moment do paragrafu 17 tam w punkcie 4 czytamy:

co tak mi sie wydaje ze instruktor musi byc harcerzem skoro musi zalozy Przyrzeczenie Harcerskie, bo we wczesniejszym punkcie 3 paragrafu 17 czytamy ze Harcerzem zostaje sie po zlozeniu Przyrzeczenia.
Hufiec Łagiewniki

sw_Mikolaj2
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: sw_Mikolaj2 » 15 mar 2005, 23:19

gratuluje Dh Czeławie 6 minut wczesniej Dh wyslal odpowiedz :D
Hufiec Łagiewniki

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 16 mar 2005, 12:31

Nie.

Instruktor musi być po Przyrzeczeniu, w momencie składania Zobowiązania.

Nic innego zapis Statutu nie mówi.

Hufiec ZHP Toruń

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 16 mar 2005, 13:51

Instruktor musi być po Przyrzeczeniu, w momencie składania Zobowiązania.

Nic innego zapis Statutu nie mówi.
Komu mówi, temu mówi ;)

Ale opierając delegację dla RN o zapis iż : 5. Podział członków zwyczajnych ze względu na wymagania metodyczne i organizacyjne oraz związane z tym nazewnictwo określa Rada Naczelna ZHP.
nie można przyjać prawa RN do okresleń które byłyby sprzeczne z zapisami statutowymi.
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 16 mar 2005, 15:29

Nie są sprzeczne. A w każdym bądź razie NSH nie uznał ich za sprzeczne, a zatem obowiązuje definicja, że HARCERZ jest do lat 13, a instruktorem można zostac od 16, więc sa to zbiory rozłączne.

Statut nie zabrania, aby osoba po Przyrzeczeniu nie była nazywana HARCERZEM tylko inaczej.

Obowiązki zaś są definiowane do "członków zwyczajnych" i "instruktorów".

Hufiec ZHP Toruń

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 16 mar 2005, 16:01

Nie są sprzeczne. A w każdym bądź razie NSH nie uznał ich za sprzeczne,
Ech.... Jako instruktor ZHP muszę uznawać wykładnie NSH,
ale cieszę się bardzo że już niedługo TEN skład NSH będzie figurował jako jedna z władz naczelnych ZHP. Byle do grudnia...
a zatem obowiązuje definicja, że HARCERZ jest do lat 13, a instruktorem można zostac od 16, więc sa to zbiory rozłączne.
Statut nie zabrania, aby osoba po Przyrzeczeniu nie była nazywana HARCERZEM tylko inaczej.
Tradycyjne ;) już niechlujstwo legislacyjne RN powoduje że
aktualnie określenie HARCERZ jest "dwuznaczne".
Jako każdy "członek zwyczajny" który złożył Przyrzeczenie Harcerskie ,
oraz jako "członek zwyczajny" w wieku 10-13 lat, nawet bez przyrzeczenia.
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 17 mar 2005, 11:49

19kldh napisał:
Nie są sprzeczne. A w każdym bądź razie NSH nie uznał ich za sprzeczne,
Ech.... Jako instruktor ZHP muszę uznawać wykładnie NSH,
ale cieszę się bardzo że już niedługo TEN skład NSH będzie figurował jako jedna z władz naczelnych ZHP. Byle do grudnia...
a zatem obowiązuje definicja, że HARCERZ jest do lat 13, a instruktorem można zostac od 16, więc sa to zbiory rozłączne.
Tradycyjne ;) już niechlujstwo legislacyjne RN powoduje że
aktualnie określenie HARCERZ jest "dwuznaczne".
Jako każdy "członek zwyczajny" który złożył Przyrzeczenie Harcerskie ,
oraz jako "członek zwyczajny" w wieku 10-13 lat, nawet bez przyrzeczenia.
O to to mi chodziło. O niechlujstwo legislacyjne. Nigdzie nie pisałem, ze ten podział RN podoba mi się. Moim zdaniem jest do kitu. Ale jest, a "harcerz jest posłuszny rodzicom i wszystkim swoim przełożonym".

Natomiast członek lat 10-13 bez przyrzeczenia nie jest harcerzem, bo Statut nie pozwala. :)

Hufiec ZHP Toruń

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Regulacje prawne”