Konflikt wewnatrz druzyny

regulaminy i instrukcje w ZHP, propozycje zmian
Zablokowany
quetzal

Post autor: quetzal » 08 lut 2005, 01:36

Ostatnio jedna z przybocznych w druzynie do ktorej naleze zdobyla stopien instruktorski. Dlatego jest tez opiekunka zastepu wedrowniczego. Wiem ze wedrownikiem moze byc osoba po ukonczeniu pewnego wieku. Jednak rozumiem i ja i wszyscy inni ze na niektore wyjazdy moga jechac rowniez mlodsi. Tak tez mamy w druzynie dwojke w tym samym wieku. Jedna harcerke ktora jest w druzynie od 2 lat i jedego harcerza ktory jest rok. Obydwoje maja po 13 lat. Jest to wiek nizszy ale na niektore wyjazdy mieli miec pozwolenie by jechac. Ale osoba odpowiedzialna za wedrownikow powiedziala przy tkz "nocy spiewanej" ze nie wezmie owego harcerza (dodam ze sklamala mu ze jest za mlody i ze tamta harcerjka tez nie moze jechac co okazalo sie bzdura bo ona pojechala) Tak tez owy harcerz nie pojechal. Sprawa sie wydala druzynowy wczesniej nic nie wiedzial bo akurat byl na wyjezdzie 2 tygodniowym. Tak tez sprawa sie wydala i owy harcerz rowniez chcial na nastepny wyjazd jechac, i tu pod naciskiem druzynowego dostal warunek ze jak bedzie grzeczny to pojedzie. I oczywiscie osoba ktora to miala stwierdzic byla instruktorka ktora dopiela swego i znowu mlodsza harcerka pojechala a harcerz nie.

Teraz mam pytanie jako zastepowy tego harcerza i czlonek rady druzyny chce poruszyc ta sprawe i chodzi o to ze ja i jeszcze pare osob z rady jestesmy za ukaraniem instruktorki, tyle ze nie wiem czego mozemy zadac bo ponoc jako instruktor nie jest ona pod jurt=ysdykcja druzynowego. Chcialbym by zostala przykladnie ukarana bo jednak robi co jej sie podoba i nie jest to w porzadku. Chcialbym wiedziec z czym moge wyjsc na radzie. I czy wogole jest szansa na ukaranie takiej osoby i jaka kare mozna dac.

Za odpowiedzi z gory dziekuje. Za niezrozumienie tekstu przepraszam

dokumenty
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 08 lut 2005, 09:36

quetzal napisał:
Teraz mam pytanie jako zastepowy tego harcerza i czlonek rady druzyny chce poruszyc ta sprawe i chodzi o to ze ja i jeszcze pare osob z rady jestesmy za ukaraniem instruktorki, tyle ze nie wiem czego mozemy zadac bo ponoc jako instruktor nie jest ona pod jurt=ysdykcja druzynowego. Chcialbym by zostala przykladnie ukarana bo jednak robi co jej sie podoba i nie jest to w porzadku. Chcialbym wiedziec z czym moge wyjsc na radzie. I czy wogole jest szansa na ukaranie takiej osoby i jaka kare mozna dac.
Statut ZHP - § 28
1. Wobec członków ZHP naruszających postanowienia Statutu mogą być stosowane następujące kary:
1) w stosunku do członków zwyczajnych nie będących instruktorami i nie pełniących funkcji instruktorskich oraz w stosunku do członków wspierających:
a) upomnienie,
b) nagana,
c) wykluczenie z ZHP;

2) w stosunku do instruktorów oraz członków zwyczajnych nie będących instruktorami i pełniących funkcje instruktorskie ponadto pozbawienie, na okres do 4 lat, całości lub części praw członkowskich.

2. Uprawnionymi do stosowania kar są:
1) w stosunku do członków zwyczajnych nie będących instruktorami i nie pełniących funkcji instruktorskich - osoba kierująca podstawową jednostką organizacyjną ZHP,
2) w stosunku do instruktorów oraz członków zwyczajnych nie będących instruktorami i pełniących funkcje instruktorskie - właściwy komendant hufca, komendant chorągwi lub Naczelnik ZHP w zakresie upomnienia i nagany oraz pozbawienia praw członkowskich, a właściwy sąd harcerski w zakresie wszystkich kar,

hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Regulacje prawne”