regulaminy

regulaminy i instrukcje w ZHP, propozycje zmian
skiluka

Post autor: skiluka » 28 gru 2002, 12:46

regulaminy są beznadziejne i mało kto je przestrzega. Konieczna jest szybka zmiana regulaminów

dokumenty
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 29 gru 2002, 14:08

skiluka napisał:
regulaminy są beznadziejne i mało kto je przestrzega. Konieczna jest szybka zmiana regulaminów
A konkretnie ?
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

Artur
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Artur » 29 gru 2002, 18:14

Tzn. są beznadziejne i dlatego ich nikt nie przestrzega, czy nikt ich nie przestrzega i dlatego są beznadziejne? W tym pierwszym przypadku, powiedz co jest beznadziejne i co należy zmienić, a w tym drugim? trzeba popracować nad ludźmi, nie nad regulaminami.
Artur Sitek

skiluka

Post autor: skiluka » 04 sty 2003, 15:16

Więc odpowiadając chodzi mi szczególnie o regulamin mundórowy. Potrzeba zmian bo nie jest to ani mundur galowy, ani mundur polowy. W obydwu przypadkach się nie sprawdza. Jeśli chodzi o regulamin musztry to pozostawia też wiele do życzenia. Przydała bysię jakaś nowelizacja rególaminów.

skiluka

Post autor: skiluka » 15 sty 2003, 01:13

Chodzi mi oto, że powinno być bardziej sprecyzowane zachowanie w Kościele.

legat

Post autor: legat » 16 sty 2003, 14:46

A mnie najbardziej bawią ludzie, którzy z wielkim przekonaniem mówią o beznadziejności regulaminu X czy Y nie znając go lub nie mający pojęcia że np. od kilku lat obowiązują nowe.
O dyskusji z takimi na temat Statutu nie wspomnę .......

cerber

Post autor: cerber » 16 sty 2003, 17:10

Konkretne "kwiatki" przytoczyłem w dyskusji nad "Beznadziejnością regulaminów harcerskiech".

Pozdrawiam!

Fedajkin
Site Admin
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Fedajkin » 23 sty 2003, 12:45

skiluka napisał:
Chodzi mi oto, że powinno być bardziej sprecyzowane zachowanie w Kościele.
A co to znaczy zachowanie w kosciele?

Z tego co mnie uczono to jest ono sprecyzowane. Jezeli druhna ma jakies watpliwosci co do zachowania w kosciele to prosze o konretne pytania a z checia ja i inni na forum na nie odpowiedza.
Czuwaj!
phm. Sergiusz Papuga
Wydział Systemów Informatycznych
HelpDesk ESHD

mort
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mort » 25 sty 2003, 01:52

Fakt regulamin nic nie mowi odnośnie kościoła. Ale co do sztandaru wydaje mi się,że wszystko jest określone wystarczy czytać ze zrozumieniem. A wracając do zachowania w miejscach świetych może mail do GK pomoże?? :)
phm. Michał "misiek" Markucki H.R.
szczepowy Szczepu "Gniazdo" im. Kedywu
drużynowy 101.ŁDW "Sad" im. hm.kpt.A.Romockiego "Morro"
"carpe diem quam minimum credula pastero"

Fedajkin
Site Admin
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Fedajkin » 25 sty 2003, 02:46

Moze i doslownie nie mowi ale gdzies czytalem ceremonial harcerski w Kosciele i na pewno jest opisane zazchowanie w kosciele.

Zreszta co tu duzo mowic w szyku nie wykonuje sie nic, czyli stoi sie cala msze w postawie zasadniczej. A chwyty sztandarem to sa opisane dokladnie.
Czuwaj!
phm. Sergiusz Papuga
HelpDesk ESHD

mort
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mort » 25 sty 2003, 13:54

Zachowania się w Kościele nie ma nigdzieopisanego, ale masz racje wystarczy stać w szyku. Poczet sztandarowy powinien(w/g mnie) podczas Przeistoczenia zachować się jak w momenicie odspiewania hymnu. Podczas momentów kiedy się klęka szyk powinien także klękać. Rpgatywki/berety chłopcy trzymają w lewej ręce,a dziewczynki na głowach, i chyba wszystko gra??
phm. Michał "misiek" Markucki H.R.
szczepowy Szczepu "Gniazdo" im. Kedywu
drużynowy 101.ŁDW "Sad" im. hm.kpt.A.Romockiego "Morro"
"carpe diem quam minimum credula pastero"

Fedajkin
Site Admin
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Fedajkin » 25 sty 2003, 14:28

I tu sie mylisz - odsylam do regulaminow wojskowych musztry. SZYK NIGDY NIE UCZESTNICZY WE MSZY, NATOMIAST ZAWSZE STOI W POZYCJI ZASADNICZEJ.

Co do Sztandaru, nie pamietam poszczegolnych czesci maszy (nie chodze do kosciola bo nie jest mi to potrzebne,) ale zawsze wtedy gdy ludzi wstaja lub klecza Sztandarem wykonuje sie PREZENTUJ...

[Edytowany przez Fedajkin dnia 25.01.2003 o 10:29 GMT]
Czuwaj!
phm. Sergiusz Papuga
HelpDesk ESHD

cerber

Post autor: cerber » 06 lut 2003, 19:49

Fedajkin dodaje trochę niepełną i niezrozumiałą informację.

Zasady uczstnictwa żołnierzy w uroczystościach religijnych (także mszach) określa "Ceremoniał wojskowy".

Żołnierze mogą występować podczas mszy jako delegacja (oficjalnie) lub indywidualnie.
W "szyku" występuje kompania honorowa, jako pododdział.
Żołnierze występujący jako delegacja oraz indywidualnie, jeżeli są umundurowani zachowują się tak samo jak inni wierni z tą tylko różnicą, że nie klęczą,a stoją w tym czasie w postawie zasadniczej. Określa to jasno we wstępie "Ceremoniał wojskowy".
Natomiast komapnia honorowa i poczet sztandarowy stanowią tzw. "asystę honorową" i jej zachowanie się określa załącznik nr 1 "Szczegółowe zasady udziału i zachowania wojskowej asysty honorowej w uroczystościach patriotyczno - religijnych".
W myśl zapisu tego załącznika kompania honorowa i asysta wykonują następujące komendy:
Przed podniesieniem - "prezentuj broń" (sztandarowy salutuje sztandarem)
Przed ewangelią i błogosławieństwem - przymuje postawę zasadniczą

Jeżeli na początku mszy odgrywany jest Hymn Polski, to wykonuje się komendy z nim związane, a więc "prezentuj broń" i salut sztandarem.

Na marginesie podaję, że komenda "prezentuj broń", jest równoznaczna z "na prawo/lewo patrz" i oznacze oddanie honoru.

Zasady chwytów sztandarem są opisane w "Regulaminie musztry Sił Zbrojnych RP"

Moim zdaniem tradycja posiadania sztandarów została przyjęta przez instytucje i organizację od wojska i to ono powinno być wyznacznikiem zasad występowania pocztów sztandarowych.

Pozdrawiam!

dokumenty
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 07 lut 2003, 17:26

cerber napisał:
Fedajkin dodaje trochę niepełną i niezrozumiałą informację.

Zasady uczstnictwa żołnierzy w uroczystościach religijnych (także mszach) określa "Ceremoniał wojskowy".

(...)
Zasady chwytów sztandarem są opisane w "Regulaminie musztry Sił Zbrojnych RP"

Moim zdaniem tradycja posiadania sztandarów została przyjęta przez instytucje i organizację od wojska i to ono powinno być wyznacznikiem zasad występowania pocztów sztandarowych.

Pozdrawiam!
Mam prośbę.
Czy mógłbyś poszperać czy gdzieś nie ma linków do stosownych regulaminów ?
Albo przynajmniej plików.

Twoje sugestie są w tym temacie jak najbardziej słuszne. Nie ma co "kombinować".
Spróbuję Twoje sugestie przekazać właściwej osobie.
Czuwaj
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Regulacje prawne”