Męskie furażerki

regulaminy i instrukcje w ZHP, propozycje zmian
Szary_wilk
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Szary_wilk » 07 lis 2003, 18:08

Regulamin mundurowy nie stwierdza jednoznacznie, czy furażerki mogą nosić druhowie tak jak robią to druhny! Czy zatem jeżeli coś nie jest wprost zakazane jest dozwolone ???
pwd. Błażej Meller
96 PDW "Wataha" im gen. W. Andersa
Hufiec Poznań Nowe-miasto
im. Bolsława Chrobrego

myfa
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: myfa » 08 lis 2003, 00:09

Szary_wilk napisał:
Regulamin mundurowy nie stwierdza jednoznacznie, czy furażerki mogą nosić druhowie tak jak robią to druhny! Czy zatem jeżeli coś nie jest wprost zakazane jest dozwolone ???
W regulaminie napisano:
Czapka rogatywka w kolorze khaki (...)
Dopuszcza się również używanie beretu typu baskijskiego w kolorze jednolitym do wyboru dla całej drużyny lub kapelusza skautowego w kolorze khaki.
Wobec powyżeszgo odpowiedź brzmi: NIE.
Furażerki noszą tylko harcerki.
phm. Bartosz Myszkowski

cadfael
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: cadfael » 08 lis 2003, 00:43

myfa napisał:
Furażerki noszą tylko harcerki.
No tutaj to ja taki zdecydowany bym nie był, bo... są druhowie w naszym Związku, którzy noszą furażerki (co więcej wyglądają w nich nienajgorzej).

Pozdrawiam :D
"Chciałem, by Warszawa była wielka. Wierzyłem, że wielką będzie. (...) dziś Warszawa broniąca honoru Polski jest u szczytu swej wielkości i sławy." Stefan Starzyński, 23 września 1939 r.

Szary_wilk
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Szary_wilk » 08 lis 2003, 02:54

quote]
W regulaminie napisano:
Czapka rogatywka w kolorze khaki (...)
Dopuszcza się również używanie beretu typu baskijskiego w kolorze jednolitym do wyboru dla całej drużyny lub kapelusza skautowego w kolorze khaki.
Furażerki noszą tylko harcerki.[/quote]

Dokładnie tak stoi napisane w regulaminie o męskich furażerkach ani słowa!! Uważam, że interpretowanie przepisów w sposób, jaki przedstawiłem wyżej tzn (co nie jest zabronione jest dopuszczalne)jest słuszne. Regulamin w tym pkt sprawia wrażenie niedokończonego!! Wydaje mi się, że piszący go zapomnieli o jednym, bardzo ważnym zdaniu mówiącym o męskich furażerkach!! A nawet, jeżeli celowo go tam nie umieścili to muszą istnieć sposoby na modyfikację owych zapisów!! Wie ktoś jak tego dokonać
pwd. Błażej Meller
96 PDW "Wataha" im gen. W. Andersa
Hufiec Poznań Nowe-miasto
im. Bolsława Chrobrego

myfa
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: myfa » 08 lis 2003, 15:11

Szary_wilk napisał:
Dokładnie tak stoi napisane w regulaminie o męskich furażerkach ani słowa!! Uważam, że interpretowanie przepisów w sposób, jaki przedstawiłem wyżej tzn (co nie jest zabronione jest dopuszczalne)jest słuszne. Regulamin w tym pkt sprawia wrażenie niedokończonego!! Wydaje mi się, że piszący go zapomnieli o jednym, bardzo ważnym zdaniu mówiącym o męskich furażerkach!! A nawet, jeżeli celowo go tam nie umieścili to muszą istnieć sposoby na modyfikację owych zapisów!! Wie ktoś jak tego dokonać
Regulamin określa to w jaki sposób wygląda mundur ZHP, a nie jak nie wygląga. Wobec powyższego interpretacja "co nie jest zabronione jest dopuszczalne" z punktu widzenia naszych przepisów jest NIEAKCEPTOWALNA.

To są fakty. Czy to dobrze, czy źle, czy regulamin jest dokończony, czy nie, tego nie chcę rozsądzać.
phm. Bartosz Myszkowski

myfa
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: myfa » 08 lis 2003, 15:21

cadfael napisał:
są druhowie w naszym Związku, którzy noszą furażerki (co więcej wyglądają w nich nienajgorzej).
Jasne, np. g00rek na swoim plakacie wyborczym :D
phm. Bartosz Myszkowski

2123
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: 2123 » 08 lis 2003, 19:06

Hmmmm furażerki w wojsku noszą lotnicy i wyglądają w nich wyjątkowo debilnie. To samo dotyczy kobiet w formacjach mundurowych- pełna porażka. Więc po co my w ogóle o tym dyskutujemy???? Ja tam bym się na miejscu facetów cieszyła, że nikt nie może was zmusić do noszenia tego paskudztwa.
"...gdy ty śpisz, kraju strzeże ktoś tu, by cię nikt nie zbudził ze snu"

cadfael
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: cadfael » 08 lis 2003, 23:00

2123 napisał:
Hmmmm furażerki w wojsku noszą lotnicy i wyglądają w nich wyjątkowo debilnie. To samo dotyczy kobiet w formacjach mundurowych- pełna porażka. Więc po co my w ogóle o tym dyskutujemy???? Ja tam bym się na miejscu facetów cieszyła, że nikt nie może was zmusić do noszenia tego paskudztwa.
Nie dyskutujemy o tym, czy to wygląda ładnie, czy nie. Oceny takie są rzeczą gustu, a o tym, jak powszechnie wiadomo, się nie dyskutuje.

Co do furażerek na męskich głowach - pewne środowiska noszą takowe na codzień, a nie tylko przez zjazdem :D

Pozdrawiam!
"Chciałem, by Warszawa była wielka. Wierzyłem, że wielką będzie. (...) dziś Warszawa broniąca honoru Polski jest u szczytu swej wielkości i sławy." Stefan Starzyński, 23 września 1939 r.

P.S.T.
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: P.S.T. » 09 lis 2003, 12:43

"a)harcerki
Beret typu baskijskiego w jednolitym kolorze, szara furażerka lub rogatywka, kapelusz typu skautowego(...)"
"b)harcerze
Czapka rogatywka w kolorze khaki (...)Dopuszcza się również używanie beretu typu baskijskiego w kolorze jednolitym do wyboru dla całej drużyny lub kapelusza skautowego (...)"
Czy trzeba coś dodawać?
Więcej żadnych innych nakryć głowy regulamin nie dopuszcza. A o furażerkach nie zapomniał: pamiętał o nich, jako o nakryciu głowy przeznaczonym dla harcerek. Nie dla harcerzy.
bezpartyjny, emerytowany.

ludzie mnie nie lubią
nie znoszą właściwie
jak spojrzę na siebie
to im się nie dziwię

Lucumon
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Lucumon » 14 lis 2003, 15:30

Uważam, że jeżeli środowisko samo akceptuje furażerki, to nie powinno się używać argumentu, że "wyglądają debilnie", bo to oni sami wiedzą najlepiej. Nikt nie będzie nosił na głowie czegoś co uważa za "debilne". Przy tym mogę zaręczyć, że 96 PDW "Wataha" w furażerkach wygląda znakomicie.
Z tego co pamiętam, kiedyś furażerki męskie były w regulaminie mundurowym, ale zniknęły być może dlatego, że i tak nikt ich nie nosił (albo mało kto). Skoro pojawiła się inicjatywa ich przywrócenia, to należy doprowadzić do odpowiednich zmian w regulaminie.

Zauważam, że pojawił się ostatnio specyficzny typ dyskutanta: PURYSTA MUNDUROWY, który co rusz by czegoś zabraniał: moro, furażerek itp. Sam nie jestem zwolennikiem totalnej dowolności w umundurowaniu, ale uważam, że dopóki poruszamy się w kręgu stylu ubioru militarnego i turystycznego, a przy tym jakoś trzymającego się polskiej tradycji (a należą do niej zarówno rogatywka, beret, kapelusz skautowy jak i furażerka - przeciwny byłbym natomiast baseballówkom), to nie ma o co robić krzyku. Naprawdę w ruchu harcerskim mamy o wiele więcej poważniejszych problemów i ciekawszych tematów do dyskusji.

Szczep "Leśni" Poznań / 11 PDH "Tajga" www.lesni.fla.pl
"Harcerz Rzeczypospolitej" www.hr.bci.pl
Historia harcerstwa P-ń NM www.historiahpnm.jdm.pl
RPM 21 http://rpm21.socjum.pl

myfa
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: myfa » 14 lis 2003, 15:46

Lucumon napisał:
Zauważam, że pojawił się ostatnio specyficzny typ dyskutanta: PURYSTA MUNDUROWY, który co rusz by czegoś zabraniał: moro, furażerek itp.
Czy możesz to dokładniej zdefiniować?
Bo ja z Twojej wypowiedzi rozumiem, że jeśli ktoś przeczyta obowiązujący regulamin ZE ZROZUMIENIEM, staje się "purystą".
phm. Bartosz Myszkowski

Lucumon
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Lucumon » 14 lis 2003, 22:53

Ze zrozumieniem, to nie znaczy z traktowaniem regulaminu jako zbioru prawd absolutnych i ostatecznych.
Np. za puryzm uważam walkę przeciwko moro i plamom.
Chłopaki i dziewczyny z "Watahy" chcą nosić furażerki, nikt ich do tego nie zmusza, sami sobie takie nakrycie głowy wybrali (ta drużyna powstała z połączenia trzech wcześniejszych, z których jedna miała rogatywki, druga czarne berety, trzecia zielone berety - ustalili sobie furażerki, żeby tradycja żadnego z składowych środowisk nie była dominująca). Wyglądają naprawdę nieźle. Może aktualny regulamin nie mówi o furażerkach dla facetów, ale w takim razie należy dążyć do jego zmiany. Furażerka przecież nie stoi w sprzeczności ze stylem i tradycjami harcerskimi, najlepszym dowodem jest fakt, że mogą ją oficjalnie nosić dziewczęta, więc czemu nie mieli by jej nosić faceci jeżeli sami chcą? Przecież to nakrycie głowy pasuje do ogólnego stylu harcerskiego i "ducha" regulaminu, nawet jeśli nie do aktualnej "litery".
Poza tym naprawdę mamy w ZHP o wiele poważniejsze patologie niż to, że ktoś nie trzyma się ściśle litery regulaminu mundurowego. O wiele gorsze jest łamanie PH (nie tylko 10-tego pkt.), naruszenia zasad bezpieczeństwa, zwykłe chamstwo, brak fair play na imprezach z rywalizacją etc., i dziesiątki innych problemów o których pełno jest na tym forum.

Szczep "Leśni" Poznań / 11 PDH "Tajga" www.lesni.fla.pl
"Harcerz Rzeczypospolitej" www.hr.bci.pl
Historia harcerstwa P-ń NM www.historiahpnm.jdm.pl
RPM 21 http://rpm21.socjum.pl

myfa
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: myfa » 16 lis 2003, 20:24

Lucumon napisał:
Ze zrozumieniem, to nie znaczy z traktowaniem regulaminu jako zbioru prawd absolutnych i ostatecznych.
Czym wobec tego jest regulamin?
Może aktualny regulamin nie mówi o furażerkach dla facetów, ale w takim razie należy dążyć do jego zmiany.
Ja nie wypowiadam się w kwestii "zmienić czy nie", ale odpowiadam na pytanie: „czy jeżeli coś nie jest wprost zakazane jest dozwolone”.
phm. Bartosz Myszkowski

royas
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: royas » 16 lis 2003, 22:40

Lucumon napisał:
Zauważam, że pojawił się ostatnio specyficzny typ dyskutanta: PURYSTA MUNDUROWY, który co rusz by czegoś zabraniał: moro, furażerek itp.
A zauważyłeś, że ten typ dyskutanta nie mówi "Furażerki są złe - zakarzmy noszenia ich", a raczej "regulamin nie dopuszcza noszenia furażerek przez harcerzy". Czyli nie dyskutant zabrania, a regulamin. Pytanie w tym wątku dotyczy właśnie tego co jest w regulaminie, a nie "ludzie co uważacie o...?".
Sam nie jestem zwolennikiem totalnej dowolności w umundurowaniu, ale uważam, że dopóki poruszamy się w kręgu stylu ubioru militarnego i turystycznego, a przy tym jakoś trzymającego się polskiej tradycji (a należą do niej zarówno rogatywka, beret, kapelusz skautowy jak i furażerka - przeciwny byłbym natomiast baseballówkom), to nie ma o co robić krzyku.
A dlaczego baseballówki - nie? Ja np. uważam, że dla zuchów byłyby o wiele lepsze niż tradycyjne zuchowe bereciki.

Tomasz Rojek

2123
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: 2123 » 30 lis 2003, 17:14

Właśnie, szczególnie że baseballówkę z odpowiednim logo można nosić do każdego ubrania, np. T-shirta i wygląda to znacznie sympatyczniej niż wyjęty z kontekstu berecik. W końcu wiele państwowych służb mundurowych (Policja, Straż Graniczna)oficjalnie zastępuje berety czy czapki baseballówkami, więc może i pora na unowocześnienia w naszym regulaminie mundurowym?
"...gdy ty śpisz, kraju strzeże ktoś tu, by cię nikt nie zbudził ze snu"

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Regulacje prawne”