największe problemy ZHP

Radek
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Radek » 14 maja 2005, 11:35

Jakie Waszym zdaniem są największe problemy naszej organizacji.
Łatwiej będzie nam osiągnać WIZJę jeżeli właściwie zdiagnozujemy STAN OBECNY.
Najlepiej hasłowo - bez wchodzenia w szczegóły.
Podkreślę jeszcze raz: chodzi mi o kluczowe problemy.
Paweł Dobosz

Pelikan
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Pelikan » 14 maja 2005, 12:12

tgrodzki w innym watku napisał:
Jak bardzo charakterystyczne dla dzisiejszego harcerstwa jest to, że zatrzymałeś się na PHM-ie. Mam wrażenie, że dzisiejszy HM wypada z obiegu. Robi sie stary (duchem) i najchętniej to już by pod namiot nie jeżdził, bo niewygodnie i nie ma prądu.
zdobywanie stopni instruktorskich wg mnie jest to problem. są nadal nieudolne KSI w naszej oragnizacji. albo za słabo motywują instruktorów do zdobywania stopni, albo bagatelizują sprawę i próby są mizerne. patrze na to zarówno z punktu członka KSI hufcowej, jak i od strony próbanta (w hufcu czy chorągwi)

część instruktorów uważa, że:
1) jam nie godzien zdobywac wyzszych stopni, bo
- granatowa podkładka pasuje do sznura
- po co mi phm. skoro i tak robie cos co jest w tym zakresie
- hm. jest potrzebny do chorągwi i wyżej a mnie to nie interesuje
2)inne powody
- stopien instruktorski niehonorowany i nieuznawany poza ZHP (moze jest szansa na jakies uznanie umiejetnosci wychowawczych w związku ze stopniami)
- brak korzysci dla instruktora po zdobyciu stopnia (nie widzą sensu zajmowania się tym; nie widzą korzysci osobistych)
- brak swiadomosci, ze stopnie instruktorskie są przepustką i warunkiem do sprawowania funkcji w naszej organizacj (ileż się mowi ze brak osoby kompetentnej... czasem taka się znajdzie nawet "zapalona", ale nie ma stopnia)

dlaczego tak uwazam?... popatrzmy ile osob wypowiada się na tym forum. są same znane twarze (nicki) i nikt ponad program :( wiekszosc z nas spotka sie niebawem na Zlocie Drużynowych jako kadra ;-) programowa

mam nadzieję, ze nie namieszałem za bardzo ;)
hm. Marek Jedynak
Przewodniczący Kapituły Harcerskiego Znaku Spadochronowego GK ZHP
www.spadochroniarze.zhp.pl
--
Zainteresowanych "Ponurym" i "Nurtem" zapraszam na Wykus
www.ponury-nurt.blogspot.com

tgrodzki
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: tgrodzki » 14 maja 2005, 16:23

Problemy:
1. Brak przejrzystości w dziedzinie finansów
- jakieś kwartalne, albo półroczne wywiady z Naczelnikiem w Czuwaju na temat finansów z informacją o działaniach w celu zmniejszenia długu, sekcesach i porażkach z tym związanych,
- prezentacja wyników finansowych ZHP w formie czytelnej dla przeciętnego drużynowego, który nie umie czytać bilansu.
2. Zadłużenie ZHP
3. Wciąż za mało atrakcyjny program, który przegrywa z niejedną konkurencją i związany z tym...
4. Spadek liczebności członków ZHP
5. Brak decyzji w sprawie osobowości prawnej - miał się w tej sprawie odbyć Zjazd Nadzwyczajny.
hm. Tomasz Grodzki
Hufiec Otwock
KI 30 Plus
www.Przerwanki.pl

Radek
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Radek » 14 maja 2005, 18:06

Oto SŁABE STRONY ZHP, które nam wyszły z analizy SWOT.
- Postawy i kwalifikacje instruktorów
- Program wychowawczy
- Komunikacja wewnętrzna
- Wizerunek w społeczeństwie
- System zarządzania
- Sytuacja finansowa

I może jeszcze ZAGROŻENIA w obliczu jakich stoimy:
- Upowszechnianie się kultury konsumpcyjnej
- Niestabilne otoczenie polityczno-prawne
- Rosnąca konkurencja innych organizacji pozarządowych
- "Ucieczka" młodych do miast
Paweł Dobosz

tgrodzki
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: tgrodzki » 15 maja 2005, 19:52

Radek napisał:
(...)
(...)
Przepraszam, czy ktos moze rozwinac to zdanie?
Jak nie do konca wiem, jak je rozumiec...
hm. Tomasz Grodzki
Hufiec Otwock
KI 30 Plus
www.Przerwanki.pl

Rafal
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Rafal » 15 maja 2005, 20:04

Przykład z zycia. Państwo zmieniło przepisy dotyczące rozliczeń VAT - w myśl zasady jeden płatnik - jeden NIP. Powołano sie przy tym na dyrektywy UE.

Po kilku miesiącach okazuje sie, ze w prawie UE nie ma zasady "jeden płatnik - jeden NIP" i w wielu krajach jest dopuszczone roliczenie VAT przez oddziały jednego podmiotu. Państwo zmienia przepisy.

Jak ma sie to do nas? Pamiętamy akcję "jeden NIP" z zeszłego roku.... Czy w takich warunkach, zmiany prawa z dnia nadzień - może myślec o odpowiedzialnym rozwoju organizacji?

przyznasz, że jest to zagrożenie...

Rafał
Hufiec ZHP Radom - miasto
Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni

Radek
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Radek » 15 maja 2005, 20:15

Dokładny zapis z analizy SWOT:
"Niestabilne otoczenie polityczno-prawne
Zawirowania w otoczeniu polityczno-prawnym organizacji osłabiają sprawność jej działania. Mają też bardzo negatywny wpływ na morale i postawy kadry instruktorskiej."
Paweł Dobosz

Lucumon
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Lucumon » 15 maja 2005, 20:17

tgrodzki napisał:
Radek napisał:
(...)
(...)
Przepraszam, czy ktos moze rozwinac to zdanie?
Jak nie do konca wiem, jak je rozumiec...
Kolejne przykłady:
- Wprowadzenie przez Sanepidy standardów HAACP (chyba tak to się nazywa>:() wobec placówek wypoczynku dzieci i młodzieży (dzienniki wyjść kucharza do ubikacji, zaokrąglone podłogi td.) uzasadnione wymogami UE - podczas gdy np. w RFN standardy te nie obowiązują nawet w przedszkolach

- Fetyszyzowanie niektórych ustaw np. o ochronie danych osobowych, podczas gdy wiele innych jest zapomnianych i praktycznie niestosowanych (a czasem sprzecznych z tymi, ktore są "na topie").

Szczep "Leśni" Poznań / 11 PDH "Tajga" www.lesni.fla.pl
"Harcerz Rzeczypospolitej" www.hr.bci.pl
Historia harcerstwa P-ń NM www.historiahpnm.jdm.pl
RPM 21 http://rpm21.socjum.pl

tgrodzki
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: tgrodzki » 15 maja 2005, 20:35

Lucumon napisał:
- Wprowadzenie przez Sanepidy standardów HAACP (...)
- Fetyszyzowanie niektórych ustaw np. o ochronie danych osobowych, (...)
No dobra. Słowo "prawne" mi pasuje, ale "polityczno" bym stąd wyrzucił. Bo to brzmi jak: Nie będąc pewnym, czy do władzy dojdzie partia X, nie możemy być pewni, czy da nam kase. Wszyscy wiedzą o czym piszę, a mnie to napawa odrazą... i nic na to nie poradzę...
hm. Tomasz Grodzki
Hufiec Otwock
KI 30 Plus
www.Przerwanki.pl

Radek
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Radek » 15 maja 2005, 21:54

tgrodzki napisał:
No dobra. Słowo "prawne" mi pasuje, ale "polityczno" bym stąd wyrzucił. Bo to brzmi jak: Nie będąc pewnym, czy do władzy dojdzie partia X, nie możemy być pewni, czy da nam kase. Wszyscy wiedzą o czym piszę, a mnie to napawa odrazą... i nic na to nie poradzę...
I uważasz, że to nie jest zagrożenie?
Czy Twoim zdaniem ciągłe zmiany polityczne zarówno na szczeblu centralnym jak i samorządowym nie wpływają negatywnie na funkcjonowanie naszej organizacji? Ubiegłoroczny problem z VATem w dużej mierze wynikał z tego, że zmieniał się rząd. Urzędnicy bali się podejmować decyzje.
Paweł Dobosz

tgrodzki
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: tgrodzki » 15 maja 2005, 22:07

Radek napisał:
I uważasz, że to nie jest zagrożenie?
Czy Twoim zdaniem ciągłe zmiany polityczne zarówno na szczeblu centralnym jak i samorządowym nie wpływają negatywnie na funkcjonowanie naszej organizacji? Ubiegłoroczny problem z VATem w dużej mierze wynikał z tego, że zmieniał się rząd. Urzędnicy bali się podejmować decyzje.
Jeśli uważasz, że zmiany w sytuacji politycznej w kraju są zagrożeniem dla Związku to nie. Uważam, że to nie jest zagrożeniem dla ZHP. I nie może być, bo zmiana ławach poselskich jest co 4 lata najrzadziej i tak już musi być. Ale na nasze być, albo nie być nie powinno mieć wpływu. Nie po to walczymy ciągle o apolityczność, żeby obawiać się nowej władzy.
W Twoim rozumowaniu wybory do sejmu RP są zagrożeniem dla samego RP...
hm. Tomasz Grodzki
Hufiec Otwock
KI 30 Plus
www.Przerwanki.pl

Radek
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Radek » 15 maja 2005, 22:37

adam hadlaw napisał:
Witam
Ciekawa dyskusja na temat problemów w ZHP. W mojej opinii największe problemy w Związku (według subiektywnej hierarchi ważności) to:
1. Spadek liczebny (brak kadry, białe plamy itp.)
2. Zadłużenie finansowe i brak wyciagniętych konsekwencji wobec odpowiedzialnych za powstałe zadłużenia.
3. Nieprzestrzeganie Statutu i wewnętrznych uregulowań prawnych przez instruktorów.
4. Ciągły brak spójnej koncepcji zarządzania majątkiem w ZHP. Składki członkowskie
5. Atrakcyjny program, zarówno dla młodziezy jak i partnerów (MEN, gminy, powiat itp.)
Czy podzielacie moja opinię?
ad.1
Spadek liczebny to poważny i złożony problem. Dlatego traktujemy ROZWÓJ LICZEBNY jako jeden z sześciu kluczowych obszarów strategicznych.
ad.2
Nad rozwiązaniem problemu długów dyskutujemy w obszarze FINANSE. Kwestia wyciągania konsekwencji wobec osób odpowiedzialnych za błedne decyzje - myślę, że warto podyskutować na ten temat na forum PRACA Z KADRĄ, FINANSE lub ZARZĄDZANIE.
ad.3
Tu pojawia się pytanie czy większym problem jest nieprzestrzeganie przepisów czy też kiepskie i skomplikowane przepisy?
ad.4
Problem ten próbujemy rozwiązać na forach FINANSE i ZARZĄDZANIE. Pojawiają się różne pomysły i propozycje. Myślę, że nawet jak zostanie opracowana jakaś spójna koncepcja to i tak opór części instruktorów przed zmianami będzie ogromny. Zwłaszcza przed zmianami tak drastycznymi jak na przykład przekazanie bazy hufca w zarząd fundacji lub spółki.
ad.5
Program oczywiście powinien być atrakcyjny. Ale przede wszystkim powinien on służyć WYCHOWANIU młodych ludzi. To, czy bedzie on się podobał naszym partnerom to sprawa drugorzędna. Ważna ale jednak drugorzędna.
Paweł Dobosz

Radek
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Radek » 15 maja 2005, 23:17

tgrodzki napisał:
Jeśli uważasz, że zmiany w sytuacji politycznej w kraju są zagrożeniem dla Związku to nie. Uważam, że to nie jest zagrożeniem dla ZHP. I nie może być, bo zmiana ławach poselskich jest co 4 lata najrzadziej i tak już musi być. Ale na nasze być, albo nie być nie powinno mieć wpływu. Nie po to walczymy ciągle o apolityczność, żeby obawiać się nowej władzy.
W Twoim rozumowaniu wybory do sejmu RP są zagrożeniem dla samego RP...
Zmiany polityczne to obiektywny proces zachodzący w otoczeniu organizacji (tak jak zmiany technologii czy zmiany wzorców kulturowych). Na przebieg takich procesów nie mamy realnego, bezpośredniego wpływu.

Byłoby rewelacyjnie, gdyby rotacje w parlamentach, radach powiatów i gmin nie miały wpływu na funkcjonowanie naszej organzacji. Niestety, bardzo często zmiana ekipy rządzącej wplywa (pośrednio lub bezpośrednio) na naszą współpracę z władzami centralnymi czy samorządem. Czasem oczywiscie jest to wpływ pozytywny, często jednak negatywny. Jako przykład podałem ubiegłoroczną niemożność dogadania się z urzędnkami w sprawie VATu. Po części problemy nasze wynikały z ich niekomptencji, a po części z niepewnej sytuacji politycznej.

Każda zmiana polityczna rodzi niepewność. Wszystko może się wydarzyć. Nie możemy się odwracać i mówić "zagrożenia nie ma", musimy się przed tym bronić. Walka o apolityczność jest jedną z form obrony. W ten sposób staramy się uniknąć zagrożenia.
Paweł Dobosz

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Strategia”