spójność wewnętrzna

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 16 maja 2005, 20:43

Mundur ma dwojakie cele:
- wychowawcze
- i, z tym powiązane, - budowanie tożsamości

Do pierwszego odnosi sie w pierwszym rzędzie: czystość, schludność, do drugiego - wizja organizacji - czy jesteśmy parodią ruskich komandosów, czy organizacją skautową.

Oczywiście, jedno z drugim (wychowanie i tożsamość) się przenika, ale w obu celach inne wątki nabierają większego znaczenia: Czy możemy mówić o pełnej tożsamości organizacji przy wielości uniformów, mundurów i wdzianek? Wbrew pozorom... NIE.

Albo uznajemy, że to nie jest istotne, i wówczas, jak np. PTTK, nie mamy stroju organizacyjnego w ogóle, albo uznajemy to za istotne, ale wówczas dostosowywujemy strój organizacyjny do kompletnej wizji ZHP. Co (dla mnie osobiście) oznacza brak plam i stylu para-komandos, brak infantylności w stylu "harcerz bo sie obsmarcesz" (obecny wygląd tego czegoś, co sprzedawane jest pod nazwa mundur harcerski), a jednocześnie - nie wchodzenie w styl high-tech, gore-wind-super-tex itp. Takie założenie oznacza też przełożenia argumentu jedności organizacji nad chęci środowiska, bez znaczenia, czy ma być to biała koszula mundurowa, czy mundur jakiejś specjalności. Ale do tego w ZHP nie dojdzie i można sobie tylko pogdybać i pomarzyć.
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

Radek
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Radek » 16 maja 2005, 21:18

Lucumon napisał:
Na ten temat (mundur - jednolitość - wizerunek - cele wychowawcze) padło już bardzo wiele wypowiedzi na Forum Mundurowym ZHP. Chyba nie warto powtarzać tej samej dyskusji, zwłaszcza że tam był bardzo precyzyjnie stworzony do niej aparat pojęciowy. Szkoda że FM jest w tej chwili niedostępne - pozostaje tylko mieć nadzieję że osoby za nie odpowiadające zmobilizująsię i doprowadzą do jego przywrocenia.
A czy mógłbyś wypunktować główne wnioski z tej dyskusji?
Paweł Dobosz

Lucumon
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Lucumon » 16 maja 2005, 22:11

Ja byłem tylko szeregowym i to dość spóźnionym dyskutantem. Powinien chyba wypowiedzieć się ktoś z Zespołu Mundurowego. Strona Zespołu Mundurowego jest dostępna, choć niestety brak od pewnego czasu na niej nowości. >:( Jest pod tym adresem
http://www.mundury.zhp.pl/

Jeśli mogę pokusić się o jakiekolwiek streszczenie najważniejszych wniosków to są one podobne do poglądów przedstawionych wyżej przez dh. Dominika. Chyba mniej więcej do tego można sprowadzić poglądy Zespolu (ale nie jestem jego członkiem i nie mogę się wypowiadać w jego imieniu) oraz znacznej części dyskutantów.

Jest też wyraźna grupa "konserwatywna" (jeśli to dobre słowo) dyskutantów , która albo uważa, że obecnie jest wszystko OK (przy czym ja odnoszę wrażenie że tak mówią głównie ludzie którzy mają stare koszule z CSH), albo uważają że i tak się nie da nic ujednolicić a reforma tylko wprowadzi większy zamęt. Najwięcej kontrowersji budzi kwestia spodni i kurtek w desenie kamuflażowe.

Moja własna uwaga jest taka, że może się udać osiągnięcie przybliżonej jednolitości na poziomie koszul mundurowych i wtedy będziemy czytelni jako ZHP w okresie lata. Choć trend wprowadzania T-shirtów temu zaprzecza. Jeżeli nowe koszule mundurowe rzeczywiście wejdą do powszechnego użytku. Nie ma natomiast moim zdaniem wielkich szans na poprawę zewnętrznego wizerunku w sezonie jesienno-zimowym kiedy nosi się kurtki. Na jednolitość w skali ZHP nie ma szans z powodów oczywistych - zróżnicowanie materialne społeczeństwa i zróznicowanie preferencji.
Pomysły idą też raczej w kierunku opcjonalnego zwiększenia liczby nakryć głowy.

Nie podpisałbym się w 100% pod wszystkimi ustaleniami Zespołu Mundurowego, ale generalnie wydaje mi się, że projekty zmian idą w bardzo dobrym kierunku.
To chyba tyle.
Szczep "Leśni" Poznań / 11 PDH "Tajga" www.lesni.fla.pl
"Harcerz Rzeczypospolitej" www.hr.bci.pl
Historia harcerstwa P-ń NM www.historiahpnm.jdm.pl
RPM 21 http://rpm21.socjum.pl

Radek
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Radek » 17 maja 2005, 08:29

Dzięki za streszczenie tej dyskusji.

Czy uważacie, że kwestia poprawy umundurowania jest na tyle ważna, że powinniśmy ująć ją w strategii w obszarze WIZERUNEK? Jeżeli tak, to jak taki zapis powinien wyglądać?
Paweł Dobosz

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 17 maja 2005, 13:31

Nie wiem, jak to zapisać, wiem co powinno być: mundur jako ubiór organizacyjny, estetyczny, praktyczny i noszony podczas zajęć organizacyjnych (czyli prawie zawsze). Identyfikowalny z ZHP, jako organizacją skautową, puszczańską. Niezbyt drogi.
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

Lucumon
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Lucumon » 18 maja 2005, 13:29

Jeszcze kilka uwag (myślę, że to jest zarówno pogląd Zespołu Mundurowego, jak i znacznej części dyskutantów z Forum):

- mundur jak najbardziej funkcjonalny, nadający się do zajęć w terenie (choć nie wszystkich) a nie tylko na apele i warty pod pomnikiem tudzież świeczniska w harcówce
- mundur jak najmniej przypominający "choinkę"
- koniec z sztucznym rozróżnieniem polowy/galowy, ujednolicenie pojęć w tym zakresie (obecnie koszulę mundurową z chustą jedni nazywają "galówką", a inni "polówką")
- zlikwidowanie odrębnego munduru isntruktorskiego, tzw. "leśnika". Jeżeli zwykły mundur będzie miał wystarczająco nowoczesny i nie-infantylny wygląd, instruktorzy nawet ci za biurkami, nie powinni mieć oporów go nosić. A na okazje kiedy trzeba pojawić się "na ratuszu u burmistrza" - marynarka, oficjalny krawat ZHP i miniatura krzyża w klapie.
Szczep "Leśni" Poznań / 11 PDH "Tajga" www.lesni.fla.pl
"Harcerz Rzeczypospolitej" www.hr.bci.pl
Historia harcerstwa P-ń NM www.historiahpnm.jdm.pl
RPM 21 http://rpm21.socjum.pl

casper00

Post autor: casper00 » 04 cze 2005, 22:54

Mundury - jednolite w skali Związku z drobnymi odchyleniami zgodnie z ustaleniami zespołu mundurowego i forum mundurowego (hop, hop, gdzie jesteś??;)). Poza tym - to miało wg BiPi jednoczyć członkow różnych grup społecznych... A to, mimo wszystko, nadal pozostaje istotne.

Program - możliwie różnorodny. Dostosowany do potrzeb członków drużyny, szczepu, hufca itd. Nie można przy tym zapominać o programach ogólnozwiązkowych. Dobrym też pomysłem byłaby akcja ogólnopolska, która poza ściśle wychowawczym znaczeniem, pomogłoby w promocji ZHP i budowie jego wizerunku jako dużego, silnego, prężnego i dobrze zorganizowanego stowarzyszenia wychowawczego. A przy okazji sprawdzić by można było, co możemy wszyscy razem zrobić, jak bardzo możemy na siebie liczyć itd. ale to już inna kwestia.

A wracając do podstawowego tematu - czy coś nas łączy...
Każdy drużynowy ma (a przynajmniej powinien) mieć za sobą kurs drużynowych, więc teoretycznie ma wiedzę nt. Statutu ZHP, a więc też podstaw wychowawczych itd. W codziennej pracy chyba za często się jednak nie przywiązuje wielkiej uwagi do czegoś, co jest oczywiste. Jeśli pojawiają się jakieś wątpliwości co do "czystości" idei w drużynach, to od oczyszczania jej;) są hufce czy komisje rewizyjne. Nie potrzeba więc kolejnej komisji czy czegoś na ten kształt.

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Strategia”