Co chcemy osiągnąć? - Skuteczna promocja ZHP

Zablokowany
Wantula
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Wantula » 11 maja 2005, 17:21

Witam
Proponuję uporządkować trochę wypowiedzi, dlatego postawię szczegółowe pytania.

Wszyscy mówią o tym, że nasza promocja jest słaba, poniżej oczekiwań. Pojawiają się pomysły, co można zrobić, żeby to zmienić. Pomysły te powinny być uwzględnione podczas tworzenia planu operacyjnego w obszarze promocji.

Co chcemy zmienić w najbliższej kadencji? Jaki ma być efekt końcowy? Jak sprawdzimy, czy nam się udało? Jak zmierzyć skuteczność promocji, a właściwie jej wzrost?

Anita
hm. Anita Regucka-Kwaśnik, opiekun obszaru WIZERUNEK

tgrodzki
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: tgrodzki » 13 maja 2005, 23:44

Wantula napisał:
Co chcemy zmienić w najbliższej kadencji? Jaki ma być efekt końcowy? Jak sprawdzimy, czy nam się udało? Jak zmierzyć skuteczność promocji, a właściwie jej wzrost?
Anita
1. Walczyć o kontakty w mediach. Promować wszystko co robimy. Zalewać dziennikarzy informacjami o naszych działaniach.

2. Zebrać do kupy wszystkie Zespoły Promocji - dać im wsparcie ze strony specjalistów. Organizować dla nich atrakcyjne szkolenia, kursy i warsztaty.

3. Wymieniać się doświadczeniami i kontaktami w sprawach promocji. Często jest tak, że to jest "mój redaktor", "moja gazeta".

3. Dopracować minima stron internetowych jednostek ZHP i walczyć o ich przestrzeganie.

4. Rozpowszechnić wzory znaków firmowych ZHP i zobowiązać komendy do ich używania (strony internetowe, wizytówki, papiery firmowe, foldery itp.).
hm. Tomasz Grodzki
Hufiec Otwock
KI 30 Plus
www.Przerwanki.pl

Lucumon
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Lucumon » 14 maja 2005, 11:30

Warto też napisać, od czego trzeba odejść i czego NIE robić. Musi nastąpić koniec z infantylizmem i prezentowaniem harcerzy jako pląsających pociesznych idiotów. Jak tak nas widzi ktoś z zewnątrz, to niedobrze. Ale jak sami tak się prezentujemy to już jest to bardzo niedobrze.

Właśnie mam przed sobą plakat XXIX Zjazdu ZHP - było to co prawda dawno już i od tego czasu kształtowanie wizerunku ZHP na pewno uległo gigantycznej zmianie na lepsze, ale on dobrze reprezentuje kluczowe błędy w tworzeniu wizerunku, które pokutują chyba do dziś:

1) Na środku zdjęcie przedstawiające "scenę z życia obozowego" - dwie dziewczyny (w cywilnych koszulkach) gotują coś na butli gazowej, na około siedzą harcerze w mundurach i grają na gitarze. Może to jest autentyczna scena z jakiegoś rajdu, ale robi wrażenie upozowanej i to kiepsko ("jak pan fotograf wyobraża sobie harcerstwo")
2) grupa harcerzy lub nawet instruktorów (bo jeden ma wąsy) idzie przez obozowisko niosąc na ramionach sznur parówek - wrażenie: ZHP bawi się jedzeniem i podchodzi niepoważnie do spraw logistyki
3) dziecko z jajkiem na łyżce w zębach - kwintesencja infantylizmu i braku pomysłow w programie

4) jacht Zawisza Czarny i samolot z "Trawersu" - to akurat nie jest infantylne, ale jest niereprezentatywne. Przeciętny harcerz nie ma najmniejszej szansy polatać tym samolotem ani popływać tym żaglowcem. Taka promocja tylko denerwuje ludzi "w środku" a tym "na zewnątrz" stwarza jakieś fałszywe wyobrażenia. Potem zapisze się kandydat do drużyny i będzie pytał kiedy poleci tym samolotem ;)

Oczywiście do tego zjazdu (pocz. lat 90-tych) się wiele zmieniło i np. strona ZHP wygląda na tym tle jak niebo do ziemi.

Ale niestety infantylny wizerunelk harcerstwa nadal pokutuje tu i ówdzie - koszmarne obozowe pocztówki na ktyórych harcerze przedstawieni są jako debile, a harcerki jako idiotki z wielkimi przytulankami pod pachą itd. Najgorzej jest chyba w pionie zuchowym, ale to szerszy temat i nadaje się na osobnego posta.
Szczep "Leśni" Poznań / 11 PDH "Tajga" www.lesni.fla.pl
"Harcerz Rzeczypospolitej" www.hr.bci.pl
Historia harcerstwa P-ń NM www.historiahpnm.jdm.pl
RPM 21 http://rpm21.socjum.pl

Pelikan
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Pelikan » 14 maja 2005, 11:41

Lucumon napisał:
4) jacht Zawisza Czarny i samolot z "Trawersu" - to akurat nie jest infantylne, ale jest niereprezentatywne. Przeciętny harcerz nie ma najmniejszej szansy polatać tym samolotem ani popływać tym żaglowcem. Taka promocja tylko denerwuje ludzi "w środku" a tym "na zewnątrz" stwarza jakieś fałszywe wyobrażenia. Potem zapisze się kandydat do drużyny i będzie pytał kiedy poleci tym samolotem ;)
nie zgodze sie z tym twierdzeniem. w mniejszych srodowiskach to ZHP jest miejscem, gdzie przygoda z samolotem lub zaglowcem sie spelnia. mysle, ze powinnismy nadal pokazywac, ze jestesmy organizacją, ktora wychowuje i wychowuje w sposob atrakcyjny. wiem cos o tym, bo moi harcerze robią Kurs Spadochronowy, a ludziom w szkolach to imponuje. imponuje im tez wspinaczka, zeglarstwo... więc czemu nasze zajęcia i przygoda ze specjalnosciami nie mialyby byc jednym z aspektow naszej promocji.
w ktoryms z wątkow bylo o specjalizowaniu sie w harcerskim survivalu itp... poszedlbym dalej i powiedzial, ze zawsze mozna isc w tym kierunku leśnym, ale dodac tez inne zainteresowania naszych harcerzy.

i postawic w promocji takze na harcerską przygodę w dobrym stylu!
hm. Marek Jedynak
Przewodniczący Kapituły Harcerskiego Znaku Spadochronowego GK ZHP
www.spadochroniarze.zhp.pl
--
Zainteresowanych "Ponurym" i "Nurtem" zapraszam na Wykus
www.ponury-nurt.blogspot.com

Lucumon
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Lucumon » 14 maja 2005, 12:27

Ależ ja nie chcę wywalać z wizerunu ZHP samolotów, żaglowca, kajaków, spadochronów itd. Jak najbardziej niech będą - sam jestem miłośnikiem lotnictwa (co prawda tylko na poziomie podziwiania Spitfire'ów i Hurricane'ów ;-) Ani nie chodzi o to żeby z harcerstwa robić wąsko wyspecjalizowaną organizację zajmującą się leśnym survivalem.
Ta uwaga o "Zawiszy" i samolocie była trochę na marginesie głównej myśli postu, bo największym błędem w kształtownaiu wizerunku jest infantylizm.

Natomiiast ciągle tkwimy jeszcze w myśleniu typowym dla lat 70-tych kiedy ogłoszono listę "7 cudów ZHP" właśnie z "Zawiszą" na czele. Specjalnościowe getta i chwalenie się ciągle tym samym żaglowcem i tym samym samolotem (chociaż nie, bo raz jest Wilga, a raz Jak-12 ;-)
A ideałem byłoby, żeby każdy harcerz mógł przeżyć przygodę ze spadochronem, z kajakiem, z wspinaczką itd.. Tymczasem na plakatach będzie samolot, a w harcówce czeka szyfr gaderypoluki i stary telefon polowy albo nadawanie chorągiewkami, a drużynowy nie może zrobić zjazdu linowego z drzewa, bo nie ma uprawnień, nie może zorganizować spływu bo nie ma uprawnień, nie mowiąc już o spadochronach i jachtach.

To jest trochę tak jak ze sportem masowym i wyczynowym w Polsce: mamy kilka gwiazd -Korzeniowskiego, Małysza i Otylię Jędrzejczak, ale nie ma sportu powszechnego, nie ma ogólnodostępnych basenów i hal sportowych, mało ludzi uprawia na codzień aktywność fizyczną, większość spędza niedziele przed TV.
Szczep "Leśni" Poznań / 11 PDH "Tajga" www.lesni.fla.pl
"Harcerz Rzeczypospolitej" www.hr.bci.pl
Historia harcerstwa P-ń NM www.historiahpnm.jdm.pl
RPM 21 http://rpm21.socjum.pl

tgrodzki
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: tgrodzki » 14 maja 2005, 16:11

Nie narzekajmy, tyle. Szuakjmy nowych pomysłów, nowych sposobów na prezentację Związku, nowych ludzi do jej realizacji.
Mi się bardzo podobała kampania 1% z tego roku, a szczególnie radiowe spoty. ALe znam parę osób, którym się nie podobało.
Wszystkim nie dogodzimy, ale szukajmy różnych koncepcji i różnych rozwiązań.
hm. Tomasz Grodzki
Hufiec Otwock
KI 30 Plus
www.Przerwanki.pl

Wantula
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Wantula » 16 maja 2005, 22:41

Witam
Otrzymałam propozycję innego sformułowania celów w obszarze wizerunku, z którego pozwoliłam sobie wykroić następującą miarę skuteczności naszej promocji:
"Polacy powinni rozpoznawać ZHP jako organizację wychowawczą oraz znać Misję ZHP. Związek Harcerstwa Polskiego powinien być postrzegany w społeczeństwie jako rzecznik dzieci i młodzieży, a także rzecznik interesów organizacji pozarządowych działających w obszarze wychowania. Instruktorzy ZHP powinni być postrzegani jako wolontariusze. Młodzi ludzie powinni postrzegać ZHP jako organizację atrakcyjną, nowoczesną i odpowiadającą na ich potrzeby. Rodzice powinni postrzegać ZHP jako organizację kształtującą charaktery, wspierającą wszechstronny rozwój dzieci i młodzieży oraz przygotowującą do życia."

Czyli można zmierzyć postępy zamawiając badania opinii publicznej na początku i na końcu kadencji.

Co o tym sądzicie?
hm. Anita Regucka-Kwaśnik, opiekun obszaru WIZERUNEK

czacza
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: czacza » 18 maja 2005, 21:11

Może ja powiem co powinniśmy zmienić w poszczeganiu ZHP przez społeczeństwo. Może nie jest tak wszędzie, ale dużo osób nas właśnie w ten sposób postrzega
Ostatni byłem z DKF naszego kręku instruktorskiego w jednym z poznańskich kin. Były tam rozdawane przez chostesów próbki jednego z nowych piw. Autentyczny Dialog:

Chostes- Proszę, może pan spróbuje naszego nowego piwa.
Ja-Nie, dziękuję jesteśmy Harcerzami nie pijemy alkocholu.
ch-Też kiedyś byłem harcerzem, ale tam wszyscy pili.
Ja-My jednak podziękujemy
dh. komendant- I tak właśnie postrzega nas społeczeństwo!!!

Trzeba to zmienić i to jak najszybciej. Jak mamy przyciągać nowych harcerzy, kiedy sami mamy problem natury wychowawczej.
phm. Marcin Nowak HR
Drużynowy 18 Poznańskiej Drużyny Harcerskiej męskiej
z-ca kom. I Szczepu DHiZ
z-ca prze. Komisji Rewizyjnej Hufca Poznań-Wilda

słonko
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: słonko » 22 maja 2005, 01:40

Czytając tutaj wypowiedzi juz myślałem, że własnie o tym nikt nie wspomni... a tutaj mój poprzednik napisał to co rówierz i ja sądzę.
Jak mamy promować harcerstwo, które jest tak spostrzegane? To jest wręcz wstyd, gdy sie słyszy coś takiego, gdy ktoś wspomina o jakimś harcerskim środowisku jako harcerze - pijacy. Można się oczywiście starać itd. żeby cokolwiek takiej osobie wypersfadować, bo nie wszystkie środowiska przecierz takie są! A przyznajmy się szczerze... że takich środowisk, źle promujących nasz związek jest trochę... i kto wie czy z tym nie jest coraz gorzej.
Więc może od tego zacząć?
Zimowa Akcja Szkoleniowa KOSMOS 2013 - www.kursykosmos.pl

Adaś
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Adaś » 13 cze 2005, 17:24

Aby promować trzeba mieć co i przez kogo. O ile z tą pierwszą kwestią sprawa wygląda klarownie. W większości środowisk mamy aktywne szczepy, gromady i hufce, czy członków naszej organizacji. Pokazujmy ich!!! Niech Druhna Asia, zuch Jasiu i harcmistrz Marian będą kojarzeni z ZHP na ulicach swoich miast. Niech ich postawa będzie świadectwem harcerskiego stylu życia i harcerskich ideałów. Trudno pogodzić działania promocyjne skierowane do różnych grup. Jeśli chcemy być postrzegani jako sojusznik innych organizacji pozarządowych to rzeczywiście współpracujmy nie tylko centralnie, ale lokalnie. Dopiero efekty współpracy, a nie sam fakt jej podjęcia, powinny być promowane i zapewne zostaną odebrane pozytywnie przez społeczeństwo.
Nie da się promować bez zaplecza. Powiedzmy sobie szczerze! W wielu hufcach promocja ZHP istnieje dzięki materiałom z GKi, może czasem dziennikarz przyjedzie na obóz, albo dowie się od kogoś o harcerskiej imprezie. Ale przecież hufcowy festiwal, czy obóz to tylko jedne z kilku ogniw promocyjnego kalendarza. POTRZEBUJEMY PROMOTORÓW! Szkolmy ich, pracujmy z nimi, a na efekty nie powinniśmy czekać zbyt długo. ZESPÓŁ PRMOCJI I INFORMACJI albo HARCERSKA SŁUŻBA INFORMACYJNA względnie RZECZNIK PRASOWY W KAŻDYM HUFCU !!!

_______
pwd. Adam Piwek
rzecznik prasowy Hufca ZHP Oława,
dziennikarz lokalnej gazety
phm. Adam Piwek
Zespół promocji i informacji Chorągwi Dolnośląskiej ZHP

Bądź bliżej harcerskiego Dolnego Śląska: www.dolnoslaska.zhp.pl

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 04 paź 2005, 13:15

"Polacy powinni rozpoznawać ZHP jako organizację wychowawczą oraz znać Misję ZHP. Związek Harcerstwa Polskiego powinien być postrzegany w społeczeństwie jako rzecznik dzieci i młodzieży, a także rzecznik interesów organizacji pozarządowych działających w obszarze wychowania. Instruktorzy ZHP powinni być postrzegani jako wolontariusze. Młodzi ludzie powinni postrzegać ZHP jako organizację atrakcyjną, nowoczesną i odpowiadającą na ich potrzeby. Rodzice powinni postrzegać ZHP jako organizację kształtującą charaktery, wspierającą wszechstronny rozwój dzieci i młodzieży oraz przygotowującą do życia."

To mogła bybyć "miara naszej skuteczności". Cóż , życzę "nam" powodzenia.
Jeśli zmiana stereotypu wizerunku harcerstwa miała by być zmieniona w ciągu najbliższej kadencji, to chyba budżet profesjonalnej akcji medialnej przebiłby kredyt, jaki wziął PiS na skasowanie Platformy, czyli 18 mln. ZłP.:D
Chyba że sami, tak zresztą jak przez lata nieco minione, zmierzymy się z tym problemem.
Chciałbym przeczytać parę konkretów, na kanwie zacytowanego zapisu. Bardzo byśmy chcieli
by tak właśnie było, jak w przedwyborczych receptach "na wszystko":p

kiubik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kiubik » 06 paź 2005, 16:20

zmiana sposobu postrzegania ZHP przez społeczeństwo nie jest kwestią roku, kadencji czy kilku lat.

pracować z ludźmi musimy cały czas, harcerze muszą mieć wzór i dopiero kiedy oni się zestarzeją a ich dzieci będą również wychowywane w duchu iście harcerskim, dopiero wtedy będziemy mogli mówić o zmiane sposobu postrzegania naszego Związku.

nie ma możliwości wprowadzenia masowej hipnozy, starać musimy się wszyscy i to przez długie lata.
phm. Jakub Król
Polski Kontyngent na Roverway 2009
były drużynowy 144 PDH "SZANIEC" im. Alka Dawidowskiego

skAlpel.harce - szukamy tłumaczy!

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Strategia”