obszar- praca z kadrą

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 31 maja 2005, 09:58

Wantula napisał:
dokumenty napisał:
A kontynuując poprzednią myśl, to "grzechem pierworodnym" projektu jest to iż jest on "dzieckiem" zadania zespołowego. Stąd, m.in. wynika obcość tego narzędzia wobec metody skautowej.
Czesiek, nie masz racji!
W roku 2000 Biuro Światowe WOSM opublikowało bardzo przystępną broszurę o tytule LET'S DO A SCOUT PROJECT, dla niewtajemniczonych - "Zróbmy projekt skautowy". Zachęcam wszystkich, którzy wątpią w zgodność projektu z metodą skautową do lektury: http://www.scout.org/wsrc/ll/docs/scoutproject_e.pdf
Wyjątki z tej broszury zostały wykorzystane podczas prac nad podręcznikiem drużynowego starszoharcerskiego, a cała broszura "poszła" już do tłumaczenia, żeby 4 Żywioły mogły to wydrukować.

Anita
Ta broszura, to nie najszczęśliwszy argument. Skauting też ma problemy i to potężne z funkcjonowaniem metody - argumenty pozytywne skautowego projektu to korzyści w danej chwili stosowania, i z punktu widzenia dorosłego instruktora. W takim ujęciu miana i zadania zespołowe wypadały nawet.....rewelacyjnie. Biwak drużyny realizowany krok po kroku jako projekt bedzie i lepszy i da wiecej korzyści. Tylko że to nie rozwiąże problemu zaniku powstawania małych grup w drużynie, formalizowania ich w zastępy, wprowadzania bodźców samowychowania przez właściwe osoby, wzrastania zespołu wodzów w drużynie, itp /za tych wodzów dostałem....naganę gdy wprowadzano kuroniowski "nowy system" - wypisz wymaluj scout project:D/ To wszystko jest do przyjęcia, ale na właściwej ramie metodycznej ! Projekt to TYLKO jedno z narzędzi a nie "zamiastka" a tak się do tego podchodzi.

AniaFi

Post autor: AniaFi » 31 maja 2005, 10:39

Czesiu, dziękuję :)

--
hm. Anna Filipow

dokumenty
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 31 maja 2005, 11:01

AniaFi napisał:
No właśnie ten "rodzic" mnie interesuje :), czy Ty wiesz coś czego ja nie wiem? Zawsze mnie fascynuje jak inni wiedzą o nas więcej niż my sami... :( i nie chodzi o unikanie odpowiedzilności za "projekt", ale o Twoją odpowiedzilaność za słowa
Chcesz powiedzieć że instruktorzy CSI nie uczestniczyli aktywnie w pracach tzw. wspólnego zespołu metodycznego ?
No to może od Ciebie dowiem się "autorstwa" projektu (tylko nie pisz że to RN :lol ).
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

AniaFi

Post autor: AniaFi » 31 maja 2005, 11:13

--
hm. Anna Filipow

dokumenty
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 31 maja 2005, 11:22

AniaFi napisał:
każdy z wydziałów METODYCZNYCH Głównej Kwatery odpowiadał bardziej niż za pozostałe za sswoją część metodyki. Przypisywanie więc CSI "autorstwa" jest poważnym nadużyciem. Zwłaszcza względem osób, które włożyły duzo czasu i pracy w opracowywane materiały.
Pragnę przypomnieć że Wydz.Sth w obecnym rozumieniu wówczas nie było.
A czy poza forum mozesz mi przesłać listę osób chcących się "przyznająć" do autorstwa "projektu" ?

(......) - kadra organizacji była przygotowana do poszukiwania nowych rozwiązań,
doskonalenia swoich działań i wdrażania zmian (.....) ;)
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 08 cze 2005, 11:10

Nie wiem kogo dotyczy "myślowy zamęt". Nie wiem kogo również w ZHP metoda Grodeckiej /owoc bodaj 47 kursów phm/, Łapińskiej, Małkowskiej, że innych insruktorek nie wspomnę, tknęła jako ...utopia. Nie znajduję też tożsamych elementów w porównaniach Druha. Wiem jedno, zarówno w teorii, jak i praktyce prace
instruktorek OHy przewojennej nie miały sobie równych w całym skautingu, ze o OHarcerzy ZHP nie wspomnę. Ewolucje metody i metodyki po 1956 r. w I etapie tzw. "nowego systemu" miały czysto instrumentalny, polityczny cel. II etap zmian, czyli metodyka pracy Zespołu Harcerskiego /Burska, Jaskot/ również kierowała pracę i kształcenie kadry harcerskiej na manowce pedagogiki makarenkowskiej. My proszę Druha wracamy do tego co jest cechą metody skautowej - naturalnych mechanizmów cechujących grupy małolatów, do formalizowania tych grup. To się zawsze sprawdza, jak nie w harcerstwie to w bojówce ...kiboli, tez na swoisty sposów sformalizowanej. Dyskutujmy świadomie !

AniaFi

Post autor: AniaFi » 08 cze 2005, 13:14

--
hm. Anna Filipow

dokumenty
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 08 cze 2005, 13:36

W temacie pracy z kadrą polecam wątek "Trzy paradoksy"
http://www.forum.zhp.pl/viewtopic.php?TopicID=3032
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

Garbol
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Garbol » 08 cze 2005, 14:55

zmnikt napisał:
Stuletnia historia i takież samo doświadczenie naszego Związku, a my wciąż się zastanawiamy nad sprawami oczywistymi, np. po co nam system zastępowy i na jakim szczeblu struktury winien być realizowany? A może to zbyt duża ilość zmian wszelakich powoduje "myślowy zamęt"?
Przemyślcie to!
Ja nie bedę się zastanawiał, ja wiem, że system zastępowy jest podstawą ... a zatem do pracy Druhny i Druhowie !

Ps. i znowu nic z mojego gadania nie wynika ?!?! Idę pracować ... u podstaw, a Wy dyskutujcie ...
hm Jacek Garboliński HR
62 WDHy im. Ks. Bp. Władysława Bandurskiego
Mazowiecka Choragiew Harcerzy

ania
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: ania » 08 cze 2005, 18:13

Czesiu! Wypełniając Twoją prośbę z forum przesyłam Ci mailem kilka dokumentów dotyczących prac nad projektem. Jak sam zobaczysz, w skład zespołu metodycznego wchodziło 12 osób, w tym jedna reprezentująca CSI. Na dość wczesnym etapie prace nad projektem, zgodnie z uprawnieniami władz naczelnych przejęła komisja programowo-metodyczna RN ZHP, więc wysyłam Ci też jej skład z roku 2002.
Przesyłam Ci też dla przypomnienia stanowisko Twojej chorągwi w sprawach metodycznych- zwróć uwagę na zaznaczony na czerwono fragment. Zapewne nie było Cię na tej konferencji i nie mogłeś na niej wyrazić swojego zdania, ale to już nie moja wina
Dokumenty świadczą o tym, ze to nie ja, Ani Filipow czy szeroko pojęte CSI jest pomysłodawcą projektu. Ale nie po to Ci je przesyłam, aby się odciąć od tego instrumentu metodycznego. Wręcz przeciwnie, cieszę się, że chociaż trochę mogłam tez nad nim popracować i z uznaniem odnoszę się do wszystkich tych, którzy coś tworzą zamiast krytykować! Zapewne PROJEKT jest niedoskonały, stąd tez zresztą od początku założona jego weryfikacja po roku, która właśnie w czerwcu jest tematem obrad RN. Ani wtedy, na etapie tworzenia, ani teraz, na etapie poprawiania nie możemy niestety skorzystać z Twojej wiedzy i doświadczenia. Szkoda.
Dyskusję o projekcie proponuję zakończyć na wątkach strategicznych a odbywać ją, ewentualnie na forum wydziału starszoharcerskiego, gdzie temat jest już, również przez Ciebie, poruszany
Pozdrawiam, hm. Ania Poraj

dokumenty
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 08 cze 2005, 22:44

ania napisał:
w skład zespołu metodycznego wchodziło 12 osób, w tym jedna reprezentująca CSI. Na dość wczesnym etapie prace nad projektem, zgodnie z uprawnieniami władz naczelnych przejęła komisja programowo-metodyczna RN ZHP, więc wysyłam Ci też jej skład z roku 2002.
(....) Dokumenty świadczą o tym, ze to nie ja, Ani Filipow czy szeroko pojęte CSI jest pomysłodawcą projektu.
No cóż... wypada mi, tak jak dziennikarzom "wybiórczej" stwierdzić że zostałem wprowadzony w błąd przez "informatora". :D Ma u mnie "krechę" >:(
Po staropolsku "odszczekuję". :lol
ania napisał:
Przesyłam Ci też dla przypomnienia stanowisko Twojej chorągwi w sprawach metodycznych- zwróć uwagę na zaznaczony na czerwono fragment. Zapewne nie było Cię na tej konferencji i nie mogłeś na niej wyrazić swojego zdania, ale to już nie moja wina
Moja też nie :) Mnie tego nie trzeba przypominać, dobrze pamiętam. I tylko dodam że "czuć" w stanowisku "szkołę wschodniokrakowską" ;) Ale to już inna bajka ;)
ania napisał:
Ale nie po to Ci je przesyłam, aby się odciąć od tego instrumentu metodycznego. Wręcz przeciwnie, cieszę się, że chociaż trochę mogłam tez nad nim popracować i z uznaniem odnoszę się do wszystkich tych, którzy coś tworzą zamiast krytykować! Zapewne PROJEKT jest niedoskonały, stąd tez zresztą od początku założona jego weryfikacja po roku, która właśnie w czerwcu jest tematem obrad RN. Ani wtedy, na etapie tworzenia, ani teraz, na etapie poprawiania nie możemy niestety skorzystać z Twojej wiedzy i doświadczenia. Szkoda.
Poblem w tym Aniu że trudno włączać się w tworzenie czegoś co uważa się za SZKODLIWE. Filozofia zadań zespołowych i wywodzącego się z nich projektu jest mi obca. Nie uważam się za "orła" metodyki ( wręcz przeciwnie ;) ) ale jeśli ze strony osób "majstrujacych" przy projekcie, "poczuję wspólne fluidy" ;) chętnie pomogę w miarę swych skromnych możliwości. Sądzę że nie tylko ja.
ania napisał:
Dyskusję o projekcie proponuję zakończyć na wątkach strategicznych a odbywać ją, ewentualnie na forum wydziału starszoharcerskiego, gdzie temat jest już, również przez Ciebie, poruszany
No i co z tego że "poruszany". Czy odezwał się tam ktoś z "poprawiaczy" projektu ?
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

AniaFi

Post autor: AniaFi » 09 cze 2005, 13:38

--
hm. Anna Filipow

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 09 cze 2005, 14:10

Ależ Druhno Aniu, cała ta część postów dotyczy obszaru "praca z kadrą". Jest explicite przykladem braku w całym Związku mechanizmów pozwalających na jednolite i efektywne kształcenie, na egzekwowanie postaw instruktorskich zgodnych z Prawem i Przyrzeczeniem - a moze po prostu brak kadrze autorytetu srodowiska i standartów postaw licujacych z mianem kadry ZHP. Biorac pod uwagę uwagi Druha z Łodzi, środowiska przez lata promieniującego bardzo dobrą kadrą i wiedzą instruktorską / Śliwerscy, Blusz, Broniewscy/ , warto się zastanowić nad formami pracy z kadrą nakierowanymi na kwalifikację i rekwalifikację w znajomości metody i metodyki według ustalanych właśnie zasad. Warto też zastanowić się nad kryteriami zaliczania słuzby instruktorskiej w oparciu o nasze ideały - Prawo i Przyrzeczenie.
Bo skoro jest tak źle, to czemu twierdzimy że jest tak dobrze.
I na koniec - w kręgu harcerskim
zawsze jest otwarte miejsce dla każdego, wszak wszyscy harcerze to jedna Rodzina, co w tym złego ?

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Strategia”