obszar- praca z kadrą

Smyrwa
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Smyrwa » 24 maja 2005, 10:13

Jest jeszcze jedna kwestia do uzgodnienia. Na zbiórce wyborczej naszego hufca rozmawialiśmy o systemie zastępowym i pracy z zastępowymi. Przypomnę tu rzecz w zasadzie oczywistą - jednym z charakterystycznych elementów skautingu i harcerstwa jest system pracy w małych grupach, system zastępowy. Niestety w dużej części związku zaniedbaliśmy pracę systemem zastępowym i proponowane zapisy w strategii również to pomijają.

Co do kształcenia kadry: zastępowi są też przecież kadrą - kadrą niższego stopnia. Mówiąc o kształceniu kadry powinniśmy też uwzględnić kształcenie zastępowych. Niektórzy twierdzą, że to pomyłka, że kształcenie zastępowych odbywa się w drużynach, szczepach najwyżej i nie ma sensu zajmować się tym na poziomie związku. To prawda, ale na poziomie ogólnozwiązkowym mogą i powinny powstawać programy kształcenia zastępowych oraz narzędzia dla zastępowych. Tego nam brakuje.

Bratnia organizacja uruchomiła np. internetowy portal dla zastępowych www.zastepowy.zhr.pl - uważam że pomysł jest znakomity. Myślę, że warto z niego skorzystać (nie wiem jak z prawami autorskimi :) ). Warto by też opracować i wydać poradniki zastępowego i zastępowej (coś jak wademekum harcerskie z lat 80., oczywiście uzupełnione, uaktualnione i pozbawione wtrętów ideologicznych, z podpowiedziami gier, harców, pomysłów na zbiórki zastępu, zadań dla zastępu).

Generalnie powinnismy też zwrócić uwagę, na to, aby:
- hufce, np. przez namiestnictwa, inspirowały kształcenie zastępowych w drużynach,
- kształcenie zastępowych, pracę zastępem zastępowych uwzględniać w planach pracy drużyny, by wpisać ją do instrukcji drużyny (być może do instrukcji działania szczepu?),
- może zobowiązać hufce i chorągwie do inspirowania pracy systemem zastępowym w drużynach, do prowadzenia szkoleń, warsztatów, zlotów zastępowych.
hm. Witold Pietrusiewicz
komendant Szczepu 17 WDHiGZ im. gen. Jakuba Jasińskiego

Tomek
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Tomek » 24 maja 2005, 10:49

Smyrwa napisał:
Generalnie powinnismy też zwrócić uwagę, na to, aby:
- hufce, np. przez namiestnictwa, inspirowały kształcenie zastępowych w drużynach,
- kształcenie zastępowych, pracę zastępem zastępowych uwzględniać w planach pracy drużyny, by wpisać ją do instrukcji drużyny (być może do instrukcji działania szczepu?),
- może zobowiązać hufce i chorągwie do inspirowania pracy systemem zastępowym w drużynach, do prowadzenia szkoleń, warsztatów, zlotów zastępowych.
W pełni się pod tym podpisuję :) Zgadza się, jest to spory problem - co więcej - zaniedbanie pracy systemem małych grup w drużynach skutkuje problemami w pracy zespołowej na poziomie szczepu czy hufca. Szczepy faktycznie są idealnym polem do kształcenia zastępowych, ale chyba faktycznie brak jest formalnego zapisu.

CSI prowadzi pewne działania w tym kierunku ale o tym Ania pewnie powie:)
hm. Tomasz Rawski HR
Hufiec Ziemi Gliwickiej ZHP

dokumenty
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 24 maja 2005, 10:52

Tomek napisał:
CSI prowadzi pewne działania w tym kierunku ale o tym Ania pewnie powie:)
Byle nie były to anty-zastępowe pomysły typu "projekt" >:(
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

ania
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: ania » 24 maja 2005, 11:02

Smyrwa napisał:
Niestety w dużej części związku zaniedbaliśmy pracę systemem zastępowym i proponowane zapisy w strategii również to pomijają.
zapisy nowej Strategii podkreslają potrzebę wzmocienia systemu zastepowych! Obszar program, cel 2. Zwiększenie skuteczności działań wychowawczych w drużynach tak, aby kazdy druzynowy był przygotowany do pracy z małą kadrą (w szczególności z zastępowymi) i w każdej drużynie działał system małych grup

proponowane przez Ciebie pomysły:
Smyrwa napisał:
internetowy portal dla zastępowych, poradniki zastępowego i zastępowej, hufce, np. przez namiestnictwa, inspirowały kształcenie zastępowych w drużynach,
kształcenie zastępowych, pracę zastępem zastępowych uwzględniać w planach pracy drużyny, by wpisać ją do instrukcji drużyny (być może do instrukcji działania szczepu?),
są fajne, ale chyba nie powinny się znaleźć na poziomie celów strategicznych, tylko w planach operacyjnych?
Po raz kolejny temat pracy z zastępowymi wraca w obszarze kadra, mimo, ze jest też zapisany w obszarze Program. To oczywiście normalne, bo zastepowy to też kadra. zastanawiam się tylko, czy nie wystarczy nam dobre rozpracowanie tego wątku w obszarze program? Nie wiem, głośno myślę..
pozdrawiam, hm. Ania Poraj

Garbol
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Garbol » 24 maja 2005, 11:17

A mnie się wydaje, że zastępowy to temat kadry i tutaj też powinien byc rozpatrywany.
hm Jacek Garboliński HR
62 WDHy im. Ks. Bp. Władysława Bandurskiego
Mazowiecka Choragiew Harcerzy

Garbol
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Garbol » 24 maja 2005, 11:25

przepraszam, ale coś nacisnąłem i mi post uciekł (trochę techniki i człowiek się gubi)... a wracając do tematu .... to ważne, zeby każdy zastępowy czuł się jak kadra, właśnie o to chyba chodzi, żeby podnieść prestiż tej funkcji, żeby ci młodzi ludzie byli dumni, że są zastępowymi. Usłyszałem niedawno wypowiedź instruktora północnopraskiego : (...) a wiesz, że że największa rotacja jest właśnie wśród zastępowych ? (...) a wnioski są proste - pracujesz z zastępem zastępowych ? nie ? to czego oczekujesz ? ot co !
hm Jacek Garboliński HR

Smyrwa
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Smyrwa » 25 maja 2005, 09:02

ania napisała:
zapisy nowej Strategii podkreslają potrzebę wzmocienia systemu zastepowych! Obszar program, cel 2. Zwiększenie skuteczności działań wychowawczych w drużynach tak, aby kazdy druzynowy był przygotowany do pracy z małą kadrą (w szczególności z zastępowymi) i w każdej drużynie działał system małych grup
Obawiam się, że taki zapis jest niewystarczający. Obecny stan, gdy wiele drużyn nie pracuje systemem zastępowym, wymaga nie tylko zwiększenia skuteczności działań wychowawczych, ale nacisku na kształcenie - zarówno samych zastepowych, jak i drużynowych czy innych instruktorów. Wszyscy powinni mieć świadomość roli systemu zastępowego w harcerstwie.

Poza tym w odniesieniu do drużyny, dla lepszego zrozumienia, np. w zapisach celów, pisałbym nie "system małych grup", tylko "system zastępowy" lub "system zastępowy (system małych grup)".
proponowane przez Ciebie pomysły są fajne, ale chyba nie powinny się znaleźć na poziomie celów strategicznych, tylko w planach operacyjnych?
Tak, zarzuciłem je tylko, żeby uświadomić wszystkim, czego nam brakuje i co można zrobić.
Po raz kolejny temat pracy z zastępowymi wraca w obszarze kadra, mimo, ze jest też zapisany w obszarze Program. To oczywiście normalne, bo zastepowy to też kadra. zastanawiam się tylko, czy nie wystarczy nam dobre rozpracowanie tego wątku w obszarze program? Nie wiem, głośno myślę..
Moim zdaniem myśląc o pracy z kadrą nie można pomijać pracy z zastępowymi. Więc raczej nie wystarczy.
hm. Witold Pietrusiewicz
komendant Szczepu 17 WDHiGZ im. gen. Jakuba Jasińskiego

Garbol
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Garbol » 25 maja 2005, 09:37

Smyrwa napisał:
Ania napisała:
Moim zdaniem myśląc o pracy z kadrą nie można pomijać pracy z zastępowymi. Więc raczej nie wystarczy.
Muszę tutaj poprzeć Smyrwę - ujęcie "tego wątku" w programie zminimalizuje problem, a jest on bardzo rozległy. Żeby nasza praca dawała rezultaty, musimy sobie jasno powiedzieć : zastępowy jest kadrą drużyny, taką samą jak drużynowy czy przyboczny. Taką samą to znaczy, że bez jednego elementu praca będzie "kulała", bez dwóch staje się niemożliwa. Jeżeli tak jest to okazuje się, że zastępowy, bedąc jednocześnie wychowankiem, staje się bardzo ważnym elementem metody. Kto tego nie widzi, musi szeroko otworzyć oczy. Obaj ze Smyrwą znamy bolączki naszych środowisk harcerskich, i obaj wiemy, że bez pracy w zastępie nie ruszymy z liczebnością w drużynach i związku. "Reforma" stopni i sprawności nie załatwi wszystkiego, nie nakłoni harcerzy do zdobywania ich, za to zastępowy może i powinien pomagać i mobilizować. Wszak ma on tylko ( lub aż ) 6-9 harcerzy do zmotywowania, drużynowy zaś powinien motywować zastępowych i przybocznych, ale chyba nie trzeba tego mechanizmu tutaj tłumaczyć ... Sytuacja naszego ruchu wymaga od nas inwestycji i uzdrowień od podstaw. Taką inwestycją jest zastępowy. I trzeba docierać do niego poprzez drużynowego przede wszystkim, ale też każdą inną możliwą drogą ( szczep, hufiec, internet itp. ). A już zajęcie się tym zagadnieniem przez "najwyższe czynniki" nie ujmie lecz doda powagi sytuacji, a samym zastępowym - poczucia potrzeby pełnienia jakże ważnej funkcji. Troche długo wyszło, ale niech tam ...
hm Jacek Garboliński HR

Garbol
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Garbol » 25 maja 2005, 09:43

i oczywiście wnioski : szkolić zastępowych na wszystkich możliwych szczeblach, od drużyny zaczynając, na hufcu kończąc, a może jeszcze dalej. Trzeba stworzyć warunki do szkolenia zastępowych dla wszyskich drużyn - jeżeli nie ma ich na w szczepie i hufcu ( małe hufce -brak kadry kształcącej ) to trzeba to robić np. kurs zastępowych dla hufców X i Y organizowany w chorągwi. I nie ma usprawiedliwienia, że to nie nasze kompetencje ... to jest sprawa nas wszystkich. Ale się rozgadałem ;)
hm Jacek Garboliński HR

dokumenty
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 25 maja 2005, 10:13

Garbol napisał:
Trzeba stworzyć warunki do szkolenia zastępowych dla wszyskich drużyn - jeżeli nie ma ich na w szczepie i hufcu ( małe hufce -brak kadry kształcącej ) to trzeba to robić np. kurs zastępowych dla hufców X i Y organizowany w chorągwi.
Nie, "w chorągwi", tylko poprzez międzyhufcowy ZKK. A jeśli te hufce nie są w stanie powołać działający międzyhufcowy ZKK, zdolny do organizacji kursów zastępowych, to jest to ostatnie potwierdzenie że nie są hufcami.
A własciwie to organizacja hufcowego kursu zastepowych, to dobre zadanie dla hufcowego referatu harcerskiego/kregu (metodycznym) drużynowych harcerskich.
Przecież tam drużynowi winni się uczyć jak pracować z ZZ.
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

Garbol
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Garbol » 25 maja 2005, 10:40

Czy to będą ZKK międzyhucowe ? Mogą być i one, jeżeli mają kształcić zastępowych. Ale mnie chodzi o to, żeby obowiąki kształcenia na kimś spoczywały, jeżeli nie na hufcach to na kimś wyżej ... ot co Druhu Dokumenty.
hm Jacek Garboliński HR

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 25 maja 2005, 10:56

Nie jest to ten wątek, ale muszę zaprotestować - skoro stawiamy w jednym miejscu na hufce, to w innym nie rezygnujmy z tego! Kształcenie zastepowych to ważna idea, które jednakże powinno być realizowane przez hufca, a wyjątkowo - przez międzyhufcowe ZKK. Natomiast chorągiew nie powinna się tym zajmować. Ma inne zadania - i nie powinna skupiać sie na reanimacji trupa, który dla pozoru nazywa się hufcem. I nie chodzi mi o jednostki małe, tylko niewydolne.
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

Garbol
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Garbol » 25 maja 2005, 11:25

dominik jan domin napisał:
Nie jest to ten wątek, ale muszę zaprotestować - skoro stawiamy w jednym miejscu na hufce, to w innym nie rezygnujmy z tego! Kształcenie zastepowych to ważna idea, które jednakże powinno być realizowane przez hufca, a wyjątkowo - przez międzyhufcowe ZKK. Natomiast chorągiew nie powinna się tym zajmować. Ma inne zadania - i nie powinna skupiać sie na reanimacji trupa, który dla pozoru nazywa się hufcem. I nie chodzi mi o jednostki małe, tylko niewydolne.
Zgodzę się z Tobą, Dominiku, choć to nie ten wątek ...
hm Jacek Garboliński HR

Garbol
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Garbol » 25 maja 2005, 11:30

przepraszam, chciałem powiedzieć że to nie ten wątek ... a napisałem choć to nie ten wątek ... Przepraszam
hm Jacek Garboliński HR

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 25 maja 2005, 12:17

Doskonale nie rozumiem.

Wątek o hufcach jest gdzie indziej, OKI. Tam jest jego miejsce. Ale, aby nie tworzyć strategii typu bigos z lodami waniliowymi w jednym garnku, wszystkie wątki musza byc spójne - sokro zatem w innym wątku hufce, to w wątku kadry nie umniejszajmy roli hufców w kształceniu kadry (zwłaszcza zastepowych) i nie próbujmy obdzielać kształceniem zastepowych ciał, które nie sa do tego. Bo niewątpliwie CSI mogłaby doskonale wykształcić zastępowych z całej Polski, ale kiedy by robiła cokolwiek innego??
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Strategia”