obszar- praca z kadrą

AniaFi

Post autor: AniaFi » 10 maja 2005, 08:32

Czesiu, dziękuję :)

--
hm. Anna Filipow

Gintek
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Gintek » 11 maja 2005, 11:09

"absolutorium personalnym" - Chciałbym sie dowiedzieć coś wiecej na temat tego terminu i uzyskac przynajmniej jakis przykład jak ma wyglądać udzielenie takiego absolutorium.

phm.Tomasz Gintowt

AniaFi

Post autor: AniaFi » 11 maja 2005, 11:28

--
hm. Anna Filipow

dokumenty
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 11 maja 2005, 12:15

Przydałby sie przy tym jeszcze jeden mechanizm.
Aby w przypadku usuniecia za pomocą "absolutorium personalnego"
ponad połowy składu komendy, od poczatku kadencji,
oznaczało to wówczas brak absolutorium dla całej komendy.
Bo inaczej to bedzie to promowanie relacji w komendzie
że "każdy sobie rzepkę skrobie".
Bo władzą nie są poszczególni członkowie
lecz jako całość odpowiadają za podjęte uchwały
(lub ich brak) danej komendy.
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

Rafal
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Rafal » 11 maja 2005, 13:19

Tak, to chyba słuszny pomysł.

Podobnie z uzupełnianiem składu (dokoptowaniem) w trakcie kadencji.
Jeżeli komenda utraci w trakcie kadencji więcej niż połowe składu - to powinna zostac cała wymieniona, a nie (jak to jest obecnie) zwołuje sie zjazd w celu wybrania vacatów.

Rafał
Hufiec ZHP Radom - miasto
Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni

kasiakwapinska
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: kasiakwapinska » 11 maja 2005, 15:19

dokumenty napisał:
Przydałby sie przy tym jeszcze jeden mechanizm.
Aby w przypadku usuniecia za pomocą "absolutorium personalnego"
ponad połowy składu komendy, od poczatku kadencji,
oznaczało to wówczas brak absolutorium dla całej komendy.
Bo inaczej to bedzie to promowanie relacji w komendzie
że "każdy sobie rzepkę skrobie".
Bo władzą nie są poszczególni członkowie
lecz jako całość odpowiadają za podjęte uchwały
(lub ich brak) danej komendy.
Mnie też sie pomysł podoba - do rozważenia jeszcze pozostaje kwestia szczegółowych powiązań między absolutorium personalnym i dla całej komendy. No i co za tym idzie - konsekwencji takowych.
hm. Katarzyna Kwapińska

AniaFi

Post autor: AniaFi » 11 maja 2005, 15:42

--
hm. Anna Filipow

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 12 maja 2005, 16:31

Oczywiście. Ale to chyba dłubanie w Statucie? Ale jak wyglądać miałaby odp. personalna? Tylko zwolnienie przy braku absolutorium? Czy może połączone z pozbawieniem czasowym biernego prawa wyborczego?
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

Tomek
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Tomek » 16 maja 2005, 22:47

No dobrze, to odwoływanie - a powoływanie?
AniaFi napisała:
- wybór na funkcje odbywał się wg kompetencji (czyli w powiązaniu z opisami zadań i profilami poszukiwanych osób)
Czy to oznacza, że chcemy aby zjazd określił, że chce wybrać do komendy komendanta, skarbnika, 2 zastępców, trzech namiestników, szefa ZKK i KSI a potem zaczął szukać ludzi na te funkcje?
Ciekawe i w założeniach słuszne. Zastanawiam się tylko jak to będzie wyglądało w praktyce. Ja pojmuję pracę komendy hufca tak: jest sobie zespół, każdy w tym zespole za coś odpowiada i w tym obszarze proponuje komendzie projekty uchwał, plany, sprawozdania, propozycje zmian kadrowych w podległych mu zespołach itd.

Ale komenda to nie tylko zbiór osób odpowiedzialnych za konkretne obszary ale i zespół. Nie wiem jakie inni mają doświadczenie, ale ja się spotykam cały czas z pewną fikcją pracy zespołowej, gdzie szef zespołu to nie lider a dowódca który ma przy sobie parę osób, żeby ładniej wyglądało i żeby się miał kto podpisywać pod jego jecyzjami. Zastanawiam się jak taki sposób patrzenia ma się do realizacji systemu małych grup na poziomie tzw metodyki instruktorskiej
hm. Tomasz Rawski HR
Hufiec Ziemi Gliwickiej ZHP

michalina32
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: michalina32 » 19 maja 2005, 10:27

Ja do pomysłów pracy z kadrą dodałabym coś dla nauczycieli.
Proponuję specjalny program dla nich.Może lobbowanie MENiS, aby służba instruktorska mogła wspierać pracę naucyzcielską (w jej dyplomowo-finansowym wymiarze)?
Przyznam, że nie wiem, jak takie pomysły wyglądają już teraz, czy są realizowane, ale
wiem, po analizie tegorocznego spisu, że to bardzo duża i bardzo ważna grupa instruktorów, zwłaszcza drużynowych, w naszym Związku.

hm. Anna Michalina Nowakowska HR

Tomek
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Tomek » 19 maja 2005, 13:22

AniaFi napisała:
2. Wdrożenie modelu prowadzenia polityki kadrowej (długofalowych, przemyślanych działań w pracy z kadrą) na wszystkich szczeblach organizacji tak aby
- w każdej komendzie była osoba odpowiedzialna za politykę kadrową
- każdy hufiec i chorągiew przyjął i wdrożył program pracy z kadrą będący sposobem realizacji długofalowej polityki kadrowej (pozyskiwania, motywowania, rozwoju przez funkcje, oceniania, rozwoju w ramach stopni instruktorskich, pracy z opiekunami prób), a czynną rolę w jej realizacji pełniły zespół kształcenia i KSI
Wydaje mi się, że w kwestii polityki kadrowej jest sporo do zrobienia/nadrobienia. Kiedy mojemu komendantowi wspominam o polityce kadrowej to mu się to kojarzy socjalistycznie a poza tym jak on może coś planować jeśli dziś ma jakiegoś instruktora a jutro już nie:??|

Przede wszystkim jest tu pole do popisu dla kształcenia - jak pytam instruktorów mojego hufca, którzy ostatnio byli na różnych kursach poziomu podharcmistrzowskiego o to - co rozumieją pod pojęciem "polityka kadrowa" to odpowiadają, że uczyli się pozyskiwać kadrę, pracować z nią, motywować, ale o polityce kadrowej na kursie nie wspomniano i nie wiedzą jak "współtworzyć politykę kadrową hufca". Sprawdziłem - w standardach jest ten temat. Więc myślę, że "polityka kadrowa" to pojęcie strasznie enigmatycznie, które samo z siebie niewiele mówi.

Uważam, że brakuje na ten temat materiałów jak również konkretnych narzędzi pomocnych w planowaniu polityki kadrowej. Tzn. może to wszystko jest tylko ja o tym nie wiem :p W takim razie należy to bardziej upowszechnić ;)

W ZKK prowadzimy politykę kadrową (przynajmniej tak się nam wydaje) i jest to w zasadzie jedyny zespół w hufcu który się tym zajmuje. Robimy to raczej intuicyjnie niż w oparciu o jakieś konkretne wytyczne.

Myślę, że warto dokonać w tej sprawie zapisu w statucie np. rozszezając ten, który na komendę hufca nakłada obowiązek zatwierdzenia planu pracy, w tym planu kształcenia.
hm. Tomasz Rawski HR

AniaFi

Post autor: AniaFi » 19 maja 2005, 16:00

--
hm. Anna Filipow

Tomek
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Tomek » 19 maja 2005, 17:00

Rozumiem. Doczytałem jeszcze, że...
jeżeli chodzi o program pracy z kadrą to w zależności od tego co ma być w materiale dotyczącym programu rozwoju hufca, to program pracy z kadrą jest albo częścią składową lub uzupełnieniem przyjętym jako osobny dokument
Z tego wynika, że proponuje się, żeby program pracy z kadrą był przyjmowany przez zjazdy a nie przez komendy. Czy praca z kadrą nie wynika ze statutowego obowiązku komend - budowania wspólnoty instruktorskiej? Czy zjazd hufca = kadra hufca może sama ustalać jak komenda ma z nią pracować?

A teraz spróbuję skonkretyzować to o czym pisałem wcześniej:
1. Uważam, że powinno się zobligować komendy do uchwalenia/posiadania programu pracy z kadrą np. poprzez rozszerzenie §48 ust. 2 p. 2, §55 ust. 2 p. 2 oraz §64 ust. 3 p. 3 Statutu ZHP.
2. Uważam, że Zjazd powinien zobowiązać władze ZHP do opracowania materiałów lub przepisów (standardów) dotyczących tworzenia programu pracy z kadrą na poszczególnych szczeblach oraz standardów współdziałania struktur (zespołów) wszystkich szczebli w zakresie polityki kadrowej.
hm. Tomasz Rawski HR

AniaFi

Post autor: AniaFi » 19 maja 2005, 17:13

--
hm. Anna Filipow

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Strategia”