Wątek inny niż wszystkie: "dyskusja instruktorska"

Svensson
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Svensson » 23 lut 2010, 21:13

mihal pisze:Jestem we Wspólnocie od kilku lat, starałem się zawsze "dorzucać" coś do misternie składanego programu, wielu robiło to samo. Teraz dowiaduję się, że było źle i wszytko trzeba zmienić... I spodziewam się tutaj ostrej reprymendy... No bo stary, skostniały, nie rozumiejący... Smutne. Ale do działania nie zachęca.
Ciekawe, do czego zachęcają takie posty?

Wierzę, że wszystkim nam chodzi o dobro Wspólnoty i zwłaszcza dlatego przykro mi to czytać - kiedy ktoś, kto tyle z siebie daje Wspólnocie, z taką łatwością i tak bezwzględnie podsumowuje to, co inni - również z troski o Wspólnotę - przedstawiają. A przedstawiają nie do przyjęcia i realizacji, a jedynie do oceny i omówienia.

Z tego, że tu i ówdzie może być trochę lepiej, wcale przecież nie wynika, że dotąd było źle. Ze zgłaszanych tu propozycji w ogóle nie wynika, że jest źle - tylko że są pomysły, jak może być jeszcze lepiej (choć nie musi, jeśli wspólnie uznamy, że to niepotrzebne). Dlatego takie stawianie sprawy, jak w powyższym cytacie, jest zwyczajnie nie w porządku.

Nie rozumiem, dlaczego tak się dzieje, i jeszcze niedawno za nic bym nie uwierzył, kto będzie tak robił. Ale wierzę, że jesteśmy Wspólnotą i mamy nią być dalej, więc proszę: rozmawiajmy, jak ma być w przyszłości, a jak ma nie być, bo temu służy to forum.

Natomiast czy trzeba tu pokazywać palcem, kto zagraża Wspólnocie - nie jestem pewien. Bo ludzie sami potrafią to ocenić, a wizerunkowi Wspólnoty na pewno to nie pomaga i (ciekawe, czy ktoś o tym pomyślał?) bywa to naprawdę bardzo krzywdzące.
"Nieważne, skąd przychodzisz. Ważne, co chcesz wspólnie z nami zrobić".

http://www.grunwald.zhp.pl

gradia
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: gradia » 23 lut 2010, 22:16

KAŻDEMU z nas leży na sercu dobro Wspólnoty, każdy chce by we Wspólnocie czuło się jedność i braterstwo!!!!!! Starajmy się to zauważyć, zwłaszcza jeśli zdarzy się sytuacja, gdy ktoś coś skrytykuje, bo jesteśmy ludźmi, każdy z nas jest inny i każdy ma prawo do wydawania opinii i co chyba najważniejsze nie oznacza to, że chcemy skrytykować człowieka, a jedynie konkretny pomysł, punkt w Strategii itp.
Svensson pisze:A przedstawiają nie do przyjęcia i realizacji, a jedynie do oceny i omówienia.
No to ja czegoś nie rozumiem!!! Jeśli starannie przygotowujecie tematy strategii to nie wmówisz mi, że pracowaliście tyle czasu tylko po to byśmy je sobie przeczytali, ocenili i omówili a nie przyjęli i zaczęli realizować. To byłaby strata czasu, nie uważasz???
Svensson pisze:Z tego, że tu i ówdzie może być trochę lepiej, wcale przecież nie wynika, że dotąd było źle. Ze zgłaszanych tu propozycji w ogóle nie wynika, że jest źle - tylko że są pomysły, jak może być jeszcze lepiej (choć nie musi, jeśli wspólnie uznamy, że to niepotrzebne).
No więc właśnie, dlatego rozmawiamy, dlatego staramy się dojść do konkretnych wniosków, aczkolwiek jeśli o mnie chodzi to czytając wcześniejsze posty odniosłam wrażenie, że wcześniej było źle i nie tak. Mimo, że moim zdaniem, było bardzo na +.
Svensson pisze:Ale wierzę, że jesteśmy Wspólnotą i mamy nią być dalej, więc proszę: rozmawiajmy, jak ma być w przyszłości, a jak ma nie być, bo temu służy to forum.
Ja też w to wierzę!!! Ale moim zdaniem, równie ważne jest to jak ma nie być w przyszłości i powinniśmy sobie jasno powiedzieć czego nie chcemy.
Co do wizji przyszłości Wspólnoty to chyba każdy z nas ma inną i te nasze wszystkie inne postarajmy się spleść w jedną kompromisową ale najważniejsze WSPÓLNĄ!!!
Ostatnio zmieniony 23 lut 2010, 22:47 przez gradia, łącznie zmieniany 1 raz.
pwd. Milena "Milka" Rejmus

...Bo harcerskie życie jest piękne...

Svensson
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Svensson » 23 lut 2010, 23:27

gradia pisze:
Svensson pisze:A przedstawiają nie do przyjęcia i realizacji, a jedynie do oceny i omówienia.
No to ja czegoś nie rozumiem!!! Jeśli starannie przygotowujecie tematy strategii to nie wmówisz mi, że pracowaliście tyle czasu tylko po to byśmy je sobie przeczytali, ocenili i omówili a nie przyjęli i zaczęli realizować. To byłaby strata czasu, nie uważasz???
Właśnie nie uważam :) To są przecież hasła. Tak przecież nie wygląda starannie przygotowany plan. To jest grunt pod dyskusję.

Przyjmować strategię do realizacji będzie (a może raczej - miał) lipcowy Wielki Sejmik. O ile podjąłby taką decyzję. Ale oczywiście powinien przyjąć dobrze opracowany plan działania, a nie zbiór haseł. A żeby nie tracić czasu na rozwijanie pomysłów, które są nie do przyjęcia, przed opracowaniem dokładnego planu przedstawiliśmy je tutaj do wspólnego omówienia i oceny.

Zapytam z drugiej strony: gdyby te pomysły miały być przeznaczone wprost do realizacji (nie wiem zresztą, na jakiej podstawie) - po co byśmy je wrzucali na forum i zachęcali do rozmowy na ich temat? :)

Te wątki na forum miały służyć wspólnemu ustaleniu, jakie kierunki i działania ma zawierać strategia (i jak one mają dokładnie wyglądać), a jakich ma nie zawierać. Zaprezentowano tu zbiór wielu pomysłów różnych osób i od początku było jasne, że jedne zostaną dobrze przyjęte, będzie można je w lipcu przedstawić Sejmikowi pod głosowanie i w razie pozytywnego wyniku - realizować, co do jakichś innych zaś uczestnicy tego forum wskażą, dlaczego nie warto ich realizować, i trzeba będzie je porzucić. Spodziewaliśmy się też, że ta dyskusja przede wszystkim wzbogaci te pomysły, które wspólnie uznamy za dobre i warte realizacji.

A zatem - wrzuciliśmy te propozycje nie po to, żeby je podać do realizacji, tylko żeby członkowie Wspólnoty pomogli w tworzeniu i wzbogacaniu wspólnej wizji.

Jak ktoś już napisał: być może jest w tej całej sprawie coś, czego nie wiem, ale dopóki tego nie wiem - sprawa wydaje mi się całkiem prosta :)

MYCHAS
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: MYCHAS » 23 lut 2010, 23:39

Svensson pisze:Jak ktoś już napisał: być może jest w tej całej sprawie coś, czego nie wiem, ale dopóki tego nie wiem - sprawa wydaje mi się całkiem prosta :)
Prosta tzn?
Tymczasem długi trzeba spłacać, depozyty przekazać innym. Może nikt im tego nie powiedział?”
S t e f a n M i r o w s k i „ S p ł a c i ć d ł u g ”
www.orneta.zhp.pl

hm. Michał Ludkiewicz
Chorągiew Warmińsko - Mazurska

Svensson
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Svensson » 23 lut 2010, 23:47

Że ustalamy tu razem, jak ma wyglądać strategia. Co ma w niej być, a co nie. Czym się mamy dalej nie zajmować (i dlaczego tak będzie korzystniej dla Wspólnoty), a nad czym mamy pracować (i jak to robić).

gradia
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: gradia » 24 lut 2010, 00:00

Może niedokładnie się wyraziłam, chodziło mi o Strategię jako całość, wszystkie pomysły. Czy poświęcałbyś czas na coś czego nie chciałbyś wcielić w życie??? Co bez wahania wrzuciłbyś do szuflady????
Rozumiem, że propozycje były podane, żeby członkowie Wspólnoty pomogli w tworzeniu i wzbogacaniu wspólnej wizji, żeby każdy miał możliwość dorzucenia swojej cegiełki, by coś zmienić, coś dodać, może podpowiedzieć aby z czegoś zrezygnować.
pwd. Milena "Milka" Rejmus

...Bo harcerskie życie jest piękne...

Svensson
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Svensson » 24 lut 2010, 00:07

gradia pisze:może podpowiedzieć aby z czegoś zrezygnować.
I kiedy sobie tak tu wspólnie uzgodnimy, że lepiej z czegoś zrezygnować, to pewnie, że bez wahania do szuflady! :) Trzeba się skupić na tym, co ma realne szanse realizacji.

MYCHAS
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: MYCHAS » 24 lut 2010, 00:15

A pytanie jest też takie, a nawet dwa - Skąd wiemy, że ci ludzie coś chcą zmienić - bo nie widziałem analizy przed opisaniem strategii? A może dużo by to dało, bo ankieta była robiona.
I drugie czy nikt nie pomyślał, że wsadzanie tylu pomysłów i na tyle odbiegających od rzeczywistości (nie których) odstraszy ludzi i nie tylko tych ze Wspólnoty:(? A przede wszystkim zaniepokoi?
Ostatnio zmieniony 24 lut 2010, 00:27 przez MYCHAS, łącznie zmieniany 1 raz.
Tymczasem długi trzeba spłacać, depozyty przekazać innym. Może nikt im tego nie powiedział?”
S t e f a n M i r o w s k i „ S p ł a c i ć d ł u g ”
www.orneta.zhp.pl

hm. Michał Ludkiewicz
Chorągiew Warmińsko - Mazurska

Svensson
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Svensson » 24 lut 2010, 09:42

Znasz treść ankiety i domyślasz się zapewne, że nie sposób na jej podstawie przeprowadzić analizy funkcjonowania Wspólnoty, bo ankieta dotyczy w głownej mierze samych drużyn. Ankieta została zresztą wypełniona przez 40% drużynowych i jej wyniki nie są reprezentatywne. Jest bardzo pomocna w ocenie naszego potencjału i możliwości, ale to będzie do wykorzystania dopiero na kolejnym etapie tworzenia strategii.

Jeśli chodzi o analizę, to forum nie jest miejscem do spierania się, jak we Wspólnocie jest, a jak nie jest - tymczasem do takich sporów niewątpliwie by doszło. Opieramy się zatem na tym, co każdy o Wspólnocie wie i uważa - i to wystarczy do określenia potrzeb, a w skład dokumentu strategicznego wejdzie analiza na tyle pobieżna, żeby przynajmniej o to nikt nie kruszył kopii. Tak przynajmniej ja to sobie wyobrażam, bo nie konsultowałem tego z osobami odpowiedzialnymi za metodologię tworzenia strategii.

Co zaś do zaniepokojenia, to dostrzegam na tym forum wyrazy niepokoju 3-4 osób, uzasadniane zresztą okolicznościami, których nie ma w zgłaszanych tu propozycjach i które z nich logicznie nie wynikają (powstanie nowych, zbędnych struktur, zwiększanie obciążeń drużynowych, dyskryminowanie słabszych - to nigdzie nie zostało napisane przez osoby zajmujące się projektem strategii i z ich wypowiedzi logicznie nie wynika).

Jeśli treść tego forum odstarsza czy niepokoi inne osoby, to warto zauważyć, że nikt, kto tu zgłasza pozytywne propozycje, nie bije w dzwony, nie demaskuje wrogów i nie ogłasza rychłego upadku Wspólnoty.

Należy się zatem uczciwie zastanowić, czy niepokój ten wynika z treści pomysłów na ulepszenie pewnych obszarów działania Wspólnoty, czy też jest kreowany poprzez ton dyskusji, charakter przutaczanych argumentów i stawianych zarzutów, a także nader swobodne i niezgodne z prawdą interpretowanie tego, co tu zostało napisane. .

księżniczka
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: księżniczka » 24 lut 2010, 17:31

wydaje mi się, że wszystko naraz. Ale nie rozumiem zarzutu "swobodne i niezgodne z prawdą interpretowanie(...)". Dlaczego jeśli tak skrajnie nie rozumiemy punktów strategii to nie były one w sposób bezpośredni tłumaczone oraz dlaczego od razu nie są ujmowane w sposób nie powodujący tych niedomówień, gdy rozumieją je tylko osoby zajmujące się ową strategią? Zdanie wielokrotnie złożone ale myślę że pytanie jasne. I dlaczego znikają posty gdy dotyczą one tematu?
pozdrawiam
pwd Anna Lewczuk

.:iść, ciągle iść w stronę Słońca!!:.

Trzeci
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Trzeci » 25 lut 2010, 13:46

księżniczka pisze:. I dlaczego znikają posty gdy dotyczą one tematu?
pozdrawiam
Cenzura ;p Jak to powiedział wujek Stalin: "...Demokracja dobra rzecz ale kontrola jeszcze lepsza..........."
Ostatnio zmieniony 25 lut 2010, 13:48 przez Trzeci, łącznie zmieniany 1 raz.
phm. Michał Michalski HR
Zespół Biura GK ZHP ds. spójności dokumentów
Inspektorat Harcerskiej Służby Porządkowej GK ZHP

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 25 lut 2010, 14:38

Odnoszę nieodparte wrażenie , że powstaje Związek w Związku ......:D

PawełM
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: PawełM » 25 lut 2010, 14:43

Druhu Michale Stalina rzekł "Zaufanie jest dobre, ale kontrola jeszcze lepsza" sparafrazował stare niemieckie przysłowie. Lepiej Stalina do tej dyskusji nie mieszać :)

Piszu
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Piszu » 25 lut 2010, 16:20

Aniu, syndrom "znikającego postu" kilkanaście razy został szeroko opisany w czasopismach naukowych, na ogół winę za to ponosi moderator danego forum, wg. którego przekonania wszystkie posty nie będące potwierdzeniem dowodzonej w temacie tezy(z którą to na ogół ów moderator się utożsamia) to posty nie godne pozostawienia.

Odnośnie "zachowań Stalinowskich" to nie dziwmy się, nic nowego, wystarczy przejrzeć kilka postów wcześniejszych, aby stwierdzić, iż głosowanie "nie po myśli" może być odbierane jako swoisty żart, w sumie przypomniał mi się tutaj pewien fragment filmu: "Moja jest tylko racja, i to święta racja, a nawet jak Twoja, to moja jest Mojsza niż Twojsza"

Stary Wilku, gdzie tam, Związek w Związku, tutaj po prostu są dążenia do zdobywania coraz większej grupy poparcia..

PS. jak mój post zostanie usunięty to poproszę rangę "Na cenzurowanym" ! :D

Trzeci
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Trzeci » 25 lut 2010, 16:38

Piszu pisze:Aniu, syndrom "znikającego postu" kilkanaście razy został szeroko opisany w czasopismach naukowych, na ogół winę za to ponosi moderator danego forum, wg. którego przekonania wszystkie posty nie będące potwierdzeniem dowodzonej w temacie tezy(z którą to na ogół ów moderator się utożsamia) to posty nie godne pozostawienia.

Odnośnie "zachowań Stalinowskich" to nie dziwmy się, nic nowego, wystarczy przejrzeć kilka postów wcześniejszych, aby stwierdzić, iż głosowanie "nie po myśli" może być odbierane jako swoisty żart, w sumie przypomniał mi się tutaj pewien fragment filmu: "Moja jest tylko racja, i to święta racja, a nawet jak Twoja, to moja jest Mojsza niż Twojsza"

Stary Wilku, gdzie tam, Związek w Związku, tutaj po prostu są dążenia do zdobywania coraz większej grupy poparcia..

PS. jak mój post zostanie usunięty to poproszę rangę "Na cenzurowanym" ! :D
Hm nadeszły ciężkie czasy nad ZHP....
Po raz pierwszy w życiu popieram zdanie Pisza....
Uważam że jeżeli nastąpiło celowe skasowanie postu, w którym nie było zawarte nic obraźliwego lub sprzecznego z zasadami tego forum to jest to nie fair. Jeżeli wina leży po stronie moderatora i nie miał podstaw prawnych do skasowania postu a tylko skasował go bo było nie po jego myśli powinien zrezygnować z tej funkcji. Moderatorzy to ludzie którzy mają dbać o porządek na forum a nie o świętość swojej racji.
phm. Michał Michalski HR
Zespół Biura GK ZHP ds. spójności dokumentów
Inspektorat Harcerskiej Służby Porządkowej GK ZHP

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wspólnota Drużyn Grunwaldzkich”