Strategia WDG - obszar PROGRAM, obszar SPRAWY ZAGRANICZNE

księżniczka
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: księżniczka » 01 lut 2010, 15:22

no i cisza... Toż w dobie konfliktów ta współpraca jest ważna...
pwd Anna Lewczuk

.:iść, ciągle iść w stronę Słońca!!:.

rafal bednarczyk
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: rafal bednarczyk » 01 lut 2010, 17:00

Witajcie,
Wasza rozmowa rzucila mi sie w oczy bo opatrzona jest przymiotnikiem "zagraniczne".
Przeczytalem Wasze posty gdzie piszecie o pomyslach i mysle, ze musicie pamietac o jednym dosc istotnym fakcie: bitwa pod Grunwaldem i wszystko co jest z nia zwiazane jest kompletnie nieznana dla skautow z zachodniej Europy, dlatego podstawowa informacja, ktora musicie im udzielic to co to bylo za wydarzenie i drugie to jak skauci moga byc zwiazani w jakims stopniu z takim wydarzeniem i jaki program dla skautow moze z tego wynikac. Uwierzcie, ze trzeba bedzie poswiecic duzo czasu, aby czytelnie nakreslic kontekst Waszego dzialania i propozycje jaka mozecie miec dla skautow.

Pamietajcie rowniez, ze harcerze dzialajacy zagranica czesto ucza sie historii Polski tylko w harcerstwie i dla nich to rowniez moze byc duza bariera.

Dlatego powinniscie moim zdaniem zaczac od czytelnego wytlumaczenia o co chodzi w Waszym ruchu i jaka macie propozycje dla skautow i harcerzy z zagranicy.

Oczywiscie komisarze zagraniczni i caly Wydzial Zagraniczny GK ZHP chetnie Wam w miare swoich mozliwosci pomoze - mysle, ze najlepsza forma sa bezposrednie konsultacje Waszych pomyslow z nasza wiedza i praktyka kontaktow z harcerzami zagranica i ze skautami.

CZUWAJ!
R. Bednarczyk
--------------------------------------------
hm. Rafal Bednarczyk
czlonek GK ZHP, komisarz zagraniczny ZHP

Raku
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Raku » 01 lut 2010, 18:17

Przepraszam, ale czytam po raz 3 posta powyższego i nie mogę się domyśleć o co chodzi :P . Kto mówi, że ZHP jest zacofane? Mógłbyś troszkę sprecyzować drogi druhu Michale ?

Wsparcie GK jest bardzo ważne dla całej Wspólnoty :) . Dlatego wspólnota powinna utrzymywać stały kontakt z komisarzami zagranicznymi, by korzystać z Ich kompetencji i doświadczenia.
www.1kdw.hostingasp.pl
Zastępca Komendanta I Kutnowskiego Szczepu "Innominata"

księżniczka
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: księżniczka » 04 lut 2010, 17:51

MYCHAS pisze:Czyli jednak do puki działa ma sprzęt!
do kogo pukasz? ;p

czytam sobie i myślę sobie... Dlaczego tylko na małej ilości forum ludzie piszą na temat?
Może jak podrosnę, to zrobię badania w społeczeństwie i spróbuję do tego dojść. Ale to jeśli zmienię kierunek ;p

Wracając jednak do tematu: druh Rafał napisał kilka fajnych uwag. Rzeczywiście skauci małą mają wiedzę o historii naszego kraju. Właściwie rzadko wiedzą więcej niż to, że u nas jest Częstochowa. Tak przynajmniej ja zauważyłam na Zachodzie. Rok temu próbowałam namówić znajomego skauta na przyjazd na Grunwald, a jak poprosił żebym mu to opisała to trochę zdębiałam bo mój zakres słownictwa był jednak zbyt ubogi (w tym roku się to nie powtórzy) :)
Druh Rafał pisał (tu trochę sparafrazuję) żeby zacząć współpracę z Wydziałem Zagranicznym, z komisarzami... Ja chcę! To dobre pole do manewru, tylko musi się zebrać zespół ludzi ze Wspólnoty który rzeczywiście będzie chciał to robić. Jak go powołać?

pozdrawiam :D
pwd Anna Lewczuk

Piszu
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Piszu » 04 lut 2010, 20:40

Super, przebrnąłem przez 2 strony... dział PROGRAM - SPRAWY ZAGRANICZNE, a gadacie o pozyskiwaniu środków i ich wykorzystaniu.

"Wróćmy do Naszych baranów."

Odnośnie zagranicy stawiałbym na anglojęzyczną wersję strony WDG (bo angielski językiem międzynarodowym jest), oraz promowanie poprzez nasze kontakty, które mamy, prawda?

Promocja na Zlotach międzynarodowych, to raczej zadanie nie do wykonania, bo skąd kasa na wyjazdy osób, które będą to promować (no chyba, że się znajdzie, to się pisze).
Dlatego zostańmy przy Zlotach typu Kraków, Kilce, gdzie wystawiamy "swoja stoisko".

księżniczka
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: księżniczka » 04 lut 2010, 21:24

Maniek, pamiętaj, że nasi ludzie jednak jeżdżą na zloty międzynarodowe i myślę że ważne jest w tym momencie znalezienie środka (pomysłu) jak podczas ogólnej integracji można nas wypromować, zachęcić do przyjazdu etc. Nie jest to aż takim problemem :) ja ci dam Kilce ^^
pwd Anna Lewczuk

MYCHAS
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: MYCHAS » 05 lut 2010, 13:59

Problemu nie ma z zagranicą - skauci przyjadą !
Tylko pytanie dlaczego próbujemy zawalić i już zawaliliśmy polskich harcerzy na wschodzie, którzy do nas przyjeżdżali. To chyba dla nas jest priorytet nie tylko jako ZHP, ale szczególnie Wspólnoty.
Tymczasem długi trzeba spłacać, depozyty przekazać innym. Może nikt im tego nie powiedział?”
S t e f a n M i r o w s k i „ S p ł a c i ć d ł u g ”
www.orneta.zhp.pl

hm. Michał Ludkiewicz
Chorągiew Warmińsko - Mazurska

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 05 lut 2010, 14:09

MYCHAS pisze:Tylko pytanie dlaczego próbujemy zawalić i już zawaliliśmy polskich harcerzy na wschodzie, którzy do nas przyjeżdżali. To chyba dla nas jest priorytet nie tylko jako ZHP, ale szczególnie Wspólnoty.
Wschód ma chyba problem z wyborem - Kraków czy Grunwald.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

Raku
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Raku » 05 lut 2010, 14:49

To forum nie jest po to , aby gdybać czy zawaliliśmy sprawę Wschodu czy nie .... ale jak ten Wschód zaprosić i przyciągnąć.
www.1kdw.hostingasp.pl
Zastępca Komendanta I Kutnowskiego Szczepu "Innominata"

Pawel Chm.
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Pawel Chm. » 05 lut 2010, 14:57

MYCHAS pisze:Problemu nie ma z zagranicą - skauci przyjadą !
Tylko pytanie dlaczego próbujemy zawalić i już zawaliliśmy polskich harcerzy na wschodzie, którzy do nas przyjeżdżali. To chyba dla nas jest priorytet nie tylko jako ZHP, ale szczególnie Wspólnoty.
Lutek! Sytuacja wygląda tak, że obowiązuje pewna droga służbowa. Nie wnikając w arkana wydziałów i obszarów Głównej Kwatery oraz relacji między nimi powiem tylko, że Wydział Zagraniczny wraz z władzami naczelnymi wystosował już zaproszenia do organizacji skautowych i harcerskich w Europie Środkowo-Wschodniej. Kopie tych pism zostały przesłane do Przewodniczącej Wspólnoty.

Dlatego nie masz się czego obawiać.

Owszem, sprawa jest priorytetowa. Ale jeśli ktoś traktuje sprawę priorytetowo to niech próbuje coś zrobić, a nie tylko wygaduje na forum. Dlatego załatwiliśmy to w odpowiednim gronie i odpowiednie osoby zostały też o tym poinformowane.

MYCHAS
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: MYCHAS » 05 lut 2010, 23:43

Pawle !!! Zapewne jakby puszczano wiadomości wśród członków Rady wiedzielibyśmy co się dzieje. Mi bardziej chodzi, że mówimy dość dużo o gościach z zachodu, a oni mają kasę więc jak dh. Rafał wspominał trzeba wyedukować trochę, a z gośćmi ze wschodu jest na odwrót - są wyedukowani ale nie mają kasy zbytnio.

Ponadto co do pracy - we Wspólnocie każdy ma swoją i swoją robi, a zauważyć można niektóre sprawy i zwrócić uwagę, porównując chociażby współzawodnictwo, kiedyś tych drużyn było znacznie więcej ze wschodu! A obecnie zaproszenie kogokolwiek nic nam nie da we współzawodnictwie, a dobrze by było dawać szanse polskim drużynom na wschodzie na zdobycie tytułu!
Ja zajmuje się współpracą z Czechami i efekty są - SOSka będzie:)

Adamie !
Ja nie gdybam - zauważam, mówię, w końcu po to jest dyskusja w zakresie strategii na tym forum.
Tymczasem długi trzeba spłacać, depozyty przekazać innym. Może nikt im tego nie powiedział?”
S t e f a n M i r o w s k i „ S p ł a c i ć d ł u g ”
www.orneta.zhp.pl

hm. Michał Ludkiewicz
Chorągiew Warmińsko - Mazurska

księżniczka
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: księżniczka » 05 lut 2010, 23:43

zresztą mam przykład osób które jednak chcą i nawiązują kontakty Michale, bez większych problemów: i to w twoim ulubionym hufcu Rodło w Olsztynie, gdzie dziewczyny chyba trochę ponad rok temu pojechały do Wilna jak się nie mylę i tam spotkały z harcerzami. To takie moje wstawienie się za Pawłem i tym żeby próbować coś z tym robić.
:) jesteś komendantem hufca - co to dla ciebie? Sprawa jest prosta, wystarczy chcieć..
pwd Anna Lewczuk

księżniczka
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: księżniczka » 05 lut 2010, 23:58

zresztą nikt nikomu nie broni zdobywać tytułu! Sama pamiętam jak na Litwę pisałam list rok temu. I choć czasem sytuacja polityczna kraju może ograniczać możliwości przyjechania do nas to jak ktoś chce to potrafi. Bo cóż znaczy to, że nic nam nie da zaproszenie kogokolwiek?
pwd Anna Lewczuk

Pawel Chm.
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Pawel Chm. » 06 lut 2010, 09:02

MYCHAS pisze:Zapewne jakby puszczano wiadomości wśród członków Rady wiedzielibyśmy co się dzieje.
A skąd możesz wiedzieć, czy nie były?

PrzemekZ
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: PrzemekZ » 06 lut 2010, 09:29

"Należy pozyskać do WDG drużyny z zagranicy.." . Tak zapisano propozycję punktu w strategii. Nie rozróżniono w nim, czy mają to być skauci ze wschodu, czy z zachodu. Taki zapis daje nam pełną możliwość działania, gdyż- jak należy sądzić- oba kierunki są ważne. W praktyce działania w latach późniejszych, można pokusić się, by w danym roku koncentrować działalność na określonych rejonach Europy. Podkreślam jednak: to już praktyka działania, realizacja strategii!!
Skoncentrujmy się- proszę- w dyskusji na omawianiu proponowanych zapisów, to ważne. Dajmy pomysły praktycznych działań i realizacji tych zapisów.
Rozumiem więc, że zapis w startegii powinien brzmieć:
"Pozyskanie do WDG drużyn z zagranicy ze szczególnym uwzględnieniem krajów w których istnieje znaczna mniejszość polska.."???
A może jakaś inna propozycja, ale bez sporów i tworzenia sztucznych podziałów. Proponowane zapisy nie dają do nich powodu!!!
Zwracam jednocześnie uwagę, że pozostawiamy wątek "pozyskiwanie środków". Wydaje się, że bez pozyskania środków trudno będzie intensyfikować współpracę zagraniczną :-)
Nieprawdaż szanowni Dyskutanci?

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wspólnota Drużyn Grunwaldzkich”