Strategia WDG - obszar PROGRAM, obszar SPRAWY ZAGRANICZNE

Pawel Chm.
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Pawel Chm. » 26 sty 2010, 09:38

Witam Państwa,

Zgodnie z obietnicą publikujemy wstępne założenia do dwóch kolejnych obszarów strategicznych Wspólnoty. Tradycyjnie przypominam, że Wasze wypowiedzi mają posłużyć do zbudowania strategii o wysokiej jakości, możliwej do wdrażania na różnych szczeblach harcerskiego działania i takiej, z którą będziemy się identyfikować.

Obszar IV - PROGRAM

1. Opracowanie do czasu Sejmiku Letniego koncepcji śródrocznych programów do 2013r.

2. Uaktualnianie raz w roku ankiety Drużynowych WDG.

3. Stworzenie bazy możliwości realizacji programu przez drużyny WDG.

4. Stworzenie bazy pomysłów programowych WDG.

Obszar V - SPRAWY ZAGRANICZNE

1. Należy pozyskać do WDG drużyny z zagranicy, np. poprzez stworzenie bazy mailingowej zagranicznych drużyn skautowych i rozesłanie maili z zaproszeniami;

2. Należy zintensyfikować kontakty z Zespołem Zagranicznym Głównej Kwatery ZHP;

3. Powiązanie z programami unijnymi na wymianę, „Młodzież w działaniu” – nawiązanie współpracy z instytucjami unijnymi;

4. Stworzenie anglojęzycznych materiałów promocyjnych WDG;

5. Stworzenie anglojęzycznej strony www Wspólnoty.

Zapraszamy do dyskusji
Ostatnio zmieniony 26 sty 2010, 17:30 przez Pawel Chm., łącznie zmieniany 1 raz.

Raku
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Raku » 26 sty 2010, 19:11

PROGRAM

propozycje:
Powołanie szkoły instruktorskiej WDG;
Stworzenie internetowej biblioteki programowej;
Prowadzenie centralnych szkoleń dla Drużynowych ;
Szkolenie Drużynowych przez Przedstawicieli;
Zapoznanie Drużynowych z wcześniejszymi programami grunwaldzkimi;
Dalsza demokratyzacja procesu podejmowania decyzji;
Wprowadzenie tytułu „Hufca Grunwaldzkiego” .

Kwestia potraktowania ankiet bardzo poważnie, niestety widzę, że większość drużyn ankiety wypełniała niedokładnie i mało kreatywnie.
Program powinien być ustalany w terminie proporcjonalnym do czasu przygotowań i jego realizacji.
Stworzenie baz danych umożliwi wpływ na program Wspólnoty każdemu, bo wszyscy tworzymy Wspólnotę i nią jesteśmy.

SPRAWY ZAGRANICZNE

http://www.scoutface.com/ - proponuję rozpoczęcie współpracy z tym portalem, który może skutecznie wypromować Wspólnotę, np. poprzez rozsyłanie zaproszeń na zlot przez maile, pw.
Można również powołać zespół promocji Wspólnoty, który były odpowiedzialny m.in. reklamę WDG za granicą.
Przetłumaczenie strony internetowej Wspólnoty na kilka najpowszechniejszych języków-
Potrzebni tłumacze, proszę o zgłaszanie się do mnie na maila.
Można jeszcze odświeżyć kontakt z drużynami polskimi za granicą, np. w Londynie działa wiele drużyn ZHP .
Czuwaj!
Ostatnio zmieniony 26 sty 2010, 19:12 przez Raku, łącznie zmieniany 1 raz.
www.1kdw.hostingasp.pl
Zastępca Komendanta I Kutnowskiego Szczepu "Innominata"

hllkrs
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: hllkrs » 27 sty 2010, 15:28

Tak naprawdę prawie wszystkie punkty sprowadzają się do jednego - dobrej, czytelnej, rozbudowanej i wielojęzycznej strony internetowej Wspólnoty. To ona będzie wizytówką dla drużyn zza granicy, to z niej w łatwy sposób powinniśmy uzyskiwać wszystkie interesujące nas informacje i to tam powinny znaleźć się systemy bazodanowe do obsługi baz, które są wymienione w obszarach.

Dodam tylko, że wszystko jest na dobrej drodze, by strona spełniała wszystkie wymagania, no ale na to potrzeba czasu.

Myślę też, że propozycje Adama są całkiem ciekawe i warto zastanowić się nad nimi.

gradia
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: gradia » 28 sty 2010, 14:06

Może ja jestem jakaś dziwna druhu Jakubie, ale uważam że porządna strona Wspólnoty nie zastąpi bezpośredniego kontaktu ze skautami. Choć jest oczywiście ważna. Z resztą tak jak Maciek mówił na sejmiku, że w czasach kiedy był przedstawicielem, rozesłał setki e-maili a tak naprawdę odzew był niewielki. Moim zdaniem kontakt twarzą w twarz jest o wiele konkretniejszą formą, dlatego powinniśmy się zorientować, kto z naszych wspólnotowych harcerzy i instruktorów wybiera się na światowe zloty skautowe typu ConCordia 2010, InterCamp czy Jamboree i przez nich zachęcać skautową brać do naszych działań, do przyjazdu na Grunwald. Tak samo można w bezpośrednim kontakcie promować Wspólnotę w trakcie JOTI poprzez rozmowy na forum ze skautami z praktycznie całego świata.
To takie moje luźne myśli
pwd. Milena "Milka" Rejmus

...Bo harcerskie życie jest piękne...

hllkrs
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: hllkrs » 28 sty 2010, 14:51

Zgadzam się, druhno Mileno, że żadna strona www nie zastąpi bezpośredniego kontaktu. To oczywiste:) Chodziło mi jednak o to, że strona ma pełnić rolę wizytówki. To ma być miejsce, do którego możemy skierować odbiorców takich maili, o których druhna wspomniała, żeby zachęcić ich do współpracy. Bo żeby doszło do wspomnianego bezpośredniego kontaktu, najpierw musimy uzyskać odzew ze strony odbiorców owych maili.

gradia
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: gradia » 28 sty 2010, 14:59

dlatego Druhu Jakubie mówię o kontakcie bezpośrednim, nie za pośrednictwem maili, a konkretnie człowiek z człowiekiem. Mail może być dodatkiem, strona wizytówką, ale to MY powinniśmy najpierw skontaktować się ze skautami, porozmawiać a dopiero później zachęcić do wejścia na stronę bądź kontakt mailowy. Łatwiej trafić do człowieka gdy wiadomo z kim rozmawiamy.
pwd. Milena "Milka" Rejmus

...Bo harcerskie życie jest piękne...

Raku
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Raku » 28 sty 2010, 15:03

W takim razie pojawił mi się pomysł utworzenia jakiegoś " stoiska promującego" WDG, na którym będą stać harcerze udzielający informacji, będą bilbordy, zdjęcia itp.
Stoiska właśnie na tych zlotach międzynarodowych.
Ostatnio zmieniony 28 sty 2010, 15:15 przez Raku, łącznie zmieniany 1 raz.
www.1kdw.hostingasp.pl
Zastępca Komendanta I Kutnowskiego Szczepu "Innominata"

MYCHAS
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: MYCHAS » 29 sty 2010, 12:57

W związku z zagadnieniami, które podał Paweł

1. Opracowanie do czasu Sejmiku Letniego koncepcji śródrocznych programów do 2013r.
odp. Jak najbardziej, za. Tylko z jednym wyjątkiem, kiedyś było mniej zadań obowiązkowych, szło się na zadania wg własnego pomysłu, lub też dawano ogólne zagadnienie i każda drużyna wykonywała pod siebie. Dzięki temu drużynowi rozwijali siebie jak i swoja kreatywność. Teraz dając im gotowe zadania, ograniczamy ich kreatywność.

2. Uaktualnianie raz w roku ankiety Drużynowych WDG.
odp. Tu jestem wyraźnie przeciw jeżeli chodzi o tak dużą ankietę.

3. Stworzenie bazy możliwości realizacji programu przez drużyny WDG.
odp. -
4. Stworzenie bazy pomysłów programowych WDG.
odp. Bardzo dobra sprawa, tylko może nie tyle calej Wspólnoty co druzyn, ich pomysły, sposoby realizacji, itd.

Obszar V - SPRAWY ZAGRANICZNE

1. Należy pozyskać do WDG drużyny z zagranicy, np. poprzez stworzenie bazy mailingowej zagranicznych drużyn skautowych i rozesłanie maili z zaproszeniami;
odp. Istnieje skautowa skrzynka kontaktowa i nie musimy organizować mailingu, wystarczy uderzyć do Wydziału Zagranicznego.Pawle masz nie daleko.
2. Należy zintensyfikować kontakty z Zespołem Zagranicznym Głównej Kwatery ZHP;
odp. - jw
3. Powiązanie z programami unijnymi na wymianę, „Młodzież w działaniu” – nawiązanie współpracy z instytucjami unijnymi;
odp. Co rozumiemy przez instytucje unijne? po za tym to chyba domena GK.
4. Stworzenie anglojęzycznych materiałów promocyjnych WDG;
myslę że nie tylko anglo ale i rosyjsko języcznych.
5. Stworzenie anglojęzycznej strony www Wspólnoty.
odp. jak najbardziej ZA, jeżeli ta strona, będzie przejrzysta.
Ostatnio zmieniony 29 sty 2010, 12:59 przez MYCHAS, łącznie zmieniany 1 raz.
Tymczasem długi trzeba spłacać, depozyty przekazać innym. Może nikt im tego nie powiedział?”
S t e f a n M i r o w s k i „ S p ł a c i ć d ł u g ”
www.orneta.zhp.pl

hm. Michał Ludkiewicz
Chorągiew Warmińsko - Mazurska

PrzemekZ
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: PrzemekZ » 29 sty 2010, 15:59

Dziękuję za rozpoczęcie dyskusji w nowym wątku :-)
Pełna zgoda co do strony Wspólnoty. Ma ona być naszą wizytówką- także dla drużyn z zagranicy, ma ułatwiać nam z nimi kontakt, ma dawać im możliwość kontaktu z nami i wiedzy o tym, że istniejemy. Choć oczywiście nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu ( tu też pełna zgoda). Myślę, że warto zadać sobie pytanie co dla Wspólnoty znaczy "niewielki odzew na maile"? Czy pozyskanie tą drogą np. 10 drużyn to dużo, czy mało? Moim zdaniem dużo, choć oczywiście zwykłe prawa statystyki powodują, że -by tyle drużyn pozyskać- trzeba wysłać np. 200 maili i dać możliwość odbioru tylu, poprzez aktywną strone w j. angielskim.
Ale czy nie warto tego zrobić?
Dobrym pomysłem wydaje sie być, tak też o tym myśleliśmy, baza pomysłów programowych Drużyn. To ona właśnie byłaby częścią bazy programowej WDG.
Ankieta powinna być uaktualniana co roku. Inna kwestia to jej modyfikacja i ew. skrócenie; nad czym można pomyśleć :).
Programy i instytucje unijne. Nie są one zarezerwowane dla wybranych. "Młodzież w działaniu", będąca częścią POKL-u, jest skierowana do różnych interesariuszy np. także do szkół. Część naszych drużyn działa przecież przy takich instytucjach. Część ma przy sobie fundacje, stowarzyszenia wspierające ich działaność. One moga ze środków UE korzystać wzmacniając WDG. A instytucje unijne? Np. Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, dawny UKIE itp.
Nie czekajmy aż ktoś nam da pieniądze. Starajmy się je brać skąd można, zdobywajmy wiedzę o tym i pozyskujmy. :-)
Kwestią zastanowienia jest w jakich językach mają być materiały promocyjne WDG. Angielski wydaje sie być najbardziej uniwersalny.
Pozdrawiam dyskutantów, zachęcam do dalszej wymiany poglądów.

Svensson
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Svensson » 29 sty 2010, 17:24

To ja może o zadaniach grunwaldzkich.

W projekcie programu na lata 2010-2013 zastosowane jest rozwiązanie pośrednie. Zadania są opisane w dość szczegółowy sposób, Może nie tak, jak w tegorocznym programie, ale jednak dość szczegółowo, przy czym stawiamy nie na dokładny opis działań, które trzeba podjąć, realizując zadanie, ale raczej na ukazanie, jak wiele różnorodnych działań może pomagać w realizacji celu, jakiemu służy dane zadanie.

I myślę, że to dobrze, bo jako ruch programowo-metodyczny powinniśmy nie tylko wytyczać kierunki, ale i pokazywać, JAK można działać. Będąc drużynowym, bardzo potrzebowałem takich inspiracji i do dziś bardzo je cenię :)

Od mniej więcej połowy lat 90. do roku 2008 drużyny wykonywały jednak w większości (podkreślam: w większości) zadania, które nie były zupełnie "od początku" według własnego pomysłu, tylko pochodziły ze Skarbca Zadań i były dostosowywane według własnych potrzeb i możliwości.

Również teraz nie ma przeszkód (ba, jest to całkiem chwalebne! :D), żeby drużynowy, który ma dość inwencji i czasu, zmodyfikował zadanie według własnego pomysłu, wykorzystując wprost lub zmieniając niektóre z podanych elementów zadania, dodając własne. Ważne, żeby służyło to realizacji celu, któremu poświęcone jest zadanie. W podręczniku programu będzie dość szczegółowo opisane, jak drużynowy ma traktować podaną propozycję.

Jeśli chodzi o sam dobór zadań, to pomysł jest taki, żeby w każdym z 3 lat pomiędzy rokiem 2010 a 2013 drużyny miały do wyboru po 9-12 zadań, spośród których wybierają do realizacji 3 zadania obowiązkowe (po jednym z każdej grupy: dziedzictwo narodowe, samodoskonalenie, wychowanie obywatelskie) i jedno na rzecz Zlotu (czasem może się okazać, że będzie to równocześnie jedno z tych 3 zadań). Poza tym oczywiście drużyny mogą bez ograniczeń realizować dodatkowe zadania według własnego pomysłu.
Ostatnio zmieniony 29 sty 2010, 17:25 przez Svensson, łącznie zmieniany 1 raz.
"Nieważne, skąd przychodzisz. Ważne, co chcesz wspólnie z nami zrobić".

http://www.grunwald.zhp.pl

księżniczka
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: księżniczka » 30 sty 2010, 17:34

a ja cofnę się do początków tej dyskusji.
Strona po angielsku- TAK i to jak najszybciej. Materiały promujące w co najmniej 2-3 językach. Może jakiś fajny wzór na koszulki żeby harcerze na międzynarodowych zlotach mogli się wyróżniać- wzór żeby był jasny komunikat że robimy duże zloty na które fajnie przyjechać. I tu się odwołam do mojego ulubionego zlotu- InterCamp. Przykład: dzieciaki na zlotach uwielbiają wymieniać się plakietkami, na zlotach są na to nawet specjalne miejsca zorganizowane. Stwórzmy jakąś fajną plakietkę żeby nasi mogli dać a mały scout by zobaczył i pobiegł pokazać jaką fajną plakietkę dostał od harcerza z Polski i on mówił że na takim fajnym zlocie dostał etc. Potrzeba wszelkich broszurek, ulotek, ww.koszulek, znaczków, no wszystkiego co promuje. I żeby to było możliwe do promowania zarówno przez harcerzy jak i członków IST z Polski. Stoisko- fajnie, ale na tych zlotach i tak brakuje czasu, no chyba że ktoś specjalnie by jechał w celach promujących WDG (choć to chyba i tak by było bez sensu bo grunt to integracja ze scoutami).
Jeszcze wracając do strony i jej tłumaczenia, to oczywiście prędko na angielski, ale z przykrością muszę się z Lutkiem zgodzić, że rosyjski to teraz drugi język na świecie... No i potem na kolejne, w kolejności z jednej strony najpopularniejszych, a z drugiej naszych sąsiadów... Myślę, że taki zespół o którym Raku wspomniał na początku do promocji WDG za granicą mógłby istnieć, sama bym chciała się w nim znaleźć...
I wszelkie programy unijne są git! Pozwalają nawiązać kontakty, fajniej coś zorganizować (Unia to kasa niestety trza spojrzeć materialistycznie), no i mają wyjechane czasem w kosmos projekty :)
no to na razie tyle ;)
pozdrawiam
pwd Anna Lewczuk

.:iść, ciągle iść w stronę Słońca!!:.

księżniczka
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: księżniczka » 30 sty 2010, 17:37

rany, jak chaotycznie napisałam... sesja mi nie służy ;)
pwd Anna Lewczuk

PrzemekZ
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: PrzemekZ » 31 sty 2010, 08:14

Bardzo fajny pomysł z plakietkami. :-)

ola0103
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: ola0103 » 31 sty 2010, 11:15

Bardzo dobre pomysły się rodzą, że nie wiem cóż dodać, ale warto by na zlot przyjechało jak najwięcej zagranicznych drużyn, bo w tym roku jest to zlot, przynajmniej mnie się tak wydaje wyjątkowy i ta wyjątkowość zlotu powinna wielu zainteresować.

Mam taki pomysł, żeby każda drużyna, szczep, środowisko( jak kto się podzieli bez znaczenia) nawiązała kontakt z jakąś drużyną z zagranicy i zaprosiła ją na zlot. Chodzi mi o to, żeby nie ograniczać się do jednorocznych spotkań, bo wciągu roku wydaje mi się że tym drużyną ciężko brać udział w życiu wspólnoty, bo gra internetowa grą a można by jakoś więcej.

Trochę to chaotyczne, wiem, ale taką mam wizję :p
Ostatnio zmieniony 31 sty 2010, 11:24 przez ola0103, łącznie zmieniany 1 raz.

księżniczka
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: księżniczka » 31 sty 2010, 20:04

a mi jeszcze przyszło do główki, że to można w program śródroczny wkleić. W sensie, żeby drużyny jako jedną z propozycji miały nawiązać kontakt. Sprawa jest prosta i nie wymaga jakiegoś ogromnego zaangażowania, wystarczy choćby wziąć udział w JotaJoti, albo wysłać na ten chat harcerzy pojedynczych i kein Problem. Oczywiście niektórzy by się pewnie burzyli, więc może jako zadanie dodatkowe, jakoś fajnie premiowane, żeby jednak postawić na tą współpracę w jakimś punkcie programu. Nie wiem czy dość jasno się wyraziłam, w razie czego przedstawię to na spotkaniu w Warszawie :) (sesja jednak służy bo pomysły przychodzą do głowy) ;)
pwd Anna Lewczuk

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wspólnota Drużyn Grunwaldzkich”