Zloty Grunwaldzkie - co zrobić, aby były lepsze?

ODPOWIEDZ
makaron505
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: makaron505 » 17 lip 2008, 21:30

MYCHAS pisze:Ponadto zapraszam Dh. Gałąza pod Grób Nieznanego Żołnierza i tam niech też rozpali ognisko, świat się zmienia i nie widzę nic złego w tym ogniu pamięci nazwanym nieszczęśliwie Watrą.
Pozwolę sobie jeszcze raz sie wtrącić. Nie złośliwie ale uważam że się mylisz. Watra to Watra!!! Przez blisko 100 lat łączyła harcerzy w Polsce i na świecie i pewnie przeważnie było to ognisko. Nie wiem czy tak nieszczęśliwie nazwane bo mi się podoba. A skoro świat się zmienia to może zacznijmy dawać Przyrzeczenia Harcerskie, składać Zobowiązania Instruktorskie oraz nadawać Naramienniki Wędrownicze przy zapalniczce?? Albo może przy żarówce. Dzięki Edisonowi będziemy mogli być prawdziwymi "nowoczesnymi rycerzami"... To dopiero by była burżuazja. Pozostawiam każdemu do przemyśleń moje słowa. Ja tam wolę zostać przy tradycyjnym wizerunku Watry w pracy ze swoimi wędrownikami. A tego czegoś co było na Grunwaldzie to nawet watrą przez małe "w" bym nie nazwał.

Ale jak kiedyś nauczył mnie pewien Instruktor przez duże "I"
"To jest tylko moje zdanie i nikt nie musi się z nim zgadzać..."

Kasztelanka
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Kasztelanka » 17 lip 2008, 22:36

Yanek pisze:Co do tegorocznego zlotu... Poza "GRUNWALDZKIMI SMIECIAMI" które sprzątała tylko Wlkp. to ten zlot całkiem całkiem. No fakt, watra była tragiczna...
I tutaj się Druhu z Druhem nie zgodzę - sama osobiście sprzątałam Pola Grunwaldzkie z harcerzami z Mazowsza - może Druh był tak zaabsorbowany sprzątaniem, że nie widział nikogo wokół:)
Co do podziękowań - nie przesadzajmy z nimi, nie jestem komendantką Gniazda po to, żeby ktoś mi dziękował oficjalnie. Dużo ważniejsze dla mnei jest to, że moge dogadać się z harcerzami z Gniazda, to że jest i m tutaj fajnie i że chcą tu wracać. To jest najlepsze i najfajniejsze podziękowanie.
Program Zlotu w tym roku był naprawdę przemysłany i uważam, że każdy mógł w nim znaleźć coś dla siebie.
Jak już niejednokrotnie pisałam - najprościej jest krytykować, trochę ciężej coś zrobić.
To dobrze dh Adamie, że Druh czuł się dobrze wśród nas a szczególnie na Mazowszu:) Zapraszam w przyszłym roku - Mazowsze zawsze chętnie przyjmuje gości:)

MYCHAS
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: MYCHAS » 17 lip 2008, 23:21

może ktoś zajrzy co to jest watra - bo jak napisano w rozkazie to już dorobiono własną interpretacje i uznano za dogmat
Watra to ognisko - przy którym nie muszę mówić harcerzom co się robi
a kto widział na Zlocie "przy watrze"siedzących harcerzy i rozprawiających o czymś, śpiewających, wspominających, sory bo ja nie.
To jest ogień pamięci tak jak przy Grobie Nieznanego Żołnierza i tu liczy się pamięć i symbol tak jak znicz - chyba że niektórzy pala na grobach zmarłych instruktorów ognisko no to życzę powodzenia.

Więc zapamiętajmy to jest ogień pamięci nazwany umownie (błędnie) watrą
Tymczasem długi trzeba spłacać, depozyty przekazać innym. Może nikt im tego nie powiedział?”
S t e f a n M i r o w s k i „ S p ł a c i ć d ł u g ”
www.orneta.zhp.pl

hm. Michał Ludkiewicz
Chorągiew Warmińsko - Mazurska

molesta
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: molesta » 18 lip 2008, 15:20

MYCHAS pisze:Więc zapamiętajmy to jest ogień pamięci nazwany umownie (błędnie) watrą
No to Lutek się rozpędziłeś, to proponuje według twojego rozumowania wszędzie ogniska zastąpić lampionami, bo to jest umownie przecież.
Albo zrób na obozie zamiast prawdziwej watry, trzy lampiony.
Zresztą zastanów się ile jest tzw.umownych tradycji które się wytworzyły przez te lata istnienia harcerstwa. A pozatym czy wszystko potrzebujesz mieć na papierze, czy obrzędowość, tradycje ma wyznaczać regulamin, czy do wszsytkiego ma być instrukcja.

Watra to watra, ognisko, prawdziwe rozpalone z drewna a nie lampiony olejowe. Powtórze te 3 lampiony to żenada według mnie.

Wiele osób które mnie zna wie że jestem za inowacjami w ZHP, żeby iść z duchem czasu, ale są rzeczy które mimo że nie są spisane na papierze są bardzo ważne i nie powinno się ich zmieniać.
Ostatnio zmieniony 18 lip 2008, 15:21 przez molesta, łącznie zmieniany 1 raz.
Łukasz Prochwicz l.prochwicz@gmail.com
Tel- 602 632 216
http://www.watra.vel.pl

Zawsze jestem raczej sam.
Tadeusz Zawadzki"ZOŚKA"

misiu25
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: misiu25 » 18 lip 2008, 17:23

to był mój trzeci grunwald. drugi jako drużynowego.

W kilku rozmowach na Zlocie przewijała się opinia, że na zlot jeździmy dla atmosfery, ludzi i klimatu Grunwaldu, a mniej (niestety) dla programu. Choc tegoroczny program podobał mi się najbardziej to faktycznie mamy nad czym pracować. Mówię mamy, bo to przecież my wszyscy tworzymy program zlotu a nie tylko "góra". I póki nie zmieni się podejście tych którzy do Zlotów podchodzą już schematycznie to ciężko będzie zmienić tą część zlotu jaką jest program.

Watra. Dla zapalonego wędrownika - a za takiego się uważam - to było niedopomyślenia. Cała idea palenia Watry skrywa się w trzaskającym z drewna ogniu, a nie w 3 pochodniach. I co? Warta przy Watrze to było dolewanie do pochodni a nie służba przy ogniu...
pwd. Michał Romanowicz HO

WWW09 czyli Watra Wędrownicza w Wielkopolsce 2009 > zapraszam > www.watra.zhp.pl

MYCHAS
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: MYCHAS » 18 lip 2008, 19:22

Ale wy nie rozumiecie !?
Co miał symbolizować ogień rozpalany 9 na Zlocie?
Mial być ogniem pamięci!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Co to jest watra?
!!
Wędrownicy to nie jest ogień pamięci.
A że ktoś nazwał to na zlocie watra to błąd I błąd Leży tu w nazwie.
Po za tym Łukaszu widziałeś kogoś przy tej zlotowej "watrze", od iluś lat NP. :ludzi siedzących, bo ja nie widziałem, widziałem wartowników OGNIA PAMIęCI
Ostatnio zmieniony 18 lip 2008, 19:33 przez MYCHAS, łącznie zmieniany 1 raz.
Tymczasem długi trzeba spłacać, depozyty przekazać innym. Może nikt im tego nie powiedział?”
www.orneta.zhp.pl

hm. Michał Ludkiewicz

molesta
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: molesta » 18 lip 2008, 22:30

OJ lutek czy ty wogóle wiesz co symbolizuje watra w metodyce wędrowniczej?? Po twojej powyższej wypowiedzi śmiem twierdzić żę chyba nie.
A czy watra symbolizuje tylko pamięć, wydawało mi się że w ZHP jest kult ognia, że dzieją się przy nim różne rzeczy, że nie jest tylko zapalany ku pamięci tych którzy odeszli.

Jeżeli to nie była watra to co?? Czyżby ogniska obozowe które palą się przez cały okres ich trwania miały inna nazwę??? Więc wydaje mi się że to nie jest mylna nazwa. Zresztą jeżeli nie była to watra to co??? Trzy lampiony które rozpalił ktoś dla kaprysu i żeby harcerze mieli sobie przy czym postać??

A to że sięprzy niej nie siedzi nie śpiewa to niestety ponownie odsyłam do organizatorów. Samo to że nie można robić ognisk bo jest cisza nocna to eliminuje. Druga sprawa dziwne wymysły niektórych ludzi, w środowisku z którego się wywodzę watra zawsze była miejscem śpiewów i spotkań.
Na którymś z poprzednich zlotów już tak mgliście pamiętam sytuacje gdy grupa harcerzy chciała tak spędzić wieczór, została dosłownie przepędzona. Bo komuś to przeszkadzało i uważał to za coś zdrożnego i niewłaściwego. Niestety taką atmosfere wytworzono i ona się utrzymała.
Tel- 602 632 216

Tadeusz Zawadzki"ZOŚKA"

MYCHAS
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: MYCHAS » 18 lip 2008, 23:28

Co do ognisk i ciszy to nikt w tym roku nie ustalił ze mną, a byłem odpowiedzialny za ciszę jako szef ZSP, żeby zrobić ognisko po za gniazdem, a ponadto jak widziałem jak na ognisko przy Warm - Maz rozpalonym przez kadrę Szarpi przyszły 4 osoby to widać brak chęci uczestników chyba, że wszystkim trzeba wysłać zaproszenie.
A patrząc na środkowa to świetnie bawili się przy gniazdowym ognisku przez większość dni, a niektórzy wychodzili na różne kominki np. do kaplicy w nocy i nie tylko na przyrzeczenia i zobowiązania ale tez na drużynowe pogadanki i nikt im problemu nie robił więc od organizatorów odsyłam do komend Gniazd.

Co do pochodni odsyłam do rozkazu i przesłania bo widać nie byłeś i nie słyszałeś celu, nie było tam
www.orneta.zhp.pl

hm. Michał Ludkiewicz

Yanek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Yanek » 18 lip 2008, 23:37

Kasztelanka pisze:
Yanek pisze:Co do tegorocznego zlotu... Poza "GRUNWALDZKIMI SMIECIAMI" które sprzątała tylko Wlkp. to ten zlot całkiem całkiem. No fakt, watra była tragiczna...
I tutaj się Druhu z Druhem nie zgodzę - sama osobiście sprzątałam Pola Grunwaldzkie z harcerzami z Mazowsza - może Druh był tak zaabsorbowany sprzątaniem, że nie widział nikogo wokół:)
Co do podziękowań - nie przesadzajmy z nimi, nie jestem komendantką Gniazda po to, żeby ktoś mi dziękował oficjalnie. Dużo ważniejsze dla mnei jest to, że moge dogadać się z harcerzami z Gniazda, to że jest i m tutaj fajnie i że chcą tu wracać. To jest najlepsze i najfajniejsze podziękowanie.
Program Zlotu w tym roku był naprawdę przemysłany i uważam, że każdy mógł w nim znaleźć coś dla siebie.
Jak już niejednokrotnie pisałam - najprościej jest krytykować, trochę ciężej coś zrobić.
To dobrze dh Adamie, że Druh czuł się dobrze wśród nas a szczególnie na Mazowszu:) Zapraszam w przyszłym roku - Mazowsze zawsze chętnie przyjmuje gości:)
Bardzo możliwe:D moją uwagę zajęło rzucanie się na puste butelki i zjeżdżanie na trawie:D
Ktoś musiał rozruszać towarzystwo :D Brawurowym skokiem na butelki spowodowałem tzw.RotFL czyli całe gniazdo na kolanach ze śmiechu :D Nie mniej mówię teraz o sprzątaniu pobojowiska, bo w trakcie trwania zlotu całym zastępem zbieraliśmy śmieci :D
Ostatnio zmieniony 18 lip 2008, 23:39 przez Yanek, łącznie zmieniany 1 raz.
43 Drużyna Starszoharcerska "Matecznik" Im. Klimka Bachledy
VI Szczep im. Zdobywców Wału Pomorskiego
Hufiec Piła

---------------------
Samotny pasażer, samotna pasażerka...

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 19 lip 2008, 09:13

Włos się jeży na głowie !
Watra to WATRA !!!
To góralskie OGNISKO !!!
Od Górali wzięliśmy tą nazwę z gorczańskich i tatrzańskich hal gdzieś w latach 30-tych ub. wieku.
Robienie z harcerskiej Watry "znicza, czy też...ognia pamięci" to jakieś totalne i pirramidalne nieporozumienie.
Jak czytam jakieś opowieści o "przeganianiu " harcerzy z ogniska, kominka itp bo cisza i "komuś to przeszkadza" to po prostu chce mi się wyć ! TO JEST JAKAŚ BZDURA z harcerstwem NIC NIE MAJĄCA WSPÓLNEGO ! A tłumaczenie tego jest jeszcze większą bzdurą !
Dla złągodzenia nastroju :

Jasno płonie watra, w lesie
Echo piosenkę niesie w dal
I rozlega się dokoła
Pieśń cudownych gorczańskich hal.

Wieczór do snu nas kołysze,
Kamienicy dzikiej szum,
Szelest wiatru i trzask ognia,
To gorczański śpiewa bór.

W tekst melodii tej zasypia
Tajemnicy pełen las
A na wierchach gdzieś roztacza
Krągły księżyc srebrzysty blask.

Przy ognisku wiara siedzi
I gotuje barszczyk swój,
A kto barszczyk ten spróbuje
Ten prawdziwy gorczański zbój.
/autor hm Andrzej Mróz/

molesta
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: molesta » 19 lip 2008, 10:55

StaryWilku zgadzam się z tobą w 100%, ale niestety takie są realia i patrząc na to co się dzieje, strach pomyśleć jak będzie wyglądał Zlot Jubileuszowy.
Tel- 602 632 216

Tadeusz Zawadzki"ZOŚKA"

Svensson
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Svensson » 19 lip 2008, 14:35

molesta pisze:patrząc na to co się dzieje, strach pomyśleć jak będzie wyglądał Zlot Jubileuszowy.
Zgadzam się. Jeśli inni instruktorzy Wspólnoty też będą przyjeżdżać na Zlot na kilka godzin, a potem całymi dniami wyżywać się na forum, zamiast w działaniu, to na pewno wypadnie fatalnie.
"Nieważne, skąd przychodzisz. Ważne, co chcesz wspólnie z nami zrobić".

http://www.grunwald.zhp.pl

Mysiek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Mysiek » 19 lip 2008, 19:10

Spójrzmy co na ten temat ma do powiedzenia Wikipedia:

[quote=""""]Watra (rum.) to duże ognisko. Nazwa spotykana szczególnie w Karpatach ale także poza ich obszarem. Rozpalenie watry ma na celu przywołanie pamięci o ludziach, którzy odeszli, wspominanie dawnych czasów, obudzenie poczucia wspólnoty, przywołanie tradycji, zwołanie sąsiadów, a czasami po prostu wywołanie specyficznego nastroju. Częstym zwyczajem przy watrze był śpiew, opowieści i milczenie.

Dawniej termin ten dotyczył ognisk rozpalanych w bacówkach lub szałasach.[/quote]
Czyli ogień pamięci łapie się w definicję watry...
"Nie kłaniać się nikomu i nigdy bez potrzeby" - J.Piłsudski

www.82odh.fora.pl

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 19 lip 2008, 20:01

Mysiek, jako harcerz z krwi i kości / a za takiego Cię mam/ wiesz doskonale bez sięgania do Wikipedii / :)/ co to jest Ognisko Harcerskie zwane Watrą. Wiesz co to jest Krąg Ognia, zasady układania Stosu, jaka jest rola Strażników, Prowadzącego, Buławy Głosu itp. Wiesz z pewnością CO JEST tego Ogniska profanacją. Z pewnością brak programu, gawęd, krórych treścią może być PAMIęć , piosenek, skeczy itp. W końcu brak Harcerzy w Kręgu. Zresztą kanon ten jest opisany w Obrzędowym Piecu. Jeśli ktoś jakieś "wieczne pochodnie" podlewa palnym płynem, wtyka to w ziemię z kanistrem obok na dolewki to.....pisać i czytać "hadko " Eeeech !

Kasztelanka
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Kasztelanka » 19 lip 2008, 22:00

Hmmm to może ja spróbuję wytłumaczyć Druhom, którzy na Zlocie nie bywali i dh Łukaszowi, który jak pisze był na Zlocie - ogień zapalany na Zlocie corocznie przy masztach flagowych jest u nas tzw. Ogniem pamięci zapalnym podczas Apelu Pamięci ku uczczeniu tych instruktorów, którzy byli we Wspólnocie lub byli przyjaciółmi Wspólnoty i odeszli "na wieczną wartę" Jakoś nie wyobrażam sobie aby przy tym ogniu - bez względu na to czy jest to płomień ogniska czy trzy palące się lampiony usiąść i śpiewac albo bawić się. Jest to ogien świadczący o tym, że pamiętamy o Tych których już nie ma pośród nas. I na tym proponowałabym zakończyć tę bezsensowną dyskusję, a dh Łukasza zapraszam do przygotowania przyszłorocznego Zlotu. Na pewno będzie wspaniały skoro Druh ma tyle energii na krytykowanie to z pewnością będzie miał jej równie dużo na przygotowanie Zlotu. A może się myle??? Dh Rafale - to prawda ogień pamięci może być rozpalany jako watra lae gdzie jest powiedziany że musi to być takak akurat forma????
Dh Yanku - rozumiem że świetnie się bawiłeś, bo harcerze z mojego Gniazda też w pewnym momencie stwierdzili zajęci ściganiem się kto więcej zbierze "dlaczego tylko my sprzątamy" dopóki nie pokazałam im harcerzy z innych Gniazd bawiacych się równie dobrze jak my:)

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wspólnota Drużyn Grunwaldzkich”