Grunwaldzka Gra Internetowa - wybór rodów

Svensson
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Svensson » 05 wrz 2008, 20:11

Na poprzedniej stronie tego wątku jest taki post, zatytułowany "Informacja dla drużyn z Warmii i Mazur" - to całkiem dla formalności.

A tak najlepiej byłoby zapytać druha Romualda Odoja z Muzeum Bitwy. Wprawdzie na okres zimowy przenosi się zawsze do Olsztyna, ale we wrześniu chyba jeszcze urzęduje w Stębarku. Druh Odoj wszystko wie. A gdyby nie wiedział, można się próbować przez niego albo przez Komendę Chorągwi skontaktować z druhem Henrykiem Leśniowskim. On też wszystko wie :)
Ostatnio zmieniony 05 wrz 2008, 20:14 przez Svensson, łącznie zmieniany 1 raz.
"Nieważne, skąd przychodzisz. Ważne, co chcesz wspólnie z nami zrobić".

http://www.grunwald.zhp.pl

Kędziorek
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Kędziorek » 07 wrz 2008, 12:43

Czuwaj!

Mam mały problem ze znalezieniem rodu gniazdowego z okolic Piły (woj. wielkopolskie) Może mała pomoc, podpowiedź? Bylibyśmy wdzięczni.
"Idziesz ulicą, Uśmiechasz się, Skonstruowałeś bombę, Skondensowaną śmierć, Znasz datę i godzinę, Gdy świat się zacznie bać, Policja wszystkich krajów Rysopis twój chce znać..."

Svensson
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Svensson » 07 wrz 2008, 14:59

Żeby jakoś pomóc, musiałbym mieć dostęp do opracowań historii Waszej ziemi (a powstają zazwyczaj lokalnie) albo dobrze znać nazwy miejscowości z okolic Piły (a kojarzę tylko Kaczory ;)) - pod tymi względami macie dużo łatwiej :) Tradycyjnie polecam kontakt z miejscowymi muzealnikami - czyli pewnie najlepiej z Muzeum Staszica.

Gdybym miał coś sugerować, wskazałbym pewnie na ród Zarembów (Zarębów), do którego należał Marcin ze Sławska, wystawca jednej z chorągwi w bitwie pod Grunwaldem i prawdopodobny założyciel Piły (on doprowadził do lokacji miasta). [Cały problem w tym, że Sławsk leży koło Konina, czyli w Ziemi Kaliskiej, a Piła chyba jeszcze w Ziemi Poznańskiej (granica w tym miejscu przebiegała wzdłuż Gwdy)].

Bardziej apetyczną propozycją wydaje się ceniony do dziś ród Wedlów (von Wedel) z Mirosławca k/Wałcza, którego rozległe posiadłości zaczynały się trochę na zachód od Piły.
Ostatnio zmieniony 07 wrz 2008, 15:23 przez Svensson, łącznie zmieniany 1 raz.

77RD
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: 77RD » 10 wrz 2008, 22:10

77 RDH ma pewien kłopot ;] Ród Rudzkich z Rudy, nie posiadał swojego herbu gdyż była to rodzina rycerska podpożądkowana miastu Bytom.Historyk z muzeum stwierdził że prawdopodobnie możemy wykożystać herb Bytowia, badz piastów bytomskich, sama forma herbu jest podobna do dzisiejszego herbu Bytomskiego gdyż od średniowiecza się o wiele nie zmienił. Chcieliśmy się dowiedzieć czy tak można, Ród Rudzkich herbu Bytomskiego
Ostatnio zmieniony 10 wrz 2008, 22:19 przez 77RD, łącznie zmieniany 1 raz.

Svensson
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Svensson » 10 wrz 2008, 23:05

Hm, rodzina rycerska bez herbu i podporządkowana miastu - to słabe punkty tej wersji... Zdarzało się, że właściciele udzielali swojego herbu miastu, ale w drugą stronę nie możemy kombinować ;) Myślę, że trzeba dotrzeć do rzetelnych źródeł albo wybrać inny ród. Mając tak mało informacji (i tak niejasnych) trudno byłoby zresztą przygotować dobrą prezentację rodu na rozpoczęcie gry. Myślę, że np. przekaz o Bytomskich herbu Lew jest dużo bardziej spójny.

miro
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: miro » 11 wrz 2008, 11:12

Czuwaj!

Jako że jesteśmy drużyną pierwszoroczną nie wiem czy już możemy składać rezerwację na ród. Nasze podanie o przystąpienie do wspołzawodnictwa będzie złożone jak tylko otrzymamy rezerwację na ród :)

Jako że jesteśmy poza granicami kraju pozwoliliśmy sobie na wybór rodu z terenu Księstwa Mazowieckiego (każde z nas - z drużyny - pochodzi z innego terenu w Polsce).

Bardzo prosimy o zarezerwowanie dla nas - Wielopoziomowej Drużyny Harcerzkiej "Impeesa" z 87 Polskiego Szczepu w Dublinie - rodu:

- Ciołkowie h. Ciołek (Ostrołęka, Garwolin, Powsin, Narty, Kabaty)

Pozdrawiamy serdecznie!
Ostatnio zmieniony 11 wrz 2008, 12:19 przez miro, łącznie zmieniany 1 raz.

PawełM
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: PawełM » 11 wrz 2008, 14:07

Dla 15 Gromady Zuchowej "Uśmiechnięte Chmurki" w Wielichowie proszę o zarezerwowanie Nałęczów herbu Nałęcz, właścicieli pobliskiego Grodziska Wlkp.

Svensson
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Svensson » 11 wrz 2008, 15:31

fnx2005 pisze:Jako że jesteśmy drużyną pierwszoroczną nie wiem czy już możemy składać rezerwację na ród.
Już można :)
fnx2005 pisze:Bardzo prosimy o zarezerwowanie dla nas - Wielopoziomowej Drużyny Harcerzkiej "Impeesa" z 87 Polskiego Szczepu w Dublinie - rodu:
- Ciołkowie h. Ciołek (Ostrołęka, Garwolin, Powsin, Narty, Kabaty)
Herb Ciołek zarezerwowany dla Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej "Impeesa"
z Dublina. Wybór konkretnego gniazda rodowego Ciołków (było ich kilka na Mazowszu i w Ziemi Sandomierskiej) proponuję pozostawić do czasu, gdy skontaktuje się z Wami któraś z drużyn zainteresowanych tym herbem - moglibyście wtedy stworzyć wspólny ród herbowy.

Pozdrawiam naszych za wodą :D
Ostatnio zmieniony 11 wrz 2008, 15:32 przez Svensson, łącznie zmieniany 1 raz.

77RD
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: 77RD » 11 wrz 2008, 20:27

historyk, przygotował nam informacje o rodzie rudzkich, ja dokładnie nie zrozumiałem jak wygląda to, lecz chodzi oto, ze ród ten używał tego herbu, w tamtych czasach posiadali oni nasze ziemie, mając zamekw w dzisiejszej dzielnicy naszego miasta, wtedy wsi ruda, a jezeli chodzi o ród bytomskich to w muzeum nam ich odradzano gdyż nie mieli nic wspólnego z tymi terenami. Prosimy o przypisanie Rodu Rudzkich herbu Bytomskiego, Otrzymaliśmy nawed informacje o jeszcze jednym rodzie, spod tego herbu, lecz umówiliśmy się z zaprzyjażniona drużyna że chce go przejać.

Svensson
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Svensson » 11 wrz 2008, 21:28

Herbarze milczą o herbie Bytomskim i najprawdopodobniej nie było takiego herbu rycerskiego (czym innym jest herb miasta, jeszcze czymś innym herb piastowskich książąt bytomskich). Nie zdarzało się, żeby rodzina rycerska przybierała herb swojego miasta. Nie możemy tworzyć takiej fikcji.

Czy historyk powołał się na jakieś konkretne źródło?

Może są to Rudzcy herbu Pilawa, którzy mieli swoją posiadłość w Dobieszowicach k/Bobrownik? Albo Rudzcy herbu Leliwa z Zagórza i Będzina? To trzeba ustalić.

Svensson
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Svensson » 13 wrz 2008, 15:02

asia16 pisze:Mam taki problem jesteśmy środowiskiem z Wrocławia i nie mam pojęcia gdzie mogę znaleźć jakiś ród dla mojej drużyny tym bardziej, że Wrocław w czasach Grunwaldu nie należał do Polski. Czy może ktoś ma jakiś pomysł gdzie mogę coś znaleźć?
Podaję jako "pierwszy trop" do poszukiwań kilka polskich rodów rycerskich na Śląsku:

- Pogorzele z Michałowa herbu Grzymała,
- Wierzbnowie herbu Lis z Wierzbnej pod Świdnicą,
- Strzegomiowie herbu Kościesza ze Strzegomia,
- Oksze herbu Oksza z Byczenia,
- Drzemlikowie herbu Zaremba ze Strzelina,
- Duninowie herbu Łabędź ze Stwolna k/Oleśnicy,
- Stoszowice ze Stoszowic,
- Samborowice herbu Oksza ze Strzelc,
- Pakosze herbu Rogala z Twardogóry,
- Męczyce herbu Wieniawa,
- Wezenborgowie herbu Tur z Lubrzy i Świebodzina,
- Rymbabowie z Siemidrożyc k/Środy Śląskiej,
- Jeleńczycy z Prochowic,

(przy czym nazwy herbów i przynależność do ogólnopolskich rodów heraldycznych to często kwestia niepewna lub umowna).

Kędziorek
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Kędziorek » 14 wrz 2008, 16:25

Czuwaj!

Mam jeszcze jedno pytanko. Jako, że z Piły odznakę grunwaldzką zdobywac będzie parę drużyn i do tego jeszcze osobno zdobywa odznakę nasz cały szczep, to moje pytanie brzmi następująco: Czy szczep przystępuje do GGI osobno?
"Idziesz ulicą, Uśmiechasz się, Skonstruowałeś bombę, Skondensowaną śmierć, Znasz datę i godzinę, Gdy świat się zacznie bać, Policja wszystkich krajów Rysopis twój chce znać..."

Svensson
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Svensson » 15 wrz 2008, 11:49

Kędziorek pisze:Czy szczep przystępuje do GGI osobno?
Może, ale nie musi. Jeśli szczep jest gotów wykonywać misje królewskie (czyli zadania "w realu")

- a zadania te nie będą się w całości pokrywały z zadaniami realizowanymi przez drużyny ze szczepu -

to może uczestniczyć w GGI - dla własnej przyjemności. Natomiast Tytuł i Odznakę otrzymuje na zasadach ogólnych - jeśli wszystkie jednostki w szczepie zdobędą Tytuł, bez względu na to, czy szczep jako osobny podmiot brał udział w GGI, czy nie.
Ostatnio zmieniony 15 wrz 2008, 11:51 przez Svensson, łącznie zmieniany 1 raz.

Coenus
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Coenus » 15 wrz 2008, 13:36

Ogończyki h. Ogon dla Lipskej DHS , Hufiec Lipsko (mazowieckie, blisko Radomia) :)

Svensson
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Svensson » 16 wrz 2008, 16:20

Ród Ogończyków zarezerwowany dla Lipskiej DHS. Pamiętajcie o październikowym terminie przysyłania meldunków o przystąpieniu do współzawodnictwa.

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wspólnota Drużyn Grunwaldzkich”