O forum

dorota.j.o

Post autor: dorota.j.o » 11 mar 2005, 22:01

W końcu znalazłam czas i weszłam na forum "Wspólnoty" a tu co? Same nudy. Przecież drużyn, które zdobywają Odznakę w roku bieżącym jest 152. Gdzie są nasi nowocześni drużynowi? A może wątek grunwaldzki należy tylko do archaicznych drużynowych, którzy nie wiedzą nic o internecie????

azymut
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: azymut » 13 mar 2005, 00:02

Coś mi się wydaje, że niestety masz rację... :(
hm. Rafał M. Socha HR
Wiceprzewodniczący ZHP - http://www.rn.zhp.pl
Prezes Harcerskiego Klubu Turystycznego "Azymut" w Swarzędzu - http://www.azymut.org.pl

słonko
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: słonko » 13 mar 2005, 09:26

Kiedyś jeszcze był okres, że coś się działo... lecz przez miesiąc jakiś... pustki. Może dopiero po zlocie się coś ruszy bardziej...
Zimowa Akcja Szkoleniowa KOSMOS 2013 - www.kursykosmos.pl

dorota.j.o

Post autor: dorota.j.o » 13 mar 2005, 18:12

Witam, witam. Cieszę się, że chociaż druh Rafał czuwa nad naszym forum. Musimy rozruszać tych "Naszych" drużynowych. Co Ty na to?

MYCHAS
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: MYCHAS » 15 mar 2005, 20:28

dorota.j.o napisał:
Musimy rozruszać tych "Naszych" drużynowych. Co Ty na to?
Myślę, że drużynowi Wspólnoty już tak są rozruszani że nie za bardzo mają czas ...
I nie są zbytnio grupą docelową do rozruszania, chyba że zaczniemy pokazywać pozytywne przykłady ich pracy wtedy i oni i ich harcerze będą chętnie nasz odwiedzali

Pozdrawiam
;)
Tymczasem długi trzeba spłacać, depozyty przekazać innym. Może nikt im tego nie powiedział?”
S t e f a n M i r o w s k i „ S p ł a c i ć d ł u g ”
www.orneta.zhp.pl

hm. Michał Ludkiewicz
Chorągiew Warmińsko - Mazurska

Tissaia
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Tissaia » 17 mar 2005, 08:22

Zgadzam sie z wami, coś tu trochę pustawo

słonko
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: słonko » 17 mar 2005, 14:54

Pamiętać trzeba, że... nie wszyscy chyba muszą mieć dostep do internetu, i wogóle też nie ma takiego nakazu, by tutaj się udzielać ;P

Myślę jednak, że to kwestia czasu by wreszcie wrócił na naszym forum ruch albo zrobiło się jeszcze bardziej tłoczno tutaj :)

mihal
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mihal » 17 mar 2005, 21:52

Druzynowi nie maja czasu siedziec przy komputerach. Bez tego maja sporo roboty ze swoimi harcerzami i w pracy zawodowej (o ile ja maja), ktora rzadko jest zwiazana z nasza organizacja. A z czegos trzeba zyc...???
A poza tym pozdrowienia dla tych wszystkich, którym jeszcze chce się chcieć... ;)
Mihal

dorota.j.o

Post autor: dorota.j.o » 22 mar 2005, 21:37

Witam wszystkich, którzy odpowiedzieli na moje"zdziwienie". Oczywiście nie wszyscy drużynowi muszą i mają komputery i nie wszyscy dostęp do internetu. W dobie ogólnego braku czasu na wszystko starajmy się jednak odsapnąć chwileczkę. Wejście od czasu do czasu przez niektórych drużynowych na forum to może być chwila relaksu. Nie rozmawiamy przecież o polityce, służbie zdrowia czy innych bardzo poważnych sprawach. Nie będziemy się kłócić. Każdy z nas musi z czegoś żyć i wywiązywać się z podjętych obowiązków. Rodzinę i dzieci (u niektórych) również należy od czasu do czasu "zaszczycić" swoją obecnością. Nie załamujcie się. Inni mają gorzej! W kwietniu narada komendy Zlotu i Rady "Wspólnoty" a za 2 i pół miesiąca zobaczymy się na Grunwaldzie. Do zobaczenia! Acha - no i wesołych Świąt dla wszystkich optymistów i wszystkich przyjaciół i znajomych z Grunwaldzkich Szlaków.:);)

słonko
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: słonko » 23 mar 2005, 07:45

Jest jeszcze jedna rzecz, oni wcale nie muszą tu wchodzić :p

Nie no, może czekają własnie aż coś zacznie się dziać i wtedy w jakims odpowiednim temacie się wypowiedzą. Jakieś ciekawe tematy można by pozakładać, tak aby każdy mógł sobie coś ciekawego dla siebie tutaj znaleźć.

oskar
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: oskar » 28 kwie 2005, 18:16

A ja myślę, że przyczyna jest inna. Konieczność zastanowienia się nad samą wspólnotą (może nie całą, bo patrzę na nią przez pryzmat swojego hufca). Bo jeśli po 30 latach działania na Zlocie Grunwaldzkim drużyn grunwaldzkich z kilkuletnim stażem grunwaldzkim nie stać na to, by chociażby ubrały się w rycerskie stroje, by stworzyły średniowieczny klimat, to kto wie, jaki jest cel jej istnienia.
Boję się, że znaczna część członków wspólnoty to ci, którzy wybierają się na zlot, bo może być sympatycznie, tanio i bez sanepidu. Niech dowodem na to będzie kłopot, jaki miała Wielkopolska Wspólnota z wyborem swojego szefa...
hm Krzysztof Oskar Maciejewski HR
Szczep Drużyn ZHP "Nieprzemakalni" Ostrów Wielkopolski
http://www.zhp.zapis.net.pl

PawełM
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: PawełM » 29 kwie 2005, 13:17

Trudno jest stworzyć średniowieczny klimat, to tego druhu nie wystarczą stroje rycerskie, i chyba nie o to chodzi aby ze wspólnoty tworzyć bractwo średniowiecznych rycerzy. Myślę - dla mnie idea drużyny grunwaldzkiej na tym polega - że należy się samemu zastanowić czym jest wspólnota dla poszczególnej drużyny, czym jest Wspólnota dla mojej drużyny. I może wtedy ze wspólnoty odjedą Ci, którym ona nie pasuje. Idea Grunwaldzka dla mnie to nie jest tylko 15 lipca 1410 rok bo wtedy może naprawdę twórzmy bractwo rycerskie, ubierajmy się w zbroje i twórzmy klimat średniowiecznej Polski. Jednak jeśli ideę grunwaldzką potraktować szerzej to można ja porównąć, spróbować porównąc do zapomnianego nurtu pracy u podstaw, z której to np. Wielkopolska kiedyś słynęła (zresztą nie tylko wielkopolska). Jeśli my tworzymy Wspólnotę to chyba my powinniśmy zacząć ja zmieniać jeśli coś się nam w niej nie podoba.

oskar
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: oskar » 29 kwie 2005, 19:59

Bardzo mądre słowa. Naprawdę. Polecam wszystkim przeczytanie ze dwa razy tego, co napisał Paweł.

A teraz jeszcze kilka moich spostrzerzeń. Oczywiście, że to nie ma polegać WYŁĄCZNIE na przebieraniu się. Ale nie patrzmy na to z punktu widzenia instruktorów czy wędrowników. Zejdźmy odrobinę niżej. Ja widziałem zapał harcerzy w drużynach mojego szczepu, gdy na pierwszych zbiórkach padło słowo Grunwald. Przez cały rok pracując ze Znakiem Zawiszy ( a nie ze strojami rycerskim 8) ) budowaliśmy atmosferę tego, co sami - jako kadra - spodziewaliśmy się ujrzeć na polach bitwy. Tego - niestety - nie znaleźliśmy. I naprawdę tęskne spojrzenia dzieci rzucane w stronę rycerskiego miasteczka bractw rycerskich dawały dużo do myślenia. Bo czym miał różnić się ten zlot od innych harcerskich zlotów, jak nie rycerskim klimatem? Wszak biegi patrolowe, zawody na orientację, ... są częścią wszystkich dużych harcerskich spotkań.

Na pocieszenie zostały Znaki Zawiszy i możliwość wykorzystania tego instrumentu w pracy na najbliższe dwa lata.

azymut
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: azymut » 30 kwie 2005, 00:38

Oskarze Nieprzemakalny!

"Wspólnota Drużyn Grunwaldzkich" to instruktorzy i środowiska, które ją tworzą. To one określają - co w niej istotne i ważne. O celach Ruchu możesz przeczytać również w regulaminie "Wspólnoty". O mechanizmach zmian, czyli wspólnotowej demokracji również.

Przykro mi stwierdzić, ale "Wspólnota Drużyn Grunwaldzkich" nie jest ruchem rycerskim ZHP, nie jest też ruchem średniowieczny ZHP - jak ją chyba błędnie postrzegasz.

Jeżeli ludzie z całej Polski - bez żadnego przymusu - przybywają w te lipcowe dni na Zlot Grunwaldzki, chcą ze sobą pracować, tworzyć i bawić się, a co najważniejsze przyjeżdżają na niego za rok, dwa; w moim odczuciu świadczy to dobrze o "Wspólnocie". Przy okazji mam prośbę: pokaż mi tak duże przedsięwzięcie organizowane rok rocznie, w dodatku społecznie przez instruktorów z Olsztyna, Warszawy, Poznania, Rudy Śląskiej, Ostrowa Wielkopolskiego i innych miejscowości...

A "kłopot" z ponownym wyborem druhny Przedstawicielki... Tworzyłem to przedstawicielstwo i byłem jego szefem przez okres 8 lat - wiem jaka jest to odpowiedzialność. Trudno nie oddać druhnie Marii zapału, ciekawych inicjatyw i zaangażowania - a także czasu i pieniędzy, które poświęca działaniom grunwaldzkim. Być może potrzebuje większego wsparcia ze strony innych drużynowych z Wielkopolski, a nie wyłącznie malkontenctwa.

Na zakończenie dedykuję Tobie słowa druhny hm. Barbary Bogdańskiej-Pawłowskiej - Przewodniczącej "Wspólnoty", wypowiedziane w 1996 roku:
Nie pytamy "skąd przychodzisz?", tylko "czy chcesz iść razem z nami?";
Nie pytamy "jakie są twoje poglądy i opcje światopoglądowe?", lecz "co chcesz wnieść do Skarbca Zadań Grunwaldzkich?";.
Nie pytamy wreszcie "po co tu jesteś?"; ale "co możesz dać z siebie innym, jaki odcinek grunwaldzkiej służby podejmiesz?"

Czuwaj!
hm. Rafał M. Socha HR
Wiceprzewodniczący ZHP - http://www.rn.zhp.pl
Prezes Harcerskiego Klubu Turystycznego "Azymut" w Swarzędzu - http://www.azymut.org.pl

oskar
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: oskar » 30 kwie 2005, 02:29

Czesc Rafał. Próbowaliśmy na ten temat rozmawiać i na Rajdzie Wspólnoty
Wielkopolskiej i na samym Grunwaldzie i NIKT NIE CHCIAŁ NAS SŁUCHAć.
Wspólnota - moim zdaniem (oczywiście mogę się mylić) w znacznym stopniu to
kółko sympatycznych chłopaków, które raz na rok chcą się spotkać na polu
pod pomnikiem. Widziałem to na rajdzie, widziałem na Zlocie. Ale masz w
100% rację, że:

> Trudno nie oddać druhnie Marii zapału,
> ciekawych inicjatyw i zaangażowania - a także czasu i pieniędzy, które
> poświęca działaniom grunwaldzkim.

Bo to właśnie dla Marii, dla tego, jak nas traktowała, dla tego, co nam
poświęciła, staraliśmy się jak tylko potrafimy angażować we wszystkie propozycje.
Bo to była jedyna osoba, która pokazywała, że na czymś jej zależy.
Przygotowywała różne rzeczy, czasami wyśmiewane przez innych, ale przez
tych innych, którzy sami nic przygotować nie chcieli. Dlatego w ogóle się
nie zdziwiliśmy, gdy powiedziała, że ona ma dosyć i że chce zrezygnować. A
jaki był tego efekt? MARIO ZOSTAń! Bo nikt nie chciał wziąć tego
brzemienia na siebie.

Ja Rafał nie neguję wspólnoty jako takiej i nie neguję jej założeń, bo
inaczej nie byłoby Nieprzemakalnych pod Grunwaldem w roku 2004. Znak
Zawiszy kryje w sobie taką moc, że chyba niewielu drużynowych potrafi ją
z tego znaku wydobyć. Problem, widzisz, polega na tym, że dla większości
tych ludzi, których spotkałem pod Grunwaldem była to kolejna ozdóbka
munduru, która SIę NALEŻY. Zwróć uwagę, że znów napisałem "dla większości"
bo spotkaliśmy tam też wiele osób myślących podobnie do nas.

> Być może potrzebuje większego wsparcia
> ze strony innych drużynowych z Wielkopolski, a nie wyłącznie
> malkontenctwa.

Nie "być może", tylko na 100% potrzebuje. Problem w tym, ze ci drużynowi
nie są tym zainteresowani. Poważnie. Byłem. Widziałem.

Wspólnota Grunwaldzka ma przyszłość. Ja w ogóle jestem zwolennikiem
sięgania do historii. I tej polskiej narodowej, i tej harcerskiej. Ale -
moim zdaniem człowieka, który nie tkwi w tym od lat, a spojrzał na to z
boku - potrzeba zmian. Nie wiem jakich - nie zastanawiałem się nad tym -
ale potrzeba.

I tylko to chciałem powiedzieć na forum.

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Wspólnota Drużyn Grunwaldzkich”