Cena

forum Składnicy 4 Żywioły
CYREK1
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: CYREK1 » 25 sty 2008, 00:30

Skoro w poszukiwaniu rozwiązań odniesiono się w którymś z postów do praktyk OSP, pozwolę sobie w kilku zdaniach zabrać głos.
Jest taka organizacja pozarządowa w Polsce, chyba największa, nazywa się Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Posiada swoja własną, komercyjną wytwórnie umundurowanie w Brzezinach (bardzo duży zakład) http://www.zosprpwus.com.pl/index.htm

Jeśli dana jednostka chce zakupić mundury po preferencyjnych cenach, to musi chodzić w mundurach z WUS Brzeziny, bo to związkowa firma, jeśli woli wolny rynek - droga wolna, ale dopłat nie ma.
Koszula: http://www.zosprpwus.com.pl/products/koszula.jpg
kosztuje brutto 42,80 (należy uwzględnić, że na ochronę ppoż. VAT wynosi 7 %, nie wiem ile wynosi na mundur harcerski)
czy to dużo? czy mało?
Trudno ocenić.
Jakość koszul produkowanych przez WUS, z mojego doświadczenia, jest beznadziejna.
Cienki, szybko gniecący się materiał, wykonanie średniej jakości (odpadające guziki, prujące się szwy, niedoszyte elementy, itd), kołnierzyk posiada złej jakości usztywnienie i po pierwszym praniu odkształca się (usztywnienie odkleja sie od materiału) - wygląda to bardzo kiepsko (nie tak ładnie jak na zdjęciu)

Kiedy chciałem mieć taką koszulę, dostałem ją od mojej organizacji, bo jestem członkiem zarządu na poziomie powiatu - za darmo. Zapłacił za nią zarząd powiatowy ze środków własnych.
Kiedy taką koszule chce mieć strażak, to:
a) może sobie sam kupić na wolnym rynku (tysiące możliwości Allegro, koszule wojskowe, policyjne, itp. aby tylko wzór się zgadzał)
b) może dostać od swojej OSP, która zakupi koszulę na wolnym rynku, j.w.
c) może dostać koszulę, którą OSP zakupi za kwotę 22,80 zł, pozostałe 20 zł dołoży Związek, warunek jest jeden - zakupy w WUS Brzeziny.
d) może sam dołożyć 22,80 swojej OSP, która kupi koszule z dopłatą Związku w wysokości 20 zł.

Zatem, być może rozważania powinny pójść w stronę poszukiwania środków na dofinansowywanie zakupów umundurowania organizacyjnego w ZHP, dla środowisk, które tego potrzebują.
Skoro innym się udaje, to może w ZHP też jest to możliwe?
hm. Mariusz Cyrulewski
instruktor HSR

g00rek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: g00rek » 25 sty 2008, 09:29

sikor pisze:Poprzedni mundur w 4ż kupiłem 3 lata temu i rozsypał się (materiał się rozszedł) po tygodniu chodzenia
Pozdrawiam
Sikor to chyba jedyny taki udokumentowany przypadek. Ja do tej pory mam mundur z pierwszej partii nowych mundurów. I jest ok. Trzeba było zwrócić do 4ż, rękojmia na takie produkty wynosi 1 rok :]
hm. Michał "g00rek" Górecki
I love BP

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 25 sty 2008, 14:04

CYREK1 pisze:Skoro w poszukiwaniu rozwiązań odniesiono się w którymś z postów do praktyk OSP, pozwolę sobie w kilku zdaniach zabrać głos.
Dzięki za wyjaśnienia. Może to naprawdę jest kierunek?

Widzicie, dla mnie, jeśli ktoś w harcerstwie grozi karami za brak czegoś, to postępuje wbrew metodzie harcerskiej.

Trzeba tak zrobić, żeby harcerze CHCIELI, a nie musieli nosić nowy mundur. To jest znacznie trudniejsza droga, ale skuteczniejsza.

Czyli może tak:
- mundur z 4Ż kosztuje tyle ile musi, bo rzeczywistości nikt nie przeskoczy, ale jednocześnie:
- w chorągwiach powstaje obligatoryjny fundusz mundurowy rozliczany zbiorowo z jednostkami.

W efekcie mundur z 4Ż, czyli w pełni legalny harcerz płaci nie 60, a 30 złotych. I nie ma na rynku konkurencji dla tej drogi mundurowania się.
Chcesz nosić podróbki, twoja wola, ale:
- nie masz wstępu na większe imprezy (ew. na rajdach wymagany jest regulaminowy mundur, a za jego brak tną po punktach),
- musisz zapłacić większą kwotę, niż za legalny.

Za jednym zamachem załatwiamy wszystkie problemy.

Wiem, barierą jest wola chorągwi do tworzenia takiego funduszu.
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

beao
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: beao » 25 sty 2008, 14:12

Maciek o tym samym [prawie] pomyslalam.
Otoz , 65 zl za sama bluze doliczmy do tego pas, naszywki, chuste itd, nakrycie glowy wyjdzie cos kolo 90-100 zl
Do tego spodnica/spodnie i przydalyby sie jakies spodnie dla calej druzyny na zime.

Pomyslalam o czyms takim - na spacerze z psem , matko , ZHP wciaga, jak wlasnie fundusz mundurowy.
Powiedzmy , ze hufiec znajduje sponsorow, ma dotacje itd. , zalozmy , ze na fundusz pojdzie 5% wplat na ZHP w naszym miescie.
Harcerze rozmawiaja z druzynowym , ktory przekazuje dane ile pieniedzy potrzeba na umunudurowanie jednostki.
Oczywiste jest to, ze harcerze beda musieli zaplacic wiekszosc sami , ale zawsze zostane 20-50 zl w kieszeni. To jest duzo.

Moze warto o czyms takim pomyslec.
[ot taki pomysl nastolatki ;) ]

Pozdrawiam
dh. Beata Iwan bs. (ale już niedługo... ;))
przyboczna w 1RŚGZ "Przyjaciele Zielonego Lasu"

Emot
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Emot » 25 sty 2008, 14:46

A może drużyny, te które mogą, podwyższą składki, i będą dofinansowywać część munduru, a hufiec/chorągiew będzie dokładać z funduszu do tych drużyn gdzie dzieci nie stać nawet na rajd. Poza tym fajnie by było gdyby 4Ż trochę obniżyły progi zniżek bo kolejno 1000zł, 5000zł i 10000zł za rabaty 5%, 10%, 15% to kwoty trochę poza zasięgiem drużyn. Przynajmniej według mnie.
Ostatnio zmieniony 25 sty 2008, 14:46 przez Emot, łącznie zmieniany 1 raz.
Emot :]

40 pWDHy

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 25 sty 2008, 16:05

g00rek pisze:
sikor pisze:Poprzedni mundur w 4ż kupiłem 3 lata temu i rozsypał się (materiał się rozszedł) po tygodniu chodzenia
Pozdrawiam
Sikor to chyba jedyny taki udokumentowany przypadek. Ja do tej pory mam mundur z pierwszej partii nowych mundurów. I jest ok. Trzeba było zwrócić do 4ż, rękojmia na takie produkty wynosi 1 rok :]
Michał... 3 lata temu... to jaka rękojmia ? I dotyczyło to ostatniej chyba partii musztard.
Munduru nowego wzoru nie miałem nigdy. Jakoś nie było szans zaopatrzenia się w niego.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

g00rek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: g00rek » 25 sty 2008, 17:19

Ah no widzisz myślałem że chodzi o nowy. Ale skoro rozpadł się po tygodniu to zostało jeszcze 51 tygodni na wymianę :)
I love BP

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
Kontakt:

Post autor: sikor » 25 sty 2008, 17:31

A po co ? Niech sie 4 ż napasą. Szkoda mojego czasu. Kupiłem ZHR-owski i jest git.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

majcin
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: majcin » 25 sty 2008, 17:38

beao pisze:Maciek o tym samym [prawie] pomyslalam.
Otoz , 65 zl za sama bluze doliczmy do tego pas, naszywki, chuste itd, nakrycie glowy wyjdzie cos kolo 90-100 zl
Do tego spodnica/spodnie i przydalyby sie jakies spodnie dla calej druzyny na zime.

Pomyslalam o czyms takim - na spacerze z psem , matko , ZHP wciaga, jak wlasnie fundusz mundurowy.
Powiedzmy , ze hufiec znajduje sponsorow, ma dotacje itd. , zalozmy , ze na fundusz pojdzie 5% wplat na ZHP w naszym miescie.
Harcerze rozmawiaja z druzynowym , ktory przekazuje dane ile pieniedzy potrzeba na umunudurowanie jednostki.
Oczywiste jest to, ze harcerze beda musieli zaplacic wiekszosc sami , ale zawsze zostane 20-50 zl w kieszeni. To jest duzo.

Moze warto o czyms takim pomyslec.
[ot taki pomysl nastolatki ;) ]

Pozdrawiam
Jakbym uzbierał parę tysięcy złotych od sponsorów, to znalazłbym sensowniejszy sposób na ich wydanie niż rozdanie po 20 zł harcerzom, którzy nie wiadomo czy za miesiąc będą jeszcze członkami ZHP

Marcin Wojtczak

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 25 sty 2008, 20:39

I tu się mylisz, bo w praktyce sprawdziłem, że takie wsparcie finansowe wiąże z drużyną. Na zasadzie "zaciągnąłem zobowiązanie - muszę się odwdzięczyć". Oczywiście, są przypadki, w których ta zasada się nie sprawdziła, ale sprawdza się ponad połowie.

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 25 sty 2008, 20:49

W przypadku zuchów też ?
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 25 sty 2008, 20:51

W przypadku zuchów znacznie mocniej, w dodatku z harcerstwem z szerokim kontekście.

g00rek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: g00rek » 25 sty 2008, 20:57

sikor pisze:A po co ? Niech sie 4 ż napasą. Szkoda mojego czasu. Kupiłem ZHR-owski i jest git.
Ja kupiłem wczoraj koszulę w Reserved :P
I love BP

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 25 sty 2008, 21:03

g00rek pisze:
sikor pisze:A po co ? Niech sie 4 ż napasą. Szkoda mojego czasu. Kupiłem ZHR-owski i jest git.
Ja kupiłem wczoraj koszulę w Reserved :P
I nosisz ją jako mundur?

Trzymaj się tematu.
Ostatnio zmieniony 25 sty 2008, 21:05 przez Maciek P, łącznie zmieniany 1 raz.

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 25 sty 2008, 21:11

Maciek P pisze:
19kldh pisze:
Maciek P pisze:I tu się mylisz, bo w praktyce sprawdziłem, że takie wsparcie finansowe wiąże z drużyną. Na zasadzie "zaciągnąłem zobowiązanie - muszę się odwdzięczyć". Oczywiście, są przypadki, w których ta zasada się nie sprawdziła, ale sprawdza się ponad połowie.
W przypadku zuchów też ?
W przypadku zuchów znacznie mocniej, w dodatku z harcerstwem z szerokim kontekście.
No to ja przez 27 lat zuchmistrzowania miałem pecha.
Pamiętaj że tu "partnerem" nie jest harcerz tylko rodzic/dziadek zucha.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „4 Żywioły”