3 zmiana mundurów

forum Składnicy 4 Żywioły
19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 13 cze 2007, 09:24

Mnie osobiscie nie interesuje to że mundury 4Ż są lepsze od mudurów KaDeHa, bo żadnego z nich nie noszę/nie nosiłem. Moi harcerze i zuchy praktycznie też nie.
Bo nie o to chodzi.

Jest oczywiste że produkt tej czy innej firmy produkujacej mundury winien być dobrej jakości wykonania i materiału (stosownie do potrzeb i możliwości nabywcy).

I tu się chyba zgadzamy ?

Natomiast ciągle nie uzyskałem odpowiedzi "po kiego grzyba" zmieniono elementy które nie nie mają znaczenia dla jakości, natomiast po zmianie nadały mundurom obcy charakter.

Teraz rozumiesz ?
Ostatnio zmieniony 13 cze 2007, 09:29 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

g00rek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: g00rek » 13 cze 2007, 09:57

19kldh pisze:
g00rek pisze:? Czy to są jakieś OBCE wzorce, czy wzorce młodzieżowe?
Raczej obce.
Rozumiem że wzorcem dla mundurów 4Ż mógł być np. ten mundur:

http://www.scoutpedia.nl/images/thumb/f ... niform.jpg

Nie mam nic przeciwko zwłaszcza że mój jest badzo podobny.

Ma tylko jeden istotnie różniacy szczegół.

Wiesz jaki ;)
Jaki był cel tej zmiany ?
Wskaż mi jakikolwiek powszechnie stosowany polski mundur mający trójkątne kieszenie.
Czesław. Ty ciągle nie rozumiesz. dla ciebie i twojego pokolenia pewnie sa obce. Ztymże ty nie jesteś i nigdy nie miałeś być grupą odniesienia.

ŻADNYM odniesieniem nie miał być także mundur wojskowy. Bo on nie ma nic wspólnego z harcerstwem, czy to jasne?

Nie jesteśmy żadną służbą mundurową, nie jesteśmy w żaden sposób "spokrewnieni" organizacyjnie z wojskiem.

Dlatego proponuje w ogóle zakończyć dyskusje na temat mundurów wojskowych - kompletnie mnie one nie obchodzą. Jak ktoś chce nosić mundur wojskowy lub pokrewny to zapraszam do WP, do Strzelca czy innej organizacji / służby mundurowej.

Czas to wreszcie zauważyć. WSPÓŁPRACUJEMY z wojskiem, tak samo jak z leśnikami, policją, czy WOPRem. I to tyle. Finito.

W związku z tym moge ci pokazac koszule CYWILNE które mają trójkątne kieszenie bo one są dla mnie punktem odniesienia, a nie mundur wojskowy jakiejkolwiek jednostki, czy to w Polsce czy na świecie.
hm. Michał "g00rek" Górecki
I love BP

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 13 cze 2007, 10:04

Co nie zmiania faktu że nie tylko dla mojego pokolenia wprowadzone zmiany nadały obcy charakter.

O czym wiedziałeś od dawna.
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

rodzen
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: rodzen » 13 cze 2007, 10:15

g00rek pisze:W związku z tym moge ci pokazac koszule CYWILNE które mają trójkątne kieszenie bo one są dla mnie punktem odniesienia, a nie mundur wojskowy jakiejkolwiek jednostki, czy to w Polsce czy na świecie.
post z datą: 2006-10-25 09:28:04
http://www.forum.zhp.pl/viewtopic.php?pid=47602
g00rek pisze:Był w dużej mierze wzorowany na bundesie - nigdy tego nie ukrywałem. Ale chodziło o sprawy techniczne takie jak wykrój, czy karczek itp.
no to ja już się zgubiłem. nawet jeśli w kwestiach technicznych, to wynika, że odniesienie było. no chyba, że bundes to koszula cywilna?
phm. Kuba Rodzeń HR

g00rek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: g00rek » 13 cze 2007, 11:01

Czesiu, myślę że ilośc osób dostrzegająca obcy charakter munduru w trójkątnych patkach jest tak duża jak ilość osób posiadająca 3 pieprzyki na lewym uchu i dwa na prawej częsi lewej nogi.

Ja pasuję, bo dyskusja nie ma sensu. Trójkątne patki nosiła Małkowska i tyle mam do powiedzenia. Zreszta szczerze - kompletnie mnie nie obchodzi jakie patki nosiła. Nie jest to dla mnie wyznacznikiem niczego.

Całe szczęście nie trzeba trzymać się historycznego kroju patek ani innych spraw, bo eni jesteśmy organizacją muzealną. I jak kiedyś stwierdzimy że mundury mają być granatowe (choć wczesniej nie były) to też nic sie nie stanie.

Nie rozumiem jaki cel wychowawczy stoi za utrzymywaniem identycznego kroju patek przez wieki. Robi się ztego lekki Monty Python, więc robię angielskie wyjście :]

EOT.
I love BP

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 13 cze 2007, 11:05

Nie dziwię się że EOT ;)
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

dudzin
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dudzin » 14 cze 2007, 17:22

Kłobuch pisze:Ja uważam, że te nowe patki są beznadziejnie, to już nie wygląda jak polski mundur.
g00rek pisze:WSPÓŁPRACUJEMY z wojskiem, tak samo jak z leśnikami, policją, czy WOPRem.
Nie ma żadnego znaczenia czy współpracujemy z wojskiem czy nie - dla nas POLSKI mundur wojskowy jest bliższy niż OBCY, zagraniczny skautowy.
Dobrze wiedzieć, że dla niektórych w ZHP skauting jest obcy - pytanie tylko, co tacy robią w ZHP.
Powiem bez ogródek osobiście krój patek mnie interesuje tyle co zeszłoroczny śnieg, a jeżeli polski mundur wojskowy ma być mi bliższy to może harcerski mundur też powinien być plamiakiem.
phm. Tomasz Dudziński
Komendant Hufca "Biebrzańskiego" im. 9 PSK w Grajewie
www.grajewo.zhp.pl

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 14 cze 2007, 18:51

dudzin pisze:a jeżeli polski mundur wojskowy ma być mi bliższy to może harcerski mundur też powinien być plamiakiem.
a wiesz że ja już takiego "plamiaka" widziałem. Bodajże w hufcu Białystok(na pewno widziałem przy okazji jakiejś wizyty w KCh) jest/była drużyna która "musztardy" specjalnie plamiła na ciemną zieleń tak że mieli 2 kolorowego plamiaka.

Szukałem przez chwile zdjęć ale nie mogę nic znaleźć...
Pozdrawiam
orcus

.: Linux is like a wigwam - no gates, no windows and Apache inside :.

g00rek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: g00rek » 14 cze 2007, 22:55

Kłobuch pisze:Nie ma żadnego znaczenia czy współpracujemy z wojskiem czy nie - dla nas POLSKI mundur wojskowy jest bliższy niż OBCY, zagraniczny skautowy.
No to chyba kolego ci się organizacje pomyliły :]

MY jesteśmy częścią skautingu i MY jesteśmy skautami czy ci się podoba czy nie. Częścią wojska nie jesteśmy na pewno.

Jeśli idea BP jest ci obca, a bliższa od niej jest ci idea karabinu to na prawde poczytaj statut i misję i zmień organizację.
I love BP

kowlak
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kowlak » 15 cze 2007, 07:59

orcus pisze:a wiesz że ja już takiego "plamiaka" widziałem. Bodajże w hufcu Białystok(na pewno widziałem przy okazji jakiejś wizyty w KCh) jest/była drużyna która "musztardy" specjalnie plamiła na ciemną zieleń tak że mieli 2 kolorowego plamiaka.

Tak w hufcu Białystok jest/była taka drużyna. Nie pamiętam w tej chwili numeru ale w 2001 roku byli na moim obozie w Złotym Potoku. Ich bohaterem był Baczyński i tłumaczyli, że ubierają się w taką panterkę jak on miał. Czyli nawiązywali do niemieckiej "tradycji mundurowej" bo z historii powstania chyba wszyscy pamiętają skąd były panterki.
Kowlak
------------------------
http://www.zhp24.net - ciekawe teksty, ciekawi ludzie, czytaj, komentuj, pisz
http://www.kowlak.blox.pl

orite
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: orite » 15 cze 2007, 09:18

offtop
orcus pisze:ja już takiego "plamiaka" widziałem. Bodajże w hufcu Białystok(na pewno widziałem przy okazji jakiejś wizyty w KCh) jest/była drużyna która "musztardy" specjalnie plamiła na ciemną zieleń tak że mieli 2 kolorowego plamiaka.

ja znalazłam - trafiłam na nich przy okazji szukania materiałów na zbiórkę o obrzędowości (świetny przykład na obrzędowe skrzwienia). Polecam szczególnie dział "obrzędy"- historię tego fantastycznego designu. Do galerii wchodzi się przez foto na głównej. Niestety, mało zdjęć.
http://29bdhkkb.webpark.pl
Idę by dotrzeć, wręcz idę by iść - czynność jest skutkiem, przyczyną jest myśl...

kiubik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kiubik » 15 cze 2007, 13:22

Kłobuch pisze:jego charakter już od dawna trochę odbiega od skautowych - niestety niektórych coraz bardziej "luzackich".

Ja nie chcę wyglądać jak jakiś tam skaut niewiadomo skąd, ja chcę wyglądać jak POLSKI harcerz.
"niestety luzackich" - hoho, a jaki znasz/masz powód, dla którego harcerze mieliby wyglądać inaczej niż ich normalni rówieśnicy? zwłaszcza, kiedy używają munduru w mieście? ja liczę na to, że nasz mundur będzie jeszcze bardziej luzacki., ech ja skaut-wywrotowiec, ja.

"POLSKI harcerz" - do boju Polskoo-oooo! a jak według Ciebie wygląda polski harcerz? i w czym ten wygląd jest lepszy niż skautowy? nie wiem, ilu skautów widziałeś, ale jak dla mnie, to mamy jeszcze czego się od "nich" nauczyć.
a propos, pamiętasz cytat z "Chłopaki nie płaczą" - kiedy Bolec mówi do Freda?:
Bolec pisze:Nie sądzisz, że polskim chłopakom przydałoby się też trochę luzu...? Przykumaj te kocie ruchy...
no właśnie, luzu... wyluzuj, stary.
phm. Jakub Król
Polski Kontyngent na Roverway 2009
były drużynowy 144 PDH "SZANIEC" im. Alka Dawidowskiego

skAlpel.harce - szukamy tłumaczy!

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 15 cze 2007, 14:21

kiubik pisze:"POLSKI harcerz" - do boju Polskoo-oooo! a jak według Ciebie wygląda polski harcerz? i w czym ten wygląd jest lepszy niż skautowy? nie wiem, ilu skautów widziałeś, ale jak dla mnie, to mamy jeszcze czego się od "nich" nauczyć.
Kubusiu.... wyluzuj ... ;)

Gdzie on napisał że ten czy tamten wygląd jest lepszy ?

Czy gdy ktoś cokolwiek wspomni o prawie do odmienności to musi wywoływać takie ... śmieszne reakcje jak Twoja ?

Co ? Już zabroniłeś prawa do odrebności ?
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „4 Żywioły”