Czym się różnią REGULAMINOWE mundury - stary i nowy ?

forum Składnicy 4 Żywioły
Zablokowany
Isabell
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Isabell » 05 maja 2007, 13:03

Co do nowych mundurów- chwała temu co "zainstalował" płaskie guziki przy naramiennikach i mankietach. Dobrze, że nowe mundury są z deczka ciemniejsze od starych. Tylko materiał do bani- cieplej w nim niż w starych.
25 Mniska Drużyna Harcerska "OGIEń"
Hufiec Ziemi Cieszyńskiej
Chorągiew Śląska

rumianek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: rumianek » 08 sty 2008, 14:00

No to ja powiem czym się różnią... CENĄ.

Swojego czasu mocno zaangażowałam się w dyskusję na temat kroju mundurów... Miały być "trochę" droższe (ze względu na jakość)...

Teraz zakładam gromadę w wiejskiej szkole pod Łodzią i cóż... wygląda na to, że ZREZYGNUJę w mojej przyszłej drużynie z noszenia mundurów przez zuchy. Są tak koszmarnie drogie że ANI JEDNEGO dziecka nie będzie stać na to by zakupić dwie szmatki (góra i dół) za 110 zł. Nawet nie będę śmiała powiedzieć ceny na zebraniu rodzicom... Jeszcze 4-5 lat temu za całe umundurowanie (łącznie z chustą, pasem) zuchy NAJWYŻEJ płaciły 50 zł... Można było też tak pokombinować by było o wiele mniej...

Cóż... już mnie nie obchodzi jakość munduru - tak naprawdę to możecie sobie wszywać nawet złote guziki ręcznie wytłaczane i używać do ich przyszywania oryginalnych nici zakupionych w NASA - moje zuchy i tak będą nosiły tylko jednolite koszule, chusty i czapki z wydrukowanym logo gromady. Trudno...

A i jeszcze jedno... tak się cieszyłam gdy rozbrzmiała dyskusja na temat zmiany umundurowania... że każdy może się wypowiedzieć, że każdy może coś zaproponować... że w naszym Związku coś się zmienia na lepsze...

teraz żałuję że wtedy się w to zaangażowałam... nie przewidziałam sytuacji, że narzucicie warszawskie ceny całej Polsce... jest to potwornie, potwornie przykre
Hej, ha! Szumi stary bór, a my za nim wtór chylimy kornie głowy
Niech do tańca huczą nam sowy i cały leśny dwór!

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 08 sty 2008, 14:04

Ewa, niektórych w Warszawie też na nie nie stać. A z resztą twojego postu się zgadzam.
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

g00rek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: g00rek » 08 sty 2008, 14:42

JA spytam po raz milionowy: a macie jakieś inne rozwiązanie? Albo inaczej - KTO ma dołożyć do mundurów, żeby były tańsze? Nie będę po raz kolejny przytaczał kosztów produkcji.

Pewnie gdybyśmy założyli robocze kamizele byłoby taniej. Albo chińskie tshirty. Albo chodzili w samych ubraniach i chustach.

Czy macie jakieś konkretne, realne rozwiązanie? Czy tylko "blablabla" ? :]
hm. Michał "g00rek" Górecki
I love BP

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 08 sty 2008, 14:45

g00rek, w ramach twojej wizji nie mamy, co nie zmienia faktu, że mundur staje się barierą blokującą rozwój liczebny drużyn. Ty patrzysz na temat kosztowo, a nie rynkowo. Na rynku o tym, czy coś jest tanie, czy nie decyduje nie kalkulacja kosztów, a gotowość ludzi do wydania na to coś pieniędzy.

Rozwiązanie jest poza twoją koncepcją, ale o tym pisaliśmy już, więc nie będę powtarzał.

g00rek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: g00rek » 08 sty 2008, 14:50

Twoje rozumowanie jest błędne. W ten sam sposób mógłbym spytać czemu samochody nie kosztują 100 zł?

Wiesz jaki byłby popyt? Jaki rozwój motoryzacji? Czemu patrzysz na to kosztowo?
I love BP

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 08 sty 2008, 14:52

g00rek pisze:Albo chodzili w samych ubraniach i chustach.
I coraz więcej gromad zuchowych tak chodzi.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 08 sty 2008, 15:06

g00rek pisze:Twoje rozumowanie jest błędne. W ten sam sposób mógłbym spytać czemu samochody nie kosztują 100 zł?

Wiesz jaki byłby popyt? Jaki rozwój motoryzacji? Czemu patrzysz na to kosztowo?
Nie, Michał, jak często porównujesz nieporównywalne. Nie ma obowiązku posiadania samochodu. Natomiast członek ZHP ma obowiązek posiadania munduru. Jeśli tak, to w momencie podejmowania decyzji o wstąpieniu dziecka do ZHP rodzic rozważa koszty i zyski tej decyzji, jeśli dochodzi do wniosku, że nie stać go na ten luksus, rezygnuje. Wtedy drużynowy, żeby mieć nowych ludzi musi iść na kompromis, co w praktyce oznacza złamanie regulaminu.
W efekcie masz wynik odwrotny od założonego.

g00rek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: g00rek » 08 sty 2008, 15:11

To ja mam tanie rozwiązanie. Wszyscy niech noszą dowolne ubrania + chusty. To najtańsze rozwiązanie. Drużyna może sama sobie wymyślić mundur, albo go nie używać. Dobry pomysł?
I love BP

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 08 sty 2008, 15:16

Michał, powiedz, czemu masz takie sztywne, chciałoby się rzec wojskowe, podejście? Albo twoja jedynie słuszna koncepcja albo totalna dowolność. Czemu nie chcesz szukać możliwości pośrednich? Między czarnym a białym jest kilka milionów możliwości, a demokracja i wolność opiera się na zaufaniu.
Tymczasem w kwestiach mundurów przejawiasz postawy charakterystyczne dla tego, co zwalczasz. Pamiętaj, by walcząc z demonem nie stać się takim jak on.

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 08 sty 2008, 15:19

Maciek P pisze:Natomiast członek ZHP ma obowiązek posiadania munduru. Jeśli tak, to w momencie podejmowania decyzji o wstąpieniu dziecka do ZHP rodzic rozważa koszty i zyski tej decyzji, jeśli dochodzi do wniosku, że nie stać go na ten luksus, rezygnuje. Wtedy drużynowy, żeby mieć nowych ludzi musi iść na kompromis, co w praktyce oznacza złamanie regulaminu.
W efekcie masz wynik odwrotny od założonego.
Z tym jest pewien kłopot.
§ 19
1. Członkowie zwyczajni ZHP mają prawo:
3) brać udział we wszystkich formach pracy harcerskiej, w szczególności uczestniczyć w życiu jednostki organizacyjnej ZHP, do której mają przydział służbowy,
4) wypowiadać się i zgłaszać wnioski w sprawach dotyczących ZHP,
5) korzystać z urządzeń, sprzętu, placówek i świadczeń ZHP, na zasadach określonych przez Związek,
6) nosić mundur i odznaki organizacyjne ZHP.
2. Instruktorzy mają ponadto prawo do przyjmowania Obietnicy Zucha, Przyrzeczenia Harcerskiego i Zobowiązania Instruktorskiego.

§ 20
1. Członkowie zwyczajni ZHP mają obowiązek:
3) dbać o dobre imię i dobro Związku, kierować się zasadami określonymi w Prawie
i Obietnicy Zucha oraz Prawie i Przyrzeczeniu Harcerskim,
4) stosować się do postanowień Statutu ZHP oraz przestrzegać przepisów i regulaminów ZHP,
5) brać czynny udział w życiu ZHP,
6) opłacać regularnie składki członkowskie.
2. Instruktorzy mają ponadto obowiązek kierowania się zasadami określonymi w Zobowiązaniu Instruktorskim oraz szczególnej troski o powierzone im dzieci i młodzież, zwłaszcza o ich zdrowie i bezpieczeństwo.
Mają prawo a nie obowiązek.
I pojawia sie problem że w sprzeczności z tym prawem (a nie obowiazkiem) stoi fakt iż taki obowiazek praktycznie narzucają akty niższego rzędu, np. uchwała dot. stopni harcerskich.
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 08 sty 2008, 15:20

Czesiu, a wymagania stopni? Tam chyba masz wyraźnie wymaganie posiadania munduru.

P.S.
Sorki, nie doczytałem do końca twojej wypowiedzi.

P.S.2 Czyli na dobrą sprawę, według Statutu możemy nosić się dowolnie, bo mamy tylko prawo noszenia munduru, a nie obowiązek?
Dobre!
Ostatnio zmieniony 08 sty 2008, 15:21 przez Maciek P, łącznie zmieniany 1 raz.

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 08 sty 2008, 15:22

Przecież to właśnie napisałem.
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

g00rek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: g00rek » 08 sty 2008, 15:26

Maciek znowu wmawiasz mi jakieś dziwne rzeczy :) Nie usłyszałem jeszcze ani jednej sensownej propozycji trzymającej się podstawowej reguły która jest założeniem reformy mundurowej - reguły przyjętej przez dwie GKi i Radę Naczelną.

Mundur ma być jednolity w ramach organizacji w celu poprawienia naszej rozpoznawalności. Tymczasem wszystkie twoje pomysły są jak wypasione samochody bez kół. Bo nie spełniają podstawowego założenia reformy.

Gdybyśmy nie mieli spełniać tego założenia to byłoby jak było wcześniej. Każdy sobie rzepkę skrobie i szyje z tego co ma pod ręką. Każda drużyna wygląda inaczej. Powtarzam - od tego chcieliśmy odejść i tak się stało.

Wszystkie twoje argumenty rozbijam moim przykładem - czemu mamy iść wg twojej drogi, a nie wprowadzić zupełnej dowolności? W czym jest tak genialny twój "złoty" środek? Albo definiujemy jednolitość (lub wybór w ramach zamkniętej grupy rozwiązań) albo "róbta co chceta". Tylko przestańmy to nazywać uniformem. Bo nie będzie już UNI.

ZHP to nie jest niechlujny zlepek drużyn, tylko organizacja ze strategią, programem, założeniami, władzami i pewną strukturą. Natomiast niektórzy drużynowi - co ciekawiej - ci samodzielni, czyli zazwyczaj ci starsi - chcieliby najchętniej zupełnie wolną rękę. Chłopaki, po co wam nasza organizacja? :)
I love BP

g00rek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: g00rek » 08 sty 2008, 15:28

Maciek P pisze:Czesiu, a wymagania stopni? Tam chyba masz wyraźnie wymaganie posiadania munduru.

P.S.
Sorki, nie doczytałem do końca twojej wypowiedzi.

P.S.2 Czyli na dobrą sprawę, według Statutu możemy nosić się dowolnie, bo mamy tylko prawo noszenia munduru, a nie obowiązek?
Dobre!
Cieszę się, że wreszcie to zauważyłeś. Naprawdę możesz chodzić tylko w tshircie. Jak sobie Frania woli. Jednak ci którzy CHCĄ być postrzegani jako harcerze ZHP mogą chodzić w mundurach.

Natomiast pomysły Rumianka w stylu "chciałabym..." kwituję: "ja chciałbym samochód za 100 zł".
I love BP

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „4 Żywioły”