Magiczne LOGO

forum Składnicy 4 Żywioły
Alek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alek » 05 mar 2006, 20:33

Prawdę powiedziawszy to pewnie nie bardzo mam co zabierać głos bo jako wodniak zielonego munduru nie noszę ale kto wie gdzie nas służba zawiedzie

myśląc więc o przyszłości chciałbym aby ktoś wytłumaczył mi powód umieszczenia logo na mundurze

sprawa wygląda tak.

mamy w ZHP nowe mundury (do niedawna mieliśmy tylko nowy regulamin ale teraz mamy już także nowe munddury - na razie tylko na stornie naszej ukochanej i jedynej składnicy ale juz wkrótce rzesze harcerzy niewątpliwie założy nowe wdzianko regulaminowe)

na kieszonce tej po lewej stronie mamy dwie nowości (taka promocja od zespołu mundurowego opracowującego nowy regulamin)
pierwsza to polska flaga - no i nic dziwnego bo na większości różnych mundurów są flagi, no i fajnie - tylko powiem szczerze że stara (i niedoceniana opcja) oznaczenia państwa na rękawie jest mi bliższa -nie bardzo rozumiem umieszczanie tego na "klacie" (przepraszam szanowne druhenki) bo spójrzmy na to abstrakcyjnie pojadę sobie gdzieś gdzie nie znają naszej flagi a to nie trudno bo wystarsczy przekroczyć naszą granicę i juz może byc problem z rozpoznawalnością barw biało-czerwonych. Czy ktoś uzna to za barwy narodowe - NIE. a dlaczego - bo flagi nie umieszcza się gdzie nam miejsce zostało tylko najczęściej na rękawach i to symetrycznie na obu. Zatem jak to może zostać odczytane - jako baretka )dla niewtajemniczonych to taki "symbol" oznaczający przyznane odznaczenie żeby nie obwieszać się tonami metalu wiszącymi z munduru jak u ruskiego generała. Czemu - bo większość regulaminów mundurowych przyjmuje tomiejsce na baretki - wiem że zaraz ktoś powie że tak niewielu z nas ma barteki że po co w ogóle na nie rezerwować miejsce - słusznie ale inni moga o tym nie wiedzieć

Zatem że mamy flage to fajnie tylko czy jest to najlepsze miejsce...

ale to nawet nie jest problem dobrze że chociaż w ogóle jest

to co jest dla mnie bardziej niezrozumiałem to to co jest kilka centymetrów obok

LLLLLLLOOOOOOOOOGGGGGGGGGOOOOOOOOO

taki erzac umieszczony na mundurze jak dla mnie z nieznanego mi bliżej powodu
no bo po pierwsze jego znaczenie-czy my członkowie ZHP bez tego nie poznajemy że to brat z naszej organizacji, zatem znaczenie wewnątrz organizacyjne nie istnieje

no to może poszukajmy na zewnątrz-czy ktoś rozpoznaje nas po tym LOGOsku - też nie bo jeśli wielu harcerzy nie wie że tologo jego organizacji to czemu cywile mają o tym wiedzieć- konia z rzędem temu kto rozpozna ZHP po jego logo

czyli co taka mała ozdoba nikomu nie potrzebna?? no jak dla mnie właśnie tak by wychodziło

no bo nasz kochany rodzący się w bólach nie ustepujących porodowym Satusik (przperaszam za zdrobnienie ale bardzo podoba mi się ten dokument i pozwolę sobie być z nim związany na płaszczyźnie emocjonalnej) nie zna takiego cusiku jak LOGO, owszem zna Krzyż Harcerski i chwała mu za to, zna lilijke (choć nie wodniacką) i wiele innych naprawdę fajnych spraw dzięki czemu można to nawet dać zuchom co by se obrazki pooglądały ale przy dużym wysiłku nie uraczyłem tam ani słowa o logo. No Status powinien wyznaczać pewne ramu działania i jeśli nie ma tam nic o logo to wnioskuję (ułomnie jak widać) że go nie ma - a jest - zwyczajnie cód.

no dobrze ale niech sobie jest logo. ja tam nie mam nikomu za złe jak chce niech sobie je powiesi na suficie i patrzy jak leży wieczorem w łóżku-tylko niech nie każe mi go nosić na mundurze - i tu już słyszę głosy (choć ze zdrowiem ponoć jest w porządku) że się nie identyfikuję ze swoją organizacją- itp. itd. - no tylko co to za ientyfikacja jeśli formalnie czegoś nie ma, ma to być nasz znak rozpoznawalny (a nie jest nawet dla nas samych) i ktoś to daje na mundur

pomijając wątpilości natury estetycznej (bo o gustah i guścikach się nie dyskutuje) nie mam negatywnych skojarzeń jeśli ktoś sobie przy jakichś materiałach programowych albo promocyjnych da takie logo- proszę bardzo jak ma za dużo tuszu jego sprawa ale mundur to nie jest byle kartka papieru.
Być może nie potrafiłem znaleźć dokumentu którym Władze Naczelne przyjęły logo ZHP - jesli tak to prosiłbym o oświecenie mnie

ale nawet jeśli to proszę szanowne druhowieństwo bardziej obyte niż ja powiedzcie PO CO TONA TYM MUNDURZE SIę ZNALAZŁO??? bo jest to dla mnie niezbadane niczym ścieżki postępowania moich harcerzy.

na zakończenie dodam od siebie (bo nie mam prawa wypowiadać się w imieniu całej wodniackiej braci harcerskiej) że na wodniackim mudurze będzie to wyglądało jeszcze gorzej -pewnie pojawiło by się to w formie żółtej naszywki i będzie raziło po oczach. A ponieważ prace nad regulaminem mundurów wodniacki są nie zakończone-bo słuchy chodzą że się zaczęły to mój skromy i nieznaczący głos w tej dyskusji mówi nie dawajcie tego elementu na wodniacki mundur :)

pozdrawiam
MP

Per Concordia Ad Victoria

byolo
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: byolo » 05 mar 2006, 23:36

alek napisał:
No Status powinien wyznaczać pewne ramu działania i jeśli nie ma tam nic o logo to wnioskuję (ułomnie jak widać) że go nie ma - a jest - zwyczajnie cód.
Status to my mamy organizacji pożytku publicznego;)
Aleksander Gogół
przyboczny 166 WWGZ Biały Żagiel im. Marco Polo

j m b
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: j m b » 06 mar 2006, 08:40

No cóż... Widziałem troszkę mundurków skautowyc i np. Brytyjscy skauci noszą flagę na piersi. Na pewno Szkoci tak mają. Z tą rozpoznawalnością flagi też nei prszesadzaj. Myślę,że mimo wszystko co światlejszy człowiek (a skaut takim być powinien z definicji) bez problemu rozpozna nasze barwy narodowe.

A odnośnie logo to druh popada w paranoję. Czy na zielonym mundurze logo świeci i bije po oczach ? Nie wydaje mi się. Nawet na zdjęciach na stronie składnicy widać dość wyraźnie,że logo komponuje sie z resztą munduru całkiem spoko. A w ogóle skąd to przypuszczenie,że logo na munudrku wodniackim będzie żółte ? Druhu... Powagi ! Zresztą będzie druh miał pewnie szansę wypowiedzenia się na ten temat, ponieważ mundurek powstanie zapewne dopiero po konsultacji "medialnej" ze środowiskami waszej specjalności, tak samo jak każdy miał prawo wypowiedzieć się na forum mundurowym odnośnie zwykłego munduru. Więc proszę nie płakać tylko dostrzec zalety nowej koszuli mundurowej, bo taki ma ona na pewno więcej nież wad.

Piszesz o Statucie i o Logo, a widać nie pamiętasz o co chodzi z tym całym statutem. Statut to taka nasza usawa zasadnicza. Nie może on się zajmować takimi szczegółami jak logo organizacji, które może się w każdej chwili zmienić. Logo jest tylko symbolem graficznym i nie porównu go do Krzyża. Jeszcze do lilijki zrozumiem porównanie, bo nasze logo jest własnie jej wariantem, ale w ogóle nie rozumiem o co Ci chodzi.
Jakub Marcin Bartolik
62 KDHS "Brzoza" im. Stefana Szolc-Rogozińskiego
HKS "Sami z siebie..."

endrea
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: endrea » 12 mar 2006, 20:48

hmmm....w sumie zgadzam się z druhem:P... nie widzę sensu w zamieszczaniu logo ZHP na kieszeni tuż obok flagi. No chyba, że ktoś lubi po prostu mieć na sobie "choinkę"i nie interesuje go, że w lesie takie różne kolorki świecące jak jarzeniówa na zielonym lub szarym tle munduru są kompletnie zbędne:P...a przecież mundur służy nie tylko do pokazywania się na wszelakiego rodzaju imprezach ale też do harcowania?

pozdrafiam
phm. Izabela Staszczyszyn HR
Drużynowa 20 Drużyny Harcerzy Leśnych "Czarny Wilk" ^-^
III Szczep Harcerski "Leśni"
www.lesni.pl || www.kpw.org.pl || www.haer.org

j m b
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: j m b » 13 mar 2006, 07:59

Na moim mundurze i tak była flaga. Konkretnie tzw. "sztandarówka". Coś czego w regulaminach nie ma od... conajmniej '97 roku, ale tradycyjnie jako drużyna sztandarowa hufca ją nosimy. Nosimy to na prawej patce w lewym górnym jej rogu. Ma szer. 3,5 cm i 10mm wysokości. No i muszestwierdzić, że wcale jakoś bardzo się na oczy nie rzuca :).

A wracając do logo... Ono nie świeci, bo jest czarne i komponuje się z mundurkiem dość elegancko.
Jakub Marcin Bartolik
HKS "Sami z siebie..."

rojek
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: rojek » 13 mar 2006, 09:05

alek pisze:myśląc więc o przyszłości chciałbym aby ktoś wytłumaczył mi powód umieszczenia logo na mundurze
uwielbiam harcerzy płaczących nad rozlanym mlekiem.
a druhu - może warto było odezwać się, jak nad mundurami pracowano? jak podejmowano decyzje? może wtedy te racje (odbieram je bardziej jako czepianie się :) ) miałyby jakiś sens?
a skoro statut też się nie podoba - może trzeba się było w tym temacie udzielić nieco na zjeździe?
bo tak sobie myślę, że to, co druh uskutecznia, to takie gadanie dla gadania. żeby coś było.
Wolno szaleć młodzieży, wolno starym zwodzić,
Wolno się na czas żenić, wolno i rozwodzić,
Godzi się kraść ojczyznę, łatwą i powolną;
A mnie sarkać na takie bezprawia nie wolno?

kiubik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kiubik » 13 mar 2006, 12:11

jako rzeczesz, rojek :)
ale dziwne to nowe forum ;)
ale głupoty jak były, tak są <loL>
phm. Jakub Król
Polski Kontyngent na Roverway 2009
były drużynowy 144 PDH "SZANIEC" im. Alka Dawidowskiego

skAlpel.harce - szukamy tłumaczy!

cadfael
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: cadfael » 13 mar 2006, 16:01

Logo ZHP, uznane za tak kontrowersyjne faktycznie nie jest ujęte w STATUCIE (bo tak brzmi nazwa tego dokumentu). Jednakże niewiele pracy wymaga odnalezienie go w sieci i sprawdzenie kto, po co i dlaczego go może używać -> dodam tylko, że wszystko znajuje się na stronie Wydziału Promocji i Informacji GK ZHP.

Jeśli chodzi o flagę "na klacie" - rozwiązanie to jest nie tylko przyjęte w UK, ale również w Niemczech, Francji, Włoszech, Czechach, Słowacji, na Węgrzech,... i pewnie jeszcze można wymieniać i wymieniać.

To, że niektóre środowiska uważają, że przejmowanie elementów symboliki wojskowej jest słuszne i będzie bardzo jasne dla każdego odbiorcy, nie jest powodem, dla którego rozwiązania systemowe w ZHP mają być kopią rozwiązań wojskowych...

Pozdrawiam!
"Chciałem, by Warszawa była wielka. Wierzyłem, że wielką będzie. (...) dziś Warszawa broniąca honoru Polski jest u szczytu swej wielkości i sławy." Stefan Starzyński, 23 września 1939 r.

Alek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alek » 14 mar 2006, 09:42

szkoda że ni było wcześniej okazji napisać

fakt mała literówka z tym Statutem

zatem po kolei każde

co do Statutu to swoje uwagi zgłaszałem mojemu delegatowi na Zjazd
i nie dziwcie się sznoni Druhowie i Drunhnu że nie wszyscy są wniebowzięci Statutem skoro mamy teraz "pewne" problemy z zmianą w KRS-ie a skoro nowy statut nie został przyjęty przez Sąd to oficjalnie jeszcze nie do końca prawnie obowiązuje (przynjamniej takie mam wrażenie)

co do bicia po oczach nie miałem na myśli logo na zielonym mundurze bo tam faktycznie kolorystyka jest stonowana ale tak czy inaczej ciasno jest na kieszeni od razu a co dopiero jak zaczną siępojawiać plakietki, naszywki i wiele innych rzeczy którymi ludzie lubią się obwieszać

chodziło mi o to że żółta lilijka świeci na granatowym tle
a skąd wątpliwe ale jednak przypuszczenie że na wodniackim mundurze będzie z tym problem

po pierwsze skoro na kolekcji ZHP swego czasu pojawiła się czapka dla wodniaków i miała żółtą lilijkę to teraz też ktoś może wpaść na taki pomysł

poza tym gdzie na mundurze wodniackim można by to umieścić - no jak na mój gust NOGDZIE -

marynarskie mundury po prostu nie nadają się do takiego obwieszania jak zielone

co do udziału w pracach nad mundurem wodniackim to z mojego punktu widzenia wygląda to tak

na portalu wodniackim ktoś swego czasu umieścił projekt który został jak napisano przekazany GK lub RN teraz już nie pamiętam -ale skoro został przesłany na "górę" to chyba ni epo to żeby teraz "dół" o nim debatował

poza tym z tego co się orientuję to w środowiskach wodniackich zdanie jest jedno "nie zmieniać nic" bo złe jest tylko wykonanie a nie sam mundur

wystarczy że zaczniemy szyć odpowiedni krój i nic więcej nie jest nam potrzebne (no może poza zmianą nakryć głów dla zuchów)

zatem jeśli chodzi o mundur wodniacki to obecnie nie widzę żadnych prac nad nowym regulaminem swoją drogą wiem że jeśli wprowadzą jedyny licencjonowany krój w 4 żywiołach jak u zielonych to obawiam się że niewiele to pomoże bo i tak będziemy kupować mundury w własnym zakresie czyli takie które są lepsze (no ale Śląsk zawsze był innym światem w wodniactwie)

co do tego że logo nie powinno być w Statucie to się nie zgodzę bo jeśli mamy się czymś reprezentować no to czym innym jak nie logo

poza tym nikt nie przedstawił mi tego co dla mnie było najważniejsze czyli dlaczego to coś co znajduje się 5 cm od flagi na mundurze to logo ZHP czyli jaką decyzją organu naczelnego Związku został taki stan rzeczy utworzony - bo na prawdę nie potrafię znaleźć żadnej Uchwały w tym temacie

kiubik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kiubik » 14 mar 2006, 16:47

alek pisze:poza tym nikt nie przedstawił mi tego co dla mnie było najważniejsze czyli dlaczego to coś co znajduje się 5 cm od flagi na mundurze to logo ZHP czyli jaką decyzją organu naczelnego Związku został taki stan rzeczy utworzony - bo na prawdę nie potrafię znaleźć żadnej Uchwały w tym temacie
Logo ZHP zostało wprowadzone na mundurze ostatnim Regulaminem Mundurowym ZHP.
Czy to jest wystarczający dla Ciebie powód?
phm. Jakub Król

j m b
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: j m b » 14 mar 2006, 21:50

Ano regulamin. Coś ostatnio w telewizji mówili o wtórnym analfabetyzmie u Polaków ;). Ale żeby na rysunku nie zobaczyć ? :D Wybacz te małe złośliwości, ale tam jest czarno na białym napisane/narysowane, że logo jest i kropka. Teraz już za późno na burzenie się.
Jakub Marcin Bartolik
HKS "Sami z siebie..."

Alek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alek » 15 mar 2006, 13:11

Ale my się nie zrozumieliśmy czy regulamin mundurowy jest od tego żeby ustalać logo organizacji

czy regulamin mundurowy definiuje Krzyż - nie robi to np. Statut

i kto decyduje o tym jak wygląda logo

ma być logo tylko podajcie mi dokument który wprowadza w ZHP LOGO ZHP
właśnie o to chodzi że tylko regulamin mundurowy wie co to jest logo a poza tym kto i kiedy takie logo ustanowił tylko nie piszcie że góra go ustanowiła regulaminem mundurowym

co do burzenia to taka jest prawda że w projektach regularnie czytanych nie znalazłem mowy o logo ZHP-u
i nie spotkałem się też z prośbą w moim środowisku aby takie logo umieścić na mundurze
więc nie dziwcie się że najpierw zdziwiełm się czytając regulamin - potem poczekałem aż będą nowe mundury - potem sobie taki zakupiłe aby zobaczyć czym Związek teraz będzie sięreprezentował i jak to zobaczyłem to pytam -miałem pytać zanim zobaczyłem a że to trwało cztery miesiące od uchwalenia do możliwości kupienia to nie moja wina z całym szacunkiem - swoją drogą żal mi zielonych że się ich robi w bambuko - tak jakby nie można było poczekać aż faktycznie będą na półce w sklepie leżeć nowe mundury i wtedy wprowadzać regulamin - ale cóż za mały jestem aby zrozumieć postepowanie WIELKICH tago świata

kiubik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kiubik » 15 mar 2006, 17:27

alek pisze:i kto decyduje o tym jak wygląda logo
Logo ZHP - zielona, zaokrąglona lilijka jest zastrzeżonym znakiem, zarejestrowanym na ZHP i jest naszym oficjalnym logotypem.
Rozumiem, że Twoje pytanie brzmi: od kiedy i jakim dokumentem wprowadzono jako Logo ZHP właśnie tę lilijkę a nie, np. czerwone tulipanki, tak?
alek pisze:miałem pytać zanim zobaczyłem a że to trwało cztery miesiące od uchwalenia do możliwości kupienia to nie moja wina z całym szacunkiem
jasne, że nie Twoja - g00rek jasno opisał, skąd opóźnienia. Myślę, że dość już obwininia go (albo g00 ;)) bo są bezpodstawne.
alek pisze:swoją drogą żal mi zielonych że się ich robi w bambuko - tak jakby nie można było poczekać aż faktycznie będą na półce w sklepie leżeć nowe mundury i wtedy wprowadzać regulamin
przykro mi, ale to, co napisałeś powyżej jest bez sensu :P
czy samochód najlpierw jest spuszczany z linii produkcyjnej, a dopiero potem jest projektowany w pracowni graficznej??? LOL
alek pisze:ale cóż za mały jestem aby zrozumieć postepowanie WIELKICH tago świata
niepotrzebna ironia. wrzuć na luz ;)
phm. Jakub Król

j m b
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: j m b » 15 mar 2006, 21:01

Hmmm. Ja pierwszy raz siez logo spotkałem przed zlotem w Gnieźnie. Nie powiem, żebym miał do kogokolwiek pretensje, że został wprowadzony. Mam nawet taki ładny woreczek z owym logo. Druh za przeproszeniem dochrzania się do rzeczy, które istnieją i funkcjonują około 6 lat. Dołączam się więc do apelu mojego imiennika Kiubika i mówię "wrzuć na luz bracie :)"....

I pamiętaj : harcerz jest zawsze pogodny ;)
Jakub Marcin Bartolik
HKS "Sami z siebie..."

Alek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alek » 16 mar 2006, 09:28

nie intersuje mnie czy jest zastrzeżone czy nie tylko jak ktoś zauważył kto i kiedy postanowił że to akurat jest naszym logo

kolejna sprawa to istniejące logo mi nie przeszkadza dopuki się nie pojawiło namundurze

osobiście nie jestem zafascynowany tym znakiem graficznym ale dotychczas nikt nie kazał mi go urzywać

a co do regulaminu
to zgadzam się że najpierw musi powstać regulamin a potem się szyje właściwe mundury ale wydawałoby się sensownym najpierw ustalić jak on ma wyglądac potem je uszyć a dopiero potem kazać je nosić (bo regulamin na tym polega że obowiązuje) wystarczyłoby go nie wprowadzać w listopadzie tylko w marcu i wszytsko byłoby sensownie

a co więcej zieloni mają nowe i fajnie a co ja mam powiedzieć moim harcerzom którzy chcą kupić sobie mundur (wodniacki) kup sobie a za pół roku kupisz nowy czy czekaj aż będą nowe??

no coż proponuję zakończyć dyskusję bo nie dojdziemy do consensusu a mamy inne spojrzenie na pewne rzeczy

podsumowując

-są nowe mundury dla zielonych, są o niebo ( i to niejedno) lepsze od dotychczasowych tylko to logo jakoś mnie nieszczególnie "nastraja" ale o gustach sie nie...

-wodniacy mają swój kłopot bo na razie nie bardzo wiem nawet na jakim etapie są prace i kto je tak na serio prowadzi

-jest logo ZHP -tylko niekt nie potrafił mi powiedziec ktto i kiedy oraz mocą jakiego dokumentu je wprowadził

-o samym logo jak i o jego umieszczeniu dyskusja nie ma sensu bo to sprawa gustu

-regulamin mundurowy został wprowadzony za szybko ( półroczne vactio legis byłoby rozsądnym rozwiązaniem jak widać bo pamiętajmy że dziewczyny nadal są uboższe o swoje mundury)

- co do samgo obwiniania to nie mam najmniejszego powodu kogokolwiek za cokolwiek obwiniać i nie czynię tego bo w końcu każdy z nas działa dobrowolnie i jak komus się coś nie podoba to może sobie zmienić organizacje - wolny kraj

- ostatnimi czasy, regulacje w Związku nie są perfekcyjne (nie oznacza że są złe tylko że czasem można mieć pewne wątpliwości)

tak pozwolę sobie uważać i jeśli kots się ze mną nie zgodzi to jest to jego święte prawo tak jak moim jest nie wyrażać zachwytu z umieszczenia logo

aha i ostatnie rzecz jakże oczywista ale o której czasami zapominamy - nie każdemu da się dogodzić i czasem bywa tak że ktoś jest przeciw ale to nie oznacza że od razu jest heretykiem

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „4 Żywioły”