Swaróg 2009

poświęcone ogłoszeniom nt. imprez
Lori
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Lori » 20 kwie 2009, 08:07

SWARÓG 2009
„Kiedy słońce było bogiem…”

„Słowiańska Wiara to Ziemia, to Matka,
To prochy przodków.
Słowiańska Wiara to Woda, to Krew,
To nasze Dziedzictwo.
Słowiańska Wiara to Ogień, to Siła
To duszy Oczyszczenie.
Słowiańska Wiara to Wiatr, to Pamięć
To wieczny Czas.
Słowiańska Wiara to Cześć Bogom oddana,
To Trzeba, to Sława.
Słowiańska Wiara to Plon z Płodnej Ziemi,
To Cykl, to Obrzęd.
Słowiańska Wiara to Ostatnie Tchnienie Przodków,
To pierwsze Potomstwa Słowa.
Słowiańska Wiara to Dąb i Lipa splecione razem,
To Rodzina, to Związek” *

Rajd powstał z inicjatywy czwórki tarnogórskich harcerzy. Celem Rajdu jest zapoznanie uczestników z czasami przeszłymi Europy Środkowej i Wschodniej, w szczególności chcemy skupić się na plemionach słowiańskich, ich obrzędowości i życiu codziennym.

Od rozpoczęcia Rajdu będziemy stopniowo cofać się w czasie- przez II Wojnę Światową aż do czasów wczesnego średniowiecza (V-IX wiek). Trasa piesza zaplanowana jest na 2 dni. Start ma miejsce na dworcu PKP w Tarnowskich Górach. Dalej uczestnicy udadzą się w trasę, mającą na celu prezentacje walorów estetycznych Powiatu Tarnogórskiego oraz zapoznanie młodych harcerzy z powiatu oraz spoza jego granic z mało uczęszczanymi aczkolwiek urokliwymi terenami… Trasa rajdu kończy swój bieg na terenie Ośrodka Harcerskiego w Borowianach. Na trasie uczestnicy będą musieli wykazać się różnymi umiejętnościami jak i nabywać kolejnych, które będą oceniane przez organizatorów w późniejszych godzinach. Na Ośrodku Harcerskim w Borowianach będzie miała miejsce rekonstrukcja słowiańskich obrzędów, nawiązujących do takich świąt jak m.in. Noc Kupały, podczas której pojawią się takie elementy jak tworzenie i puszczanie wianków na wodzie, wspólna zabawa przy ognisku, budowanie totemów, scenki przedstawiające legendy i opowiadania.

Termin: 08-10.05.2009r.

Koszt: 10 zł od osoby

Miejsce: Tarnowskie Góry- Lasowice - Borowiany

Zadania przedrajdowe:
-przygotowanie stroju wczesnośredniowiecznego z terenów Europy Słowiańskiej (V-X w.) dla każdej osoby z patrolu, -przygotowanie scenki, przedstawiającej legendę (po dokonaniu zgłoszenia otrzymacie listę tytułów legend, spośród których zadeklarujecie przedstawienie wybranej)

Termin zgłoszeń: Zgłoszenia wraz z wpłatami prosimy dokonywać do 1.05.2009r. Zgłoszenia wg wzoru prosimy przesyłać na maila swarog2009@gmail.com
Wpłaty prosimy dokonywać na konto Hufca Ziemi Tarnogórskiej.

ZHP Chorągiew Śląska
Hufiec Ziemi Tarnogórskiej
Adres: Plac 9 maja 1
42-600 Tarnowskie Góry
Konto bankowe: 32 1050 1386 1000 0002 0085 6565
o/Tarnowskie Góry
Tytuł wpłaty: Swaróg 2009 +Nazwa patrolu

Ekwipunek patrolu: nóż, apteczka, pełnoletni opiekun, ubezpieczenie (dotyczy patroli zgłaszających się po terminie), świeczkiEkwipunek uczestnika: karimata, śpiwór, wyżywienie na dwa śniadania i dwie kolacje, 2 bilety autobusowe (na 3 miasta i więcej)

Zapewniamy: nocleg w warunkach polowych (na własnych karimatach w szkole i na OH w Borowianach w kampingach), możliwość poznania nieodkrytych uroków Ziemi Tarnogórskiej, moc wrażeń na trasie, jedyną w swoim rodzaju zabawę, przewóz plecaków na trasie, obiado-kolację w sobotę po przejściu trasy, mapę wędrówki dla każdego patrolu, nagrody i dyplomy dla zwycięskich patroli, pamiątkę dla każdego uczestnika.

Uwaga!!! Patrole, które nie wywiążą się z obowiązku wykonania zadań przedrajdowych, nie będą brane pod uwagę do końcowej klasyfikacji! W rajdzie najważniejszym zadaniem będzie wczucie się w rolę przez uczestników! Patrole zgłaszające się po terminie zobowiązane są do wykupienia ubezpieczenia. Wpisowe wzrasta o 5 zł od osoby. Płatności należy dokonać na starcie Rajdu.
Najważniejszym obowiązującym prawem na rajdzie jest Prawo Harcerskie!

PLAN RAMOWY:
Piątek
17:00- 17:30- meldowanie patroli na starcie
17:30- 21:00- przejście trasy przez uczestników
21:00- 22:00- zakwaterowanie, kolacja, przygotowanie do apelu
22:00- 22:15- apel początkowy
22:15- 23:00- kominek obrzędowy
23:00- 23:30- przygotowanie do ciszy nocnej
23:30- 7:00- cisza nocna

Sobota
8:00- 9:00- pobudka, zaprawa, toaleta poranna, śniadanie
9:00- 10:00- sprzątanie miejsca zakwaterowania
10:00- 11:00- wyjście patroli na trasę
11:00- 19:00- przejście trasy przez uczestników
19:00- 20:00- zakwaterowanie i obiado-kolacja
20:00- 21:00- przygotowanie do zajęć programowych
21:00- 23:30- zajęcia programowe, ognisko
23:30- 00:00- przygotowanie do ciszy nocnej
00:00- cisza nocna (dla śpiochów)

Niedziela
9:00- 10:30- pobudka, zaprawa, toaleta poranna, śniadanie
10:30- 12:00- sprzątanie miejsca zakwaterowania
12:00- apel końcowy

Kontakt:
swarog2009@gmail.com

Prywatnie:Aleksandra Rogalska – „Dziewanna” – komendantka 503 797 686 / loritg@o2.pl
Arkadiusz Gesner- „Mściwoj”- oboźny503 873 414 / rohirrim89@gmail.com
Sebastian Pieńkos – „Jarowit”- kwatermistrz500 769 515 / wszyscy_tg@o2.pl

* ¬ródło: Wyznanie wiary
Związek Wyznaniowy Słowiańska Wiara
http://www.rodzimawiara.pl/

Szukasz pomysłu na strój lub chcesz się dobrze przygotować?
Zajrzyj: http://www.youtube.com/watch?v=wVbuZrljERY

Z harcerskim pozdrowieniem Czuwaj!
Oraz Słowiańskim pozdrowieniem Sława!
pwd. Aleksandra Rogalska HO
wolny strzelec :)

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 20 kwie 2009, 08:38

Lori pisze:* ¬ródło: Wyznanie wiary
Związek Wyznaniowy Słowiańska Wiara
http://www.rodzimawiara.pl/
A nie jest to przypadkiem lansowanie pod pozorem harcerstwa jakiegoś związku wyznaniowego? Czym innym jest zlot harcerzy-rozdzimowierców (na zasadzie pielgrzymki harcerzy-katolików), a czym innym zlot harcerski, na którym głoszona będzie (jeśli będzie) doktryna rodzimowiercza osobom niekoniecznie nią zainteresowanym. To coś jakby zrobić zlot harcerski pod hasłem Polski Wazów podczas którego będzie się otwarcie głosiło doktrynę katolicką i prowadziło ewangelizację. Od razu byłby wrzask o naruszanie wolności sumienia.

Do tego trzeba dodać konstytucyjne prawo rodziców do wychowania dziecka w swojej wierze, którego my nie mamy prawa naruszać.

Zamiast strony rodzimowierców lepiej byłoby podać link do opracowań naukowych poświęconych słowiańszczyźnie. Sporo na ten temat było w Focus-Historia bodaj z marca lub lutego br.
Problem w tym, że wiara rodzimowierców niekoniecznie pokrywa się z ustaleniami naukowymi na ten temat. Jest to raczej wariacja na temat, niż odtwarzanie rzeczywistych wierzeń słowiańskich, o których przetrwało bardzo mało informacji.
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

Lori
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Lori » 21 kwie 2009, 20:59

Każda treść zaczerpnięta z jakiegoś miejsca, zamieszczona gdzie indziej wymaga tego, żeby podać jej źródło. Tak ustanawia prawo, którego łamać nie należy. Uczą tego w podstawówce, w gimnazjum, na studiach. Nie ma to nic wspólnego z lansowaniem się, czy lansowaniem jakiejś grupy.

Czy jakakolwiek inna impreza tematyczna jest równoznaczna z promowaniem czegoś i wkraczaniem w sfery prywatne (wiara, poglądy, etc. )? Załóżmy czysto teoretycznie, impreza pt "Powrót do Starożytności" - czy to też naruszałoby czyjąś wolność? Przecież na pierwszym miejscu był politeizm.
Imprezy Mikołajkowe i wmawianie dzieciom, że Mikołaj przyjechał z Grendlandi czy Laponii- to też wkracza w sferę wychowania, bo przecież nie wszyscy rodzice mogą to akceptować.
Kursy i kształcenia robione pod jakimiś hasłami, jak np. "Wojownicy światła" czy "Wyznawcy ziemi", gdyby tak doszukiwać się podtekstów, okazało się, że uczą nas wikańskiej postawy, a może i nawet czarnej magii. ; )
Pokazanie kilku elementów wzorowanych na Słowianach nie ma nic wspólnego ze zmuszaniem dzieci do zmiany wiary. Rodzice powinni być poinformowani (leży to w obowiązku opiekuna), na jaką imprezę wybierają się ich pociechy- więc sami dobrowolnie wyrażają zgodę na ich uczestnictwo. Natomiast ludzie pełnoletni mają podany do wiadomości regulamin imprezy i sami podejmują decyzję, czy wkracza to w ich prywatność czy też nie.
We wszystkim można doszukiwać się szczegółów, ale chyba nie o to chodzi. Prosta sprawa- nie akceptuję tego- nie posyłam swojej pociechy- lub sama nie biorę udziału.

W każdym razie dziękuje za zainteresowanie. To znak, że ktoś to czyta :)
Pozdrowienia

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 21 kwie 2009, 21:30

Lori pisze:Każda treść zaczerpnięta z jakiegoś miejsca, zamieszczona gdzie indziej wymaga tego, żeby podać jej źródło. Tak ustanawia prawo, którego łamać nie należy. Uczą tego w podstawówce, w gimnazjum, na studiach. Nie ma to nic wspólnego z lansowaniem się, czy lansowaniem jakiejś grupy.
Możesz zacytować ten przepis?
Poza tym, ja nie zakwestionowałem podania źródła, tylko samo źródło. Link powinien być do opracowań naukowych, a nie do grupy religijnej.
Czy jakakolwiek inna impreza tematyczna jest równoznaczna z promowaniem czegoś i wkraczaniem w sfery prywatne (wiara, poglądy, etc. )? Załóżmy czysto teoretycznie, impreza pt "Powrót do Starożytności" - czy to też naruszałoby czyjąś wolność? Przecież na pierwszym miejscu był politeizm.
Jeśli podałabyś link do stowarzyszenia czcicieli Ateny, to tak. Gdybyś podała link do wikipedii, to nie. Rozumiesz różnicę?
Imprezy Mikołajkowe i wmawianie dzieciom, że Mikołaj przyjechał z Grendlandi czy Laponii- to też wkracza w sferę wychowania, bo przecież nie wszyscy rodzice mogą to akceptować.
Nie na temat.
Kursy i kształcenia robione pod jakimiś hasłami, jak np. "Wojownicy światła" czy "Wyznawcy ziemi", gdyby tak doszukiwać się podtekstów, okazało się, że uczą nas wikańskiej postawy, a może i nawet czarnej magii. ; )
Istnieje taka możliwość i spotkałem się z takim przypadkiem. Śmieszne to nie jest i świadczy o czyjejś głupocie (tego, co magię traktowaną serio, a nie jako baśń i fantazja, dzieciom lansuje).
Pokazanie kilku elementów wzorowanych na Słowianach nie ma nic wspólnego ze zmuszaniem dzieci do zmiany wiary. Rodzice powinni być poinformowani (leży to w obowiązku opiekuna), na jaką imprezę wybierają się ich pociechy- więc sami dobrowolnie wyrażają zgodę na ich uczestnictwo. Natomiast ludzie pełnoletni mają podany do wiadomości regulamin imprezy i sami podejmują decyzję, czy wkracza to w ich prywatność czy też nie.
j.w. Nie na temat. Nie zgłosiłem zastrzeżeń do wzorowania na Słowianach tylko do odwoływania się do stowarzyszenia o charakterze religijnym. Czytania ze zrozumieniem uczą w podstawówce.
We wszystkim można doszukiwać się szczegółów, ale chyba nie o to chodzi. Prosta sprawa- nie akceptuję tego- nie posyłam swojej pociechy- lub sama nie biorę udziału.
Bardzo ciekawe. Proponuję przeczytać Stevena Hassana "Psychomanipulacja w sektach".

Moje droga, twoje przekręcanie sensu mojej wypowiedzi i pokrętne wyjaśnienia potwierdzają moje obawy. Oczywiście, każdy wybiera sam. Ale teraz są ostrzeżeni, że pod pozorem rajdu może kryć się zasadzka.

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 21 kwie 2009, 21:31

P.S.
Lori, to imię germańskiego bożka od ognia, podstępu i niezgody.

Lori
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Lori » 21 kwie 2009, 21:40

W tym jakże wspaniałym roku braterstwa pozostaje mi się uśmiechnąć do monitora. : )

Wszyscy
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Wszyscy » 21 kwie 2009, 21:56

Witam Maciek sorry ale jak czytam twoją wypowiedz to aż mnie skręca doszukujesz się dziury w płocie chcieliśmy zrobić rajd o naszych korzeniach które akurat wywodzą się z wiary pogańskiej akurat materiały które były użyte do sporządzenia regulaminu znaleźliśmy na tej stronie i tak jak Lori napisała nawet w szkole podstawowej uczą że należy zamieszczać źródło z których się korzystało w sporządzeniu jakiejś pracy. A ty co wyjeżdżasz z propagowaniem jakiejś grupy wyznaniowej.
I tak jak napisała Lori po to jest pisany regulamin żeby Opiekunowie wiedzieli na co posyłają swoje pociechy a jeśli jest się osobą pełnoletnią no to już sami wybieramy czy jedziemy na imprezę czy nie.
A po tym twoim wystąpieniu to odrazu mam wrażenie ze jesteś wzorowym katolikiem który do snu czyta BIBLIE.
Sorry ale nie zniosłem tego w jaki sposób potraktowałeś naszą prace włożoną w sporządzenie tego regulaminu jak i w realizacje tego rajdu.

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 21 kwie 2009, 21:59

Hmmm Maciek... Nie przesadzaj. Nie sądzę by tam było coś więcej ponad to co zostało opisane w zaproszeniu. Tematyka słowiańska jest ze wszech miar zalecana ;) i jakem Leszy zapewniam Cię, że na Śląsku nic sie nie pokrzywi :) Przynajmniej w lesie ;)
Oczywiście beztroskie podejście do różnych "oszołomów" jest błędem. Instruktorzy harcerscy powinni być wyczuleni na mielizny i ruchome piaski. Czasem wpadają w to nawet bardzo świadomi i doświadczeni więc czujność nie zaszkodzi :). W każdym razie myslę, że to będzie dobra zabawa z elementami edukacyjnymi. Ja mam nadzieje, że rajd będzie bardzo udany i na stałe wejdzie do kalendarza harcerskich imprez.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 21 kwie 2009, 22:04

Wszyscy pisze:... A po tym twoim wystąpieniu to odrazu mam wrażenie ze jesteś wzorowym katolikiem który do snu czyta BIBLIE....
Nie trafiłeś ;) Maciek nie jest katolikiem wogóle, a czytanie biblii do snu nie jest niczym złym. Może to rzeczywiście wygląda na czepianie się ale Uwierz mi, że raf w pracy wychowawczej jest sporo i czase warto ze dwa razy niepotrzebnie podnieść alarm niż raz wpakować się na skałę i zatonąć. Po prostu trzeba wykazywać więcej staranności a mniej beztroski w pracy harcerskiej. Takie się robią czasy.
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

Lori
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Lori » 21 kwie 2009, 22:10

ja myślę, że wypowiedz odnośnie Biblii to była mała ironia... ;)

Wszyscy
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Wszyscy » 21 kwie 2009, 22:19

Wiem o tym że raf jest dużo ale to co on napisał fest mnie poruszyło bo nie mamy zamiaru ingerować w czyje kolwiek poglądy religijne a to o biblii napisałem Ironicznie chociaż mój obraz macka po tym jak się wypowiadał na temat regulaminu i czepianie się tego że podaliśmy źródło skąd wzięliśmy dany fragment (prawa autorskie i ochrona baz danych) a o podawaniu źródeł uczą już w podstawówce no to już sam nie wiem jak mam myśleć o nim.
Ty piszesz ze nie jest katolikiem a z jego wypowiedzi zrozumiałem że "należy do bojówki Moherowych Beretów"
Ostatnio zmieniony 21 kwie 2009, 22:20 przez Wszyscy, łącznie zmieniany 1 raz.

Lori
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Lori » 21 kwie 2009, 22:45

:)
Ostatnio zmieniony 21 kwie 2009, 22:50 przez Lori, łącznie zmieniany 1 raz.

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 21 kwie 2009, 22:53

No nie jest katolikiem i już :). Po prostu trzeba zawsze starać się wypowiadać dość precyzyjnie by nie zostać opacznie zrozumianym. I nie ma się co wnerwiać... A Rajd na pewno będzie fest ;)
A z tymi prawami autorskimi to nie jest tak... Maciek wie co pisze i dlatego się czepił. Nie zawsze i nie wszędzie trzeba się powoływać na źródło, czasami nawet nie należy. Często również trudno ustalić jakie jest prawdziwe źródło.

Widzisz... To słowiańskie wyznanie wiary jest używane przez przeciwników tego ruchu jako dowód na jego faszystowskie korzenie. Do tego ruch ten zachowuje się bardzo "bojowo" Kogo ma za wroga ? odpowiem słowami pewnego młodego "słowianina" - Sława Słowianom, na pohybel chrześcijanom!... Widzisz... czy na pewno wyznanie wiary takiego ruchu powinno być nottem czy kanwą harcerskiego rajdu ? Myślę że zabrakło Wam odrobiny wyobraźni i staranności. Więc naprawdę nie dziwcie się Maćkowi. Jak jakiś "dziennikarz" dorwie się do materiałów o rajdzie i powiąże to do kupy to wyjdzie że harcerze to faszystowscy bojówkarze szykujący się na wojnę z chrześcijaństwem. Bzdura ale jakie news...
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

Rohirrim
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Rohirrim » 21 kwie 2009, 22:57

Drogi Macieju...gdybyś trochę pomyślał nad tym czego dotyczy przypis a nie szukał powodu do do wcielania się w rolę rycerza w lśniącej zbroi, chroniącego przyszłość,wiarę czy odczucia naszych milusińskich (których żywot wg Ciebie chyba leży w rękach nieodpowiedzialnych,niezdających sobie z niczego sprawy i co najwyżej średnio rozgarniętych rodziców,skoro zakładasz że rodzice nie zauważyliby w tym regulaminie jakichś niebezpieczeństw[skoro Ty je widzisz]), to na pewno doszedłbyś do jakże pięknego w swej prostocie wniosku iż jest to przypis dotyczący utworu poetyckiego jakim jest ów tekst a co za tym idzie (O!to niespodzianka) POSIADA AUTORA i w tym momencie musimy uważać by nie pogwałcić praw autorskich! Skoro nie możemy dojść do personaliów takowego przypisujemy źródło, którym się posiłkujemy w takim wypadku...Cóż drogi Macieju...mam nadzieję że już zostały wyjaśnione wszelkie mroczne zagadki owego regulaminu i pokładam ufność w tym iż sprawa ta miała miejsce tylko z powodu Twego roztargnienia wywołanego zmęczeniem ciągłymi walkami z wszelkim złem tego świata czyhającymi w naszym Związku na dzieci...Bo przecież każdy Instruktor ZHP może okazać się sekciarzem...Jest to bardzo pejoratywne spojrzenie na imprezę harcerską mającą na celu poszerzenie wiedzy na temat najodleglejszych dziejów kulturowych naszej Ojczyzny, przy okazji dobrej zabawy...To rzeczywiście wina śmiertelna,zamysł diabelski i podstęp godny największych sekciarskich przywódców...Mam tylko nadzieję że jakimś cudem unikniemy spopielenia Boskim piorunem czy excommunicatio...Wiele także mówi użycie terminu "głupota" wobec innych ludzi,(pomijam już kwestię, którą Druh na pewno miał na uwadze a mianowicie czwartego punktu Prawa) a szczególnie naukowcom z licznymi tytułami zajmującymi się zjawiskami paranormalnymi w tym także okultyzmem, który jest powszechnie określany terminem "magia"...Patrząc i analizując powyższy fakt domniemam iż jest Druh na wiele wyższym poziomie niż owi badacze...Podsumowując całą tą jakże niepotrzebną dyskusję zaczętą przez Druha skwituję iż podanie tej strony było tylko i wyłącznie dopełnieniem obowiązku wobec autorów tekstu, który w bardzo przystępny sposób przybliża klimat i wartości czasów naszych przodków...pozdrawiam serdecznie...
HO Arkadiusz Gesner
Drużynowy 100 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej"Agger Lupinus"
im.Generała Roberta Baden-Powella

"Skaut się zawsze na coś przyda" B-P :)

Rohirrim
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Rohirrim » 21 kwie 2009, 23:08

"To słowiańskie wyznanie wiary jest używane przez przeciwników tego ruchu jako dowód na jego faszystowskie korzenie"... jestem ciekaw gdzie można znaleźć faszystowską treść w owym utworze...dodam że ktoś kto usilnie szuka np. treści masochistycznych znajdzie je nawet w opisie męki Chrystusowej...
HO Arkadiusz Gesner
Drużynowy 100 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej"Agger Lupinus"
im.Generała Roberta Baden-Powella

"Skaut się zawsze na coś przyda" B-P :)

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Imprezy”