Rocznica "wyzwolenia" w twoim mieście

poświęcone ogłoszeniom nt. imprez
leon01
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: leon01 » 22 kwie 2009, 07:42

Nazwa "Klęska wrześniowa" została wymyślona na wschodzie przez Rosjan i ich komunistycznych popleczników, i właśnie na wschodzie stała się klęską. Bez względu na błędy i sukcesy polskiego dowództwa przyjęta taktyka dawała 2 miesiące czasu naszym sojusznikom na pokazanie ,że jesteśmy godni tego by nam pomóc. Nie wierzę w to że Francja nie skorzystała by z tego aby wbić nóż w plecy wykrwawionym Niemcom choć by ot tak za XIX wiek.
Nawet gdybyśmy napadli z Niemcami na Rosję i tak ci pierwsi zrobili by nam to co później zrobili swoim sojusznikom Rosjanom.
Niestety Rosjanie pokrzyżowali wszystkie plany Polskich władz.
I tutaj wracamy do właściwego wątku- Wyzwolenia Polski przez ZSRR w latach 1944-45.
Może by tak o tym podywagować??
Może jest ktoś kto twierdzi, że Armia Czerwona niosła nam wolność??
Może ktoś w tym roku trzymał wartę przy pomniku wdzięczności dla AC, może myślał o tym co robi i ma jakieś wnioski??
Ostatnio zmieniony 22 kwie 2009, 07:44 przez leon01, łącznie zmieniany 1 raz.
10 HDŻ Katowice
Zło dobrem zwyciężaj.

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 22 kwie 2009, 08:29

Masz rację, Leonie, ale warto pamiętać, że "wyzwolenie" zaczęło się właśnie 17 września 1939 roku. Nie możemy odrywać 1945 od kontekstu 17 września. :)
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

Alek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alek » 22 kwie 2009, 10:02

Leonie - tak przezornie pisząc to nie możemy rozmawiać ow wyzwoleniu 45 roku ;> bo wiemy że wyzwolenie przyszło dopiero po '89 :)

ja osobiście nie kojarzę obchodów w moim dawnym hufcu - czyli Chorzowie - z tej właśnie okazji

3 maja owszem, 11 listopada również i to tyle jesli chodzi o pomnikostawanie czy imprezouświetnianie harcerzami

jesli gdzieś jest inaczej to przychylam się do Twojej sugesti żeby się nad tym zastanowić bo wynikac to może tylko/aż z braku wiedzy

stąd też trudno dywagować o intencjach sowieckich w 44-45 roku - jesli już o czymś możemy dyskutować to chyba bardziej o Polakach - czy właściwie pozwole sobie napisać "o Polakach" - którzy tak sławili tą wolność (na bagnetach przyniesioną)

i tutaj znów pozwolę sobie wrócić do sali kinowej - bo co ważne w NILu raczej nie mówi się o rosjanach bo ich postawy sa oczywiste - ale bardziej skupia się na obrazie różnych grup Polaków - AKowcy po jednej stronie i.... ci po tej drugiej - bo przecież w szeregi funkcjonariuszy MBP nie wchodzili tylko Rosjanie - oni zapewniali odpowiednie kierownictwo - dzisiaj również powiedzielibyśmy że zapewniali "know how" technik śledczych

dość nieoczekiwanie w tym filmie pojawia się watek młodego chłopaka który razem z Nilem wraca do Polski - Polski której nie zna ale w którą uwierzył, i w jakiej roli wystepuje w ostatniej scenie? prowadzi milcząco swojego "Wujaszka" na wykonanie KS...
Per Concordia Ad Victoria

leon01
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: leon01 » 22 kwie 2009, 11:55

Chorzów??
Prosze bardzo:
Cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej znajduje się w części cmentarza parafii św. Marii Magdaleny przy ul. Kalusa
W środku założenia znajduje się obelisk z tablicami inskrypcyjnymi o treści "Wieczna pamięć żołnierzom Armii Czerwonej poległym na polu chwały w walce o wolność narodu polskiego. Zginęli w walce z hitlerowskim najeźdźcą, abyśmy żyli równi i wolni" .
Ale faktycznie w Chorzowie rocznicę "wyzwolenia "w tym roku obchodziło tylko 10 gimnazjum:)
Gdy w google wpiszesz "rocznica wyzwolenia" pojawi Ci się kilka tysięcy wiadomości gdzie są opisy jak to obchodzi tą rocznice na terenie naszego kraju. W wielu wypadkach jest tam napisane: w obchodach uczestniczyły władze miasta, kombatanci, HARCERZE, delegacje szkół i zaproszeni goście.
Ostatnio zmieniony 22 kwie 2009, 12:03 przez leon01, łącznie zmieniany 1 raz.
10 HDŻ Katowice
Zło dobrem zwyciężaj.

Alek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alek » 22 kwie 2009, 12:31

Przyznam się Leonie że nigdy nie zajmowałem sie tym tematem - a co za tym idzie nie wiem czy w Chorzowie jest cmentarz ACz- zakładam że skoro piszesz to jest - ja w Chorzowie nigdy nie mieszkałem i nie mieszkam zatem znam go tylko z działalności harcerskiej - a w tej na pewno chwalenie ACz nie było i nic mi nie wiadomo żeby ktoś planował

usunięcie cmentarza czy takiej tablicy to duże wyzwanie - wiesz jakie są moje obowiązki i na prawdę nie jestem w stanie wpisac tego w swoją działalność - choć ją szczerze popieram

sam natomiast jesli uczestniczyłem w różnych obchodach - za czasów kiedy prowadziłem PJO - starałem się to czynić świadomie - stąd w "wyzwolenia" nigdy nie świętowałem

ale na pewno uwaga którą poczyniłes nie pozostanie bez echa - mojej byłej załodze "Wrzucę" temat do przemyśleń ...

leon01
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: leon01 » 22 kwie 2009, 18:56

Broń nas Panie Boże przed tymi co chcą usunąć cmentarze i pamięć po leżących tam bohaterach swoich krajów. Ale tablicę jak najbardziej można by zmienić (nie usunąć).

Masz rację w twoim mieście od kilku lat nie obchodzi się "Rocznicy Wyzwolenia". Jest wiele takich miast w naszym kraju i chwała im za to. Ale niestety połowa naszych samorządowców nadal urządza sobie takie imprezy i co gorsza uczestniczy w nich wielu młodych ludzi a wśród nich i harcerze.
Ostatnio zmieniony 22 kwie 2009, 18:57 przez leon01, łącznie zmieniany 1 raz.
10 HDŻ Katowice
Zło dobrem zwyciężaj.

Alek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alek » 23 kwie 2009, 06:55

tzn. nie chodziło mi o ekshumacje - to był taki skrót myślowy...
no chyba że strona rosyjska chciałaby się zaopiekować "swoimi" - to ja nie widzę przeszkód

kowlak
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kowlak » 23 kwie 2009, 13:39

Strona rosyjska nie pochowała "swoich" w swoim kraju więc jak ma się zajmować jeszcze tymi poległymi w Polsce...

W Łodzi ten "problem" rozwiązano. Zamiast obchodów 19 stycznia uroczystości organizowane są 18 w rocznicę bestialskiego wymordowania więźniów na Radogoszczu (http://pl.wikipedia.org/wiki/Radogoszcz_(wiezienie))
Kowlak
------------------------
http://www.zhp24.net - ciekawe teksty, ciekawi ludzie, czytaj, komentuj, pisz
http://www.kowlak.blox.pl

leon01
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: leon01 » 13 lip 2009, 06:33

Ponownie nadchodzą rocznice "wyzwolenia" terenów Polski na prawym brzegu Wisły.
Zanim weźmiesz udział w obchodach rocznicy przeczytaj wcześniejsze posty i zastanów się czy to faktycznie było wyzwolenie. Jeśli masz odmienne zdanie niż my opisz to tutaj.
10 HDŻ Katowice
Zło dobrem zwyciężaj.

leon01
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: leon01 » 04 sty 2010, 22:39

Tak dla przypomnienia, bo właśnie rusza ofensywa zimowa i są jeszcze takie miasta w Polsce gdzie będą chcieli stawiać harcerzy przy pomnikach, a oni biedni będą marzli by komunistyczni „kombatanci” ,oraz nieświadomi radni kolejny raz mogli oddać hołd okupantom.
Proszę harcerzy aby uświadomili jeszcze nieświadomych komendantów hufców, a komendantów aby kolejny raz nie dali omamić się władzom miast.
10 HDŻ Katowice
Zło dobrem zwyciężaj.

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Imprezy”