Początek likwidacji specjalności?

forum Wydziału Specjalności GK ZHP
ODPOWIEDZ
Marko
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Marko » 15 sie 2012, 16:42

Na początek pozwolę sobie "wkleić" fragment pisma druha phm. Piotra Stanisławskiego HR (kierownika WS GK ZHP):

"Warszawa, dn. 16 czerwca 2012r.

Druhny i Druhowie,
Nieuchronnie nadchodzi czas na zmiany w Związku Harcerstwa Polskiego. Zmiany tym razem dotkną bezpośrednio Wydział Specjalności. Zgodnie z decyzją zjazdu, zaleceń CKR i wprowadzeniem nowej Strategii, Główna Kwatera jest zobligowana do weryfikacji wszystkich wydziałów, ilości instruktorów tam pracujących oraz potrzeby ich funkcjonowania.

Dosłownie za chwilę Wydział Specjalności Głównej Kwatery ZHP, zostanie rozwiązany, a co za tym idzie z funkcji Kierowników poszczególnych Inspektoratów zostaną zwolnieni obecnie pełniący funkcje. Jak należy się domyślać – zespoły również zostaną rozwiązane. Jest to czas dla Nas specjalnościowców trudny, ale mam nadzieję, że uda się wypracować odpowiednią formę dla pracy i wspierania specjalności w ZHP.

W miejsce Wydziału Specjalności pojawi się Wydział Wspierania Specjalności ZHP. Głównym zadaniem wydziału będzie wspieranie działań specjalnościowych w ZHP czyli: tworzenie propozycji programowych dla poszczególnych pionów ( poziomów ) metodycznych, działania specjalnościowe na poziomie hufców i chorągwi (inspektoraty specjalnościowe chorągwiane działają dalej bez zmian ). Ale najważniejsze - działanie na poziomie drużyn i dla drużyn. W tej chwili trwają prace nad określeniem formy i zasad funkcjonowania nowego wydziału specjalnościowego...

Na koniec, chciał bym Wam życzyć żeby najbliższy czas był początkiem nie tylko odnowy specjalności w ZHP, ale i nowych pomysłów jak specjalności mogą wspierać drużyny i jak drużyny mogą wspierać specjalności".
Czuwaj !
phm Piotr „Broda” Stanisławski HR
( jeszcze ) Kierownik Wydziału

Zadam kilka pytań i prosiłbym bardziej w temacie zorientowanych od odpowiedź.

1. Czy zmiany i rzeczona weryfikacja muszą się zaczynać od likwidacji? Trąci mi to z góry wydanym wyrokiem, od którego nie mamy odwołania, a jakoś nie przypominam sobie aby ktokolwiek z GK konsultował te kwestie z szeroko rozumianym środowiskiem (albo ja o tym nie wiem)?

2. Na czym fizycznie polegają różnice pomiedzy rozwiązywanym (lub już rozwiązanym) Wydziałem Specjalności a Wydziałem Wspierania Specjalności? Czy ta nowa nazwa sugeruje, iż dotychczas WS nie robił tego: "...tworzenie propozycji programowych dla poszczególnych pionów ( poziomów ) metodycznych, działania specjalnościowe na poziomie hufców i chorągwi..." ?!

3. Czy Główna Kwatera ma jakąkolwiek spójną wizję funkcjonowania specjalności? Jakoś wcześniej nie stwierdziłem szczególnego zainteresowania choćby moją specjalnością...

4. Kto z GK ZHP albo z innych jednostek statutowych pracuje obecnie nad tą częścią strategii, która dotyczy specjalności i funkcjonowania WWS? Heh... jakoś dziwnie mi się skojarzyło z WSS Społem ;p

Pozdrawiam serdecznie i czekam na odzew.
hm. Marek Niewiarowski
drużynowy 19 DHSG "Zlotki" im. Bohaterów KOP w Świnoujściu
szef HK HDK "Kropla Życia"

Marko
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Marko » 23 sie 2012, 09:31

Hmmm... zastanawia mnie to milczenie, zwłaszcza ze strony druhów, którzy z reguły aktywnie tutaj dyskutują i dysponują dużą wiedzą merytoryczną. Pytania które zadałem są zbyt trudne czy tylko niewygodne?
hm. Marek Niewiarowski

sikor
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: sikor » 23 sie 2012, 17:12

dla kogo niewygodne ?
hm. Janusz Sikorski HR
Drużynowy 8 Tyskiej Drużyny Harcerzy Leśnych "Birkuty"
III Szczep Harcerski "Leśni"
lesni.pl haer.org
KPW

Alek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alek » 24 sie 2012, 08:59

A ja jako pełniący obowiązki kierownika specjalności wodnej jestem nieco zaskoczony bo pismo które jest tu zacytowane do mnie nie trafiło.... a datowane jest na 16 czerwca zatem jestem 2 miesiące opóźniony. Nie żeby mnie ta decyzja jakoś szczególnie zaskoczyła.

W przypadku specjalności wodnej zmiany te nie powinny jakoś szczególnie wpłynąć na zmiany. Obecnie poza drużynami i kadrą drużyn największy ciężar spoczywa na inspektoratach chorągwianych czyli Pilotach i ich zespołach i po zmianie nadal tak będzie. Ciężko być jednocześnie mocno zaangażowanym w środowisko chorągwiane i pełną parą pracować w GCe - szczególnie że i tu i tu trzeba być wolontariuszem.

Rozumiem, że dalsze funkcjonowanie "szefostw" każdej ze specjalności co do zasady mija się z celem. W mojej osobistej ocenie dzisiaj "nie stać" nas kadrowo na posiadanie takich zespołów bo realnie nie mamy ich kim obsadzić. Stąd lepiej sobie powiedzieć prawdę w oczy że drużynowy przy wsparciu swojej chorągwi musi być samodzielny i samowystarczalny niż tworzyć wrażenie że jest zespół centralny który... Owszem fajnie by było mieć w centrali zespoły po 10 osób do każdej specjalności który wspiera każdego z drużynowych - jestem rękami i nogami za tym - ale obecnie nas na to nie stać (ani finansowo ani kadrowo...)
Per Concordia Ad Victoria

Marko
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Marko » 24 sie 2012, 09:43

Sikor... no właśnie. Dla kogo? Potrafisz podać powód, dla którego robi się to takim cichcem? Jest w ogóle jakikolwiek powód, dla którego ktoś z "oświeconych" druhów po specjalności posiadający źródłowe informacje nie powie jak się sprawy mają? Wyżej zamieszczone pytania zadałem nie dlatego, że wietrzę tu jakiś totalny spisek, ale po to, żeby ktoś kto ma pojęcie co się dzieje i jakie są dalsze, bardziej konkretne plany GK-i udzielil mi odpowiedzi. Jak widzę ty nie potrafisz, więc czekam dalej cierpliwie.
hm. Marek Niewiarowski

Alek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alek » 24 sie 2012, 11:32

Marko - nie użył bym słowa "Cichcem" do określenia sposobu prowadzenia tej zmiany. Choć sam dowiedziałęm się o niej dopiero dzisiaj. Ten proces przebiega (wg. mnie) tak jak obecnie wygląda praca w specjalnościach na poziomie centralnym. Tzn. działalność ta - wybaczcie ostrość słowa - umiera śmiercią naturalną. Zwykle środowisko danej specjalności zrzesza się i aktywizuje w momencie kiedy ktoś chce zrobić ich zdnaiem "Skok na ich specjalność" - a kiedy już pył bitewny opada okazuje się że do bieżącej, codziennej i ustawicznej pracy brakuje sił. Tzn. wszyscy nawet najbardziej aktywni wracają do pracy "na dole". I nie ma w tym niczyjej winy. Po prostu brak nam wolnych kadr specjalnościowych mogących się zaangażować w szeroko rozumianą pracę w centrali na rzecz wszystkich - czyli szczególnie tych którzy nie mają żadnej specjalności. Zatem obawiam się, że na Twoje pytanie nikt nie odpowie... bo nie ma racjonalnej odpowiedzi poza przyznaniem się do trudności w specjalnościach na poziomie ponadchorągwianym.
Per Concordia Ad Victoria

Marko
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Marko » 24 sie 2012, 13:47

Widzisz Alek, nie do końca się z Tobą zgodzę. Dlaczego? A choćby dlatego, że o przedmiotowej sprawie dowiedziałeś się dopiero teraz i ode mnie. Dlatego, że konkretne propozycje dotyczące specjalności HSG zostały przekazane druhnie Naczelniczce już w roku 2009. Czy możesz sobie wyobrazić, że od tego czasu ani Naczelniczka ani nikt w jej imieniu nie zabrał w tej sprawie głosu. Nic, kompletnie nic - cisza jakbyśmy nie warci byli poświęcenia cennego czasu na zrecenzowanie przedłożonych propozycji i skwitowanie ich krótkim tak lub nie. Swego czasu byłem szefem Inspektoratu HSG więc przeróżne mechanizmy decyzyjne w GK są mi znane - nie sądzę aby w tym zakresie coś się wielce zamieniło w ciągu ostatnich 10 lat. Stąd moje pewnego rodzaju zaniepokojenie.
hm. Marek Niewiarowski

Marko
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Marko » 30 sie 2012, 09:25

Znowu cisza. Rozumiem, że na żadne konkrety liczyć nie mogę. No cóż, szkoda.
hm. Marek Niewiarowski

Trzeci
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Trzeci » 25 wrz 2012, 19:59

Na co liczysz że ktos CI sie przyzna że wylał dziecko razem z kąpielom. Zlikwidowac łatwo co dalej?
phm. Michał Michalski HR
Zespół Biura GK ZHP ds. spójności dokumentów
Inspektorat Harcerskiej Służby Porządkowej GK ZHP

Marko
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Marko » 25 wrz 2012, 21:20

Widzisz Michał, ciągle mi się po głowie kołacze obraz harcerza jako szczerego i uczciwego człowieka. Harcerza, harcerki w drużynie a także harcmistrzyni czy harcmistrza z poziomu chorągwi czy GK ZHP. Martwi mnie to, że jestem chyba w błędzie i właśnie brak konkretów i informacji przekazywanych publicznie i otwartym tekstem zdaje się to potwierdzać. Szkoda, że nie traktuje się nas (specjalności) poważnie.
hm. Marek Niewiarowski

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerskie specjalności”