Efekty Zbiórki 24-25.11.2007 - Harcerskie specjalności ogÃ

forum Wydziału Specjalności GK ZHP
Mysiek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Mysiek » 18 gru 2007, 20:10

mariuszm pisze:Za 3 lata to oni stworzą nowe drużyny pracujące poprawnie. A komandosów zostaną niedobitki. Nawet jak któraś drużyna super-komando przetrwa kolejnych 10 lat, to będzie to tylko jedna taka drużyna. Ważne, że nie powstaną nowe działające niewłaściwie.
Widzę że zalecasz pracę u podstaw:)
"Nie kłaniać się nikomu i nigdy bez potrzeby" - J.Piłsudski

www.82odh.fora.pl

mariuszm
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mariuszm » 18 gru 2007, 20:46

Cierpliwość i przeczekanie też zalecam :-) I to nie tylko w temacie tego wątku :)
phm. Mariusz Milka
Harcerski Klub Krótkofalowców Podróżników "ZORZA"
http://www.zorza.eu
od stycznia 2007 do września 2008 - Szef Inspektoratu Łączności GK ZHP
http://lacznosc.harcerz.com (dawniej http://lacznosc.zhp.pl)

Mysiek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Mysiek » 18 gru 2007, 20:48

Mi się nie śpieszy:)

www.82odh.fora.pl

SZERSZEń_9DW
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: SZERSZEń_9DW » 18 gru 2007, 21:09

No właśnie pseudo komandosi psują obronnym opinie i potem wychodzi że tzw Czerwone Berety to banda oszołomów. Trzeba walczyć z tą patologią. Troszkę za mało jest w naszej organizacji kursów i szkoleń jak mają np działać drużyny specjalnościowe :(

Mysiek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Mysiek » 18 gru 2007, 21:12

Ja mam drużynę proobronną i nie mam czerwonego beretu. :)

Nie wiem skąd wziął się mit, że jak proobronny to beret czerwony:)

www.82odh.fora.pl

wroobel
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: wroobel » 19 gru 2007, 11:46

Jeszcze jedna kwestia ze spraw ogólnych:
5. Jakie są atuty specjalności harcerskich?
a) Atrakcyjność programu – realizacja przez drużynę wybranej dziedziny programu w sposób pogłębiony wzbogaca program harcerski o treści charakterystyczne dla tej aktywności. Specjalność drużyny jest dobrym haczykiem, na który można złowić dzisiejszą młodzież.
b) Czytelność na zewnątrz – posiadane umiejętności, odbyte szkolenia, posiadane są uprawnienia specjalnościowe są zrozumiałe dla osób spoza organizacji. Można je wpisać wprost do CV bez dodatkowego tłumaczenia „na polski”. Każdy pracodawca zrozumie co znaczy „potrafię zaprojektować kartki i stemple pocztowe”, „ukończyłem kurs pierwszej pomocy” albo „posiadam patent sternika jachtowego”.
c) Podwójne wsparcie – dualizm pracy specjalnosciowej powoduje, że środowiska korzystają z pomocy zarówno z wewnątrz Organizacji i z wsparcia instytucji i stowarzyszeń fachowych (zewnętrznych). Kluby i drużyny specjalnościowe często posiadają „podwójną rejestrację” – raz jako jednostka ZHP, drugi raz jako członek stowarzyszenia specjalnościowego.
d) Droga życiowa – często specjalność zdobyta w drużynie staje się pomysłem, impulsem przy wyborze drogi życiowej. Na Zbiórce byli między innymi ratownicy, którzy poszli na studia medyczne, wychowankowie drużyn obronnych dziś zawodowi żołnierze czy harcerka-turystka pracująca jako pilot wycieczek... itd. Wyjątkowe specjalnościowe umiejętności sprawiają, że wychowankowie harcerskich drużyn specjalnościowych stają się elitą narodu – jak zostało powiedziane na Zbiórce.
e) Na paperze z tej grupy mam jeszcze zapisany punkt Atut „zwykłych” instruktorów – ale ni w ząb nie mogę zgadnąć „co notująca miała na myśli”. ;) Może ktoś pamięta?

Mysiek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Mysiek » 19 gru 2007, 12:03

wroobel pisze:a) Atrakcyjność programu – realizacja przez drużynę wybranej dziedziny programu w sposób pogłębiony wzbogaca program harcerski o treści charakterystyczne dla tej aktywności. Specjalność drużyny jest dobrym haczykiem, na który można złowić dzisiejszą młodzież.
łączy się z tym:
wroobel pisze:b) Czytelność na zewnątrz – posiadane umiejętności, odbyte szkolenia, posiadane są uprawnienia specjalnościowe są zrozumiałe dla osób spoza organizacji. Można je wpisać wprost do CV bez dodatkowego tłumaczenia „na polski”. Każdy pracodawca zrozumie co znaczy „potrafię zaprojektować kartki i stemple pocztowe”, „ukończyłem kurs pierwszej pomocy” albo „posiadam patent sternika jachtowego”.
Młodzież też czyta nasze zamiary i łatwiej jest im przyjść do drużyny, która robi "coś konkretnego", niż pójść do drużyny ogólnej(nie specjalnościowej).

I jak zwykle obserwując swoje środowisko najwięcej migracji wewnątrz Hufcowych jest z drużyn ogólnych do drużyn specjalnościowych.

Poza tym jest coś co wyróżnia drużyny specjalnościowe od drużyn ogólnych - a mianowicie wizja. Nie poznałem jeszcze drużyny specjalnościowej bez wypracowanej wizji działania. Widziałem za to wiele drużyn ogólnych, które działają, jak kluchy(bez celowo).

Pod tym względem drużyny specjalnościowe stoją ciut wyżej niż inne.
Ostatnio zmieniony 19 gru 2007, 12:03 przez Mysiek, łącznie zmieniany 1 raz.

www.82odh.fora.pl

mariuszm
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mariuszm » 19 gru 2007, 13:15

Te "ogólne" drużyny też mogą mieć wizję. Jeśli na przykład pracują projektowo. Kiedy każde działanie jest elementem zaplanowanego w szczegółach projektu.

Wspólna wizja w grupie pojawia się wtedy, gdy każdy jeden członek widzi w tym jakiś swój prywatny interes. Więc taka "ogólna" drużyna może mieć wizję atrakcyjnego wspólnego wyjazdu zagranicznego, a w następnym roku kursu żeglarskiego. A rok później na przykład rejsu dookoła świata. Wcale nie muszą mieć specjalności.

Co innego, że te specjalnościowe drużyny są często krok dalej, bo już mają swoją wizję, którą jest specjalność. Ale wizję też mają ci wszyscy turbo-komandosi nie rozumiejący specjalności.

Jednak rozumiem o co chodzi i się zgadzam, że nie ma specjalności bez wizji, a wizja jest w działaniu drużyn bardzo istotna.

Czyli Cię poparłem, a nie pojechałem Ci :-)
Ostatnio zmieniony 19 gru 2007, 13:15 przez mariuszm, łącznie zmieniany 1 raz.
phm. Mariusz Milka
Harcerski Klub Krótkofalowców Podróżników "ZORZA"
http://www.zorza.eu
od stycznia 2007 do września 2008 - Szef Inspektoratu Łączności GK ZHP
http://lacznosc.harcerz.com (dawniej http://lacznosc.zhp.pl)

SZERSZEń_9DW
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: SZERSZEń_9DW » 19 gru 2007, 16:08

Mysiek pisze:Ja mam drużynę proobronną i nie mam czerwonego beretu. :)

Nie wiem skąd wziął się mit, że jak pro obronny to beret czerwony:)
Oj Mysiek powiem tak większość nie wszyscy noszą CZ B :)

Mysiek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Mysiek » 19 gru 2007, 16:34

mariuszm pisze:Te "ogólne" drużyny też mogą mieć wizję. Jeśli na przykład pracują projektowo. Kiedy każde działanie jest elementem zaplanowanego w szczegółach projektu.
Na ja napisałem że część drużyn ogólnych, nie wszystkie.:)

www.82odh.fora.pl

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerskie specjalności”