Efekty Zbiórki 24-25.11.2007 - Drużyny spec. (zmiany "Zasa

forum Wydziału Specjalności GK ZHP
kubi
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: kubi » 13 gru 2007, 22:30

Tak patrzą na to co napisano na uzupełnionej stronie:
19kldh pisze:
mariuszm pisze:To w skrócie ktoś może? Nie piszcie o tym czego nie było, kogo nie było i co się nie odbyło, tylko konkretnie co wypracowano - efekty, wnioski, postanowienia...
Ze uzupełnionej dziś srony GK ZHP:
http://gk.zhp.pl/index.php?do=news&navi ... 01&id=5464
W trakcie zbiórki z szefami referatów specjalności:
- przedstawiono propozycję programu ZHP na 100-lecie harcerstwa,
- omówiono główne problemy chorągwianych referatów specjalnościowych,
- dyskutowano o formule działań programowych i kształceniowych w środowiskach specjalnościowych,
- omówiono kwestię organizacji konkursu na szefa zespołu specjalności GK ZHP,
Przedstawiono, omówiono, dyskutowano .... czyli "zero" konkretów
I szczerze mówiąc, będąc na tym spotkaniu nie pamiętam abyśmy o tym wszystkim mówili. Może dotknęliśmy troszkę tylko tematu działań programowych i kształceniowych w środowiskach specjalnościowych. Reszty nie kojarzę, a byłem na całości (przynajmniej takie mam wrażenie).
Jeśli się mylę, niech mnie ktoś poprawi.

P.S.
No może była chwila o programie na 100-lecie, ale tylko podczas całościowego spotkania programowców.
hm. Jakub Cichocki

mariuszm
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mariuszm » 13 gru 2007, 22:34

Może informacja została napisana przed spotkaniem i już nikt jej nie zmienił? :-)
phm. Mariusz Milka
Harcerski Klub Krótkofalowców Podróżników "ZORZA"
http://www.zorza.eu
od stycznia 2007 do września 2008 - Szef Inspektoratu Łączności GK ZHP
http://lacznosc.harcerz.com (dawniej http://lacznosc.zhp.pl)

kubi
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: kubi » 13 gru 2007, 22:41

Może ;)

Ale poza tym, to pewien zaczynek został wypracowany. Ktoś to powinien teraz zebrać w całośc.

Udał się rozpocząć wypracowanie materiału do szerszej dyskusji, być możę Związkowej, dotyczącej szeroko pojętych specjalności.

Mam nadzieję, że efekt popołudniowej i wieczornej pracy tej grupy za chwilę pojawi sie w formie pewncyh wątków, wokół których należałoby prowadzić dalsze dyskusje.

W założeniach, powinna to być dyskusja jak najszersza, która da odpowiedź na pytanie, gdzie obecnie jest miejsce specjalności. Jakim torem należy dalej podążać, bo wszyscy zgodziliśmy się z tym, że należy podążać, co przed tym spotkaniem nie dla wszystkich było oczywiste...
hm. Jakub Cichocki

mariuszm
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mariuszm » 13 gru 2007, 22:53

A jakim torem? Bo mnie nie było ;) Może przez to nie podążam? :-)
phm. Mariusz Milka

Mysiek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Mysiek » 13 gru 2007, 23:07

Widzę coraz więcej osób obecnych na konferencji się wypowiada dlatego przypominam:

czekamy na odpowiedź na pytanie:
mariuszm pisze:To w skrócie ktoś może? Nie piszcie o tym czego nie było, kogo nie było i co się nie odbyło, tylko konkretnie co wypracowano - efekty, wnioski, postanowienia...
Chyba że nikt nie czuje się kompetentny do wypowiedzi na taki temat to też niech napisze:)
"Nie kłaniać się nikomu i nigdy bez potrzeby" - J.Piłsudski

www.82odh.fora.pl

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 13 gru 2007, 23:39

Widzisz, szkopuł w tym, że trudno mówić o jakichś wymiernych efektach. Tak jak napisał Kuba: jest zaczątek do dyskusji. Z mojego punktu widzenia efekty/czas poświęcony [dąży do] 0 (zero).
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

wroobel
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: wroobel » 14 gru 2007, 12:24

19kldh pisze:Nie mogłem być na tym spotkaniu ale bardzo ciekaw jestem realnych efektów.
Wiem, Czesiu - jesteś moim sumieniem... a Twoje posty wyrzutami ;)
Napiszę podsumowanie To wisi nade mną ;) Spróbuje w ten weekend.
Szczególnie ciekawią mnie efekty "bloków":
B-3
9. D - Jak oceniać pracę drużyn specjalnościowych?

B-5
- 13. Jednolity sposób opisu specjalności - kryteria drużyn,
- 14. Zmiany w zasadach pracy specjalnościami
W skrócie. Czesiu nie pracowaliśmy na Twoim tekście „Zasad pracy...”. Tylko nad problemami. Wynika to z mojego przekonania, że najpierw trzeba zdefiniować problem, zaproponować sposoby a prawo tworzyć później – wtórnie.

A PROBLEM jednogłośnie zaznaczony przez przedstawicieli inspektoratów:
- to brak możliwości nadzoru nad programem specjalnościowym realizowanym w drużynach; uznaniowy charakter nadawania mian drużyn specjalnościowych przez komendantów hufców; brak możliwości korygowania patologii; zdarza się, że drużyny specjanościwe i ich instruktorzy sa „kłopotem” dla KH, którego najprościej się „pozbyć”...itd.

Możliwe ROZWIĄZANIA:
- siłowe - wymusić obligatoryjnie na KH obowiązek konsultowania wniosku o nadanie miana drużyny specjalościowej z inspektoratem chorągwianym lub centralnym.
- stanowcza perswazja – przywrócić centralne kształcenie drużynowych drużyn specjalnościowych
- łagodna perswazja – promować i reklamować dobre środowiska i dobre imprezy specjalnościowe – stawiać innym za wzór
- drążyć skałę – opracować i wydać materiały metodyczno-repertuarowe dla drużynowych drużyn specjalnościowych. Tu muszę coś dodać Poradnik Drużynowego Harcerskiej Drużyny Wodnej został napisany przez hm Bogdana Olszewskiego w 1973 roku; jeszcze na przełomie lat 80/90tych hm Andrzej Glass wydał broszurki Regulamin Pracy Lotniczej oraz Latawce ostatni wyrwał się hm. Paweł Rozdżestwieński wydając w 2000 roku Harcerskie Drużyny Jeździeckie – ale jest trochę usprawiedliwiony, bo w poprzednim systemie kawalerzyści i ułani śpiewający przy ogniskach „Lance do boju, szble w dłoń – bolszewika goń, goń, goń...”, jako politycznie nieprawomyślni, nie byli publikowani. ;)

Oczywiście każde rozwiązanie, generuje następne problemy. Ale co ważniejsze, przyjęcie któregoś, czy któryś z powyższych metod wymaga decyzji „politycznej” Głównej Kwatery. Bo niestety trzeba by złamać „monopol” hufca na nadzór i kształcenie... albo zacząć coś centralnie wydawać...
...i powiem tak na spotkaniu z Wami, dyskutując, rozmawiając - dostałem od Was mnóstwo argumentów by takich decyzji „politycznych” od Głównej Kwatery wymagać. I gdyBYM był kierownikiem Wydziału Specjalności GK ZHP, mając Wasze poparcie, takie decyzje rekomendowałBYM GieCe.

Spotkanie z Wami upewniło mnie w przekonaniu, że żadnej drugiej, ani trzeciej drogi nie ma! Uwaga, uwaga - nawet szefostwo HSR odcięło się od poglądów Rafała Klepacza (głoszącego koniec drużyn jednospecjalnościowych). Szefostwo HSR zwróciło uwagę, że poglądy Rafała są jego osobistymi przemyśleniami, a nie oficjalnym stanowiskiem jego jako instruktora i założyciela Szkoły!

Więc z mojego punktu widzenia dostałem od Was to czego oczekiwałem. I gdyBYM był szefem wiedziałBYM co dalej robić. Wydaje mi się, że ta frustracja i uczcie beznadziei prezentowane przez Maćka wynika z faktu, że nie wiadomo co z tym dalej? Nie wiadomo kto to będzie ciągnął? Nie wiadomo kto to będzie (jak pisze Jakub) „zbierał w całość”? I tu nie ma co zawracać gitary dziewczynom z biura – tylko od razu dowiadywać się u źródła wskazanego przez Czesia. Zwłaszcze, że kontakt do wszystkich członków zarządu jest prosty imieKROPKAnazwiskoMALPAzhpKROPKApl ;)

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 14 gru 2007, 14:03

Frustracja i beznadzieja, to za dużo powiedziane. Raczej - jak ci powiedziałem - poczucie dobrze zmarnowanego czasu. Bo mogliśmy to zorganizować inaczej, z większym wykorzystaniem czasu na meritum.
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

mariuszm
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mariuszm » 14 gru 2007, 14:30

To może wróćmy do opracowywania propozycji nowych zasad w formie online?

Najpierw ogłośmy, że chcemy zmienić i zapytajmy o pomysły na zmianę. Potem na podstawie tego i własnych przemyśleń opracujmy wersję beta. Potem ją znowu skonsultujemy z "ludem" i może coś z tego będzie.

Nie ma po co się spotykać na razie. Na razie coś twórzmy. Trzeba tyko ogłosić gdzie się da, że są konsultacje. Na razie zbierzmy różne pomysły na zmianę istniejących zasad.
phm. Mariusz Milka

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 14 gru 2007, 14:45

wroobel pisze:Czesiu nie pracowaliśmy na Twoim tekście „Zasad pracy...”. Tylko nad problemami. Wynika to z mojego przekonania, że najpierw trzeba zdefiniować problem, zaproponować sposoby a prawo tworzyć później – wtórnie.

- to brak możliwości nadzoru nad programem specjalnościowym realizowanym w drużynach; uznaniowy charakter nadawania mian drużyn specjalnościowych przez komendantów hufców; brak możliwości korygowania patologii; zdarza się, że drużyny specjanościwe i ich instruktorzy sa „kłopotem” dla KH, którego najprościej się „pozbyć”...itd.

Możliwe ROZWIĄZANIA:
- siłowe - wymusić obligatoryjnie na KH obowiązek konsultowania wniosku o nadanie miana drużyny specjalościowej z inspektoratem chorągwianym lub centralnym.
- stanowcza perswazja – przywrócić centralne kształcenie drużynowych drużyn specjalnościowych
- łagodna perswazja – promować i reklamować dobre środowiska i dobre imprezy specjalnościowe – stawiać innym za wzór
- drążyć skałę – opracować i wydać materiały metodyczno-repertuarowe dla drużynowych drużyn specjalnościowych.
(.....)
Oczywiście każde rozwiązanie, generuje następne problemy. Ale co ważniejsze, przyjęcie któregoś, czy któryś z powyższych metod wymaga decyzji „politycznej” Głównej Kwatery. Bo niestety trzeba by złamać „monopol” hufca na nadzór i kształcenie... albo zacząć coś centralnie wydawać...
...i powiem tak na spotkaniu z Wami, dyskutując, rozmawiając - dostałem od Was mnóstwo argumentów by takich decyzji „politycznych” od Głównej Kwatery wymagać. I gdyBYM był kierownikiem Wydziału Specjalności GK ZHP, mając Wasze poparcie, takie decyzje rekomendowałBYM GieCe.
Ależ moja skromna korekta zasad to własnie skutek zdefiniowania problemu. TEGO problemu. Tyle że ja go zdefiniowałem już w momencie tworzenia obowiazujacych zasad. I między innymi dlatego 2-krotnie je "cofałem" z obrad GK ZHP, aż za trzecim razem Tomek Nowak "przemycił" je do zatwierdzenia przez GK ZHP, za moimi plecami. I w ten sposób mamy to co mamy.
Moja propozycja nie jest "siłowa", ona jest po prostu realna.
Ostatnio zmieniony 14 gru 2007, 14:48 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

kubi
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: kubi » 14 gru 2007, 20:21

No i własnie mniej więcej dlatego nikt chyba nie próbował podsumować tego spotkania.

Czekam też niecierpliwie na materiał zredagowany przez Wiktora. Wtedy można się do niego odnieść i działać dalej.
Na pewno nie można pozostac w niebycie i trzeba działać. Jeśłi zostanie ogłoszony konkurs, to nie wiadomo, kiedy/jak szybko zostanie rozstrzygnięty. Żeby znowu czas nie uciekł.

Myślę, że można zacząć tutaj coś robić zaraz po tym jak pojawi się materiał ze spotkania.

Może faktycznie nie udało się wypracować bardzo dużo, ale to już jakiś zalążek do dalszej pracy, który powstał podczas spotkania jakiejś części ludzi zajmujących się specjalnościami. A to już coś.
hm. Jakub Cichocki

mariuszm
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mariuszm » 14 gru 2007, 20:55

Dla mnie najważniejsze coś to zainteresowanie tematem. Wszyscy tu wiemy i widzimy, że coś trzeba zmienić. Mamy jeszcze problem ze zdefiniowaniem problemu :-) Pojawiają się różne opinie na temat problemu. Bez zdefinowania tego problemu, albo w zasadzie problemów, nie posuniemy się dalej. Tak więc ja też czekam, a potem chętnie wezmę udział w internetowym spotkaniu.
phm. Mariusz Milka

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 15 gru 2007, 05:38

mariuszm pisze:
wroobel pisze:Czesiu nie pracowaliśmy na Twoim tekście „Zasad pracy...”. Tylko nad problemami. Wynika to z mojego przekonania, że najpierw trzeba zdefiniować problem, zaproponować sposoby a prawo tworzyć później – wtórnie.

Wszyscy tu wiemy i widzimy, że coś trzeba zmienić. Mamy jeszcze problem ze zdefiniowaniem problemu :-) Pojawiają się różne opinie na temat problemu. Bez zdefinowania tego problemu, albo w zasadzie problemów, nie posuniemy się dalej.
Czyli, wg Ciebie dalej nie zdefiniowano problemów ?

W takim razie spróbujmy zdefiniować te "...jednogłośnie zaznaczone przez przedstawicieli inspektoratów...":
1) brak możliwości nadzoru nad programem specjalnościowym realizowanym w drużynach;
2) uznaniowy charakter nadawania mian drużyn specjalnościowych przez komendantów hufców;
3) brak możliwości korygowania patologii;
4) zdarza się, że drużyny specjanościwe i ich instruktorzy sa „kłopotem” dla KH, którego najprościej się „pozbyć”...
5) itd.

Problemy 1,2,3 zdefiniować jest łatwo gdyż są ze sobą połączone i wynikają właśnie wprost z obecnych zapisów Zasad. Stąd moja propozycja "szybkiej korekty". Jak ona nastąpi to będzie mozna zacząć dyskutować na dalszymi kierunkami zmian. Bez tej korekty będą to "dyskusje akademickie".
Ostatnio zmieniony 15 gru 2007, 06:51 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

mariuszm
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mariuszm » 15 gru 2007, 12:14

W dyskusji brała udział mała ilość osób związanych ze środowiskami specjalnościowymi. Zdefiniowane przez nich problemy już znamy. Ja też sam widzę kilka i pewnie każdy przyłączający się do dyskusji też coś zauważa. Dlatego chciałbym zebrać wszystko naraz, zobaczyć czy któreś problemy nie są elementami większego i zacząć działać.
phm. Mariusz Milka

Mysiek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Mysiek » 18 gru 2007, 10:10

19kldh pisze:W takim razie spróbujmy zdefiniować te "...jednogłośnie zaznaczone przez przedstawicieli inspektoratów...":
1) brak możliwości nadzoru nad programem specjalnościowym realizowanym w drużynach;
2) uznaniowy charakter nadawania mian drużyn specjalnościowych przez komendantów hufców;
3) brak możliwości korygowania patologii;
4) zdarza się, że drużyny specjanościwe i ich instruktorzy sa „kłopotem” dla KH, którego najprościej się „pozbyć”...
5) itd.

Problemy 1,2,3 zdefiniować jest łatwo gdyż są ze sobą połączone i wynikają właśnie wprost z obecnych zapisów Zasad. Stąd moja propozycja "szybkiej korekty". Jak ona nastąpi to będzie mozna zacząć dyskutować na dalszymi kierunkami zmian. Bez tej korekty będą to "dyskusje akademickie".
Problem w tym, że naprawa obecnego systemu będzie powodować powstawanie nowych patologii i prawdopodobnie dlatego jest tak mały odzew w tej sprawie. Osobiście jako instruktor ZHP jestem za tym, żeby próbować naprawiać. Czesiu opracował bardzo dobry i jasny system na chwilę obecną, niestety został jakby pominięty.

Myślę, że warto byłoby mu się przyjrzeć i stworzyć osobną dyskusję czy ten dokument powinien przejść w tej właśnie formie mówie tu o:
2. Kryteria drużyny specjalnościowej
2.1 Prawo do ubiegania się o miano Drużyny Specjalnościowej uzyskuje drużyna, która działa, co najmniej przez jeden rok zgodnie z “Instrukcją drużyny harcerskiej, starszoharcerskiej, wędrowniczej i wielopoziomowej”. Drużyna spełniająca ten warunek opracowuje na podstawie szczegółowych kryteriów wybranej specjalności, będących załącznikiem do niniejszej instrukcji, program rocznej działalności i zatwierdza go we właściwej komendzie, po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwego inspektoratu GK ZHP lub upoważnionego inspektoratu (referatu) chorągwianego.
2.2 Drużyna realizuje taki program, aby jej członkowie poprzez zdobywanie sprawności, realizację zadań zespołowych, projektów i znaków służb, zdobywanie odznak specjalnościowych, stopni harcerskich i instruktorskich, uprawnień państwowych i specjalistycznych w zgodzie z metodą harcerską pogłębiali swoją wiedzę i doskonalili umiejętności z zakresu wybranej specjalności.
2.3 Drużyna, składa w terminie do końca września każdego roku raport właściwemu komendantowi, który na podstawie oceny realizacji zadań zawartych w zatwierdzonym uprzednio programie ogłasza rozkazem decyzję w sprawie przyznania drużynie miana Harcerskiej (Starszoharcerskiej, Wędrowniczej, Wielopoziomowej) Drużyny (Kręgu) Specjalnościowej bieżącego roku harcerskiego w specjalności zdobywanej przez drużynę.
2.4 Właściwy komendant ogłasza decyzję po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwego inspektoratu GK ZHP lub upoważnionego inspektoratu (referatu) chorągwianego. Od negatywnej opinii przysługuje odwołanie do kierownika Wydziału Specjalności GK ZHP.
2.5 Miano Drużyny Specjalnościowej nadawane jest na okres jednego roku harcerskiego. Jeżeli drużyna nie uzyska pozytywnej opinii właściwego inspektoratu (referatu) dotyczącej pracy ze specjalnością w ciągu roku - traci prawo używania wyróżniającego miana w roku następnym. Decyzję komendant ogłasza w rozkazie.
Wprowadzenie tego dokumentu wiele naprawi, choć myślę że najpierw każda specjalność musi opracować strategię dotyczącą ich samych.:)
"Nie kłaniać się nikomu i nigdy bez potrzeby" - J.Piłsudski

www.82odh.fora.pl

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerskie specjalności”