Zdobywanie miana drużyny specjalnościowej [nowa drużyna]

forum Wydziału Specjalności GK ZHP
ODPOWIEDZ
Mysiek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Mysiek » 02 cze 2007, 17:54

Mam tu taki zapis:
2.1 Prawo do ubiegania się o miano Drużyny Specjalnościowej uzyskuje drużyna, która działa, co najmniej przez jeden rok zgodnie z “Instrukcją drużyny harcerskiej, starszoharcerskiej, wędrowniczej i wielopoziomowej”. Drużyna spełniająca ten warunek opracowuje na podstawie szczegółowych kryteriów wybranej specjalności, będących załącznikiem do niniejszej instrukcji, program rocznej działalności i zatwierdza go we właściwej komendzie.
oraz:
2.3 Drużyna, składa w terminie do końca września każdego roku raport właściwemu komendantowi, który na podstawie oceny realizacji zadań zawartych w zatwierdzonym uprzednio programie ogłasza rozkazem decyzję w sprawie przyznania drużynie miana Harcerskiej (Starszoharcerskiej, Wędrowniczej, Wielopoziomowej) Drużyny (Kręgu) Specjalnościowej bieżącego roku harcerskiego w specjalności zdobywanej przez drużynę.
I teraz moje pytanie

Czy po pierwszym roku działania drużyny mogę składać wniosek o nadanie specjalności?

Niby rok muszę przepracować trybem normalnym, ale z pkt 2.3 nie wynika jasno po którym roku mogę składać raport.
"Nie kłaniać się nikomu i nigdy bez potrzeby" - J.Piłsudski

www.82odh.fora.pl

mariuszm
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mariuszm » 02 cze 2007, 18:32

Ta instrukcja to jest coś, co należy szybko zmienić... Wiem, że to nie jest odpowiedź na Twoje pytanie, ale na razie żyję zjazdem, więc zmianami właśnie :-)

A teraz odpowiedź...

1. Zakładasz drużynę harcerską.

2. Drużyna jest na okresie próbnym do 6 miesięcy i tyle zwykle to trwa.

3. Zaczynasz pracować jak normalne drużyna i działasz jak normalna drużyna przez rok.

4. Dopiero po upływie roku od zakończenia okresu próbnego możesz rozpocząć zdobywanie specjalności. Specjalność wybierasz z listy specjanlości. Szczegóły o co w każdej chodzi i jakie trzeba spełnić kryteria, stanowią załącznik do instrukcji. Jeśli nie masz załącznika, to nie szukaj. NIGDY GO NIE OPRACOWANO. Nie pytaj mnie czemu, bo nie wiem...

5. Zdobywanie specjalności trwa następny rok.

6. Tak oto już po 2 latach i 6 miesiącach, a w praktyce po 3 latach drużyna ma miano drużyny specjanlościowej.

Nie pytaj mnie czemu tak jest :-) Jak zaznaczyłem na początku, warto to zmienić.

W razie czego służę pomocą w interpretacji pozostałej części instrukcji.
phm. Mariusz Milka
Harcerski Klub Krótkofalowców Podróżników "ZORZA"
http://www.zorza.eu
od stycznia 2007 do września 2008 - Szef Inspektoratu Łączności GK ZHP
http://lacznosc.harcerz.com (dawniej http://lacznosc.zhp.pl)

Mysiek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Mysiek » 04 cze 2007, 07:25

mariuszm pisze:4. Dopiero po upływie roku od zakończenia okresu próbnego możesz rozpocząć zdobywanie specjalności. Specjalność wybierasz z listy specjanlości. Szczegóły o co w każdej chodzi i jakie trzeba spełnić kryteria, stanowią załącznik do instrukcji. Jeśli nie masz załącznika, to nie szukaj. NIGDY GO NIE OPRACOWANO. Nie pytaj mnie czemu, bo nie wiem...
To akurat wiedziałem

mariuszm pisze:6. Tak oto już po 2 latach i 6 miesiącach, a w praktyce po 3 latach drużyna ma miano drużyny specjanlościowej.
Te 6 miesięcy początkowe nie jest traktowane jak pierwszy rok działania?

Po 3 latach to z początkowej wersji drużyny niewiele zostanie :/

Może coś powinniśmy z tym zrobić, najlepiej my bo coś czuje że jak będziemy czekać to minie jeszcze dużo czasu?
Ostatnio zmieniony 04 cze 2007, 07:49 przez Mysiek, łącznie zmieniany 1 raz.

www.82odh.fora.pl

mariuszm
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mariuszm » 04 cze 2007, 08:54

Tych 6 miesięcy to okres próbny. Do tego doliczasz rok oczekiwania :-)

Możesz założyć klub specjalnościowy, który jest specjalnościowy od początku, ale są trochę inne wymagania... No i trochę inaczej to działa.
phm. Mariusz Milka

Mysiek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Mysiek » 04 cze 2007, 21:05

Myślałem nad klubem i poczyniłem pewne kroki ale jednak z drużyną zawsze będe czuł się bardziej związany.

www.82odh.fora.pl

mariuszm
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mariuszm » 04 cze 2007, 22:18

Ja już prowadzę drugi w swojej historii klub i to mi daje więcej możliwości do działania... Nie ograniczamy się i nie zamykamy w sztywnych ramach drużyny. Raczej spotykamy się w działaniu niż na co dzień, ale jak już działamy to dlatego, że chcemy i idzie nam dobrze. A każdy ma swój wiek i jakąś swoją jednostkę (drużynę), z którą jest na co dzień przynajmniej emocjonalnie związany... I jakoś to idzie. Tylko u mnie głównie instruktorzy i wędrownicy, więc to trochę inaczej się z nimi działa.
phm. Mariusz Milka

Mysiek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Mysiek » 04 cze 2007, 22:23

Mamy klub w planach. Na razie ustalamy cele i sens naszego działania.

www.82odh.fora.pl

wroobel
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: wroobel » 05 cze 2007, 01:27

Pierwsze pytanie – jaką specjalność wybraliście dla swojej drużyny?

Przepisy należy używać z głową i z rozsądkiem... a niekoniecznie literalnie. Instrukcja to nie Talmud tylko drogowskaz. ;)

To co było naszą (autorów i konsultantów) intencją – to położyć silny nacisk na fakt, że drużyna specjalnościowa musi w pierwszej kolejności być dobrą drużyną harcerską!

Czyli najpierw musi mieć drużynowego, harcerzy, plan pracy, obrzędowość, zbiórki, wyjazdy, obóz, podział i prace w zastępach, zdobywać stopnie itd... itd... czyli absolutne abc... KAŻDEJ DOBREJ DRUŻYNY HARCERSKIEJ!

Jeśli to jest spełnione to robimy następny krok czyli interesuje nas kadra (instruktor) wyszkolenia specjalościowego, dostęp do sprzętu, udział/organizacja szkoleń specjalościowych, zdobywane patenty/odznaki/certyfikaty/licencje, specyficzne rozwiązania organizacyjne, współpraca z inspektoratem chorągwianym/centralnym danej specjalności... itd czyli ...xyz KAŻDEJ DOBREJ, HARCERSKIEJ DRUŻYNY SPECJALNOŚCIOWEJ!

Czy to znaczy, że nie można rozpoczynać pracy ze specjalnością od pierwszego dnia – założenia drużyny? Moim zdaniem można, a nawet warto...
...warto od samego początku treści wybranej specjalności wplatać do zbiórek drużyny. Warto, aby motywy specjalnościowe pojawiały się w tworzącej się obrzędowości i symbolice drużyny. Warto, aby pierwszy obóz drużyny był już specjalnościowy. Warto do programu stopni harcerskich od początku dodawać elementy wyszkolenia specjalnościowego. Warto w codziennej pracy drużyny – zbiórki, biwaki, rajdy popularyzować wiedze specjalnościową, czy nawet podejmować pierwsze próby specjlnościowego wyczynu! :)

Nawiązując do przywołanej przez Mariusza cezury czasowej... no cóż mogę dodać – mój profesor od rzeźby mawiał śliwka musi dojrzeć – kiedy któryś ze studentów pytał czy może zacząć rzeźbę później, albo skończyć wcześniej – a temat był zaplanowany na cały semestr i wymagał pół roku fizycznej pracy ;)
Rozumiem, że półtora roku próby (najpierw na miano drużyny harcerskiej, a potem na miano specjalnościowej) w porównaniu z obecnie standardową dwu letnią kadencją drużynowego – wygląda kosmicznie... :/
...ale może właśnie tak powinno być, że jeden drużynowy poświęca całą swoją kadencje na założenie, zorganizowanie i wprowadzenie na poziom samodzielności organizacyjnej i specjalnościowej. Akurat konkretna dwuletnia (jak nic) misja. :cool:
mariuszm pisze:Ta instrukcja to jest coś, co należy szybko zmienić...
Teraz odpowiadając Mariuszowi.
Obecne ogóle kryteria... są ogólne i po pierwsze i najważniejsze nie przeszkadzają. Nie robią krzywdy. I to już jest dobre. W mojej opinii najpierw powinniśmy stworzyć opis wszystkich specjalności – szczegółowy, ale oparty o wspólny szablon.

Dopiero w ślad za tym jako drugi albo trzeci krok opracować na podstawie tych szablonowych opisów – szczegółowe kryteria dla poszczególnych specjalności... i w czwartym ostatnim kroku skorygować kryteria ogólne jeśli takie zmiany wynikną z potrzeb szczegółowych.

Sorry Mariusz, ale jakby się teraz bez głębszego przemyślenia rzucili się do ponownej redakcji kryteriów ogólnych – to byśmy zachowywali się trochę jak taki pies, który w miejscu ciągle goni własny ogon. :D

Uważam, że trzeba pójść dalej... i broń Boże nie zaczynać od przepisów, instrukcji i regulaminów... tylko od pomysłu, wizji, opisu – zestandaryzować to dla specjalności... a jak już będziemy wiedzieć co chcemy, to dopiero na tej podstawie pisać instrukcje szczegółowe i dalej rewidować ogólną.
Mysiek pisze:Mamy klub w planach. Na razie ustalamy cele i sens naszego działania.
Co do wątku klubu...
...tu trzeba zwrócić uwagę, żeby wszyscy członkowie mieli podstawowy przydział do swojej drużyny.
Sygnalizował to już Mariusz. Chodzi oto aby nie popaść w działanie nie ametodyczne. Harcerze starsi i wędrownicy muszą zdobywać normalnie stopnie harcerskie w swoich drużynach! A w klubie szkolą się tylko fachowo – zdobywają patenty/odznaki/licencje itd. Chyba, że klub jest celowo adresowany do grup poza metodycznych (26+)– czyli starszyzny, instruktorów i seniorów.

Mysiek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Mysiek » 05 cze 2007, 07:03

wroobel pisze:
Mysiek pisze:Mamy klub w planach. Na razie ustalamy cele i sens naszego działania.
Co do wątku klubu...
...tu trzeba zwrócić uwagę, żeby wszyscy członkowie mieli podstawowy przydział do swojej drużyny.
Sygnalizował to już Mariusz. Chodzi oto aby nie popaść w działanie nie ametodyczne. Harcerze starsi i wędrownicy muszą zdobywać normalnie stopnie harcerskie w swoich drużynach! A w klubie szkolą się tylko fachowo – zdobywają patenty/odznaki/licencje itd. Chyba, że klub jest celowo adresowany do grup poza metodycznych (26+)– czyli starszyzny, instruktorów i seniorów.
Tu się akurat nie boje, bo każdy działa w swojej drużynie i klub jakby narzuca dodatkowe działanie w swojej drużynie(organizacje zbiórek aby rozpropagować specjalność).

Dzięki wroobel za opis.

www.82odh.fora.pl

mariuszm
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mariuszm » 05 cze 2007, 15:48

Ja tam wolę zmianę instrukcji w stronę bardziej przejrzystą, w stronę ułatwień i w stronę większego bezpieczeństwa.

Ale oczywiście nie papierki są najważniejsze. Tylko moim zdaniem ten konkretny papierek trochę utrudnia start. Wiele drużyn decyduje się na specjalność jakby poza instrukcją. Nie interesuje ich miano drużyny, tylko żeby coś robić w tym kierunku. Ale nie ma wytycznych, więc nie bardzo nawet znają kierunek.

Efekt jest taki, że mamy dużo drużyn, którym wydaje się, że są specjalnościowe i nie stosują się do żadnych przepisów, bo przecież oficjalnie nie są.

Ale tego nową instrukcją też się nie zmieni. Trzeba szkolić drużynowych drużyn specjalnościowych i jednocześnie opracować nową instrukcję, którą zrozumieją. To roboty na co najmniej 5 lat, więc już sie zabierajmy do pracy :-)
phm. Mariusz Milka

Mysiek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Mysiek » 05 cze 2007, 15:56

W zasadzie to znam kilka drużyn które są specjalnościowe,a pracy ze specjalnością nie ma.

Znam też takie które specjalnościowe nie są, a pracują ze specjalnością.

5 lat to mało na na takie rzeczy.
Ale warto spróbować.

www.82odh.fora.pl

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerskie specjalności”