Ocena pracy z "Zasadami pracy specjalności harcerskich"

forum Wydziału Specjalności GK ZHP
SeFer
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: SeFer » 23 wrz 2006, 10:38

Są, natomiast nie są nazwane przymiotnikiem instruktorski, pozatym jest INSTRUKTOR REKREACJI RUCHOWEJ- to jest osoba konieczna do działania drużyny, albo potrzebny jest przewodnik górski/nizinny etc.
Napisałem,że na obecny moment nie ma uprawnień instruktora przewodnictwa, bo według ustawy na kursach może wykładać każdy, kto ma wykształcenie kierunkowe lub conajmniej 5 letni staż wpracy przewodnickiej.
Pozatym w naszych instrukcjach jest napisane ,że "najlepiej" żeby instruktor wyszkolenia specjalnościowego miał uprawnienia Państwowe-oznacza to,że jest to zalecane, ale nie konieczne.cyt.:"Szefem klubu powinien być instruktor ZHP posiadający kwalifikacje specjalistyczne – najlepiej uprawnienia państwowe, o stopniu instruktora danej specjalności"- o ile pamiętam to samo się tyczy druzyny.
POzdrowenia
Ostatnio zmieniony 23 wrz 2006, 10:42 przez SeFer, łącznie zmieniany 1 raz.
PRZEWODNIK GÓRSKI|MIęDZYNARODOWY PRZEWODNIK GÓRSKI UIMLA|SZKOLENIA LAWINOWE

Góra idzie do Ciebie??Nie jesteś Mahometem??... Uciekaj! To lawina!

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 23 wrz 2006, 13:17

matei pisze:
dominik jan domin pisze:Uprawnienia ekologiczne... hehehe, jestem ciekaw...
Społeczny Opiekun Przyrody: wydawane przez Przeydenta Miasta, lub z jego upoważnienia.(również PTTK).
Art. 49.
1. Osoby fizyczne zainteresowane ochroną przyrody mogą uzyskać uprawnienia społecznych opiekunów przyrody.

2. Uprawnienia, o których mowa w ust. 1, nadaje starosta.

3. Społecznym opiekunem przyrody może być każdy obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, który wyraził zgodę na objęcie tej funkcji, posiada pełną zdolność do czynności prawnych, nie był karany za przestępstwa oraz posiada znajomość przepisów prawnych.

4. Społeczni opiekunowie przyrody mogą działać indywidualnie lub w zespole, zwanym kołem opiekunów przyrody.

5. Społeczny opiekun przyrody przy wykonywaniu swoich obowiązków jest uprawniony do pouczania osób naruszających przepisy o ochronie przyrody.

Czyli wielkie uprawnienia :) pozwole na krótki komentarz: hahaha.
Instruktor Ochrony Przyrody PTTK- również państwowe
Masz do tego cytat z ustawy?
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

matei
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: matei » 23 wrz 2006, 17:56

Komentarz zbędny... . Bark wychowania i jakiejkolwiek ogłady, nie wspominając już o górnolotnośći i przesadzie.
62 KDHS "Brzoza" im. Stefana- Szolc Rogozińskiego

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 24 wrz 2006, 08:53

SeFer pisze:
19kldh pisze:Tu się nie zgodzę z Tobą. Z wieloletniego doświadczenia (i wiedzy historycznej o specjalnościach ;) ) wiem że bardzo rzadko istniały kluby specjalnościowe które nie były trwale oparte o konkretne środowisko drużyn specjalnościowych.
Wybacz, ale nie zrozumiałeś co miałem an myśli, ja myśle o rezygnacji z tworzenia drużyn Specjalnościowych na siłe. Lepsze jest żeby był Harcerski Klub Specjalnościowy zrzeszający ludzi zainteresowanych dana specjalnoscią,a będących w druzynach niespecjalnościowych.
Lepsze od czego ? I kiedy ?

Pytanie "pomocnicze". Jaka jest, wg Ciebie, różnica metodyczna między klubem a drużyną ?
Ostatnio zmieniony 24 wrz 2006, 09:09 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

matei
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: matei » 24 wrz 2006, 14:20

Jemu chyba chodziło o to, że lepsze jest stworzenie Klubu, który może zrzeszać mniej członków niż robić na siłę drużynę specjalnościową, która musi posiadać więcej członków niż klub, co może skończyć się szybkim jej rozpadem.
62 KDHS "Brzoza" im. Stefana- Szolc Rogozińskiego

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 24 wrz 2006, 15:03

Problem w tym że obecnie (od kilku lat) raczej jest "trend" odwrotny.
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

dono
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: dono » 24 wrz 2006, 20:29

Chyba w Krakowie...
<KPW>
"Przed Nami jasnych godzin noc i moc młodzieńczych cnót
Przy innym ogniu , w inną noc , do zobaczenia znów..."

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 24 wrz 2006, 22:27

"Chyba" nie ;)

A poważniej, to czy analizowałeś to w perspektywie ostatnich 10 lat ?
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 25 wrz 2006, 10:25

Matei, nie denerwuj się.

Społeczny Opiekun Przyrody nic nie oznacza, żadnych uprawnień. Niestety, cytat z ustawy masz. A ja pytałem się o uprawnienia ekologiczne do prowadzenia druzyny. Bo myslałem, że rozmawiamy powaznie - o uprawnieniach panstwowych, instruktorskich. Analogicznie do uprawnień Instruktora PZŻ, Instruktora Skoków Spadachronowych itp. A nie na uprawnieniu do "pouczenia, ze źle postepuję". Wiem, ze się narażam na zarzut przekraczania kompetencji w naszym chorym systemie prawnym, ale upomniec, to moge i bez papierka. Ale wciąz oczekuję dokumentu - okreslającego PAńSTWOWE uprawnienia instruktorskie z dziedziny ekologii.

A cytat z ustatwy, u uprawnieniach PAńSTWOWYCH Instruktora Ochrony Przyrody PTTK poproszę. Bo piszesz że są, fajnie... ale potrzebuje potwierdzenia.

Tak, wiem, ze wymaganie potwierdzenie słów to brak wychowania. Ale już się nieraz sparzyłem na jechaniu "na gębę".
Ostatnio zmieniony 25 wrz 2006, 10:34 przez dominik jan domin, łącznie zmieniany 1 raz.
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerskie specjalności”