Ocena pracy z "Zasadami pracy specjalności harcerskich"

forum Wydziału Specjalności GK ZHP
hubcio
Starszy użytkownik
imię i nazwisko: Hubert Piotr Mika
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Warszawa-Centrum
Chorągiew: Stołeczna
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: hubcio » 19 wrz 2006, 16:21

21 października 2006 roku minął 2 lata obowiązywania nas nowych "Zasad pracy specjalności harcerskich".

Jesteśmy ciekawi waszej opinii na temat użyteczności tychże zasad.

Proszę napiszcie wasze oceny, merytoryczne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki i rady instruktorskie co jest dobre a co należałoby zmienić.

Wasze artykuły, uwagi i inne formy literackie będziemy sukcesywnie zamieszczać w tym dziale.

Zebrane materiały posłużą do podsumowania pracy specjalnościowej pod "nowymi" zasadami.

Proszę piszcie na adres specjalnosci@zhp.pl oraz na tym forum.

Czekamy na wasze uwagi!!!

Czuwaj

hm. Tomasz Nowak i phm. Hubert Mika
Wydział Specjalności GK ZHP
hm. Hubert Mika HR
-----------------------------------
"I am working on my ticket if I can"

hoszimin
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: hoszimin » 21 wrz 2006, 10:48

Uwaga odnośnie zasad może bardziej teoretyczna niż praktyczna jest taka, że w regulaminach nie ma wzorów plakietek specjalnościowych.
phm. Grzegorz Sagan HR
Prezes Harcerskiego Klubu Ratowniczego
Hufca ZHP Toruń
--> www.hkr.torun.pl <--

matei
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: matei » 21 wrz 2006, 20:59

Hmm, to ja zacznę. Trudno mi jest się pogodzić z tym, że jest o wiele trudniej założyć HKS niż drużynę specjalnościową.

Druga sprawa, to taka, że według mnie HKS powinien być jednostką podstawowego przydziału w hufcach. Często w hufcach nie ma drużyn specjalnościowych, a HKS to jedyna "grupa" działająca pod sztandarem jakiejś specjalności. Dlaczego więc nie można zdobyć tam stopni, czy mieć własnych barw klubowych? Wiem, że to trochę mija się z celem, bo wchodzimy w zakresy drużyn specjalnościowych. Ale patrząc na to z innej perspektywy (tej co opisałem wyżej), wszystko radykalnie się zmienia...:]
Pozdrawiam;)

Co Wy na to...?
Ostatnio zmieniony 21 wrz 2006, 20:59 przez matei, łącznie zmieniany 1 raz.
62 KDHS "Brzoza" im. Stefana- Szolc Rogozińskiego

Pelikan
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Pelikan » 21 wrz 2006, 22:18

Odpada. Są specjalności (vide: skoki spad.), które metodycznie są nierealne do przekazania. Są tu czyste szkolenia specjalnościowe. Wiem, można część elementów metodycznych przenieść do specjalności i zadania na stopnie dać tematyczne. Ale na tym się prawie kończy działalność klubów spec.

Dla mnie problemem było zdobycie instruktora. W niektórych specjalnościach (jak moja) tzreba sięgnąć po osobę zewnętrzną. Tylko pytanie, po co? Jak i tak w ramach działalności ZHP skakać nie mogę. Muszę robić to w aeroklubie. Zastanawiam się w tej sytuacji, po co jest HKS, skoro i tak większość członków HKS jest w aeroklubie i tam ma swoich instruktorów. Są w HKS, bo chcą jako harcerze z jednej specjalności się zrzeszać. I aż tyle :)
hm. Marek Jedynak
Przewodniczący Kapituły Harcerskiego Znaku Spadochronowego GK ZHP
www.spadochroniarze.zhp.pl
--
Zainteresowanych "Ponurym" i "Nurtem" zapraszam na Wykus
www.ponury-nurt.blogspot.com

SeFer
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: SeFer » 22 wrz 2006, 12:57

Wydaje mi się, że Matei i Pelikan mówią od dwóch róznych rzeczach.
Mianowicie HARCERSKI KLUB SPECJALNOŚCIOWY powinien byc podstawowa jednostką pracy ze specjalnością.
To, że nie ma sensu utrzymywać np. klubu spadochronowego, bo i tak w ZHP nie ma mozliowści skoków nie oznacza ,że nie ma sensu np. klub górski czy zgoła nawet wysokogórski itp.
Moim zdaniem należy przy tej dyskusji patrzeć CAŁOŚCIOWO, a nie tylko przez pryzmat swojej specjalności, gdyz może byc to krzywdzące dla innych.
Dlaczego klub jako podstawowa jednostka??
1.Wielu harcerzy chce pracować ze specjalnością,ale nie chce opuszczać swojej druzyny-powstaje patowa systyuacja: nie pojda do druzyny specjalnosciowej,a ich dotychczasowa jednostka nie zmieni profilu.
2.Ludzie ,ponieważ są z róznych srodowisk tak naprwde integruja hufiec czy szczep w ramach których HKS działa
3.Jednostka taka jak klub wykazuje się wiekszą sprawnoscia organizacyjna co widać choćby po strukturach HSR-składa się z Klubów/HGRów i inspektoratów, druzyny medyczne mozna policzyć na palcach jednej reki. Nie ochwalam tylko ich dązenia do dziwnie pojetej elitarności i tak naprwade odchodzenie od harcerstwa[to jest wada tego systemu-choć odpowiednie umocowanie w przepisach może ją pokonać wśród innych specjalnosci]
4.inne- tearz nie chce mi sie wymyślać
PRZEWODNIK GÓRSKI|MIęDZYNARODOWY PRZEWODNIK GÓRSKI UIMLA|SZKOLENIA LAWINOWE

Góra idzie do Ciebie??Nie jesteś Mahometem??... Uciekaj! To lawina!

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 22 wrz 2006, 13:26

SeFer pisze:Wydaje mi się, że Matei i Pelikan mówią od dwóch róznych rzeczach.
Mianowicie HARCERSKI KLUB SPECJALNOŚCIOWY powinien byc podstawowa jednostką pracy ze specjalnością.
To czy "podstawową" zależy od specyfiki specjalności.
SeFer pisze:To, że nie ma sensu utrzymywać np. klubu spadochronowego, bo i tak w ZHP nie ma mozliowści skoków nie oznacza ,że nie ma sensu np. klub górski czy zgoła nawet wysokogórski itp.
Przez Marka przemawia "zmęczenie stwórcy" ;) związanie z trudnościami jakie miał przy tworzeniu HSS.
Ale często da się zrealizować nawet pozornie nieosiagalne pomysły. To że teraz instruktor spadochronowy jest jeszcze "obcy" nie oznacza że za jakiś czas nie będzie już "swój". Utrzymywanie własnego samolotu do skoków jest bezsensem, ale własne spadochrony są już realniejsze.
Dla przykładu, Harcerski Klub Balonowy jest jednym z największych polskich klubów balonowych, z własnymi balonami instruktorami i pilotami. ;)
SeFer pisze:Moim zdaniem należy przy tej dyskusji patrzeć CAŁOŚCIOWO, a nie tylko przez pryzmat swojej specjalności, gdyz może byc to krzywdzące dla innych.
Otóż to.
SeFer pisze:Dlaczego klub jako podstawowa jednostka??
1.Wielu harcerzy chce pracować ze specjalnością,ale nie chce opuszczać swojej druzyny-powstaje patowa systyuacja: nie pojda do druzyny specjalnosciowej,a ich dotychczasowa jednostka nie zmieni profilu.
2.Ludzie ,ponieważ są z róznych srodowisk tak naprwde integruja hufiec czy szczep w ramach których HKS działa
3.Jednostka taka jak klub wykazuje się wiekszą sprawnoscia organizacyjna co widać choćby po strukturach HSR-składa się z Klubów/HGRów i inspektoratów, druzyny medyczne mozna policzyć na palcach jednej reki. Nie ochwalam tylko ich dązenia do dziwnie pojetej elitarności i tak naprwade odchodzenie od harcerstwa[to jest wada tego systemu-choć odpowiednie umocowanie w przepisach może ją pokonać wśród innych specjalnosci]
4.inne- tearz nie chce mi sie wymyślać
Tu się nie zgodzę z Tobą. Z wieloletniego doświadczenia (i wiedzy historycznej o specjalnościach ;) ) wiem że bardzo rzadko istniały kluby specjalnościowe które nie były trwale oparte o konkretne środowisko drużyn specjalnościowych.
Przykład HSR nie jest dobrym przykładem, ale o tym już była ostra dyskusja na forum HSR. Jeśli chcesz to możemy do tego wrócić, ale w odrębnym wątku.
Ostatnio zmieniony 22 wrz 2006, 13:30 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

matei
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: matei » 22 wrz 2006, 15:28

Tzn. mi chodziło dokłądnie o Harcerski Klub Specjalnościowy- czyli ogólnie. Chodzi o to np., że w Klubie przewodniczącym, czy szefem- jak kto woli- takiego, przypuśmy klubu turystycznego musi być osoba z uprawnieniami turystyczny,mi bądź państwowymi, a dokładnie:
"Szefem klubu powinien być instruktor ZHP posiadający kwalifikacje specjalistyczne &#8211; najlepiej uprawnienia państwowe, o stopniu instruktora danej specjalności."

Natomiast w drużynach turystycznach, taki nacisk na to nie jest kłądziony, aczkolwiek jest wspomniane, że "powinien to być również instruktor wiedzę i umiejętnośći z danej specjalnośći, najlepiej potwierdzone kursem" (co z mojej interpetacji wynika, że niekoniecznie:]).

Również, gdy kontaktowałem się z wydziałem specjalnośći w Choroągwi Wielkopolskiej, poniweważ miałem pewne problemy z założeniem klubu, jasno stwierdzono i powiedziano mi, że drużynę specjalnościową jest o wiele prościej założyć, ponieważ nie ma takich "obwarowań prawnych", jak w klubach.

A tak nie powinno być- przynajmniej według mnie... .

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 22 wrz 2006, 16:12

Ale klub zakładasz od reki, a druzyne specjalnościową - po roku.

Natomiast inna sprawa - jak kto zwraca uwage na instruktora specjalnościowego. Bo IMHO sporo jedniostek specjalnościowych - zwłaszcza turystycznych druzyn - takowego nie posiada.
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

orite
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: orite » 22 wrz 2006, 17:00

dominik jan domin pisze:Natomiast inna sprawa - jak kto zwraca uwage na instruktora specjalnościowego. Bo IMHO sporo jedniostek specjalnościowych - zwłaszcza turystycznych druzyn - takowego nie posiada.
DJD, a powiedz mi, jak wyglądają _państowe_ uprawienia instruktorskie turystyczne?
a ekologiczne?

podnoszę temat wypracowany na SASie turystycznym o zmianie tego zapisu w taki sposób, by _państwowe uprawnienia_ zastąpić _uprawnieniami_ i do ich listy dołączyć patent instruktora/drużynowego drużyny specjalnościowej wydawany po SASie/ innym szkoleniu specjalnościowym (w tej chwili tego nie ma).

---
pozdrawiam z Tatr, gdzie ostatni dzie lata wyjątkowo piękny jest :)
Idę by dotrzeć, wręcz idę by iść - czynność jest skutkiem, przyczyną jest myśl...

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 22 wrz 2006, 17:19

orite pisze:
dominik jan domin pisze:Natomiast inna sprawa - jak kto zwraca uwage na instruktora specjalnościowego. Bo IMHO sporo jedniostek specjalnościowych - zwłaszcza turystycznych druzyn - takowego nie posiada.
DJD, a powiedz mi, jak wyglądają _państowe_ uprawienia instruktorskie turystyczne?
a ekologiczne?

podnoszę temat wypracowany na SASie turystycznym o zmianie tego zapisu w taki sposób, by _państwowe uprawnienia_ zastąpić _uprawnieniami_ i do ich listy dołączyć patent instruktora/drużynowego drużyny specjalnościowej wydawany po SASie/ innym szkoleniu specjalnościowym (w tej chwili tego nie ma).
Nie wiem, jakie sa państwowe. Ale wiesz... ja w GK, w naszym zarządzie nie siedzę, myslę, ze mądrzy ludzie, którzy tam są, ustalając takie wymaganie, znają odpowiedź na Twoje pytanie.

Osobiście jestem przeciwnikiem istnienia specjalności typu turystyczna, ekologiczna czy artystyczna, ale to temat na inny wątek.

Uprawnienia ekologiczne... hehehe, jestem ciekaw, czy mają państwowe wykształcenie branzowe, w ramach ZHP jestem uznawany za osobę z takimi uprawnieniami, czy muszę jeszcze skończyć SAS i zdobyć 5 odznak i jeden dodatkowy dyplom...
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

matei
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: matei » 22 wrz 2006, 20:36

dominik jan domin pisze:Uprawnienia ekologiczne... hehehe, jestem ciekaw...
Społeczny Opiekun Przyrody: wydawane przez Przeydenta Miasta, lub z jego upoważnienia.(również PTTK).

Instruktor Ochrony Przyrody PTTK- również państwowe

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 22 wrz 2006, 20:48

orite pisze:podnoszę temat wypracowany na SASie turystycznym o zmianie tego zapisu w taki sposób, by _państwowe uprawnienia_ zastąpić _uprawnieniami_ i do ich listy dołączyć patent instruktora/drużynowego drużyny specjalnościowej wydawany po SASie/ innym szkoleniu specjalnościowym (w tej chwili tego nie ma).
W specjalności lotniczej "załatwiliśmy" to (od dawna) w następujacy sposób:
10.5. Drużynowy (ew. szef wyszkolenia) harcerskiej jednostki lotniczej ubiegającej się o nadanie miana lotniczej musi posiadać co najmniej odznakę "Popularyzatora". W przypadku HJL ubiegającej się o utrzymanie miana lotniczej drużynowy (ew. szef wyszkolenia) winien posiadać odznakę "Organizatora harcerskiej pracy lotniczej" lub odznakę "Harcerskiego instruktora lotniczego", zaś przyboczny odznakę "Popularyzatora".
Przewodniczącym harcerskiego klubu lotniczego powinien być instruktor ZHP posiadający kwalifikacje specjalistyczne (uprawnienia państwowe), o stopniu instruktora danej specjalności. W przypadku, kiedy przewodniczący nie posiada takich kwalifikacji, w klubie powinien być specjalista danej specjalności - szef wyszkolenia specjalnościowego.
http://lotnictwo.specjalnosci.zhp.pl/in ... ,0002,0004
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

SeFer
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: SeFer » 23 wrz 2006, 10:03

orite pisze:
a ekologiczne?
Moge Ci odpwiedzieć jesli chodzi o Turystkę-jesli chcesz byc instruktorem przewodnictwa[tytuł ten jest wew. uprawnieniem PTTK, ale czynione są starania o "upaństwowienie"] musisz 5 lat pracowac jako przewodnik, wykazywać się aktywnoscią w pracy dydaktycznej[np.prowadzic wycieczki dla młodszych kursów etc.] i mieć pozytywna opinię z Koła lub oddziału.
W przypadku wymagań państwowych jest to poprostu wykształcenie kierunkowe lub 5 lat stazuw zawodzie.
Jeśli chodzi o turystykę i sporty w stylu wspinaczka/kolarstwo, a nawet ringo(sic!), przy zajęciach wymagany jest instruktor rekreacji ruchowej- wszytsko jest w ustawie (chyba tej samej ,ktora mówi o uprawnieniach instr. harc. jako opiekuna kolonijnego).
Sam kurs IRR jest b. rzadko organizowany i dośc drogi z tego co wiem b.drogi, bo składa się z części teoretycznej i praktycznej-obozu 2tygodniowego[podobnie jak instr.PZN].
Niestety w świetle obecnych przepisów nie możesz oficjalnie wyjechać np. na rajd rowerowy z grupą ZORGANIZOWANĄ bez IRR kolarskiego, w przypadku gdyby cos się stało obawiam się ,że prokuratura mogłaby mieć niekorzystna interpretacje dla organizatora takiej imprezy[np.druzynowego].

SeFer
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: SeFer » 23 wrz 2006, 10:07

19kldh pisze:Tu się nie zgodzę z Tobą. Z wieloletniego doświadczenia (i wiedzy historycznej o specjalnościach ;) ) wiem że bardzo rzadko istniały kluby specjalnościowe które nie były trwale oparte o konkretne środowisko drużyn specjalnościowych.
Przykład HSR nie jest dobrym przykładem, ale o tym już była ostra dyskusja na forum HSR. Jeśli chcesz to możemy do tego wrócić, ale w odrębnym wątku.
Wybacz, ale nie zrozumiałeś co miałem an myśli, ja myśle o rezygnacji z tworzenia drużyn Specjalnościowych na siłe. Lepsze jest żeby był Harcerski Klub Specjalnościowy zrzeszający ludzi zainteresowanych dana specjalnoscią,a będących w druzynach niespecjalnościowych.

orite
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: orite » 23 wrz 2006, 10:28

SeFer pisze:Moge Ci odpwiedzieć jesli chodzi o Turystkę-jesli chcesz byc instruktorem przewodnictwa[tytuł ten jest wew. uprawnieniem PTTK, ale czynione są starania o "upaństwowienie"
Sefer, sam właśnie napisałeś, że _nie ma_ instruktorskich uprawnień państwowych - mi to wystarczy by powiedzieć, że w tej chwii _żadna_ drużyna turystyczna nie spełnia tych kryteriów.
Idę by dotrzeć, wręcz idę by iść - czynność jest skutkiem, przyczyną jest myśl...

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerskie specjalności”