Zastępy specjalnościowe

forum Wydziału Specjalności GK ZHP
19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 19 sie 2006, 20:17

Pośrednią odpowiedzia na wątpliwości Dominika i Kasi będzie zwrócenie uwagi na zapis w RPL:
10.5. Drużynowy (ew. szef wyszkolenia) harcerskiej jednostki lotniczej ubiegającej się o nadanie miana lotniczej musi posiadać co najmniej odznakę "Popularyzatora". W przypadku HJL ubiegającej się o utrzymanie miana lotniczej drużynowy (ew. szef wyszkolenia) winien posiadać odznakę "Organizatora harcerskiej pracy lotniczej" lub odznakę "Harcerskiego instruktora lotniczego", zaś przyboczny odznakę "Popularyzatora".
Przewodniczącym harcerskiego klubu lotniczego powinien być instruktor ZHP posiadający kwalifikacje specjalistyczne (uprawnienia państwowe), o stopniu instruktora danej specjalności. W przypadku, kiedy przewodniczący nie posiada takich kwalifikacji, w klubie powinien być specjalista danej specjalności - szef wyszkolenia specjalnościowego.
Pragnę zwrócić uwagę na odróżnienie klubów od drużyn. Założyliśmy że kadra klubów winna mieć uprawnienia państwowe, natomiast kadra drużyn - uprawnienia wewnątrzzwiązkowe (wspomniane w załaczniku nr 4).
Po prostu, z doświadczenia wynika że najlepiej jest gdy popularyzatorską działalność drużyny wspiera/rozwija "wyczynowy" klub.
Ostatnio zmieniony 19 sie 2006, 20:19 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

Kaśka_353
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Kaśka_353 » 19 sie 2006, 20:43

19kldh pisze:Dokładnie tak samo jak w przypadku obozowego ratownika WOPR nie będącego członkiem ZHP.
Tylko co to ma wspólnego z tematem? Ja użyłam tego przykładu dla uargumentowania sytuacji (podobieństwa do niej), że szef wyszkolenia nie musi być członkiem ZHP.

W kwestii tego:
19kldh pisze:No to byś się zdziwiła Wiem że modelarstwo kojarzy się z delikatnymi zabawkami, ale często jest to mylące, bo do sterowania niektórymi modelami trzeba mieć uprawnienia państwowe, podobne do licencji pilota samolotu czy śmigłowca.
opieram się na Wykazie specjalności harcerskich zawartym w "Zasadach...", bo przecież nasza dyskusja ma podłoże formalne - jak coś rozumieć, a jak nie rozumieć. I nie ma w nim specjalności modelarskiej.

Zapis w RPL odnosi się do specjalności lotniczej, w turystycznej nie ma wewnątrzzwiązkowych uprawnień i nie ma też takowych zapisów, a w tym wątku chodzi konkretnie o specjalność turystyczną.

Czasem odnoszę wrażenie, ze dyskusja na forum schodzi do czepiania sie słówek i odbijania piłeczki, a nie rzeczowej pomocy osobie, która jej szuka w ten sposób. Ja niezmiennie obstaję przy argumentach z pierwszej wypowiedzi, dziękuję za długą dyskusję i myślę, ze nie mam już więcej do powiedzenia w tej sprawie, a sprawy interpretacji zapisów powinien rozstrzygać Kierownik Wydziału Specjalności i na pewno zainteresowane osoby mogą zwrócić się do niego z pytaniami oczekując rzeczowej i wiążącej wypowiedzi. Pomocą też z pewnością moze służyć IDT GK ZHP w przypadku wątpliwości.

Czuwaj!
phm. Katarzyna Pawkowska
Szczep 353 WDHiGZ "Grań" im. Wandy Rutkiewicz

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 19 sie 2006, 22:02

Kaśka_353 pisze:
19kldh pisze:Dokładnie tak samo jak w przypadku obozowego ratownika WOPR nie będącego członkiem ZHP.
Tylko co to ma wspólnego z tematem? Ja użyłam tego przykładu dla uargumentowania sytuacji (podobieństwa do niej), że szef wyszkolenia nie musi być członkiem ZHP.
A ja do uargumentowania przykładu że nim być musi.
Kaśka_353 pisze:W kwestii tego:
19kldh pisze:No to byś się zdziwiła Wiem że modelarstwo kojarzy się z delikatnymi zabawkami, ale często jest to mylące, bo do sterowania niektórymi modelami trzeba mieć uprawnienia państwowe, podobne do licencji pilota samolotu czy śmigłowca.
opieram się na Wykazie specjalności harcerskich zawartym w "Zasadach...", bo przecież nasza dyskusja ma podłoże formalne - jak coś rozumieć, a jak nie rozumieć. I nie ma w nim specjalności modelarskiej.
Oczywiscie. Ale przeoczyłaś (?) że pytanie Dominika brzmiało:
dominik jan domin pisze:Zresztą tak się zastanawiam: Chcę założyć druzynę lotniczą - modelarską - jaki muszę mieć kwit instruktora specjalności?
;)
Kaśka_353 pisze:Zapis w RPL odnosi się do specjalności lotniczej, w turystycznej nie ma wewnątrzzwiązkowych uprawnień i nie ma też takowych zapisów, a w tym wątku chodzi konkretnie o specjalność turystyczną.
Chodziło. Ale ogólne zasady są wspólne dla wszystkich specjalności.
Tu wrócę do Twojej wcześniejszej wypowiedzi:
Kaśka_353 pisze:"W drużynie" to nie to samo, co "członkiem drużynie", czy "w druzynie jako członek ZHP". Wydaje mi się, że nadinterpretowujesz ten punkt. Domyślam się, że jako szef IDL brałes udział w tworzeniu i opiniowaniu "Zasad...". Pracując nad tym dokumentem określaliśmy, że właśnie wprowadzenie pojęcia "szef wyszkolenia" otwiera drogę do większych możliwości, zeby nie zamykać się tylko na "to co mamy", a czasem specjalistów w ZHP nam brakuje, tylko wychodzić na zewnątrz. Nie każdy pozyskany szef chce być działaczem ZHP i nie widzę potrzeby zmuszania go do tego.
Tylko że to Wasze (?) pojęcie było raczej mało znane. A przynajmiej nie było przy ostatniej szerzej konsultowanej wersji z 23.07.2004.
Kaśka_353 pisze:Ale moze najlepiej byłoby gdyby w kwestii interpretacji tego zapisu wypowiedział się Kierownik Wydziału Specjalnosci jako osoba najbardziej kompetentna w tej sprawie.
Żartobliwie odpowiem że proponujesz aby "diabeł ogonem dzwonił na mszę" ;) ;) ;) W sporym stopniu sprawcą naszego sporu jest właśnie Tomek, gdyż taki a nie inny kształt Zasad jest skutkiem "przepychania" ich "na siłę". Mimo wielu niedoróbek i nieścisłości które można było poprawić, a wtedy nie trzeba by niczego "interpretować".
Kaśka_353 pisze:Kwestię odpowiedzialności szefa można załatwić odpowiednim oświadczeniem, nie trzeba zawierać z nim od razu umów.
Nie do końca. Oświadczenie nie jest aktem samoistnym. Wynika z czegoś. W tym przypadku spełnia swoje zadanie w powiązaniu z "umową członkowską".
Kaśka_353 pisze:Czasem odnoszę wrażenie, ze dyskusja na forum schodzi do czepiania sie słówek i odbijania piłeczki, a nie rzeczowej pomocy osobie, która jej szuka w ten sposób. Ja niezmiennie obstaję przy argumentach z pierwszej wypowiedzi, dziękuję za długą dyskusję i myślę, ze nie mam już więcej do powiedzenia w tej sprawie, a sprawy interpretacji zapisów powinien rozstrzygać Kierownik Wydziału Specjalności i na pewno zainteresowane osoby mogą zwrócić się do niego z pytaniami oczekując rzeczowej i wiążącej wypowiedzi. Pomocą też z pewnością moze służyć IDT GK ZHP w przypadku wątpliwości.
Przykro mi że tak to odbierasz ale podobnie jak Ty pozostanę przy swoim zdaniu.
Ale skoro Ty się tak przy swoim upierasz to może faktycznie bedę musiał "przycisnąć" Tomka by podczas jesiennego spotkania Wydziału to wspólnie doprecyzować.

Bardzo chetnie pomagam ale pomoc w kwestiach mających związek z bezpieczeństwem musi być w 100% pewna. A jak sama widzisz nie jest.
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

matei
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: matei » 20 sie 2006, 11:37

Heh i znów czepialstwo:] Ale bieda... . Nawet nie chce mi się komentować. Mogłeś rozłożyć każde jej zdanie i dokładnie skomentować, czy zgodne jest ze standartami, poprawnością polityczną i czy broń Boże! nie ma jakichś pomyłek.
Ostatnio zmieniony 20 sie 2006, 11:38 przez matei, łącznie zmieniany 1 raz.
62 KDHS "Brzoza" im. Stefana- Szolc Rogozińskiego

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 20 sie 2006, 11:46

matei pisze:Heh i znów czepialstwo:]
A masz jakieś merytoryczne argumenty ?
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

matei
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: matei » 20 sie 2006, 12:17

Jedyny "merytoryczny" argument, to Twoje wypowiedzi:]

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 21 sie 2006, 10:12

matei pisze:Jedyny "merytoryczny" argument, to Twoje wypowiedzi:]
Nie będę tego komentował, natomiast dziękuję Kasi za e-mail :)
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 21 sie 2006, 10:41

Co do specjalności - dh Kasiu - nie ma modelarskiej, ale modelarstwo, jako takie, wchodzi w zakres lotnictwa i wodniaków - tak przynajmniej wynika z dostepnych w necie materiałów, być moze nieoficjalnych.

I tak się zastanawiałem, jak to jest powiązeane z resztą... bo nie ma też specjalności "wspinaczkowej" ani też InO...
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

Kaśka_353
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Kaśka_353 » 21 sie 2006, 14:16

Wspinaczka i InO wchodzą w skład specjalności turystycznej.
phm. Katarzyna Pawkowska
Szczep 353 WDHiGZ "Grań" im. Wandy Rutkiewicz

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 21 sie 2006, 14:41

I o to chodzi, tak jak modelarstwo lotnicze w skład lotniczej, a modelarstwo wodne w skład wodnej.

Tylko wciąż pytanie - czy do tego w zastepie jest potrzebna specjalność?

I co daje specjalność - jakakolwiek - w zastepie, poza prestiżem? Bo stawiana są ostre wymagania, a z zysków, poza prestiżem i plakietką?

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

matei
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: matei » 21 sie 2006, 16:46

Odpowiedź bardzo prosta Druhu:

Jakby Druh był bardziej domyślny i spostrzegawczy, to wywnioskowałby, że np. drużyna składająca się z kilku różnych zastępów specjalnościowych może np. uczestniczyć w większej ilości imprez harcerksich: zawody medyczne- zastęp ratowniczy, rajdy turystyczne- turystyczny, itp. itd. Doprowadza to do bardziej wydajnej pracy w drużynie oraz reprezentowaniu się na wielu polach służby.

Po drugie nie wiem jak u Druha, może tam wszyscy harcerze są mali i słuchają drużynowego, ale w drużynach wędrowniczych nie da się najczęściej zgrać 30 osób, aby pracowały razem, ponieważ każdy ma inne poglądy, zainteresowania i swoje zadnie. Może u Druha nikt nie ma swojego zdania i wszyscy słuchają się drużynowego. Ale nie na tym polega wędrownictwo. Dlatego w zastępach specjalnościowych można rozwijać swoje zainteresowania i podtrzymywać więzi przyjacielskie- co nie zawsze istnieje w normalnych zastępach.

A dla chcącego nic trudnego.

Myślę, żę dostatecznie wytłumaczyłęm Druhowi na czym to polega i dlaczego ma SENS:]
pozdrawiam

yama
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: yama » 21 sie 2006, 16:46

Odpowiedz sobie Dominiku jako programowiec i metodyk patrzac przez pryzmat narzedzi ;)
.........................
# wedrownik.net

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 21 sie 2006, 18:16

matei pisze:Jakby Druh był bardziej domyślny i spostrzegawczy, to wywnioskowałby, że np. drużyna składająca się z kilku różnych zastępów specjalnościowych może np. uczestniczyć w większej ilości imprez harcerksich: zawody medyczne- zastęp ratowniczy, rajdy turystyczne- turystyczny, itp. itd. Doprowadza to do bardziej wydajnej pracy w drużynie oraz reprezentowaniu się na wielu polach służby.
Naprawdę? Niesamowite...

Jak dotąd się jeszcze NIE SPOTKAŁEM, aby warunkiiem uczestnictwa w np. zawodach medycznych było POSIADANIE SPECJALNOŚCI ratowniczej, a w rajdach turystycznych - POSIADANIE SPECJALNOŚCI turystycznej.

Hufiec ZHP Toruń

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 21 sie 2006, 18:18

yama pisze:Odpowiedz sobie Dominiku jako programowiec i metodyk patrzac przez pryzmat narzedzi ;)
Owszem, patrząc przez pryzmat narzędzi, pozbawiam się jednego: angażowania ludzi "aby uzyskac specjalność". Wszytskie pozostałe narzędzia mogę wykorzystywać.

Chyba, że coś robie nielegalnie, dopuszczając np. do zdobywania uprawnień państwowych nie bedąc jednostka specjalnościową...

Hufiec ZHP Toruń

jimmmm
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: jimmmm » 21 sie 2006, 19:40

To ja mam teraz konkretne pytanie.
Jestem taternikiem jaskiniowym i posiadam kartę taternika wydaną prze Polski Związek Alpinizmu, należę do klubu speleologicznego.
Czy w takim razie jestem: „posiadającym wiedzę i umiejętności z danej specjalności, udokumentowane ukończeniem kursu specjalistycznego lub uprawnieniem państwowym”?

Chciałbym w drużynie zorganizować jakąś grupę, zastęp zajmujący się specjalnością turystyczną. Mogłyby to być wypady do jaskiń jurajskich, wspinaczka skałkowa, jakieś długie marsze (nocne, dzienne, wielodniowe), narciarstwo biegowe i pewnie udział w rajdach, tak zwanych ekstremalnych (jakich wiele ostatnio w ZHP) itd.
pwd. piotr jim jamróz
www.1jdwszlak.pl
VI szczep harcerski "chwaty"

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerskie specjalności”