Harcerskie Średniowiecze [rekonstrukcja historyczna]

forum Wydziału Specjalności GK ZHP
dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 25 sty 2005, 11:37

A tak z czystej ciekawości:

Do jakiej kategorii specjalności zaliczyć taką drużynę? Ruch naukowy? Ekologiczna? Turystyczna?

A to też ma znaczenie, aby nawiązać kontakt, utrzymywać poziom i wstydu innym nie przynosić.

Pozdrawiam
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 25 sty 2005, 12:25

dominik jan domin napisał:
A tak z czystej ciekawości:

Do jakiej kategorii specjalności zaliczyć taką drużynę? Ruch naukowy? Ekologiczna? Turystyczna?

A to też ma znaczenie, aby nawiązać kontakt, utrzymywać poziom i wstydu innym nie przynosić.
Dowcipniś :lol :lol :lol
A tak z czystej ciekawosci: :lol :lol :lol
Przepraszam, już poważniej :)
Zastanawiałeś się może, czym, pod względem "formalno-prawnym" są prowadzone przez Ciebie w drużynie "zajęcia z łukiem". Tak pod wzgledem "poza harcerskim, oświatowym" ?
Pytam bo sam jestem tego ciekaw.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 25 sty 2005, 13:03

Sport to nie jest - bo to nie łucznictwo sportowe, tylko tradycyjne - kwestia sprzętu, technik strzelania itp. No, może "sport amatorski" :)

A reszta? Do czego podpasuje? Sam nie mam pojęcia.

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 25 sty 2005, 13:16

Sport to nie jest - bo to nie łucznictwo sportowe, tylko tradycyjne - kwestia sprzętu, technik strzelania itp. No, może "sport amatorski" :)
A jak by zakwalifikował takie zajęcia z dziećmi, prokurator ?
[tfu, tfu, tfu , odpukać ;) ]
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 25 sty 2005, 13:23

Jaką masz propozycję? Nie znam sie na prokuratorach. Czy potrzebny jest jakiś certyfikat, aby pójść postrzalać z łukiem? W ustawie o broni i amunicji o łukach nie ma mowy.

I co w związku z tym?? Czy GK oferuje mi wsparcie w tej dziedzinie?

Jak kwalifikowany jest paintball? Popularna zabawa na wielu imprezach. Jak kwalifikowane sa zabawy z linami (często bez atestu, a ilu druzynowych ma certyfikaty do tego)?

Ja naprawdę chcę działać dobrze. Ale jak? Niedługo sie okaże, że nalepiej siedzieć w domu na kanapie przed telewizorem, bo na wszystko inne trzeba mieć papierek.

Hufiec ZHP Toruń

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 25 sty 2005, 14:33

Jaką masz propozycję? Nie znam sie na prokuratorach. Czy potrzebny jest jakiś certyfikat, aby pójść postrzalać z łukiem? W ustawie o broni i amunicji o łukach nie ma mowy.
Kiedyś w rozmowie z pewnym prokuratorem doszliśmy do wniosku że "nietypowe" zajęcia harcerskie należałoby "szufladkować" albo jako rekreacja albo jako sport, ze wszystkimi związynymi z tym "szykanami".
I co w związku z tym?? Czy GK oferuje mi wsparcie w tej dziedzinie?

Jak kwalifikowany jest paintball? Popularna zabawa na wielu imprezach. Jak kwalifikowane sa zabawy z linami (często bez atestu, a ilu druzynowych ma certyfikaty do tego)?

Ja naprawdę chcę działać dobrze. Ale jak? Niedługo sie okaże, że nalepiej siedzieć w domu na kanapie przed telewizorem, bo na wszystko inne trzeba mieć papierek.
Mówiąc szczerze, obawiam się że niestety :( czeka nas za niedługo konieczność
"zadekretowania" - co jest czym, w naszej harcerskiej działalności. :(
Głównie z powodu "dekretowania" tego w naszym poza harcerskim otoczeniu :(
Wbrew pozorom będzie to dotyczyć wiekszości z zakresu naszej działalności.
Z prostego powodu. Działalność harcerska jest z natury "dynamiczna" .
A własnie taka działalność dotycząca dzieci
jest zazwyczaj "dekretowana" przez państwo.
A co do pomocy GK (a własciwie jej agend) to właśnie w zakresie uzyskiwania "papierków" ta pomoc (głównie w zakresie koordynacji) może być przydatna.
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 25 sty 2005, 14:51

Jaka, pod względem prawnym, jest różnica między rekreacją a sportem - i co z tego wynika dla przecietnego druzynowego? Czy ktoś może o tym zadecydować za mnie?

Jak na razie nie ma w Polsce federacji łucznictwa tradycyjnego - a co do sportowego - to róznica jak między szybowcem a odrzutowcem.

Ja jestem w tym wypadku za rekreacją. A czy prokurator może, na podstawie innych przepisów, stwierdzić coś innego? Certyfikatów dla łucznictwa tradycyjnego nie ma, dla odtwarzaczy rycerzy też nie (chyba, ze utworze druzynę artystyczną, bo te wszystkie przebieranki to pod sztukę aktorską podchodzą :)

Hufiec ZHP Toruń

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 25 sty 2005, 14:58

Wbrew pozorom rekreacja też ma swoje "szykany". Czasem prosciej jest coś "podpiąć pod sport" niż kłopotac sie rekreacją.
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 25 sty 2005, 15:01

A czy moge prosić, tak przy okazji w wolnym czasie, o wyłuszczenie wszelkich "za i przeciw" każdego z rozwiązań?

Bo w końcu nie chodzi o to, aby męczyć dzieci, ale aby normaln ie działać w zmieniających się warunkach prawnych.

Hufiec ZHP Toruń

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 26 sty 2005, 09:29

A czy moge prosić, tak przy okazji w wolnym czasie, o wyłuszczenie wszelkich "za i przeciw" każdego z rozwiązań?
Och.. to które rozwiazanie jest lepsze zależy od specyfiki danej "dyscypliny". Tu nie ma reguły.
Bo w końcu nie chodzi o to, aby męczyć dzieci, ale aby normaln ie działać w zmieniających się warunkach prawnych.
Tyle że to nie dzieci się "męczą", a instruktorzy. ;)

Boję sie że coraz bardziej zbliża sie moment gdy jako instruktorzy harcerscy niewiele będziemy mogli zrobić nie posiadając uprawnień państwowych instruktora rekreacji (lub instruktora sportu, albo t.p. uprawnień).
Albo bez takowych zaprzyjaźnionych lub zatrudnionych specjalistów jako "szefów wyszkolenia",
np. turystycznego, "pionierkowego", itp. >:(
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

IwaN

Post autor: IwaN » 07 mar 2005, 18:26

Czuwaj!
Tytuł posta zamieściłem w nazwiązaniu do tytułu informacji zamieszczonej na głównej stronie ZHP. Myślę, ze odnosi się on do sotatniej posługi - wędrówki, która będzie swoistą drogą na drugą stronę ofiarowaną przez harcerzy Ojcu Świętemu w dniu jego pogrzebu.
Jasną sprawą jest, że Ojciec Święty będzie zawsze z nami obecny na wędrówkach tatrzańskimi szlakami nawet po swoim pogrzebie.
Czuwaj

--
phm Robert Nowak "IwaN", h.o.
HSR "Skrzyżowanie", Śląsk

staha

Post autor: staha » 22 mar 2005, 22:42

Na razie znalazłam tylko tytoń, ale za to... wszechstronnie. może sie przyda ;)
http://www.rzucpalenie.com.pl/

--
Nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko nie wykorzystane okazje!

Grzesiek_-_
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Grzesiek_-_ » 25 sie 2006, 16:33

Czuwaj!! Jest to mój pierwszy post na tym forum ;)
Na wiosnę mam zamiar założyć "drużynę historyczną" (tak to roboczo nazwałem ;)), która to będzie rekonstruowała oddział Brzezinskich harcerzy eskortujących internowanych Niemców w pierwszych dniach września 1939r, może kiedyś jeszcze oddział ochotników z wojny polsko-bolszewickiej (Na razie własnie "prywatnie" odtwarzam tę wojnę). Drużyna ta ma być prowadzona na wzór przedwojennych drużyn harcerskich. Ale tu zradza się moje pytanie: Czy oprócz umundurowaia "historycznego" moi harcerze musieliby mieć zwykłe mundury harcerskie??? Jak na takich mundurach oznaczać sprawności, stopnie i funkcję??? Ten oddział eskortujący Niemców miał mundury Strzeleckie, a nie harcerskie, stąd moje pytanie.
Pozdrawiam!!!
pwd. Grzegorz Kędzia
Komendant Hufca ZHP Brzeziny

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 26 sie 2006, 12:50

Patrz w "drugim" wątku. Sam zresztą przyłączam się do pytania.

Hufiec ZHP Toruń

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerskie specjalności”