Nowa strona ZHP

forum poświęcone tematyce harcerskiego internetu
ODPOWIEDZ
rynio
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: rynio » 04 kwie 2009, 09:20

A najczęściej używanym przeze mnie przyciskiem jest "przejdź do starej strony"....

Pieta
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Pieta » 04 kwie 2009, 09:44

Faktycznie. Jeśli w ciągu dnia zamieści się 2, 3 aktualności to tych co były pierwsze nie będzie widać. Tutaj dobrze byłoby jakby były one widoczne i oczywiście możliwość przeglądania starszych aktualności (nie tylko przez RSS). Znikęła też ikonka ZHP w pasku adresu strony (na starej to ładnie się prezentowało).
Pieta. Ten znad morza:)

www.koszalin.zhp.pl

tpawlisiak
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: tpawlisiak » 04 kwie 2009, 10:57

Nie chce się wypowiadać za szefa - wybacz Mirku ;) , macie wiele racji, na które wcześniej jako grafik nie zwróciłem uwagi. Sporo pracy mamy za sobą, ale równie (lub nawet więcej) jeszcze mieć będziemy, aby nowoczesność równała się funkcjonalności bo STAć NAS NA TO!

Oczywiście czekamy na dalsze słowa krytyki, wasze uwagi, opinie, sugestie. Na pewno zostaną one wzięte pod uwagę.

Pozdrawiam serdecznie!
pwd. tomasz.pawlisiak@zhp.net.pl HO

Komendant zlotu Wędrownicza Watra 2011

Instruktor Referatu Wędrowniczego Chorągwi Śląskiej
Drużynowy 16 Drużyny Wędrowniczej "KATHARSIS"

miro
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: miro » 04 kwie 2009, 11:48

Rafal pisze:Jak na dwa lata pracy... to nie imponuje mi ta strona...
Gdyby powstała w dwa miesiące - krzyknąłbym WOW!!!
No to możesz krzyczeć gdyż praktycznie prace nad tą wersją zaczęły się w styczniu... kiedy formalnie powstał nowy zespół.

Było wiele problemów z zadowoleniem niektórych osób przy próbach uruchomienia strony we wrześniu więc trzeba było wszystko robić od początku

Co do treści - my za nie nie odpowiadamy - od tego są inne wydziały / zespoły.

Co do funkcjonalności będziemy jeszcze nad tym pracowali i będą zmiany wdrażane krok po kroku.

Co do zdjęcia to takie było takie jest (nawet na starej stronie) i jak otrzymamy lepsze (do tej pory niestety nie dostaliśmy) to je zamieścimy :)

Cenimy wasze uwagi ale prosimy o cierpliwość i choć nie mogę zagwarantować że wszystkie zostaną uwzględnione to wiele z nich już widzę że mają sens... :)

Czytacz
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Czytacz » 04 kwie 2009, 12:54

Ja nadal uważam, że niektóre elementy na stronie głównej i podstronach powinny mieć stałe umiejscowienie. Pokazałem stronę kilku osobom, wymienię tu najczęstsze uwagi:

- Menu, Szukajka, Niusleter - Niezależnie od podstrony, powinno być w jednym miejscu.
- Szary, drobny tekst na białym tle jest nieczytelny i męczy wzrok. Jeżeli nie chcecie używać czerni, przyciemnijcie przynajmniej tą szarość i KONIECZNIE większą czcionkę (gdzieś tak z 2px) oraz większe odstępy między liniami.
- Strona główna powinna mieć nieco bardziej klasyczny lub bardziej intuicyjny rozkład.

Z podstron najczytelniej wypadła http://instruktor.zhp.pl/
Niezły rozkład elementów, strona nie jest przeładowana bannerkami i hasłami. Na pierwszy plan (gdyby nie ta zbyt jasna czcionka - w części dla rodziców tekst jest czarny i o niebo czytelniejszy) wybijają się bieżące informacje, tak właśnie powinno być.

Najmniej czytelna jest część "harcerz":
Duży kwadratowy banner do mnie nie przemawia, wg mnie skoda na niego miejsca, do tego rozbija trochę sam układ strony. Wchodząc na tą podstronę pierwszą informacją, jaką się zauważa to to, że ZHP jest członkiem założycielem WOSMu. Wiem że to jest istotne, ale chyba istotniejsze są informacje, które umieszczone są na samym dole.
Bannery na dole zauważyłęm dopiero po jakimś czasie. Przeglądając strony internetowe zakładam, że w okolicy stopki znajdują się raczej dodatkowe informacje - właśnie tam wg mnie należałoby umieścić info o WOSMie.

Szukajka na stronie głównej mogłaby być umieszczona na górze po prawej bądź lewej stronie. Tu gdzie jest, wygląda trochę jakby była wciśnięta na siłę. Jedyna strona, którą kojarzę, z szukajką pośrodku jest google (ew inne serwisy szukajkowe) - czyżbyście chcieli robić konkurencję? :)

Chodzi tu po prostu o wygodę użytkowania. Na stronie chcemy szukać informacji a nie sposobu nawigacji po niej.

No, na razie tyle ode mnie :)
pwd. Piotr Kołodziejski
Hufiec Łódź-Śródmieście

Zespół ds. Wsparcia Technicznego
Wydział Nowych Technologii GK

panwac
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: panwac » 04 kwie 2009, 15:08

Rafal pisze:[...] Na tej stronie: http://media.zhp.pl/article/gk/ jest wypalone zdjęcie. Przecież to nieprofesjonalne jest dawać tak przepalone zdjęcie, Panwac, Ty jesteś specem, jak to widzisz?
Juz pomijam fakt, że na zdjęciu jest dh Dorota Całka, która czhyba od lata już nie jest w GK...
Rafał
Rafał, jasne, ale... obróbka graficzna to też sztuka - żeby zdjęcie porządnie przygotować, trzeba jednak poświęcić czas. To jednak najmniej istotne - czasem trzeba zamieścić fotografię szybko... potem nie ma czasu na podmianę - ja wierzę, że jak WNT zamknie ten etap prac, to stopniowo poprawi też grafikę.

Cieszy mnie natomiast, że wszelkie uwagi nie są odbierane personalnie, tylko (tak, jak na jachcie) "w sprawie", a potem poważnie rozważane i w miarę możliwości wprowadzane w życie. Widać, że zebrał się zespół ludzi, którzy chcą coś zrobić dobrze - i tak trzymajmy. :)

Pozdrawiam
hm. Piotr Nowacki kpt.j.
instruktor Zespołu Pilota Chorągwi Łódzkiej ZHP
instruktor Retmanatu Hufca Łódź-Polesie - HKW "Dal"
WODNIACY | SZANTOWIĄZAŁKA | WENECJA

dudi
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dudi » 06 kwie 2009, 10:57

Mapka Polski na stronie głównej mogłaby być interaktywna - każdy region mógłby być linkiem. Teraz mapka zajmuje niepotrzebne cenne miejsce, które można przeznaczyć np. na linki do WOSM-u i WAGGGS-u a zwiększyć przez to miejsce na newsy. Jeden news na stronie głównej to troszkę za mało...

Zdjęcie instruktora na stronie głównej można by było poprawić troszkę ;) Oczy prawie niewidoczne i nienaturalny kolor skóry w porównaniu do reszty ludzi na innych zdjęciach ze strony głównej. Może się czepiam o to mało ważne zdjęcie, ale jeśli ma ono wisieć na stronie głównej przez najbliższych kilka lat czy miesięcy, to warto je poprawić.

Nie wiem czym jest spowodowany brak konsekwencji w prezentowaniu newsów. Na stronie media.zhp.pl newsy przewija się za pomocą przycisku, na stronie harcerz.zhp.pl newsy są przewijane też za pomocą przycisków, ale już innych. Z kolei na stronie instruktor.zhp.pl aby zobaczyć inny news trzeba kliknąć na tytuł. Ta różnorodność może sprawiać zamieszanie, tak mi się wydaje.
phm. Paweł Dudek
ZHP Hufiec Radomsko

e-mail: pawel.dudek@zhp.net.pl

Rafal
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Rafal » 06 kwie 2009, 19:11

dudi pisze:Zdjęcie instruktora na stronie głównej można by było poprawić troszkę ;) Oczy prawie niewidoczne i nienaturalny kolor skóry w porównaniu do reszty ludzi na innych zdjęciach ze strony głównej. Może się czepiam o to mało ważne zdjęcie, ale jeśli ma ono wisieć na stronie głównej przez najbliższych kilka lat czy miesięcy, to warto je poprawić.
Moim zdaniem to bardzo ważne. Wieszanie zdjęć deflautowych, bez obrobienia pokazuje trochę nieprofesjonalizm. Ponadto... dzieci leżące "w słońce" są ciemne. Zdjęcie jest ponure a nie radosne.

Druh na stronie głównej ma trupią cerę! Odstrasza!

I mam pytanie panowie. Cieszę się, że przyjmujecie uwagi do strony a nie do siebie. Ale komu można zgłaszać błędne treści? Takie tłumaczenie "to nie my odpowiadamy za treści" słabe jest... Bo jeśli pracujecie w jednym zespole z autorami - to moglibyście chociaż przekazać nasze uwagi...

Albo poprosić kogoś kto merytorycznie odpowiada za treści, by założył swój wątek na forum albo przyłączył się do tego wątku.

Bo ja np. nie rozumiem co na stronie dla harcerzy robi informacja o zlocie drużynowych...

Rafał
Hufiec ZHP Radom - miasto
Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni

miro
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: miro » 06 kwie 2009, 20:09

Rafal pisze:I mam pytanie panowie. Cieszę się, że przyjmujecie uwagi do strony a nie do siebie. Ale komu można zgłaszać błędne treści? Takie tłumaczenie "to nie my odpowiadamy za treści" słabe jest... Bo jeśli pracujecie w jednym zespole z autorami - to moglibyście chociaż przekazać nasze uwagi...

Bo ja np. nie rozumiem co na stronie dla harcerzy robi informacja o zlocie drużynowych...
Błędy merytoryczne - Wydział Promocji a co do drugiego pytania - drużynowy też harcerz :)

Rafal
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Rafal » 06 kwie 2009, 20:27

miro pisze:Błędy merytoryczne - Wydział Promocji a co do drugiego pytania - drużynowy też harcerz :)
Jeżeli jest takie podejście i takie rozgraniczenie, to nie ma sensu robić osobnych stron dla harcerzy i dla instruktorów...

Rafał

PS. A jeśli chodzi o uwagi. Przypomniała mi sie jedna kawiarnia w Grodnie na Białorusi. Poszliśmy w kilka osób i chcieliśmy napić się kawy, ktoś miał ochotę na ciastko, ktos na lody a ktoś na colę. Okazało się, że lody sprzedaje sie przy innym stoisku, ciasta w innym, napoje ciepłe gdzie indziej i gorące jeszcze gdzie indziej. Do każdego stoiska była kolejka... Jeśli jedna osoba chciała zrobić zakupy dla dwóch osób (gdyby chłopak przyszedł z dziewczyną) i chciałaby zamówić kawę, colę, loda i ciastko, to w kolejkach spędziłaby 40 minut.

Tu zaczyna być podobnie. Jak w Białoruskiej kawiarni...

michał288
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: michał288 » 06 kwie 2009, 20:29

Zasadniczo sie nie czepiam, bo ze ztrony ZHP nie korzystam, więc interesuje mnie tylko jako wizytówka - a na to wpływ mam niewielki

Ale...
... proszę Was, nie tłumaczcie błędów tym " bo my takie dostaliśmy" - to właśnie webmaster jest od tego, żeby strona zbudowana była spójnie, merytorycznie, CZYTELNIE i przyjaźnie.

Dostajecie zdjęcie przepalone - poproście o inne. Nie ma - trudno damy jak będzie.
Błędy merytoryczne - chyba umiecie czytać i myśleć, też możecie prosić o poprawienie.
Drużynowy to też harcerz - owszem, ale harcerz to nie drużynowy...

Może lepiej by było, gdyby wersja beta "pobyła sobie" w fazie testów/do obejrzenia trochę dłużej ?
Bo jak na razie nowa strona to potwierdzenie tego, że "po harcersku - znaczy prowizorycznie i byle jak"

pozdrawiam michałk

Rafał był szybszy...
Ostatnio zmieniony 06 kwie 2009, 20:31 przez michał288, łącznie zmieniany 1 raz.

miro
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: miro » 06 kwie 2009, 20:46

Strona w fazie testów była prawie miesiąc i była dostępna - nikt z osób testujących nie zgłaszał jakichś poważniejszych uwag a te które były zostały wprowadzone.

Jeśli chodzi o materiały - tak potrafimy czytać i czytamy lecz niestety z całym szacunkiem nie zawsze mamy na to czas to jedno drugie są osoby (czytaj wydziały / zespoły) odpowiedzialne za przygotowanie takich treści.

Jeśli chodzi i materiały my tylko i wciąż i ciągle prosimy i w 90% przypadków wychodzi na to że sami musimy je kombinować...

Ja jestem zdania że jak "coś jest od wszystkiego to jest do niczego" i tu nie zgodzę się z porównaniem do Bałoruskiej restauracji gdyż przy pracy na tym "poziomie" właśnie podział obowiązków gwarantuje że wszystko będzie szybciej. To tak jakbyś chciał kupić 3 ciastka 3 cole i 2 kawy - nikt nie musi stać w tych 3 kolejkach tylko jedna osoba idzie po kawę, druga po cole a trzecia po ciastka :)

To że coś jest niedopracowane jedynie (co stwierdzam z przykrością) świadczy o współpracy pewnych zespołów. Jak już wspominałem - niestety nasza praca zależy również od innych a my nie możemy w nieskończoność czekać na pewne rzeczy.

Co do funkcji webastera - owszem jest on od składu zrobienia czegoś funkcjonalnie ale przepraszam - nie koniecznie musi się znać na tym co znajduje się w treści jaką wprowadza na stronę. Osobiście nie wiem nic np. na temat ciągników "Ursusa" ale jak ktoś by mnie poprosił żebym mu taką stronę przygotował to oczywiście zrobię ale treści będzie musiał sam mi przygotować :)

Jeśli chodzi o treści znajdujące się na stronach to są wyznaczone osoby odpowiedzialne za treści i one się tym zajmują. Ze swojej strony mogę jedynie wysłać maila tym osobom żeby prześledziły ten wątek, wyłapały uwagi i podmieniły / poprawiły odpowiednie treści - sam osobiście nie lubię nikomu wchodzić w kompetencje i tego robił nie będę. Mam nadzieję że rozumiecie moje intencje.

Pozdrawiam wszystkich serdecznie.

LukaszCK
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: LukaszCK » 06 kwie 2009, 21:08

miro pisze:Strona w fazie testów była prawie miesiąc i była dostępna - nikt z osób testujących nie zgłaszał jakichś poważniejszych uwag a te które były zostały wprowadzone.
jakos mi umknelo... gdzie mozna bylo sie dowiedziec o fazie testow?? :)
phm. Łukasz Kordyzon HR

Przewodniczący KSW przy 8 KSDHiZ im. Zawiszy Czarnego "Czarny Szczep"
Członek ZKK Hufca Kielce Południe

Rafal
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Rafal » 06 kwie 2009, 21:29

miro pisze:Ja jestem zdania że jak "coś jest od wszystkiego to jest do niczego" i tu nie zgodzę się z porównaniem do Bałoruskiej restauracji gdyż przy pracy na tym "poziomie" właśnie podział obowiązków gwarantuje że wszystko będzie szybciej. To tak jakbyś chciał kupić 3 ciastka 3 cole i 2 kawy - nikt nie musi stać w tych 3 kolejkach tylko jedna osoba idzie po kawę, druga po cole a trzecia po ciastka :)
A jednak na całym świecie jest jedna kolejka w kawiarni...

I jak te wszystkie rzeczy ma kupić jedna osoba - to nie jest fajnie. A żeby nie uciekać a poboczne dyskusje... chyba lepiej, jeśli uwagi można zgłosić na jeden adres / konto. Juz teraz budowę zgłaszamy tu, gdzieś w bliżej nieokreślone miejsce (wydział promocji) mamy zgłaszać uwagi merytoryczne, a zaraz odeślą mnie gdzieś dalej do grafika, czy do autorów poszczególnych działów... Nie można w jedno miejsce napisać, a Wy juz sobie to roześlecie między sobą? przecież Ty wiesz, kto za jaki tekst odpowiada a kto za grafikę.

Przecież nie chodzi o to, żeby komuś dokopać, tylko pomóc wskazać słabe obszary w celu umocnienia ich. Inaczej, Twoja praca (programisty) będzie na nic, jeśli serwis będzie zawierał słabe treści.

I zupełnie nie kupuję tłumaczenia - to oni spaprali treści, my tylko dopowiadamy za techniczne sprawy... Myślę, że każda strona powinna być jakąś jednością. Spójną. Układ, treści, grafika... to powinno pasować.

Albo ja nie potrafię ogladać tylko grafik, albo tylko treści, albo tylko funkcjonalności...

Rafał

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 06 kwie 2009, 21:44

Po prostu nikt nie chce się przyznać do tego że jest "redaktorem naczelnym" www.zhp.pl
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerski Internet”