Jaki HOSTING dla HARCERZA, jaki dla HUFCA jaki dla CHORAGWI

forum poświęcone tematyce harcerskiego internetu
Zablokowany
bobik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: bobik » 28 cze 2007, 16:33

Witam,

Uprzejmie proszę was o OPINIE, na temat jakie usługi hostingowe by was zadowalały na 3 poziomach,

- darmowe dla harcerza - minimum jakie by Was zadowalało
- niewielka opłata dla hufca - jakie były by potrzebne parametry
- opłata dla chorągwi - co widzicie dla chorągwi,

bardzo proszę o dużo odpowiedzi, i propozycji, uprzejmie proszę nie szaleć z parametrami zawłaszcza przy kontach prywatnych, ;-)

w razie pytań proszę pisać na priv lub forum

dzięki!

giqusek
Site Admin
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: giqusek » 28 cze 2007, 20:55

Wypowiem się tutaj jako członek HSI - a nie jako członek WNT GK.

Dla harcerzy - konto pocztowe 100 MB, konto www/ftp tyle samo.

Dla Hufca - 2 - 5 GB na nie limitowaną ilość poczty/www/ftp bez limitu transferów najlepiej.
Bazy danych SQL - nawet 100 MB.

Dla chorągwi - tyle samo co wyżej musowo wystarczy.

W trzech przypadkach hosting koniecznie gdzieś blisko styków z naszymi polskimi operatorami (Pionier, TPSA, Netia, GTS)

edited: pozostaje kwestia ciekawej i krótkiej domeny, szczególnie dla 1 przypadku, bo dla hufców i chorągwi ma to najmniejsze znaczenie.
Ostatnio zmieniony 28 cze 2007, 20:56 przez giqusek, łącznie zmieniany 1 raz.
Hufiec ZHP Toruń im. Mikołaja Kopernika

dono
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: dono » 28 cze 2007, 21:28

Jak dla mnie następująco :

Dla harcerzy i harcerek , konto min. 300 MB powinno w zupełności wystarczyć

Dla hufca i chorągwi jednakowo po 2 lub 5 GB
<KPW>
"Przed Nami jasnych godzin noc i moc młodzieńczych cnót
Przy innym ogniu , w inną noc , do zobaczenia znów..."

KubaM
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: KubaM » 28 cze 2007, 23:31

Znowu zaczynacie temat? Po co? Wolę sytuacje obecną. Hufiec sobie wykupi serwer to będzie posiadał. Wielkie pieniądze to to nie są, a można wymagać od dostawcy, któremu się płaci. Jeśli będzie za darmo od organizacji, to znowu będzie jak kiedyś, że klika razy padał cały serwer i cały ZHP był odcięty od swoich stron. A do tego mój hufiec stracił całą zawartość bazy danych. Jak jest za darmo, to nie można wymagać - więc lepiej wykupić u profesjonalistów, i mieć pewność, że będzie działało jak należy. :)
Ostatnio zmieniony 28 cze 2007, 23:36 przez KubaM, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ruch rodzi organizację, organizacja się rozrasta, kostnieje, tłamsi Ruch... Ruch porzuca organizację!"

bobik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: bobik » 29 cze 2007, 07:07

Dziękuje za pierwsze wypowiedzi, KubaM co do Twojego stanowiska to nie chodzi mu to o działania hmm harcerskie, i moje badanie nie jest związane jakkolwiek z WNT czy GK czy ZHP ;-)

proszę Was jeszcze o informacje czy np. php4 czy php5 jak temat MySQL 4,5,6 ?

z góry ślicznie dziękuję za udział w ankiecie ;-) i zapraszam po więcej

sigma
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: sigma » 29 cze 2007, 10:03

no jeśli chodzi o wielkości to 100MB dla harcerza wystarczy, chyba że chce zrobić jakąś mega dużą galerię, to wtedy chyba lepiej sobie wykupić coś profesjonalnego.

hufce to na pewno nie więcej niż 5GB

a chorągwie nawet do 10 GB.

a co do wersji oprogramowania to myślę że jednak w miarę aktualne by były dobre:)
hm. Krzysiek Wojtas HR
Hufiec Ziemi Dzierżoniowskiej | Zespół Harcerski Chorągwi Dolnoślaskiej
www.dzierzoniow.zhp.pl | www.harcerski.dolnoslaska.zhp.pl

endriu-zhp
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: endriu-zhp » 29 cze 2007, 19:06

Dla harcerzy - 200 MB na konto pocztowe i konto www/ftp

Dla Hufca - 5 GB nie limitowana ilość kont pocztowych/www/ftp bez limitu transferów.
Bazy danych MySQL - nawet 70 MB.

Dla Chorągwi - 6 GB nie limitowana ilość kont pocztowych/www/ftp bez limitu transferów.
Bazy danych MySQL - nawet 100 MB.

Myśle że takie parametry w zupełności wystarczą.
pwd. Andrzej Choroszkiewicz

Speedy
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Speedy » 29 cze 2007, 21:07

bobik pisze:proszę Was jeszcze o informacje czy np. php4 czy php5 jak temat MySQL 4,5,6 ?
php4, to przeżytek - 4 lata temu powstała piątka :P. Niestety wiele popularnych aplikacji typu open-source chodzi tylko na wersji 4. Najlepiej by było, gdyby była możliwość dowolnego ustawienia wersji.

Apropos MySQL: Od wersji 5 zwiększają się możliwości i polepsza się stabilność, choć dla projektów serwisów chorągwianych, hufcowych, drużynowych itp. de facto wystarczy wersja 4.
Jest jeszcze PostgreSQL ;).
Ostatnio zmieniony 29 cze 2007, 21:09 przez Speedy, łącznie zmieniany 1 raz.
pwd. Piotr Wittchen
Wydział Systemów Informatycznych GK ZHP

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 30 cze 2007, 16:14

IMHO ważniejsze od pojemności są transfery. I co ciekawe wydaje mi się że wszyscy tutaj potrzebują mniej więcej tyle samo - jeśli chcemy obsługiwać jakąś sensowną galerię to 2 GB miesięcznie to absolutne minimum.

Jakoś nie za bardzo widzę sensowne hostingi bez limitów transferu.

Co do wersji to absolutne minimum to PHP5 i MySQL5. Choc Speedy ma rację co do 4 to jednak mogą zdarzyć się przypadki gdy obciążona 4 po prostu wywali się na całym serwerze, do czego w sumie wystarczy jeden większy serwis - a 5 już kładzię się pod o wiele większym obciązeniem.
Pozdrawiam
orcus

.: Linux is like a wigwam - no gates, no windows and Apache inside :.

kmit
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kmit » 02 lip 2007, 15:44

Na dobrą sprawę nie ma czegoś takiego jak hosting bez limtu transferu. To utopia. Jeżeli tylko twoja strona zacznie wyraźnie obciążać serwer to każdy dostawca zastosuje jakieś restrykcje :)

IMO dla harcerza 500mb - 1GB, może być do podziału na pocztę i www. I tak z poczty nikt nie będzie korzystał. W dobie gmaila i jemu podobnych skrzynek i tak nikt nie będzie z tego korzystał ;)
Przynajmniej 2GB limitu transferu. Na takich kontach pewnie stały by strony drużyn == duże galerie.

Dla hufca trochę więcej miejsca, jakoś 3-5gb. Więcej transferu, pewnie jakieś 5gb, nie wiem jak bardzo może być obłożna strona hufca ;)
Z chorągwią sprawa wygląda podobnie jak z hufcem.

Ale i tak zgadzam się z KubąM. Zarówno hufce jak i chorągwie powinny same kupować sobie odpowiednie dla siebie konta.
Ostatnio zmieniony 02 lip 2007, 15:44 przez kmit, łącznie zmieniany 1 raz.

kiubik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kiubik » 02 lip 2007, 16:02

kmit pisze:I tak z poczty nikt nie będzie korzystał. W dobie gmaila i jemu podobnych skrzynek i tak nikt nie będzie z tego korzystał ;)
a może zatem zamiast tego zastosować aliasy? obsługa iluś kont pocztowych jest denerwująca, ale posługiwaniem się kilkoma aliasami już mniej. jak to wygląda od strony dostawcy?
giqusek pisze:Dla Hufca - 2 - 5 GB na nie limitowaną ilość poczty/www/ftp bez limitu transferów najlepiej.
Bazy danych SQL - nawet 100 MB.

Dla chorągwi - tyle samo co wyżej musowo wystarczy.
usługi dla drużyn: IMO 500MB-1GB to jest huk. Przestrzeń, która w 70-80% i tak nie będzie zagospodarowana.

usługi dla hufców/chorągwi: jeśłi mają być płatne - ustalmy kilka progów. ktoś kupuje pakiet "mały", stwierdza "ooo, miejsce się kończy" i wykupuje pakiet "średni". itd. i tam ustalać różne parametry kont. inne potrzeby miałaby chorągiew hmm Wielkopolska (niech będzie ;) ) a inne miała zapewne ch. Opolska?

kuba
Ostatnio zmieniony 02 lip 2007, 16:04 przez kiubik, łącznie zmieniany 1 raz.
phm. Jakub Król
Polski Kontyngent na Roverway 2009
były drużynowy 144 PDH "SZANIEC" im. Alka Dawidowskiego

skAlpel.harce - szukamy tłumaczy!

mariuszm
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mariuszm » 02 lip 2007, 17:27

Najpierw szkolenia dotyczące tworzenia stron, potem hosting. Który hufiec ma wyszkolonego administratora, ten dostaje konto. Reszta wykupuje sobie sama hosting. Wtedy hufiec ma wybór - skorzystać ze związkowego, wyszkolić administratora i stosować się do pewnych dużych wymogów co do jakości i aktualności, albo robić jak do tej pory stosując się do minimalnych wymogów i mieć tylko od ZHP adres. W ten sposób jest pewność, że hosting będzie właściwie wykorzystywany i w ogóle wykorzystywany.

Darmowy hosting dla harcerza to 40 000 chętnych i 30 000 stron do kontrolowania, czy są jakkolwiek harcersko wykorzystywane i czy ktoś nie umieszcza tam czegoś, czego nie powinien. Ustalisz opłatę na 30 zł rocznie, to ograniczysz ilość chętnych tylko do tych prawdziwych chętnych. Można na początek dać wspólne 200 MB na www i e-mail, a potem za dopłatami zwiększać o kolejne 200 MB. Dzięki temu zwiększasz tylko nielicznym i to tym, którzy na pewno to wykorzystają. Mały limit konta zachęca do porządkowania skrzynki, a nie trzymania śmieci na serwerze.

Wszyscy lubimy zdjęcia, ale to wcale nie znaczy, że każdy harcerz musi mieć swoją galerię w tym serwisie. Jak dasz po 500 MB, to będzie miał co drugi do momentu aż się zapcha. Wtedy to po prostu zostanie zapchana i taka galeria umrze. No może będzie ją raz na 3 miesiące odwiedzał sam autor, aby skopiować adres konkretnego zdjęcia i wysłać komuś na gg. Takie zdjęcia będą tam wrzucone tylko dlatego, że jest taka możliwość, a nie dlatego, że są cokolwiek warte. Ten komu będzie zależało na jakości, na początek będzie umieszczał tylko te najlepsze fotki, na co mu 200 MB wystarczy. A jak się skończy miejsce, to dopłaci za więcej miejsca, lub wygra w konkursie na najlepszą galerię dodatkowe 300 MB.

Ludzie zwykle nie potrafią szanować tego, co jest za darmo. Zapchają każde konto na maksa, to tylko kwestia czasu.

Od jakiegoś czasu zakładam konta pocztowe z domenami harcerz.com i harcerka.com na moim serwerze.

Po pierwsze na początek daję tylko 20-30 MB. I jakoś wystarcza. Później ewentualnie powiększam pojedynczym osobom. Nikt nie trzyma tam zdjęć na stałe, a jak ktoś wyśle zdjęcia na takie konto, to użytkownik ściąga na dysk i kasuje z serwera. Prosta sprawa i to działa. Poza tym zachęcam do używania Outlooka, Outlook Expressa, lub innych programów pocztowych. Wtedy 20 MB w zupełności wystarcza, bo każdy e-mail jest na koncie tylko do czasu odebrania go. Jak są emocjonalnie związani ze swoją pocztą, to niech ją trzymają u siebie na dysku. Jak im się zapcha, to jest ich problem, a nie mój.

Po drugie nie daję tych kont za darmo. Każdy z użytkowników wie, że co roku opłacam serwer i trzeba się zrzucić. Zrzutka nie jest duża - około 10 zł i następuje na około miesiąc przed terminem opłaty za serwer. Czyli ktoś może używać konta nawet 10-11 miesięcy nie płacąc i dopiero płaci 10 zł, lub rezygnuje. Niby to mało, ale jeśli za coś płacą, to wykorzystują to. A ja mam z czego opłacić serwer. Gdyby było za darmo, to ja miałbym na głowie opłaty, a użytkownicy mieliby tylko wymagania.

Proponuję więc zacząć od budowania wspólnoty odpowiedzialnych i oszczędnych użytkowników, a potem zastanawiać się komu zwiększyć limit. Czyli potraktować wychowawczo hosting dla harcerzy :-)
phm. Mariusz Milka
Harcerski Klub Krótkofalowców Podróżników "ZORZA"
http://www.zorza.eu
od stycznia 2007 do września 2008 - Szef Inspektoratu Łączności GK ZHP
http://lacznosc.harcerz.com (dawniej http://lacznosc.zhp.pl)

giqusek
Site Admin
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: giqusek » 03 lip 2007, 20:36

mariuszm pisze:Najpierw szkolenia dotyczące tworzenia stron, potem hosting. Który hufiec ma wyszkolonego administratora, ten dostaje konto. Reszta wykupuje sobie sama hosting. Wtedy hufiec ma wybór - skorzystać ze związkowego, wyszkolić administratora i stosować się do pewnych dużych wymogów co do jakości i aktualności, albo robić jak do tej pory stosując się do minimalnych wymogów i mieć tylko od ZHP adres. W ten sposób jest pewność, że hosting będzie właściwie wykorzystywany i w ogóle wykorzystywany.
Aj aj rozpędziłeś się za bardzo.
Mariuszu nie mówimy tutaj w żadnych wypadku o hostingu związkowym, a zapytanie nie jest związane z działalnością Wydziału Nowych Technologii GK ZHP - co Robert "Bobik" podkreślał :)
Hufiec ZHP Toruń im. Mikołaja Kopernika

mariuszm
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mariuszm » 03 lip 2007, 22:10

1. Bobik napisał: "i moje badanie nie jest związane jakkolwiek z WNT czy GK czy ZHP ;-)" co według mnie oznacza tylko tyle, że jego internetowe badanie nie jest związane z działalnością WNT, GK, czy ZHP. Czyli ja rozumiem to tak, że WNT, GK, lub ZHP nie mają w planie działania prowadzenia "badania" na temat hostingu, czyli nie mają zamiaru pytać o to na forum. Jednak BOBIK pyta, bo do czegoś mu jest to potrzebne - na przykład do zgłoszenia takiego pomysłu w WNT, GK, lub ZHP. Nie wiem do czego i nie interesuje mnie to. Gdybym ja zaczął zajmować się hostingiem na taką skalę w ramach ZHP, lub prywatnie, to zrobiłbym według pomysłu, który opisałem.

2. W tym wątku wyrażamy opinie, a nie oceniamy prędkość, pęd, czy "rozpędzenie" innych wypowiadających się. Masz pomysł, to go napisz. Może BOBIKOWI się na coś przyda. Nie oceniaj mojej wypowiedzi.
Ostatnio zmieniony 03 lip 2007, 22:12 przez mariuszm, łącznie zmieniany 1 raz.
phm. Mariusz Milka
Harcerski Klub Krótkofalowców Podróżników "ZORZA"
http://www.zorza.eu
od stycznia 2007 do września 2008 - Szef Inspektoratu Łączności GK ZHP
http://lacznosc.harcerz.com (dawniej http://lacznosc.zhp.pl)

bobik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: bobik » 10 sie 2007, 11:06

przepraszam że tak późno odpisuje, dziękuje wszystkim za szerokie wypowiedzi, bardzo mi one pomogły, badanie było potrzebne do przygotowania hmmm "pracy domowej" podczas rekrutacji do nowej firmy, pracę dostałem z czego się bardzo ciesze ;-) no i przeprowadzka do Krakowa ;-)

jeszcze raz dziękuję, mam nadzieję że kiedyś powstanie hosting dla harcerzy, choć zgodzę się z tym że co jest za friko to nie szanują, a 30 zł rocznie to niewyobrażalna kwota zwłaszcza że idąc do kina wydaje się więcej.

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerski Internet”