Problem w ZI?

forum poświęcone tematyce harcerskiego internetu
orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 04 maja 2007, 01:19

http://forum.zhp.pl/viewtopic.php?pid=55131#p55131
SeFer pisze:Jeśli chodzi o skalę ogólnokrajową to już jest gotowy projekt nowej strony IDT, ale ze względu na problemy zespołu ds.Internetu, który ma dziwne problemy, nie jesteśmy w stanie jeszcze jej opublikować- będzie tam baza przewodników/pilotów i innych uprawnień turystycznych.
zespół ds. Internetu ma taki problem że go nie ma. Jest Wydział Nowych Technologii.

Możesz opisać problem tu. Ja sam jestem ciekaw jakież to problemy się pojawiają. Jeśli pojawia się taki tekst chciałbym to wyjaśnić.
Pozdrawiam
orcus

.: Linux is like a wigwam - no gates, no windows and Apache inside :.

bobik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: bobik » 04 maja 2007, 07:12

zgadzam się z orcusem że nie ma zespołu internetu więc nie ma i jego problemów, co do wydziału i IDT to z tego co pamiętam wyjaśniałem w czym sens, że na chwile obecną w oparciu o joomle nie mogę się zgodzić na uruchomienie kolejnego serwisu, jeśli jesteście wstanie a) czekać to szukamy rozwiązania b) zatrudnić programistę który Wam to wykona, jest to problem ale nie dziwny problem i nie WNT,

kociou
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kociou » 04 maja 2007, 09:43

Witam :)

pytanko o joomlę - co z nią nie tak że się nie zgadzacie? czyżby jakieś problemy z bezpieczeństwem? (pytanie z czystej ciekawości...)
zatrudnić programistę który Wam to wykona,
się polecam :D mam na sprzedaż całkiem przyjemny cms który obsługuje min. strony wośp - www.wosp.org.pl ;p

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 04 maja 2007, 10:22

kociu chodzi o wydajność. Niestety dysponujemy tylko tym co mamy z home.pl i niezbyt podoba sie im obciążenie jakie już generujemy. Niestety mimo próśb ze strony ZI i WNT administratorzy instalują komponenty które są źle przygotowane i adaptują CMSy nie do celów do których zostały stworzone. Na szczęście nie widziałem jeszcze strony w oparciu o phpBB na serverach ZHP ale jakby pozostawić pełną dowolność to pewnie szybko by sie takie cudeńka pojawiły.

Prosty przykład. Odpowiednio ustawiając joomlę w standardowej wersji można ją przycisnąć tak żeby generowała ok 10 zapytań do BD na request. Tymczasem po zainstalowaniu komponentów ta liczba wzrasta nawet do 80. Do tego doliczyć narzuty PHP które wynikają z tego że komponenty może przygotować i upublicznić każdy nie koniecznie z doświadczeniem programistycznym i dbający o optymalizację i robi się tego sporo. A skoro jesteś programistą to za pewne wiesz jak ważne są szczegóły...

Tymczasem rozwiązanie pisane na miarę jak wykorzystuje 15 zapytań do BD na request to zwykle jest już super wypasione.

To nie są dziwne ani wydumane problemy.

A co do zakupu CMSa to sprawa jest bardzo poważnie rozważana przez GK. Chodzi o rozwiązanie "na wymiar" i zawierające support.
Pozdrawiam
orcus

kociou
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kociou » 04 maja 2007, 11:39

nie wiem jaką platformę macie wykupioną na home - serwer(y) wirtualne w ich technologii Idea web serwer czy platformę sprzętową... hostuję kilka serwisów na home.pl i z tego co zauważyłem każdy serwer wirtualny ma własny przydział zasobów (min. czasu procesora zapytań do Db itp...) i z doświadczenia wiem że np. buisness serwer ciężko zarżnąć :)

Z drugiej strony jak najbardziej zrozumiała jest twoja dbałość o wydajność aplikacji, zgadza się że joomla i (tym bardziej) phpBB (które jest w mojej opinii porażką i wielkim wstydem :D) skonfigurowane w nieodpowiedni sposób potrafią czasem napsuć krwi - jednak jeszcze nigdy (w przypadku phpBB) nie zdarzyło mi sie żeby z jego powodu padł mi jakikolwiek serwer czy skończyły się zasoby (nawet przy forum z kilkunastoma tysiącami użytkowników) - zdarzaly się jakieś braki spójności danych w bazie (MyISAM ma swoje ograniczenia...)...

I tu dochodzimy do sedna sprawy - odpowiedniego serwisu i nadzoru technicznego (który w tej chwili stanowi wydział nowych technologii) - bez tego funkcjonowanie (na dłuższą metę) jakiejkolwiek aplikacji nie jest możliwe :)

Jesli chodzi o system "na wymiar" dla GK/Choragwi to weźcie pod uwagę ze tai system wymaga także rozwiązań sprzętowych "na wymiar" - dlatego nie spieszyłbym się tak bardzo z wyrzucaniem na niego kasy tylko powiększył wydział nowych technologii - czyli zatrudnił kilku programistów - którzy mogliby zająć się np. dostosowaniem joomli do waszych wymagań - tak przygotowany kod możnaby zahaszować (home.pl obsługuje dwa standardy haszowania skryptów zdaje się - nigdy z tego nie korzystałem) i w takiej formie udostępniać jednostkom - szybkie to, proste i tańsze od dedyowanych rozwiązań :)

jeśli potrzebujecie pomocy w pisaniu/obsłudze aplikacji to sie polecam - mail: webmaster@wosp.org.pl (maile z gmail i jahu lądują w spamie, z chin tajlandii i afryki też ;p) lub biuro@koja24.pl :)

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 04 maja 2007, 13:54

kociu nam właśnie sie zdarzyło:/ Pamiętasz taki myk z ładowaniem strony ZHP przez kilkaset sekund i timeoutami przy próbie zalogowania się na konto ZHP? Ja wtedy miałem nikły kontakt z ZI ale jasne było że pada BD.

A co do serwisu i nadzoru technicznego to home.pl nie daje za dużego pola do popisu dla WNT i chyba dobrze bo wystarczy że kilku ludzi zabraknie i mogłoby się wszystko posypać. Inna sprawa że ludzie się tym zajmujący wyciskają z tego co mamy maksimum możliwości.

Co do etatów... tak powinno być. Ale nie jest i raczej szybko nie będzie z prozaicznego powodu: brak funduszy i brak kadry. Taka wizja zespołu programistów z podpisanymi umowami wolontariackimi na 2 lata wydaje mi się natomiast realna.

A co do oferty to na pewno nam się ręce do pracy przydadzą, bo jest kilka rzeczy do zrobienia.

BTW: Kociu uzupełnij profil proszę;)
Pozdrawiam
orcus

bobik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: bobik » 06 maja 2007, 14:49

dostałem przed wczoraj raport od home, problemy związane z zapytaniami joomli do baz danych w logach zajmują jedyne 39 MB ;-), ja jestem za rozwiązaniami komercyjnymi, żadnego dostosowywania joomli do naszych potrzeb przez przypadkowych ludzi często anonimowych i takich którzy są a następnego dnia znikają - a już takie sytuacje w harcerskim internecie były.

w chwili obecnej poszukuję odpowiedniego rozwiązania które spełniało by nasze oczekiwania oraz mogło się rozwijać i posiadać wsparcie, funduszy ogromnych także raczej nie będzie więc... ale zobaczymy co da się wyłuskać.

jednak niedługo jak dobrze pójdzie zaproponujemy ciekawe rozwiązanie dla hufców, i ich stron internetowych ale w chwili obecnej to miły plan i za kilka tygodni okaże się czy wejdzie w życie ;-) [orcus: uśmiechnę się o testy]

etaty dla programistów to jest niemożliwe i nie realne i nie ma co się w ogóle tym tematem zajmować, z tego co wiem to znalazło się parę złoty na karty dostępowe (iplus) i parę innych tematów żeby to jakoś się trzymało.

mariuszm
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mariuszm » 06 maja 2007, 15:27

Z mojego punktu widzenia te problemy są zupełnie nieistotne. Obecny CMS nie nadaje się do stworzenia porządnego serwisu odpowiadającego potrzebom zespołów GK. Dla mnie nie liczy się czy to Wydział Nowych Technologii, Zespół Internetowy czy jakikolwiek inny zespół za to odpowiada.

To nie ja podjąłem się działania w zespole odpowiedzialnym za stronę i to nie są moje problemy.

Mój problem jest taki, że jeśli chcę mieć dobry serwis, to muszę go zrobić sam i umieścić poza serwerami GK.

Tak więc proponuję skończyć dyskusję, a właściwie opowiadanie o kolejnych problemach i zacząć rzeczowy opis rozwiązań i terminów wprowadzenia w życie tych rozwiązań. Jeśli macie problem z home.pl, to z pewnością znajdzie się inna firma hostingowa. Ja mam serwer w nazwa.pl i nie narzekam.

Zespoły programowe GK mają duże potrzeby jeśli chodzi o możliwości uruchamiania serwisów, tak więc do dzieła. Rozwiązania dla chorągwi i hufców też się przydadzą. W tej chwili na moim serwerze mam jedną stronę zespołu chorągwianego, jedną stronę hufca i kilka stron jednostek z różnych hufców. Jednak kiedyś miejsce na serwerze się skończy... Poza tym to mój serwer i ja za niego płacę...

Nie chcę, aby mój post był odbierany jako jakiś atak. Po prostu już 2 rok słyszę, że mają być zmiany i ma być lepiej. W tym czasie uruchomiłem ileś serwisów, a dalej nie ma tych zmian i nie jest lepiej... Więc kiedy będzie lepiej i na czym to lepiej będzie polegać?
phm. Mariusz Milka
Harcerski Klub Krótkofalowców Podróżników "ZORZA"
http://www.zorza.eu
od stycznia 2007 do września 2008 - Szef Inspektoratu Łączności GK ZHP
http://lacznosc.harcerz.com (dawniej http://lacznosc.zhp.pl)

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 06 maja 2007, 15:51

to nie jest problem usługodawcy. To jest nasz problem jako organizacji i wynika raczej z małego doświadczenia osób które stawiają serwisy.

Od każdego dostaniemy kopa chyba że wykupimy serwer dedykowany. Ale wtedy zwyczajnie prędzej czy później się zapcha.
Pozdrawiam
orcus

mariuszm
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mariuszm » 06 maja 2007, 18:51

Mam nadzieję, że to nie jest odpowiedź na moje pytania, bo nie tego się spodziewałem. Jak już wspominałem - dość gadania o problemach. Powiedzcie o rozwiązaniach i ich terminach.
phm. Mariusz Milka
Harcerski Klub Krótkofalowców Podróżników "ZORZA"
http://www.zorza.eu
od stycznia 2007 do września 2008 - Szef Inspektoratu Łączności GK ZHP
http://lacznosc.harcerz.com (dawniej http://lacznosc.zhp.pl)

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 06 maja 2007, 19:29

To było odnośnie zmiany usługodawcy i problemach o których pisaliśmy.

Co do Twojego pytanie niestety nie umiem Ci odpowiedzieć. Rotacja na funkcji "szefa od internetu" jest tak duża że nie ma planu długoterminowego.

Odchodząc od tematu mojej współpracy z WNT obecnie nie mam zwyczajnie czasu zająć się CMS na miarę GK zwłaszcza że musi to być wydajny system jednocześnie zachowując możliwość dostosowywania go do poszczególnych potrzeb co jest IMHO dość trudnym zadaniem. Niestety jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego i to sie bardzo ładnie sprawdza jeśli chodzi o aplikacje www.

To nie może być system modułowy bo to będzie "kolejna joomla". Musi być to system wariantowy, z łatwą możliwością rozbudowy na konkretne życzenie. I dlatego osobiście jestem za zakupieniem czegoś na odpowiednich warunkach.
Pozdrawiam
orcus

kociou
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kociou » 07 maja 2007, 14:35

@mariuszm - a jakie są według ciebie potrzeby zespołów GK? (bo z tym ze obecny CMS nadaje się do hmm.. niewielu rzeczy się zgadzam).
Zanim zacznie się dyskusją na temat rozwiązywania problemów należałoby owe problemy zidentyfikować.

@ocurus - a czym sie różni system modułowy od wariantowego :D

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 07 maja 2007, 14:51

modułowy daje możliwość dodawania modułów jak sama nazwa wskazuje. Czyli np. dodajemy teraz pokazywanie najnowszego zdjęcia - chop zapytanie do BD w oddzielnym pliku. Dodajemy listę userów online - chop zapytanie do bazy w kolejnym pliku.

System wariantowy też jak nazwa wskazuje oferuje gotowe warianty. Jest mniej elastyczny ale tym samym potrafi zoptymalizować ilość zapytań np. wyciągając po kilka rzeczy na raz. Jest bliższy pisaniu każdego serwisu dokładnie na zamówienie. Bez zbędnych bajerów i często blokujący możliwość dołożenia modułu ale przez to o niebo wydajniejszy.
Pozdrawiam
orcus

sigma
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: sigma » 07 maja 2007, 17:34

mnie jednak ciekawi co to za plany odnośnie hufców? czy to nie będą kolejne przenosiny?
hm. Krzysiek Wojtas HR
Hufiec Ziemi Dzierżoniowskiej | Zespół Harcerski Chorągwi Dolnoślaskiej
www.dzierzoniow.zhp.pl | www.harcerski.dolnoslaska.zhp.pl

bobik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: bobik » 07 maja 2007, 20:30

he nie to raczej coś dla hufców które nie mają swoich stron internetowych a chciały by aby takie powstały ;-) zobaczymy prace w toku są prowadzone przez zespół internetu chorągwi śląskiej i chcemy zaproponować wszystkim :) jak coś będę wiedział będę pisał

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerski Internet”