nowy regulamin - zasady publikacji treści

forum poświęcone tematyce harcerskiego internetu
qbek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: qbek » 30 maja 2006, 09:35

witam
podzieliłem wątek regulamin internetu - część druga

oryginalny tekst znajduje się tutaj:
http://internet.zhp.pl/pliki/regulamin_ ... rojekt.rtf

poprzednia dyskusja tytaj:
http://forum.zhp.pl/viewtopic.php?id=3892

tytaj proponuję się skupić nad rozdziałem:
IV. Zasady publikacji treści
pozdrawiam
JB

qbek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: qbek » 30 maja 2006, 09:49

IV. Zasady publikacji treści
1. Osobą odpowiedzialną za publikację treści w rozumieniu regulaminu jest kierujący daną jednostką lub inna osoba upoważniona.
2. Serwisy ZHP służą do publikacji treści związanych z funkcjonowaniem ZHP - jego jednostek organi-zacyjnych. Tworzą wizerunek ZHP, dlatego powinny być przygotowane z dbałością i starannością o poziom zawartości merytorycznej.
3. Każda informacja (artykuł, aktualność, itp.) publikowana na stronach ZHP musi być podpisana przez autora imieniem, nazwiskiem i informacją o pełnionej funkcji.
4. Treści przedrukowywane z innych serwisów powinny być opatrzone stosowną informacją o autorze i źródle przedruku oraz zawierać dodatkową informację, jeśli serwis źródłowy lub autor wymaga takiego działania.
5. Reklama i tekst sponsorowany powinny być wyraźnie oznaczone i oddzielone od innych tekstów.

Czytacz
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Czytacz » 30 maja 2006, 14:37

3. Każda informacja (artykuł, aktualność, itp.) publikowana na stronach ZHP musi być podpisana przez autora imieniem, nazwiskiem i informacją o pełnionej funkcji.
Proponowałbym żeby ograniczyć się do podpisu w postaci nicka wraz z np. aktywnym adresem e-mail do tej osoby. Pisanie pod każdym nawet najmniejszym niusem pełnych danych to chyba byłaby przesada.
Ew. można w wykazie osób działających przy stronie wyodrębnić te, które zajmują się wprowadzaniem treści.
pwd. Piotr Kołodziejski
Hufiec Łódź-Śródmieście

Zespół ds. Wsparcia Technicznego
Wydział Nowych Technologii GK

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 30 maja 2006, 14:43

Piotrze, ten regulamin oparty jest na Prawie Prasowym i Prawie autorskim. To, co proponujesz nie wystarczy w tym "uregulowanym świecie" :-)

ArkadyT
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: ArkadyT » 30 maja 2006, 17:00

qbek pisze:3. Każda informacja (artykuł, aktualność, itp.) publikowana na stronach ZHP musi być podpisana przez autora imieniem, nazwiskiem i informacją o pełnionej funkcji.
Też uważam, że powinien wystarczyć nick, logo itp. Może taki zapis:

Każda informacja (artykuł, aktualność, itp.) publikowana na stronach ZHP musi być podpisana w sposób umożliwiający identyfikację autora przez osobę odpowiedzialną za zawartośc merytoryczną strony.
StaryWilk pisze:Piotrze, ten regulamin oparty jest na Prawie Prasowym i Prawie autorskim. To, co proponujesz nie wystarczy w tym "uregulowanym świecie" :-)
A gdzie to jest napisane, że nie wystarczy. Proszę otworzyć dowolną gazetę. Tam mamy podpisy w stylu "nim", "jk" i redaktor naczelny jest w stanie określić autora publikacji, a czytelnik już nie musi znać personalnie tegoż autora. Za zawrtość pisma/prasy odpowiada redaktor naczelny.
hm. Arkadiusz Arkady Tomczuk
Skarbnik Hufca Legnica
www.legnica.zhp.pl

sigma
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: sigma » 31 maja 2006, 23:01

też sądzę że podawanie całego życiorysu harcerskiego jest bez sensu. moim zdaniem najlepszy rozwiązaniem jest powieżenie np. umieszczania newsów jednej osobie, która będzie wyszczególniona w składzie osób odpowiedzialnych za treść strony.
hm. Krzysiek Wojtas HR
Hufiec Ziemi Dzierżoniowskiej | Zespół Harcerski Chorągwi Dolnoślaskiej
www.dzierzoniow.zhp.pl | www.harcerski.dolnoslaska.zhp.pl

ArkadyT
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: ArkadyT » 01 cze 2006, 15:13

sigma pisze:też sądzę że podawanie całego życiorysu harcerskiego jest bez sensu. moim zdaniem najlepszy rozwiązaniem jest powieżenie np. umieszczania newsów jednej osobie, która będzie wyszczególniona w składzie osób odpowiedzialnych za treść strony.
Bardzo słusznie.
Może to być jedna lub kilka osób. Podpis może być skrótowy, a na jednej z podstron można wymienić redakcję serwisu z podaniem podpisu, imienia, nazwiska, funkcji itp.
hm. Arkadiusz Arkady Tomczuk
Skarbnik Hufca Legnica
www.legnica.zhp.pl

panwac
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: panwac » 01 cze 2006, 22:55

Takie rozwiązanie jest dobre dla stron pisanych "z palca" - jak masz kilkudziesięciu publicystów na starcie, a kilkuset (stan hufca) docelowo, przestaje być "życiowe".

Odpowiedzialność za treści "gazety" (nie ważne, czy to serwis hufca, czy internetowy dziennik) ponosi jej szef ("naczelny", komendant hufca itd.) i bez znaczenia jest, jak podpisują się autorzy niusów (inicjały, pseudonim, czy pełne dane). Jak jest rozsądny, to wprowadzi moderowanie treści i zadba o zgodność z prawem autorskim oraz prasowym. A jeśli serwis jest rozbudowany, to może dodatkowo bazę userów i wtedy nick jest linkiem do profilu autora.

Inna sprawa, to w naszym przypadku podział niusów na grupy. W jednej komunikaty, zawiadomienia, zaproszenia, powiadomienia itd., w drugiej felietony, artykuły, relacje... nie wiem, co jeszcze.

Problem dotyczy prostej informacji (jedno, dwa zdania + jakieś detale) - zarówno przy skopiowaniu czyjejś informacji z serwisu centralnego czy maila, jak i przy pisaniu własnego niusa na bazie czyjejś prośby dostajemy prawie bliźniacze teksty oparte na szablonie, przy których łatwo o oskarżenie o plagiat (w przypadku zaproszeń mamy np.
"jednostka 111111 zaprasza na 222222 edycję imprezy 333333, jaka odbędzie się w 444444 w terminie od xxxxx do yyyyy. Poniżej detale rajdu/festiwalu/spotkania:",
albo
"Redakcja CZUWAJ przypomina, że mija termin...").
Miałem taki dylemat, pisząc relacje z obrad Zjazdu do własnego serwisu - słuchałem obrad przez radiozhp, opierałem się na notatkach, sygnowałem je własnymi danymi, a jednocześnie (czasem później, niż u mnie) na stronie Zjazdu i w serwisie centralnym pojawiał się prawie identyczny tekst. Co przy konfrontacji? Który serwis miałby "większą wagę" i kto byłby uznany za złodzieja?
Oczywiście bez znaczenia, czy pod moim tekstem byłby podpis, czy nie (zawsze ktoś odpowie przed sądem). Zastanawiam się jedynie, jak to rozwiązać - czekać na info w serwisie zhp.pl i cytować, czy wychodzić przed szereg i nadstawiać głowę?

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 10 cze 2006, 12:35 przez panwac, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Piotr Nowacki kpt.j.
instruktor Zespołu Pilota Chorągwi Łódzkiej ZHP
instruktor Retmanatu Hufca Łódź-Polesie - HKW "Dal"
WODNIACY | SZANTOWIĄZAŁKA | WENECJA

sigma
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: sigma » 02 cze 2006, 09:59

ale strona hufca nie jest przecież jak onet czy też wirtualna polska. dla mnie nie ma sensu podpisywania każdej treści na stronie używając stopnia, imienia i nazwiska oraz pełnionej funkcji. za zapis w pkt. 3 takie coś wprowadzi. rozumiem jeszcze wprowadzenie czegoś takiego do newsów czy jakiejś szerszej publicystyki na stronach hufca, no ale chyba nie ma sensu podpisywanie treści o składzie np. komisji rewizyjnej. bo to już dla mnie jest chore.
hm. Krzysiek Wojtas HR

panwac
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: panwac » 02 cze 2006, 14:25

sigma pisze:ale strona hufca nie jest przecież jak onet czy też wirtualna polska.
Nie wiem, co masz na myśli...
Strona hufca będzie taką, jak ją zrobi zespół hufca. U nas pamięta się, że to serwis "firmowy" (czyli reprezentuje zdanie hufca-firmy), ale... publikować treści może każdy harcerz hufca. :) W tej chwili potencjalnych autorów tekstu mamy ponad 70, realnych (tych aktywnych) do trzydziestu.
Jak na razie system się sprawdza - jest etap moderowania treści, ale nie było dotąd przypadku braku zatwierdzenia zgłoszonego materiału... czasem tylko ktoś dostał po uszach za dziesiątki literówek i innych błędów.

P.S. System z jednym administratorem wstawiającym treść obserwowałem w serwisie hufca kilka lat temu, a w swoim dawnym szczepie sam prowadziłem przez 1,5 roku. Pierwszy umarł wraz z autorem - następcy wpisali przez 3 lata ze 2 niusy. Drugi po moim odejściu poszedł siłą rozpędu... jakieś 2, trzy miesiące. W tej chwili odżywa we wrześniu na tydzień, góra dwa, a potem zamiera.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 02 cze 2006, 14:26 przez panwac, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Piotr Nowacki kpt.j.

sigma
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: sigma » 02 cze 2006, 15:35

chodziło mi o wielkość serwisu. no właśnie są duże serwisy takie jak Twój, przy których pracuje jak piszesz 30 osób stale, ale zauważ że takich serwisów nie jest zbyt dużo i większość stron jest robiona przez zespół maksymalnie 5 osób a często mniej. dlatego myślę że akurat treści na stronie nie powinny być tak dokładnie opisywane:) oczywiście im serwis większy i im wiecej redaktorów to wtedy jest to nieuchronne.
hm. Krzysiek Wojtas HR

panwac
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: panwac » 02 cze 2006, 17:12

Krzyśku, ale ja się zgadzam, że nadmiar nakazów może jedynie doprowadzić do dość powszechnego niestosowania sie do części jego zapisów.

Jeśli ktoś prowadzi serwis o hufcu/środowisku, to go firmuje i odpowiada za jego treści. Jeśli jednostka prowadzi swój serwis, to firmuje go jej szef... reszta, to zasady kultury (sygnowanie swoich tekstów podpisem) oraz zasady prasowe: z jednej strony możliwość podpisania tekstu przez autora wedle jego życzenia (inicjały, nick/pseudo albo imię i nazwisko + dodatki) oraz w zależności od zaawansowania zastosowanego oprogramowania np. gorące linki do stron autorów, a z drugiej dbałość Administratorów serwisu przede wszystkim o TREŚć - bo to za nią się będzie odpowiadać, w tym karnie.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 02 cze 2006, 19:08 przez panwac, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Piotr Nowacki kpt.j.

sigma
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: sigma » 02 cze 2006, 18:46

przerpaszam, ale najwyraźniej źle zrozumiałem intencje Twoich poprzednich postów :)

ale nie zmienia to faktu że nowy regulamin będzie kwestie podpisu regulował i teraz rodzi się pytanie w jaki sposób jakie treści podpisywać?
hm. Krzysiek Wojtas HR

Dominium
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Dominium » 04 cze 2006, 19:36

mam pytanie, jak podawanie nazwiska, imienia etc, ma sie do ustawy o ochronie danych osobowych? moze jeszcze zaczniemy podawac adresy?

Czytacz
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Czytacz » 04 cze 2006, 20:27

Nie przesadzajmy w drugą stronę... chodzi o możliwość określenia kto napisał daną informację, artykuł etc. Kto mówił o podawaniu adresów?
pwd. Piotr Kołodziejski
Hufiec Łódź-Śródmieście

Zespół ds. Wsparcia Technicznego
Wydział Nowych Technologii GK

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerski Internet”