Projekt regulaminu - wersja druga

forum poświęcone tematyce harcerskiego internetu
ArkadyT
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: ArkadyT » 25 maja 2006, 20:29

hajder pisze:Nie zgodzę się z przedmówcą w kwestii podpisu. W oficlajnych serwisach informacje należy podpisywać imieniem i nazwiskiem, oraz stopniem. Funkcję bym sobie odpuścił.
Na pewno jednak nie ksywka.
A uzasadnienie? Ja swoje podałem: taka jest praktyka prasowa i zwyczajowa w internecie. A pisanie "nie zgodzę się z przedmówcą..." nic nie wnosi, jeśli nie ma argumentów.
hm. Arkadiusz Arkady Tomczuk
Skarbnik Hufca Legnica
www.legnica.zhp.pl

qbek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: qbek » 25 maja 2006, 20:40

Masz rację Marcinie - właśnie to miałem zaproponować

Proponuję dyskusję "rozdziałami" tak jak ma to miejsce w regulaminie; przypomnę:

I. Strony internetowe – regulacje ogólne
II. Minima zawartości stron internetowych w ZHP
III. Zalecana zawartość stron internetowych ZHP
IV. Zasady publikacji treści
V. Zasady publikacji znaków ZHP na stronach internetowych
VI. Zasady delegacji oficjalnych domen ZHP

ostatnia rzecz to nazewnictwo, podadres w rozumieniu subdomeny rzecz jasna jest do zmiany

---

proponuję więc w tej sytuacji skupić się w tej chwili nad kluczowymi tematami:

1. minima jako coś naprawdę minimalnego czy jak do tej pory wykaz niezbędnych treści dla poszczególnych stron

2. podpisywanie informacji i osoby odpowiedzialne za publikację treści, także w aspekcie forum

3. reklama, i aspekty decyzyjne, WP (choć będzie to trudne w skali całego ZHP) czy właściwe komendy?

4. reklama a treści sponsorowane (bo to chyba powinniśmy jednak jasno oddzielić)

5. reagowanie w sytuacji zauważenia uchybień - wszakże operując na oficjalnych adresach tworzymy wizerunek ZHP

---

możemy także rozmnożyć ten topic na potrzeby ustaleń ostatecznej wersji regulaminu

Jakub Bobrowski

sigma
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: sigma » 25 maja 2006, 21:15

hm.. moim zdaniem powinno się jednak rozgraniczyć minima dla każdego szczebla i wyróżnieniem serwisów specjalnych (typu rajd czy jakieś przedsięwzięcie), pozwoli to oddzielić serwisy centralne od serwisów chorągwi i hufców. dobrym pomysłem jest też validacja, ale jednak tylko do poziomu hufca. z doświadczenia wiem że strony drużyn są często tworzone przez początkujących webmasterów, którzy cieszą się z każdego efektu bez względu na zgodność ze standardem. jeśli chodzi o reklamy to myślę że można to oddelegować na poziom chorągwi.

jeśli chodzi o podpisywanie np newsów na stronie tymi wszystkimi danymi jest dla mnie bez sensu. skoro jest osoba za to odpowiedzialna, której dane są podane to po co jeszcze każdą wiadomość opisywać? no rozumiem jak newsy dodaja różne osoby to wtedy tak, ale czy aby od razu wszystko? może stopień, imie i nazwisko wystarczy?

słownik pojęć też można poprawić na subdomeny czy też poddomeny.

to narazie tyle mi przyszło na myśl. zresztą i tak wiele się powtarza ;)
hm. Krzysiek Wojtas HR
Hufiec Ziemi Dzierżoniowskiej | Zespół Harcerski Chorągwi Dolnoślaskiej
www.dzierzoniow.zhp.pl | www.harcerski.dolnoslaska.zhp.pl

qbek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: qbek » 25 maja 2006, 21:32

V. Zasady publikacji znaków ZHP na stronach internetowych
1. Znaki „Logo ZHP” i znak krzyża harcerskiego z napisem „Czuwaj” są chronionymi prawem znakami towarowymi Związku Harcerstwa Polskiego.
2. Znaki ZHP mogą być używane przez wszystkie jednostki ZHP wyłącznie do celów statutowych zgodnie z ich przeznaczeniem.
3. Dla znaków ZHP dozwolone jest stosowanie podcieni oraz zabiegów graficznych powodujących lep-szą kompozycję z treścią strony, z wyłączeniem przekształceń i deformacji geometrycznych.
4. Dozwolone jest tworzenie znaków regionalnych z wykorzystaniem „Logo ZHP”.
5. Znaki regionalne (zarówno nowo utworzone jak i istniejące) wymagają zgłoszenia, zatwierdzenia i opublikowania na stronie przez WP.

w tym rozdziale proponuję zmienić jedynie brzmienie punktu drugiego na:

2. Znaki ZHP mogą być używane przez wszystkie jednostki ZHP do celów statutowych oraz promocyjnych zgodnie z ich przeznaczeniem.

według mnie pozostałe punkty nie wymagają dodatkowych zmian

JB

qbek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: qbek » 25 maja 2006, 21:44

IV. Zasady publikacji treści
1. Osobą odpowiedzialną za publikację treści w rozumieniu regulaminu jest kierujący daną jednostką lub inna osoba upoważniona.
2. Serwisy ZHP służą do publikacji treści związanych z funkcjonowaniem ZHP - jego jednostek organizacyjnych. Tworzą wizerunek ZHP, dlatego powinny być przygotowane z dbałością i starannością o poziom zawartości merytorycznej.
3. Każda informacja (artykuł, aktualność, itp.) publikowana na stronach ZHP musi być podpisana przez autora imieniem, nazwiskiem i informacją o pełnionej funkcji.
4. Treści przedrukowywane z innych serwisów powinny być opatrzone stosowną informacją o autorze i źródle przedruku oraz zawierać dodatkową informację, jeśli serwis źródłowy lub autor wymaga takiego działania.
5. Reklama i tekst sponsorowany powinny być wyraźnie oznaczone i oddzielone od innych tekstów.

w tym punkcie zmiany wymagają 3 punkty - 1, 3, 4:

1: ustala odpowiedzialność za serwis - według mnie kierujący jednostką jest odpowiedzialny
3: daje wytyczne jak powinna być opatrzona publikowana informacja
- czy forum też się wlicza? ew. nalezy zrobić wykluczenie
- czy wszystkie teksty muszą być podpisane? co z listą władz np. hufca
- może opisać konkretny rodzaj tekstów: publicystyczne, relacje itd?
4: prawa autorskie przy przedruku propozycja kojota byłą niezła, ale może ubrać to lekko inaczej w słowa?

czekam na propozycje

JB

qbek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: qbek » 25 maja 2006, 22:01

II. Minima zawartości stron internetowych w ZHP oraz
III. Zalecana zawartość stron internetowych ZHP

była propozycja, aby rozpisać minima dla możliwych opcji:
1.: jednostki podstawowe: drużyny, gromady, kręgi itd
2. jednostki orgnizacyjne: hufce i chorągwie (oddzielne na każdy poziom)
3. strona główna ZHP.pl
4. strony wydziałów i zespołów GK
5. strony tematyczne np.: dokumenty.zhp.pl i strony imprez ogólnopolskich

a co z zastępami, szczepami, stronami rajdów, osrodków harcerskich itd ?

może jednak pozostawmy "minimalne minima" i ew. dobudujmy do tego "zalecane treści"?

JB

hajder

Post autor: hajder » 25 maja 2006, 22:03

Listę członków władz wybieralnych w hufcach mozna podać jako wyjątek z rozkazu - wtedy podpisuje komendant chorągwi.
Fora i księgi gości wyłączył bym z konieczności podpisu. Mimo to powinna być konieczność moderacji, bo inaczej łatwo wymigać się od jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Wracając do tematu sposobu podpisu. Uważam, że powinno być podpisane imieniem i nazwiskiem z prozaicznego powodu.
Dziennikarze podpisują artykuły ksywką lub skrótem bo na stałe pracują w redakcji. Jest oczywiste, że np. w "Rz" jest jeden kc, i każdy tak podpisany atrykuł jest właśnie jego autorstwa. U nas jest inaczej. Informacje na stronach publikują różni ludzie - niektórzy raz w życiu. Dlatego każda informacja powinna być podpisana imieniem i nazwiskiem. Przyznam wprawdzie, że na stronie, którą sam prowadzę pojawia się podpis "Zespół promocji i informacji", ale na stronie jest napisane kto do niego należy i każdy może to sprawdzić.
Nie wierzę zaś, że na każdej stronie będzie lista osób piszących na stronie wraz z rozszyfrowaniem skrótów. Poza tym nie widzę problemu z jawnością nazwisk.

hajder

Post autor: hajder » 25 maja 2006, 22:05

Nie widziałem wcześniej postu qbka więc odpowiem teraz.

Ja podzieliłbym to tak.
1. Strona głowna i serwisy wydziałów i zespołów centralnych.
2. Strony tematyczne: rajdy, zloty, programy, imprezy centralne, ośrodki itp.
3. Hufce i chorągwie (razem)
4. Jednostki podstawowe i szczepy

qbek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: qbek » 25 maja 2006, 22:12

VI. Zasady delegacji oficjalnych domen ZHP

w tej części proponują usunąć punkt 4 (rozwinięcie punktu znajduje sięw punkcie 8)

punkt 8 proponuję przepisać do formy:

8. W ramach subdomen (w miarę możliwości technicznych) jednostka może zakładać subdomeny [subdomeny niższego poziomu??], np. wydarzenie.nazwa.zhp.pl i konta pocztowe w postaci funkcja@nazwa.zhp.pl lub imie.nazwisko@nazwa.zhp.pl. Wszelkie konta jak i przypisane im aliasy, a także subdomeny, np. wydarzenie.nazwa.zhp.pl itp., nie mogą natomiast mieć postaci np. pseudonim@nazwa.zhp.pl.

punkt 7 proponuję zaminienić na:

7. Zawieszenie delegacji subdomeny może nastąpić po zauważeniu znaczących uchybień uniemożliwiających dalsze funkcjonowanie strony w subdomenie do czasu usunięcia uchybień, o czym informowana jest jednostka, której sprawa dotyczy.

punkt 10 proponuję zmienić na:

10. Wszelkie działania administracyjne związane z daną subdomeną muszą być zgodne z postanowieniami niniejszego regulaminu.

i w końcu punkt 12:

12. ZI kontroluje wykorzystanie podadresów i w przypadku zauważenia uchybień podejmuje stosowne kroki.

coś jeszcze wymaga zmiany?

JB

qbek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: qbek » 25 maja 2006, 22:17

hajder pisze:1. Strona głowna i serwisy wydziałów i zespołów centralnych.
Ja jednak bym tak nie szalał...
strona główna ma być stroną startową, być może wyglądem przypominającą portal
poza tym jest jedna, wszystkie dodatkowe informacje są już podstronami, o innym układzie...

z drugiej strony wydziały, i zespoły posiadające kierowników, szefów, składy osobowe, dane kontaktowe; jeden worek jest dosyć ryzykowny

ja bym jednak tego tak nie robił...

JB

qbek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: qbek » 25 maja 2006, 22:24

no i zapomniałbym o ostatniej aczkolwiek pierwszej w kolejności rzeczy: słowniku
jeśli macie jakiś pomysł na krótsze, ew. bardziej czytelne tłumaczenia pojęć to proszę o propozycje

pozdrawiam
JB

hajder

Post autor: hajder » 26 maja 2006, 14:02

W kwestii podziału na stronę główną i pozostałe strony GK proponuj po prostu wypisać, co ma być na jedych i na drugich i sprawdzić, czy jakikolwiek podział jest celowy.

Strona głowna i pozostałe GK musi mieć:
- logo ZHP jako link do strony głównej (większość serwisów tak ma, ze logo na stronie gł. jest linkiem do niej samej - przydatne podczas nawigacji)
- Pełna nazwa Związek Harcerstwa Polskiego i określenie co to za strona (Wydział, Zespół...)
- Kontakt z osobą odpowiedzialną za zawartość merytoryczną i techniczną serwisu.
- Stopka na temat kopiowania znaków i praw autorskich
- ...

// pomysły mi się skończyły

// edit

- dane kontaktowe, godziny otwarcia itp. dotyczące danej jegnostki (dla strony głównej godziny pracy GK)
- dane prowadzącego jednostkę (dla strony głównej informacje o władzach ZHP)
- wykaz członków jednostki
- znaki WOSM i WAGGGS
Ostatnio zmieniony 26 maja 2006, 14:06 przez hajder, łącznie zmieniany 1 raz.

qbek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: qbek » 29 maja 2006, 21:29

witam
to jak z nowymi propozycjami?

jakoś mnie to rozbicie nie do końca przekonuje, tym bardziej że strona główna ZHP i stona GK nie do końca oznaczająto samo...

a co do innych punktów?
chciałbym wiedzieć, aby później nikt nie mówił, że "wszystko zrobiono za naszymi plecami"...

dyskusję zamykam jutro o 15.00

pozdrawiam serdecznie
phm. Jakub Bobrowski
ZI

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerski Internet”