Anonimowość

forum poświęcone tematyce harcerskiego internetu
słoneczko
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: słoneczko » 05 maja 2006, 15:01

Nie twierdzę, że anonimowość jest zła... każdy ma do niej prawo... A jednak mnie dużo przyjemniej czyta się posty "podpisane" - wiem, czyją wypowiedź mam przyjemność czytać i moje ewentualne odpowiedzi na posty są odpowiednie (sądzę) do osoby... Ale internet to internet, moża być anonimowym. Ja mimo wszystko wolę podpisać się własnym nazwiskiem. Czuwaj!
HO Weronika Goszcz
102 Kielecka Drużyna Harcerek

"Wybuduj sobie z marzeń drabinę sięgającą aż do gwiazd
i zdobywaj kolejno każdy jej szczebel..."

sigma
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: sigma » 05 maja 2006, 19:49

hm.. widzę że schodzimy z tematu. może zamiast podnosić temperaturę tego tematu zastanówmy się nad rozwiązaniem zadowalającym obie strony?

czy tym co są za anonimowością podoba się to że przy rejestacji trzeba podać adres e-mail? w końcu to też jakieś dane. ale różnica jest taka że nie koniecznie trzeba ten adres ujawniać dla innych rozmówców. ta rubryka jest widoczna tylko dla administratora. tak samo przecież można zrobić jeśli chodzi o kolejne dane osobowe typu imię, nazwisko, stopień, środowisko, itd. ci co będą chcieli ujawnić to ujawnią a ci co nie to nie. natomiast dane trzeba będzie podać przy rejestracji więc jak pojawi się jakiś głupi post będzie wiadomo dla adminów ewentualnie moderatorów kto to napisał. co sądzicie o takim rozwiązaniu?
hm. Krzysiek Wojtas HR
Hufiec Ziemi Dzierżoniowskiej | Zespół Harcerski Chorągwi Dolnoślaskiej
www.dzierzoniow.zhp.pl | www.harcerski.dolnoslaska.zhp.pl

dalkow
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: dalkow » 05 maja 2006, 20:25

dla mnie osobiście minimum mnie zadowalające to:
- imię - lubię po imieniu się do kogoś zwracać, a przy okazji mamy 'pewność' co do płci
- przedział wiekowy - zuszek, harcerka, harcerz starszy, wędrownik 'młodzszy' ( do 19 lat ), wędrownik 'starszy' ( 19-25 lat ), instruktor ( pow. 25lat ) - nazewnictwo może być inne
- funkcja - granatowy ( lub mniej ), srebrny, złoty, skórzanny, gość - tylko chciałbym wiedzieć, w ramach jakiego szczebla 'pracuje'
- nie trzeba uwidaczniać adresu e-mail, ale tak jak jest na śląskim forum, istnieje możliwość wysłania e-maila do każdego

to tyle lub aż tyle

eni_a
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: eni_a » 05 maja 2006, 22:03

dh. dominiku w mojej wypowiedzi nie chodziło mi o to, aby komuś szeptać czule do uszka i wyznawać mu swoje grzechy- to była przenośnia.. ja nie wiem czy kiedykolweik znalazł się druh w sytuacji gdzie grono właściwie nieznanych sobie osób zaczyna rozmawiać?? hmm.. ja taką właśnie sytuację pamiętamz pierwszego obozu (podkreślam u dziewcząt jest inaczej- nie odpowiadam za chłopaków ;) ).. myśmy całym zastępem najchętniej rozmawiały wieczorami, po zmroku... moze nie do końca dlatego, że "forum", które cię słucha nie wie kim jesteś, ale TY jako rozmówca nie jesteś narażony na dziwne spojrzenia... to taka MOJA przenośnia, może nie potrafie jej racjonalnie wytłumaczyć

orkus ja nikogo nie krytykowałam- nawet nie mam zamiaru, bo wszelakie ataki mogą być uznane jako:
1. wypowiedzenie wojny... a tego nikt nie chce
2. obrazę, zniesławienie etc. co podchodzi pod kk

dlatego też wypowiadam się czysto hipotetycznie :)

ps. widzę dalkow, iż pomimo wcześniejszych spięc jakoś powoli zaczynamy słuchać się wzajemnie :)

pozdrawiam

hajder

Post autor: hajder » 05 maja 2006, 23:13

na początku przyznam, że nie przeczytałem całej dyskusji. Nie przeczytalem dlatego, że wiele rzeczy zostało powtórzonych, a poza tym matura dzisiaj była i już się naczytałem :)

Mimo to chciałbym zabrać tutaj głos, bo uważam, że ja - Michał Szyndel, przewodnik, drużynowy ze Szczecina (wpradzie nie hufca Szczecin, ale z racji obecnej sytuacji w moim mieście ten podpis jest stosowny) - mam coś do powiedzenia.

Przeszło to chyba niezauważone, ale temat jawności, a raczej (moim zdaniem) normalności na forum, pojawił się po ostatnich wybrykach kilku anonimów, którzy ni z gruchy ni z pietruchy zapytali o pewne conajmniej drażliwe kwestie dotyczące naszej działalności.

Można różnie interpretować takie zachowania. Na przykład tak:
ktoś dowiedział się, że konto jego hufca zostało zajete, więc zarejestrował się jak najszybciej (nie podając pełnych danych, bo to zajmuje trochę czasu) i rzucił na stosownym forum swoje pytanie

z całym szacunkiem ale to tłumaczenie wydaje mi się conajmniej naiwne. Skoro jest człowiekiem na stanowisku - jak twierdzi wielu obecnych w tej dyskusji - to oczywistym jest, że pytania może kierować bezpośrednio do odpowiednich wydziałów. Nikt mi też nie wmówi, że forum jest łatwiej dostepne, bo jest to oczywiste kłamstwo.

Jest też inne uzasadnienie. Osoba pragnąca uzyskać informacje nie ma do nich żadnego dostępu i w burzy dyskusji (wywołując niewątpliwy ferment wśród sfrapowanych instruktorów) wyławia potrzebne informacje. Pytanie tylko kto i po co.
Teraz oczywiście odezwą się, wybaczcie, naiwniaki, którzy stwierdzą, że to wcale nie możliwe. Zazdroszczę Wam życzia w tak pięknym świecie! Idę o zakład, że przed każdą publikacją krytyczną wobec ZHP to forum jest dokładnie sądowane i przeszukiwane. I wielu z Was miało pewnie okazję podzielić się ważnymi informacjami z "jakimś" anonimem. Kazda notka, link i wszystko co można znaleźć na interesujacy media temat zostało obejrzane przez nich dziesiątki razy. Ale dla niektórych jest to niestety zbytnia abstrakcja.

Wracamy teraz do tematu anonimowości.
Oczywistym jest, że można podać fałszywe dane. Jasiów Kowalskich i Karolin Nowak jest w Polsce tyle, że całe ZHP możnaby zaopatrzyć! Ale jest jeszcze kwestia odpowiedzialności. Bo ja, jako instruktor i jako człowiek, jestem gotowy ponosić odpowiedzialność za moje słowa. Wszystko co na tym forum kiedykolwiek napisałem jest zgodnie z moją najlepszą wiedzą prawdą. Nigdy nie próbowałem przeinaczać faktów, pisać nieprawdy, czy konfabulować. I nie zamierzam potwierdzać tego ilością posiadanych postów. Tylko nazwiskiem. Bo ja jestem osobą, która ceni otwartość dyskusji. Ceni jawność i szczerość. Prawdę.

Z całym szacunkiem dla wszystkich ja, eni i innych tego typu sieciowych postaci, ale Wasze posty nie były, nie są i nie będą dla mnie podstawą do żadnych wniosków lub dyskusji. Bo nie wiem kim jesteście. A skoro nie wiem, to albo jesteście nikim, albo tak bardzo Wam wstyd tego co narobiliście pod poprzednim nickiem, że strach się przyznać.

Jedynym rozwiązaniem jest usuwanie wszysrtkich postów w drażliwych tematach pisanych przez podejrzane osoby, albo obowiązkowa rejhestracja z książeczką harcerską w ręku. I forum wtedy nie umrze. Wtedy zacznie ono żyć prawdziwym życiem wynikającym z potrzeby wyrażania swoich myśli.

hajder

Post autor: hajder » 05 maja 2006, 23:19

jeszcze do tych wszystkich głosicieli ludowych mądrości, którzy wytykają nam - jawnym uczestnikom forum - brak szacunku

Powiedzcie mi - czy brak szacunku ze strony osoby o której możecie wiedzieć wszystko nie jest aby cenniejszy od tego aninmowego. Bo ja szanuję ludzi, którzy mnie kostruktywnie krytykują - o ile moge wiedzieć kim są. Nie zniosę zaś kogoś, kto jedzie po mnie lub innych bez celu, samemu nawet nie pisząc kim jest (ukłon do Ja:) - dokładnie to robisz w postach w tym wątku)

Dyskusja z anonimami jest jak walka z wiatrakami - pokonasz jednego wyrasta następny...
Pytanie tylko: czy aby nie ten sam?

sigma
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: sigma » 06 maja 2006, 18:40

może to teraz zadanie dla administratorów tego forum, aby użytkowników z niekompletnie wypelnionym formularzem rejestracyjnym wykasować?

osobiście spotkałem się też z takim systemem. mianowicie mój znajomy jest informatykiem w UM i tam jest też odpowiedzialny za witrynę um. jest też księga gości i każdy wpis nim się ukaże jest sprawdzany przez niego. może tak samo zrobić z rejestrującymi się użytkownikami?
hm. Krzysiek Wojtas HR

eni_a
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: eni_a » 06 maja 2006, 18:50

słuchajcie... naprawdę szanuję Wasze zdanie odnośnie obowiązku "pełnej" rejestracji, w końcu każdy ma prawo do swojego zdania.

Jeśli zajdzie taka potrzeba (a słyszałam, że prace już na ten temat są prowadzone) i regulamin forum się zmieni to pewnie do końca uzupełnię tabelki, które obecnie są puste :) ale w chwili obecnej nie czuję takiej potrzeby i napewno nie przez fakt, że wstydze się swoich wypowiedzi, czy środowiska z którego pochodzę... nie ... po prostu nie łamię regulaminu i chyba nie powinno to nikomu przeszkadzać ... przynajmniej tak mi się wydaje...

tematu będzie nie aktualny jeśli zmieni się obecne zasady rejestracji na forum :)

pozdrawiam

hajder

Post autor: hajder » 06 maja 2006, 19:02

w mojej opinii żadne zmiany w regulaminie nie są potrzebne!
Dlaczego?

Bo zgodnie z "Zasadami publikacji treści..." każda informacja umieszczona w oficjalnym serwisie harcerskim musi być podpisana imieniem i nazwiskiem, stopniem i funkcją autora.
Czas by było zacząć po prostu tego przestrzegać.

(jeżeli regulamin uległ poważnym zmianom po likwidacji hostingu dla hufców to proszę o poprzwienie mnie, jednak z tego co wiem nie zmienił się wcale)
Ostatnio zmieniony 06 maja 2006, 19:03 przez hajder, łącznie zmieniany 1 raz.

sigma
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: sigma » 06 maja 2006, 22:25

no nowego regulaminu jeszcze nie ma ale się już produkuje co zresztą można sprawdzić pod którymś z wątków w tym dziale;)

a jeśli chodzi o to podpisywanie się i powiązanie tego z regulaminem to myślę że jest to nad interpretacja w kontekście forum:)
Ostatnio zmieniony 06 maja 2006, 22:27 przez sigma, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Krzysiek Wojtas HR

hajder

Post autor: hajder » 07 maja 2006, 00:36

W takim razie udowodnij mi to proszę - w oparciu o regulamin oczywiście!
Obawiam się, że znam ten a także inne regulaminy dotyczące Internetu w ZHP bardzo dobrze, więc myślę, że mam rację.

giqusek
Site Admin
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: giqusek » 07 maja 2006, 11:08

eni_a pisze:nie ... po prostu nie łamię regulaminu i chyba nie powinno to nikomu przeszkadzać ... przynajmniej tak mi się wydaje...

tematu będzie nie aktualny jeśli zmieni się obecne zasady rejestracji na forum :)
Miałbym wątpliwość co do tego.
Jeśli by podciągnąć punkt 3 Regulaminu Forum ZHP to łamiesz go. A w sposób taki iż nie podając danych nie potwierdzasz stanu faktycznego. Przykładowo formularz "Prawdziwe imię" w twoim przypadku jest puste, potwierdzasz przy rejestracji stan faktyczny... czyli co? jesteś no-name? :lol:
Hufiec ZHP Toruń im. Mikołaja Kopernika

sigma
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: sigma » 07 maja 2006, 11:16

hajder nie neguje twojej znajomości regulaminu ale myślę że forum internetowe to nie jest coś takiego jak strona hufca czy chorągwi na której pojawiają się newsy, artykuły, wszelkie informacje, które powinny być autoryzowane.

forum natomiast jest czymś innym i powinno być inaczej regulowane, dlatego m.in na tym forum mamy specjalny regulamin, który reguluje działalność tego forum. ja to tak odbieram.
hm. Krzysiek Wojtas HR

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 07 maja 2006, 12:43

giqusek pisze:
eni_a pisze:nie ... po prostu nie łamię regulaminu i chyba nie powinno to nikomu przeszkadzać ... przynajmniej tak mi się wydaje...

Miałbym wątpliwość co do tego.
ale prawda jest ze regulamin stworzony przez badz co badz Twoj zespol da sie interpretowac na dwa rozne sposoby. Bo nie ma w nim wprost napisane ze nalezy podac te dane a jedynie ze maja byc prawdziwe.

Dlatego prosze - napiscie jak w instrukcji do mikrofalowki - "nie wolno uruchamiac gdy w srodku znajduje sie zwierze domowe". Zmiana regulaminu to chyba kwestia kilku minut prawda?

Wierze ze skoro sie wypowiadasz na forum to niedlugo sie on zmieni.
Pozdrawiam
orcus

.: Linux is like a wigwam - no gates, no windows and Apache inside :.

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerski Internet”